Sezóna 23/24 bola charakteristická kompletnou dominanciou nórskych mužov, ktorú podčiarkol fenomén Johannes Thingnes Bö už svojim piatym veľkým krištáľovým glóbusom. Bude svetový mužský biatlon pokračovať v týchto stopách aj túto zimu?
Otázna forma top favorita, vyzývateľov má stále viac
Už je tradíciou, že do novej sezóny vstupuje ako bezkonkurenčne najväčší favorit Johannes Thingnes Bö a inak tomu nie je ani tento rok. Táto najväčšia biatlonová hviezda súčasnosti opanovala päť z posledných šiestich celkových hodnotení svetového pohára, teda všetky okrem toho v olympijskej zime 21/22, ktorú sa práve po olympiáde z osobných dôvodov rozhodol predčasne ukončiť, z ktorej si priniesol domov 3 zlaté medaily. Posledným biatlonistom, komu sa podarilo Nóra poraziť v kompletnej sezóne, bol legendárny Martin Fourcade na prelome rokov 17/18.
Otázkou je, dokedy bude táto hegemónia pokračovať a prípadne, kto by ju mohol narušiť. Vo víkendových prípravných pretekoch v konkurencii širokého domáceho poľa Nórov a elitných tímov Fracúzska a Talianska skončil na 10. a 17. mieste. Nebol spokojný s bežeckou ani streleckou stránkou, preto je forma v ktorej sa ukáže v 1. trimestri sezóny momentálne otázna.
Johannes Thingnes Bö (© Thibaut/IBU) |
Skvelú minulú zimu zažil jeho skúsený brat Tarjei, ktorý skončil v celkovom hodnotení v Top 3 po prvýkrát od jeho víťazstva v sezóne 10/11, čo poukazuje na jeho dlhovekosť a fantastickú fyzickú pripravenosť aj v pokročilom veku. Zároveň sa mu podarilo získať veľmi cenný malý glóbus za hodnotenie šprintu. Ak dokáže podobnú výkonnosť udržať aj teraz, môže pokojne byť opäť jedným z hlavných vyzývateľov jeho brata. Zaútočiť na pozície bratov Bövcov bude chcieť celá plejáda ich tímových kolegov vrátane ostrieľaného Vetleho Sjaastada Christiansena, najväčšieho vyzývateľa JT Böa posledných sezón a skvelého strelca Sturlu Holma Laegreida, bleskových bežcov Johannesa Daleho-Skjevdala a Johana-Olava Botna a ďalších. Z dôvodu extrémne nabitého nórskeho tímu budú niektoré z hviezd opäť musieť bojovať o svoje miesto v najvyššej lige.
V súvislosti s bojom s Nórmi sa najviac verí Francúzom. Tí však nezažili ideálnu sezónu, dlhšie sa trápili a presadiť sa im podarilo až v samotnom závere. Reč je najmä o Emilienovi Jacquelinovi a Ericovi Perrotovi. Prvý menovaný dokáže jazdiť najrýchlejšie časy na lyžiach, ale stále ho trápia obrovské výbuchy na strelnici v dôležitých momentoch. Perrot pokračuje v svojom progrese a ako 22-ročný v marci zaknihoval svoje prvé víťazstvo v SP. Stále má potenciál výkonnostne rásť a môže byť čiernym koňom sezóny. Jeho o 10 rokov starší kolega Quentin Fillon-Maillet bol sklamaním minulej zimy a určite bude chcieť pomýšľať na lepšie výsledky po minuloročnom 16. mieste v celkovom hodnotení. Reprezentáciu dopĺňajú ďalšie známe tváre Antonin Guigonnat a Fabien Claude, či jeho mladší brat Emilien.
Emilien Jacquelin (© Igor Stančík) |
Ak niekto dokáže súperiť s Nórmi v bežeckej stope, tak je to švédsky tandem Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma. Na to, aby sa títo superrýchli Švédi mohli pravidelne objavovať na stupňoch víťazov, však budú musieť vyjsť zo svojho tieňa priemernej streľby, inak prídu úspechy skôr sporadicky. Súčasťou tímu bude aj skúsený Jesper Nelin. Naopak, dlhoročný reprezentant a člen štafety Peppe Femling ukončil kariéru.
Kartami chcú miešať aj Taliani či Nemci, avšak bez Dolla
Slušnú sezónu 23/24 má za sebou družstvo Nemecka, ktoré napriek absencii individuálneho pretekára v Top 10 celkového hodnotenia obsadilo 2. priečku v pohári národov za suverénnym Nórskom. Ťažilo najmä z veľkej vyrovnanosti svojich pretekárov, veď Kühn, Doll, Strelow a Nawrath obsadili 12. až 15., Horn 20. a Rees 27. miesto. Na rovnakých biatlonistov sa budú spoliehať aj tento rok, s výnimkou Benedikta Dolla, ktorý už v biatlone nepokračuje. Skúsení borci Johannes Kühn a Phillip Nawrath budú veriť v lepšiu streľbu, najmä v stoji, naproti tomu Justus Strelow je momentálne najlepším strelcom v SP, ale musí ešte popracovať na bežeckej stránke.
Justus Strelow (© Danielsson/IBU) |
Aj tím Švajčiarska je vedený zástupcami novej generácie, komplexným Niklasom Hartwegom a stabilným strelcom Sebastianom Stalderom. Švajčiari iste budú vkladať veľké nádeje na domácich MS v Lenzerheide práve do prvého menovaného, ktorému však posledná sezóna, poznačená zdravotnými komplikáciami, nevyšla. Bude robiť všetko pre to, aby doma uspel. Zaujímavým úkazom je Jeremy Finello, ktorý patrí k najrýchlejším bežcom v SP, ale súperí s katastrofálnou 63-percentnou úspešnosťou streľby.
Veľké ambície pred štartom zimy majú bezpochybne Taliani. Platí to najmä o Tommasovi Giacomelovi, ktorý skvelý rok korunoval víťazstvom hodnotenia biatlonistov do 25 rokov. Medziročne napreduje bežecky a už v mladom veku patrí medzi úplnú elitu, no aj u neho je problémom nevyrovnaná streľba. Po troch druhých miestach bude útočiť na svoj premiérový triumf. Dopĺňať ho bude ďalší talentovaný Talian Didier Bionaz, ale aj veterán Lukas Hofer, ktorý ešte stále nepovedal svoje posledné slovo.
Thomasso Giacomel (© Igor Stančík) |
Kvalitou disponuje aj množstvo iných tímov
Podobne sú na tom tri stredoeurópske reprezentácie Rakúska, Česka a Slovinska vedené ostrieľanými lídrami Simonom Ederom (41), Michalom Krčmářom (33) a Jakovom Fakom (37). V týchto tímoch postupne dochádza ku generačnej obmene. Novými ťahúňmi sa mali stať Jakub Štvrtecký alebo Felix Leitner, ale dôsledkom stagnácie či zdravotných problémov sa im to zatiaľ nepodarilo. V SP sa postupne začínajú usádzať mladí Česi Mareček, Hornig, Karlík a Mikyska, Slovinci Planko a Vidmar a čoskoro zrejme aj Rakušania Müllauer a Haslinger.
Nesmieme zabudnúť na známeho lotyšského veterána Andrejsa Rastorgujevsa, ktorému sa konečne podarilo stabilizovať streľbu a prežil jednu zo svojich najlepších sezón, ktorú korunoval prekvapujúcim striebrom v pretekoch s hromadným štartom na MS v Novom Meste.
Z Fínska sa určite bude tlačiť do Top 10 po najlepšej zime talentovaný Otto Invenius, ale aj Tero Seppala, ktorý sa chce vrátiť k fazóne zo sezóny 21/22. Na lepšie výsledky pomýšľajú aj Ukrajinci na čele s aktuálnym majstom sveta v letnom biatlone v superšprinte Dmitrom Pidručným a Američania s Campbellom Wrightom, mladým rodákom z Nového Zélandu, ktorý v závere minulej sezóny preukázal veľký potenciál.
O veľké body do svetového pohára zrejme uvidíme bojovať aj zástupcov reprezentujúcich menej tradičné biatlonové krajiny ako napríklad Belgicko (Florent Claude), Kazachstán (Alexandr Muchin), Južná Kórea (Timofej Lapšin), Litva (Vytautas Strolia), či Moldavsko (Pavel Magazejev).