Počas minulého týždňa prebehol v Osrblí svetový šampionát v letnom biatlone s viacerými známymi tvárami zo zimnej edície Svetového pohára. Češka Markéta Davidová vybojovala zlato v pretekoch s hromadným štartom. Zlaté medaile získali aj Lotyš Andrejs Rastorgujevs, Belgičan Florent Claude alebo Estónka Tuuli Tomingasová. Najúspešnejšou pretekárkou bola Bulharka Lora Christovová, ktorá vyhrala všetky juniorské preteky.
Medzi mužmi získali tituly Rastorgujevs, Claude a Lesiuk
Ani jednému mužovi sa nepodarilo získať viac ako jedno zlato. Aj to svedčí o vyrovnanosti, ktorú sme mohli počas šampionátu sledovať v mužskej kategórii. Prvé zlato, zo superšprintu, získal Andrejs Rastorgujevs z Lotyšska. Práve on sa dá označiť za najlepšieho muža na osrblianskom šampionáte. Rastorgujevs vo finále superšprintu predviedol skvelú streľbu, na štyroch položkách zapísal len jednu chybu. K tomu pridal aj rýchly beh. Lotyš bol aj súčasťou najkontroverznejšieho momentu MS. A to v šprinte, kde najskôr skončil na striebornej pozícii. Lenže Rastorgujevs nebezpečne zaobchádzal so zbraňou, respektíve zle si ju nasadil pri opúšťaní streleckej pozície a následne bol diskvalifikovaný. Pri svojom poslednom štarte na MS, v masáku, mu medaila ušla o 14 sekúnd a bol štvrtý. Tentokrát mu odišla strelecká forma, keďže v trestnom kole sa ukázal päťkrát.

Andrejs Rastorgujevs (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
S titulom majstra sveta odišiel z Osrblia tiež Florent Claude. Bývalý francúzsky reprezentant momentálne súťažiaci za Belgicko prežil najžiarivejší moment na tohtoročných MS v letnom biatlone v šprinte. Bola to zásluha hlavne jeho streľby, keďže v týchto pretekoch zostrelil všetky terčíky. To sa mu už pri jeho ďalších vystúpeniach v Osrblí nepodarilo. Claude bol piaty v superšprinte a 25. v pretekoch s hromadným štartom. Práve v nich získal titul majstra sveta Ukrajinec Taras Lesiuk, čo bolo vôbec najväčšie prekvapenie v mužskej časti. Lesiuk v Osrblí štartoval len v dvoch disciplínach, možnosť štartovať v masáku si vyjazdil 12. miestom v šprinte. No v masáku ako jediný trafil všetky terče a zvíťazil.
So svojimi výkonmi na MS v Osrblí mohol byť spokojný aj Litovčan Vytautas Strolia. Ako jediný získal dve medaily. Strieborný bol v šprinte, bronzový v masáku. Strolia ťažil z rýchleho behu, na strelnici sa trochu trápil. Ani jedny preteky neabsolvoval bez chyby. Strieborné medaile si odniesli aj Tomáš Mikyska z Česka zo superšprintu a Rumun Dmitrij Šamajev z masáku. Švéd Jasper Nelin bol bronzový v rýchlostných pretekoch a Artem Tyščenko získal pre Ukrajinu bronz v superšprinte. Všetci títo pretekári naplnili očakávania. Medzi tých, ktorí na MS sklamali patrili Bulhar Vladimir Iliev alebo Česi Jakub Štvrtecký a Jonáš Mareček. Najlepším výsledkom Ilieva bolo 14. miesto zo šprintu. Štvrtecký sa ani raz nedostal do Top 30 a Marečkov najlepší výsledok bolo 15. miesto z masáku.

Florent Claude (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
U juniorov žiarili Ukrajinci, konkuroval im Legović z Chorvátska
Celkovo šesť medailí si domov odniesli ukrajinskí juniori, pričom v šprinte obsadili všetky medailové pozície. Najúspešnejším z nich bol Bohdan Borkovskij, majster sveta z rýchlostných pretekov a bronzový zo stíhačky. Borkovskij dobre bežal a v bežeckej časti vedel kompenzovať miestami horšiu streľbu. Dva cenné kovy ulovil aj jeho krajan Vitalij Mandzyn, strieborný zo stíhačky a bronzový zo šprintu. Striebro získali aj Stepan Kinaš v rýchlostných pretekoch a Serhij Suprun zo superšprintu.
Ukrajinci napriek skvelým výkonom získali len jedno zlato, pretože zvyšné dva im zobrali Poliak Jan Gunka a Matija Legović z Chorvátska. Gunkov zlatý moment prišiel hneď v úvodný deň šampionátu v superšprintu, a to aj napriek štyrom streleckým chybám. Tie dokázal eliminovať v bežeckej časti. Dobrý výsledok dosiahol aj v stíhačke, bol piaty. Vyrovnanejšie výkony podával Legović. Po bezchybnej streľbe vyhral kvalifikáciu superšprintu, no vo finále urobil štyri chyby a bol bronzový. V šprinte bol štvrtý, no bol bez konkurencie najrýchlejší na trati. Svoju bežeckú formu si udržal aj do posledného dňa, do stíhačky, v ktorej sa mu podarilo získať titul. A to suverénnym spôsobom, druhého porazil o minútu.

Mandzyn, Legović a Borkovskij (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Davidová bola v tieni Tomingasovej, Estónka mala tri medaily
Najznámejšie meno na šampionáte v letnom biatlone v Osrblí mala Češka Markéta Davidová. Jej súčet úspechov nielen na snehu, ale aj v letnom biatlone je poriadne dlhý. Lenže Markéta sa v Osrblí dlhšie hľadala na strelnici. Vo finále superšprintu chybovala už trikrát na úvodnej položke, v klasickom šprinte nezatvorila päť terčíkov. V oboch prípadoch skončila v Top 10, v superšprinte bola deviata, v šprinte ôsma. No domov nakoniec odišla s titulom majsterky sveta. V záverečnej disciplíne totiž našla potrebnú pohodu na strelnici, síce v masáku netrafila hneď prvý terčík na prvej položke. Potom však skolila ďalších 19 terčíkov, pridala k tomu štvrtý najlepší bežecký výkon a bolo vymaľované. Súperky nemali žiadnu šancu. Davidová získala titul na MS v letnom biatlone po prvýkrát od roku 2020.
Najúspešnejšou biatlonistkou medzi ženami bola Tuuli Tomingasová z Estónska. Pri všetkých troch štartoch na MS v Osrblí získala medailu. V superšprinte a masáku brala striebornú medailu, titul majsterky sveta získala v rýchlostných pretekoch. Tomingasová bola spomedzi všetkých žien najlepšou bežkyňou. Vo všetkých troch pretekoch zaznamenala najrýchlejšie bežecké časy. V streleckej časti tiež nebola zlá, no chýbala jej vyrovnanosť. Napríklad pri svojom víťaznom ťažení urobila jednu chybu, v superšprinte až štyri. Zlato z Osrblia si odniesla aj Nemka Marion Wiesensarterová. Vyhrala hneď úvodný superšprint, no ďalšiu medailu pridala aj v masáku. V ňom skončila tretia. Wiesensarterová sa tak zaradila medzi milé prekvapenia šampionátu.

Tomingasová, Davidová a Wiesensarterová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Ďalšie dve medaile pre Nemecko získala Lisa Maria Sparková. Strieborná bola v šprinte, bronzová bola v superšprinte. V oboch prípadoch výborne strieľala. V pretekoch s hromadným štartom jej strelecká časť už tak nevyšla, a hlavne preto obsadila 12. priečku. Medailu získala aj Tereza Vinklárková. Česká reprezentantka si bronz vystrieľala v šprinte. Mohla domov odísť spokojná. Toto konštatovanie neplatí v prípade jej krajaniek. Jessica Jislová ani raz nezaútočila na medailové pozície. Jej najlepším výsledkom bolo siedme miesto v masáku. V dvoch ďalších disciplínach ani raz neskončila v Top 10. Neúspešne ťaženie za medailami má za sebou aj Tereza Voborníková, aj keď ona v každom svojom štarte skončila v Top 10. Medzi sklamaniami nájdeme aj Švédky Monu Brorssonovú a Johannu Skottheimovú, či Ukrajinku Juliu Džimovú. Im sa šampionát vôbec nepodaril.
Preteky junioriek ovládla Christovová z Bulharska
Kráľovnú MS v letnom biatlone v Osrblí sme nakoniec našli medzi juniorkami. Bulharka Lora Christovová dominovala predovšetkým v bežeckej časti, kde preukazovala, že patrí medzi najväčšie talenty svetového biatlonu. Už vo svojom veku má skúsenosti zo Svetového pohára, a tie mohla teraz naplno využiť. Christovová bola na trati tak silná, že na strelnici mohla mať horšiu mušku. Vo finále superšprintu urobila päť chýb, rovnako aj v stíhačke. V klasických rýchlostných pretekoch nezatvorila jeden terč. Napriek tomu v Osrblí získala tri zlatá, teda každý štart premenila v zisk titulu.

Kapustová, Christovová a Horodna (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
Jej jedinou vyzývateľkou bola domáca hviezda Ema Kapustová, dvakrát strieborná. Veľké hodnotenie výkonov Emy Vám prinesieme v samostatnom článku. Spomedzi ďalších junioriek, ktoré podali v Osrblí pekné výkony, treba spomenúť Ukrajinky Olenu Horodnu a Oleksandru Merkušinovú. Horodná mala dve medaily, obe bronzové. Tretia totiž skončila v stíhačke aj v superšprinte. Práve v superšprinte pred ňou na druhom mieste skončila Merkušinová. Bol to jej jediný cenný kov na MS. Jednu medailu získala aj Bulharka Valentina Dimitrovová, tretia v rýchlostných pretekoch.
Sumár podujatia po organizačnej stránke a podrobnejšie o Slovákoch pripravujeme...