Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

IBU pohár v Lenzerheide: Horvátová vo finále superšprintu uhájila 21. miesto, Machyniaková 30.

IC 21/22: superšprint žien na 4,5 km (kvalifikácia)
svajciarsko Lenzerheide sobota, 5. marca 2022, 13:40 vietor2 6 km/h
zlata medaila Elisabeth Högbergová (0+0) teplota2 1 ºC
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh článku každých 10 minút
Po mužoch v sobotu superšprinty absolvovali aj ženy. Kvalifikácia sa stala korisťou Elisabeth Högbergovej, pretože ako jedna z mála udržala svoje ruky pod kontrolou a vybielila obe položky. Dve nuly zaznamenala aj Michala Carraraová, ktorá po víťazstve v šprinte si výborne rozohrala aj superšprint. V kvalifikácii bola druhá. Tretia skončila Lou Jeanmonnotová, ďalšia čistá strelkyňa.

Henrieta Horvátová sa v klasickom šprinte prezentovala vo veľmi dobrom svetle. Dnes chcela na výborný výkon zo štvrtka nadviazať a postúpiť do finále. Podarilo sa. Henrieta v kvalifikácii vylepšila svoj strelecký zápis z rýchlostných pretekov, z desiatich rán deväť letelo presne. Iba úvodný výstrel na stojke nenašiel cieľ. Po bežeckej stránke mala rezervy za tými najrýchlejšími, ale v superšprinte nie je beh až taký dôležitý. Nakoniec skončila v kvalifikácii na 21. mieste (+0:48).

Druhým slovenským želiezkom v ohni v kvalifikácii superšprintu bola Veronika Machyniaková. Ani ona neprešla preteky bez chyby. Veronika sa raz zmýlila už v ľahu, ušiel jej piaty výstrel. Lenže v stojke bola bezchybná, takže ani ona nemusela ísť do trestného kola viac ako jedenkrát. Na lyžiach bola pomalšia ako jej reprezentačná kolegyňa, no aj jej sa podarilo prebojovať medzi 30 najlepších a zaistila si tak účasť vo finále. V kvalifikácii obsadila 27. pozíciu (+1:00).
Henrieta Horvátová v kvalifikácii superšprintu
profil streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new 21. +48.0 (1)
3 2 1 4 5 3 2 1 4 5
bežecký čas: 36. +45.6 strelecký čas: 23. 52.8
Veronika Machyniaková v kvalifikácii superšprintu
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 27. +1:00.8 (1)
5 4 3 2 1 5 4 3 2 1
bežecký čas: 52. +1:01.7 strelecký čas: 17. 51.6

IC 21/22: superšprint žien na 7,5 km (finále)
svajciarsko Lenzerheide sobota, 5. marca 2022, 15:20 vietor2 7 km/h
zlata medaila Ragnhild Femsteineviková (0+0+0+1) teplota2 1 ºC
Famózný výkon vo finále ženského superšprintu podala Ragnhild Femsteineviková. V kvalifikácii skončila na 19. mieste, lenže vo finále našla predovšetkým streleckú pohodu. Na štyroch položkách sa zmýlila raz. Druhá skončila Anna Weidelová, ktorá túto sezónu štartovala už aj vo Svetovom pohári. Nemka na strelnici skopírovala výkon víťazky. Tretia bola Lou Jeanmonnotová, aj ona sa na strelnici netrafila iba jedenkrát.
Výhodnejšiu pozíciu na štarte finále superšprintu si vybojovala Henrieta Horvátová. Na prvú položku prišla vo vedúcej skupine pretekárok, no už na úvodnej ležke sa raz zmýlila a súperky jej ušli. Reparát zložila na druhej položke, pretože tentokrát v peknom tempe zostrelila päť terčíkov. Po polovici pretekov mohla byť viac-menej spokojná, bola na predbežnom 18. mieste. Pred ďalšou streleckou povinnosťou si mohla Henrieta pomôcť na trati, keďže v jej okolí sa nachádzalo niekoľko súperiek. Ale na tretej položke urobila ďalšiu chybu, druhú vo finále, a stratila zopár pozícii. Horvátová pred poslednou položkou zaznamenala veľmi dobré bežecké kolo, nestratila ani pozíciu a to v jej okolí boli Nórky a Francúzka. V prípade bezchybnej streľby mohla pomýšľaj aj na pozície v Top 15, lenže pri štvrtom výstrele prišla chyba. Celkovo tak vo finále superšprintu urobila tri hrúbky a obsadila 21. miesto (+1:41). Uhájila tak svoju pozíciu z kvalifikácie.

Vo finále štartovala aj druhá slovenská reprezentantka Veronika Machyniaková. Ani ona v úvodnom kole nestratila kontakt s ostatnými biatlonistkami, lenže už na úvodnej položke sa dvakrát netrafila a strelnicu opúšťala na poslednom mieste. Mierne zlepšenie na strelnici prežila Veronika na druhej položke, ale aj po nej sa vydala do trestného kola. Po polovici pretekov sa nachádzala na 30. mieste. Pred treťou položkou získala jednu pozíciu, lenže ďalšími dvomi streleckými chybami sa o svoj zisk pripravila a opäť sa prepadla na predbežne posledné miesto vo finále. Neodlepila sa z neho v bežeckom kole pred poslednou streľbou, ktorú dokázala vybieliť. Bola to dnes druhá Veronikina položka, na ktorej zaznamenala nulu. Napriek tomu zo strelnice odchádzala na 30. pozícii, ktorá jej patrila aj v cieli (+3:16). Machyniaková bola vo finále aj najhoršou bežkyňou.

text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Henriety Horvátovej (21. miesto)
"S ďalším 21. miestom som nadmieru spokojná. Pred štartom som nemala nejaké vysoké očakávania, ale určite bolo cieľom sa kvalifikovať do finále medzi Top 30 pretekárok. So streľbou som tiež spokojná, myslím si, že som ju zvládla solídne nakoľko bola dnes náročná strelnica. Vietor sa na každej položke točil inak. Na trati som sa cítila fajn, a myslím si, že som sa v štartovom poli nestratila."
Henrieta Horvátová vo finále superšprintu
profil 1. a 3. str. (Ľ+S): 2. a 4. str. (Ľ+S): výsledok:
terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new skóre: 1+0+1+1
bežecký čas: 24. +1:17.5 strelecký čas: 12. 1:40 získané body: 20
Veronika Machyniaková vo finále superšprintu
terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new skóre: 2+1+2+0

VŠC Dukla
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica zabezpečuje prípravu štátnej športovej reprezentácie v podmienkach rezortu ministerstva obrany. Aktuálne podporuje najväčšie biatlonové talenty, ale aj olympionikov v iných športoch ako Petra Vlhová, Jakub Grigar, Patrik Jány a mnoho ďalších.