Kontiolahti: V stíhačke Michal Šima bodovanú pozíciu neudržal, bol 48.

6.3.2022, 11:00 | Svetový pohár | Redakcia B-I.sk
SP 21/22: stíhacie preteky mužov na 12,5 km
finsko Kontiolahti nedeľa, 6. marca 2022, 14:40 vietor2 3 km/h
zlata medaila Quentin Fillon Maillet (0+0+0+1) teplota2 -1 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
Predposlednú stíhačku v sezóne v nedeľu absolvovali aj muži, ktorí tak definitívne uzavreli program Svetového pohára v Kontiolahti. Fillon Maillet vyrazil na trať ako prvý o 18 sekúnd skôr ako druhý najlepší zo šprintu. Pred úvodnou položkou ho zväčšil o šesť sekúnd. Nasledoval bezchybný vstup do pretekov aj v streleckej časti. Nulu na začiatok zaznamenali aj Jacquelin, Andersen, Kühn, Hofer a Lesser. Viacerí biatlonisti úvodnú položku vybielili. Nawrath sa k nim pripojiť nedokázal, a bolo z toho jedno trestné kolo. Rovnako aj Samuelsson

Počas druhého kola sa situácia na trati príliš nezmenila. Fillon Maillet však začal cítiť dych Jacquelina na svojom chrbte. Pred druhou ležkou bol rozdiel medzi oboma Francúzmi len deväť sekúnd. Ďalšie dve sekundy Jacquelin získal na strelnici, obaja druhú položku vybielili. Bezchybní zostávali aj Lesser, Christiansen a Leitner. Samuelsson na druhej položke zostrelil všetkých päť terčíkov, podobne aj Femling. Kühn, Hofer a Andersen sa po prvýkrát išli odprezentovať do trestného kola a skomplikovali si bitku o tretie miesto.

Jacquelin sa v treťom kole nalepil na Fillona Mailleta a obaja spoločne prišli na úvodnú stojku. Ich náskok pred ostatnou konkurenciou bol viac ako 40 sekúnd. Jacquelin tretiu položku odstrieľal rýchlejšie, ale dopustil sa chyby. Fillon Maillet bol pomalší na spúšti, no udržal si čistý strelecký štít. Adeptov na tretie miesto bolo viac ako na víťazstvo. Po úvodnej stojke si najlepšie ambície udržali Hofer, Christiansen a Lesser, všetci traja totiž zatvorili päť terčíkov. Rovnako si viedli aj Laegreid, Femling a Eder. Kühn a Andersen museli ísť opäť do trestného kola, Samuelsson dokonca do dvoch.

Fillon Maillet sa dostal do výhody, a Jacquelinovi pomaly dochádzali sily. V predposlednom okruhu sa medzera medzi nimi zväčšila. Fillon Maillet prišiel na poslednú položku s takým náskokom, že si mohol dovoliť urobiť jednu chybu. Urobil ju. Lenže Jacquelin jeho zaváhanie nedokázal využiť, tiež sa raz zmýlil. Posledná položka mala rozdať aj karty do bitky o tretie miesto. No Hofer, Christiansen a Lesser sa od seba od druhej položky nevzdialili na viac ako pár metrov a spoločne opustili strelnicu. Všetci traja boli bezchybní. Laegreid sa dopustil jedného zaváhania, a tiež Andersen, ktorí už boli mimo boja o stupne víťazov.

Suverénnym spôsobom kráča v tejto sezóne Quentin Fillon Maillet po ceste za veľkým glóbusom a malým za stíhačku. V poslednom kole už sa mohol kochať okolím okolo trate a ísť viac-menej na pol plynu a o víťazstvo už prísť nemohol. Jedine pád ho mohol zastaviť. Lenže Francúz si v bežeckej časti dal pozor a pohodlne zvíťazil. Fillon Maillet dnes po šiestykrát vyhral túto disciplínu v prebiehajúcej sezóne. Stal sa kráľom stíhačiek, iba v Östersunde ju nevyhral.

Émilien Jacquelin dnes dlho atakoval aj možné víťazstvo, lenže stojky mu nevyšli a nakoniec ho v poslednom kole dobehla skupina súperov a nakoniec sa nedostal na pódium. Druhé miesto pre seba získal Erik Lesser, ktorý si na cieľovú rovinku priviedol už iba Lukasa Hofera. Talian nakoniec ťahal za kratší koniec lana a obsadil tretiu pozíciu. Jacquelin bol až štvrtý, do Top 5 sa dostal ešte Vetle Christiansen, ktorý do pretekov vstupoval z 24. miesta. Sebastian Samuelsson urobil dnes päť chýb na strelnici a nakoniec sa pre neho ušla 24. priečka.
Zo Slovákov sa dostal do stíhačky iba Michal Šima, no za to v celkom výhodnej pozícii, keď vyrážal na trať z 37. priečky. Čokoľvek by dosiahol by už bolo bonusom. Určtite to chcelo podržať si silnú streľbu, ktorú tu mal. V prvom kole sa ltt držal vo väčšej skupinke od 34. po 39. priečku. Dostal 21 sekúnd. Výborne zvládol prvú ležku. Bola rýchla aj presná a podarilo sa mu dostať na 33. priečku. V druhom kole sa mohol opäť spoľahnúť na obrovskú partiu od 25. po 37. pozíciu. Partia sa trochu naťahovala, neboli tam bežecky rovnakí chlapi. Michal dostal v druhom kole znova iba 21 sekúnd straty, tak sme sa trochu obávali, či to tempo na neho nebolo príliš vysoké. Minu jednu ranu a klesol na 39. miesto.
Už nešiel v takej veľkej skupine a dobehli ho štyria ľudia. Nechal sa za nimi vyviezť na prvú stojku. Tam pálil prvé tri rany presne, ale tak záverečné dva minul a bolo po šanciach na ďalšie body. Spadol na 48. miesto. Vo štvrtom kole to už na neho začalo doliehať, trápil sa a dostal 40 sekúnd. Chcelo to ešte nulu, aby skončil v piatej, nie až tej poslednej desiatke. Pre nesklopený posledný terč sa to ale ešte úplne nezrútilo. Pokračoval na 47. pozícii, no za sebou mal ešte rýchlejších súperov. Štvrtecký ho dostal, no pokúsil sa ho chytiť, aby odrazil ďalších ľudí, ktorí tam už mali medzeru. Už to zvládol a prišiel do cieľa na 48. mieste (+4:23).
Škoda, že to neudržal na strelnici. Štyri chyby nie sú žiadnym výbuchom, ale pri konkurencii v mužskom biatlone mu to nemohlo stačiť na ďalší bodovaný výsledok.
Michal Šima v stíhacích pretekoch, na štarte č. 37
profil 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 48. +4:22.8 (4)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka skóre: 0+1+2+1

VŠC Dukla
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica zabezpečuje prípravu štátnej športovej reprezentácie v podmienkach rezortu ministerstva obrany. Aktuálne podporuje najväčšie biatlonové talenty, ale aj olympionikov v iných športoch ako Petra Vlhová, Jakub Grigar, Patrik Jány a mnoho ďalších.