SP 21/22: rýchlostné preteky žien na 7,5 km | |||||
![]() |
Kontiolahti | sobota, 5. marca 2022, 12:45 | ![]() |
![]() |
7 km/h |
![]() ![]() |
![]() |
-3,2 ºC | |||
![]() |

V rýchlostných pretekoch žien v Kontiolahti sa presadila Denise Herrmannová. 33-ročná Nemka sa dnes na trati cítila veľmi dobre, rýchlejšie od nej boli len Nilssonová a E. Obergová. Aj na strelnici jej to padalo až na jeden terč v stoji, no ani jej súperky neboli bezchybné. Po odjazdení jedného trestného kola utekala do cieľa, kde si zapísala konečný náskok 5 sekúnd. Herrmannová výborne načasovala formu práve na olympiádu, kde dosiahla zlato v individuáli, no čosi jej ešte v zásobe zostalo, a preto sa dnes tešila z prvého víťazstva vo SP v tejto sezóne.
Aj Tiril Eckhoffovej forma zostala – darilo na začiatku sezóny, potom sa stratila v Top 30 a následne na olympiáde brala dve medaily. V sobotu patrila k piatim najrýchlejším ženám, no aj ona musela po stojke raz krúžiť. Podarilo sa jej však postrážiť si aspoň deväť z desiatich terčov a vybavila ich celkom svižne, takže neprekvapila neželaným streleckým výkonom.
Porovnateľný výkon s Nórkinym predviedla Stina Nilssonová. V cieli stratila len o dve desatiny sekundy viac než Eckhoffová, čiže 5,2 sekundy. Bola dnes najrýchlejšou ženou pretekov, no jedno kolo navyše po stojke jej zabránilo výraznejšie ohroziť Herrmannovú. Aj tak je to však vynikajúci individuálny výkon a kariérne maximum 28-ročnej Švédky, ktorej sa doteraz podarilo len párkrát nakuknúť do Top 10.

Paulína Fialková sa dobre ukázala v štafete. Zdalo sa, že forma z Pekingu jej vytrvala. Dúfali sme, že bežecky by mohla zaostať o menej ako minútu, čo by bolo skvelé. A rozhodla streľba o výbornom výsledku. V prvom kole dostala presne 20 sekúnd v 24. bežáku, teda štart bol ok. Prišla ležka, ktorá jej mimoriadne vyšla. Veľmi rýchlo jej sklopili všetky terče a podarilo sa jej poskočiť do najlepšej desiatky. Strácala len 13 sekúnd. To bola paráda. V druhom kole prepla na vyšší prevodový stupeň blízky eufórii a už zaostala len o 11 sekúnd (1?. beh). Vyzeralo to dokonca tak, že ak by dala aj druhú nulu, mohla by zabojovať až o pódium. No nestalo sa, jeden terčík bol proti. Po odkúžení trestného kola však stále bola na tom veľmi dobre. S odstupom 28 sekúnd makala do posledného kola. V ňom šla opäť mimoriadne živo a podarilo sa jej zaznamenať 13. beh s odstupom 12 sekúnd. V mimoriadne tesnom súboji to bola pre Paulínu trinásta pozícia s maličkou stratou 34 sekúnd.
Ivona Fialková prekvapila aj bežecky slabou štafetou, netrafiť pár terčov sa stane aj svetovej špičke. Dnes začala veľmi dobre, v úvodnom kole dostala len 18 sekúnd v 21. bežáku. No po troch presných ranách ležky prišli dve chyby a bolo po všetkom už veľmi rýchlo. Strácala už minútu a ak chcela zabodovať a dať si aj dobrú pozíciu pred stíhačku, musela už stojku zvládnuť. Navyše keď jej to až tak nešlo na trati, v druhom kole mala až 34. beh. No, žiaľ, znova prišli dve chyby. To už bolo veľmi kritické. Za normálnych okolností by iste nedala ani stíhačku. Dnes jej to stačilo, hoci v poslednom kole nakúpila až 39 sekúnd v 61. bežáku, nejako sme ju nespoznávali. Dostala sa do dosť veľkého risku. Napokon to bola 56. priečka (+2:36).
Sestry Remeňové šli v štafete takmer rovnako na trati, takže bolo ťažké ukázať prstom na jednu z nich. Napokon dostala príležitosť v SP skúsenejšia Mária, ktorá chcela využiť absenciu množstva pretekárok na Top 60 a prvú stíhačku v živote. V prvom kole mala 74. beh s odstupom 42 sekúnd. To bolo relatívne ok. Bohužiaľ, na ležke prišiel učebnicový príklad zlého vyhodnotenia vetra, keď prvé dve rany šli mimo, potom upravila mieridlá a ostatné padli. Hrozná škoda tohto problému. Bola teda totálne vzadu s obrovskou stratou. V druhom kole dostala 47 sekúnd a na medzičase bola tretia od konca. No stojku zvládla ako vie za 26 sekúnd presne. To ju vystrelilo na 58. pozíciu a mala v tej chvíli šesťsekundový náskok na stíhačku. Potrebovala nasadiť ešte silné posledné kolo, čo je v jej schopnostiach. Bolo. Dostala tam len 39 sekúnd na úrovni Ivony. Obsadila 59. miesto (+2:44) a životným výsledkom splnila základný cieľ - predĺžiť si víkend až do nedele.
Paulína Fialková sa rovnako ako vo vlaňajšej sezóne dostala do skvelej formy v jej závere. Na trati aj strelnici pôsobila mimoriadne dobre. Verila si, rýchlo i presne strieľala a na trati dostala iba 37 sekúnd. Aj s jednou chybou dosiahla špičkový výsledok, s nulou by bola zrejme piata. Skvelé je, že pred stíhačkou má skvelú pozíciu. Na desiatu pretekárku stráca len dve sekundy. Určite jej nedeľa bude chutiť.
Otázne je to u Ivony, ktorá už v štafete ukázala, že akoby všetko na ňu doľahlo a nedokáže zo seba dostať to, čo v nej je. Ledva sa len dostala do šesťdesiatky a bude to asi v závere štartového poľa trápenie. Mária ukázala, že bola dobrou voľbou na štart, logicky už musela atakovať životný výsledok, lebo na štarte chýbalo skoro 20 lepších pretekárok. Na trati dokázala v závere zrýchliť ako ona vie a skalp 24 pretekárok je dobrý. Ona môže v stíhačke len prekvapiť a každá jedna zdolaná súperka bude veľkou motiváciou do budúcna.
Hlavným cieľom ženskej reprezentácie v poslednom trimestri bolo zaistiť si 17. priečku v rebríčku národov, aby mohli už od budúcej sezóny nastupovať štyri pretekárky. To sa pre absenciu Kanady aj Číny výrazne naklonilo na slovenskú stranu. Navyše, dnešok bol bodovo najbohatší v celej zime. Ak teda nezasiahne covid alebo výrazne zdravotné problémy, Top 17 si zaistíme.
![]() |
![]() |
Paulína Fialková v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
13. +34.0 (1) | ||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 15. +37.2 | strelecký čas: 15. 0:56 | získané body: 28 |
Ivona Fialková v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
56. +2:43.8 (4) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 39. +1:14.0 | strelecký čas: 47. 1:05 | získané body: 0 |
Mária Remeňová v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
![]() |
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
59. +2:43.8 (2) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 69. +2:01.7 | strelecký čas: 71. 1:12 | získané body: 0 |