Dnes si na tratiach Národného biatlonového centra v Osrblí najlepšie počínal vedúci pretekár celkového poradia IBU pohára, Nór Isak Frey. Bežecky bol najrýchlejší, hoci dvaja jeho tímoví kolegovia mali takmer identický čas na lyžiach. Na strelnici bol narozdiel od nich bezchybný a zvíťazil o tri štvrte minúty pred prekvapivo druhým Fabianom Mülleauerom, talentovaným juniorom z Rakúska. Tretí skončil víťaz skrátených vytrvalostných pretekov Sivert Guttorm Bakken s dvomi chybami a odstupom jednej celej minúty.
Dnes sme dúfali, že Šimon Adamov zaútočí na domácich tratiach na body a v prípade slušnej streľby sa mohol predrať aj do Top 30, čo určite bolo reálne. Pre zvyšných piatich Slovákov bol dnešný deň veľmi dôležitý ak pomýšľali na kvalifikáciu na budúcotýždňové MEJ v nemeckom Altenbergu. Dôležitým nominačným kritériom pre nich boli dosiahnuté IBU body, ktoré sa počítajú z percentuálneho odstupu od víťaza pretekov. Keďže v rýchlostných pretekoch bývajú rozdiely percentuálne menšie ako vo vytrvalostných pretekoch, pri dobrej streľbe dnes mali dobrú šancu. Dnes štartoval už aj Matej Badáň, ktorý sa po chorobe rozhodol skrátené vytrvalostné preteky v stredu vynechať.
Martin Cienik (© Igor Stančík) |
Šimon Adamov dnes odštartoval slušným 24. bežákom a stratou 24 sekúnd v prvom kole. Žiaľ, podobne ako v druhej streľbe v ľahu v stredu, aj dnes prišli až tri chyby a bolo po šanciach na dobrý výsledok. Dojem zo svojho výkonu mierne napravil výborným druhým okruhom v trinástom čase (+22 s), ale na strelnici to opäť nebolo radostné a dokopy si dnes musel odbehnúť až päť trestných kôl. S tým sa mu už v závere bežalo ťažko a stratil takmer toľko ako v súčte prvých dvoch kôl. Jeho celkový čas bol však stále solídny a aj so štyrmi chybami mohol pomýšľať na body. S piatimi skončil na 46. pozícii (+3:21).
Šimon Adamov (© Igor Stančík) |
Maxim Mejtský v prvom kole zaostal o 41 sekúnd (51. čas), čo bolo hrateľné. Škoda štvrtého výstrelu na ležke, mohol sa pohybovať okolo výborného 25. miesta. Aj v prostrednom kole to bol bežák v šiestej desiatke, no následovala veľmi smolná streľba v stoji. Prvé dve rany minul a snažil sa nanovo skoncentrovať. Zvyšné tri výstreli šli do čierneho, avšak chyba bola, že do vedlajšieho terča. To si v daný moment neuvedomil a odbehol dve trestné kolá, aj keď podľa pravidel musel ísť do piatich. Dostal veľmi veľkú penalizáciu. Žiaľ, aj to sa v biatlone občas stane.
Maxim Mejtský (© Igor Stančík) |
Náš najlepší strelec zo stredy, Benjamín Belicaj, bol výborný na strelnici aj dnes. Vo vytrvalostných pretekoch minul jeden z dvadsiatich terčov a dnes nepotreboval navštíviť ani jedno trestné kolo. Na trati však bol opäť pomalý, v posledných dvoch okruhoch s nákupmi minúty a pol. Skončil šesťdesiaty (+4:19).
Benjamín Belicaj (© Igor Stančík) |
Matej Badáň dostal v prvom kole 54 sekúnd straty na najlepšieho. Ležku strieľal rýchlo, ale zostal mu vysieť druhý terč. V prostrednom okruhu to nebolo vôbec dobré, zaostal skoro o minútu a pol. Našťastie prišla čistá stojka, po ktorej sa ocitol na konci šiestej desiatky. Záverečné kolo mal najsilnejšie, stratil v ňom o pol minúty menej ako v druhom (45. čas). Bol tak dnes druhým najlepším Slovákom na 52. priečke (+3:52).
Matej Badáň (© Igor Stančík) |
Martin Cienik dnes začal odstupom minúty v prvom kole, ale pridal peknú nulu v ľahu. Bol neďaleko bodov, ale pred stojkou sa o vyše desať pozícii prepadol. Na nej mu nepadol iba prvý výstrel a zo strelnice virtuálne odchádzal na 53. pozícii. Na trati to bolo dnes oveľa lepšie ako v stredu a pohoršil si už iba o dve priečky na konečné 55. miesto (+3:59).
Martin Cienik (© Igor Stančík) |
Na trať vyrazil ako predposledný Sebastián Ilavský. Prvý bežák mal takmer identický s Belicajom a Cienikom. Ležku strieľal veľmi rýchlo, ale raz minul. V prostrednom okruhu sa jeho strata blížila už k minúte a pol. Našťastie prišla výborná stojka, ktorá ho posunula na 59. miesto. Mierne si ešte pohoršil a finišoval na 61. pozícii (+4:20), o pol sekundy za Belicajom.
Sebastián Ilavský (© Igor Stančík) |
Súhrn
Dnes to našim chalanom v Osrblí vyšlo lepšie ako v stredu. Šimon síce nezastrieľal vôbec dobre, ale dokázal, že pred prvým vrcholom sezóny je stále bežecky veľmi dobre pripravený. Najmä jeho strata iba minúty a sedemnástich sekúnd na silných Nórov je veľmi nádejná. Na streľbe musí ďalej pracovať, problémy mu momentálne zvyknú robiť najmä ležky.
Šimon Adamov (© Igor Stančík) |
Medzi Matejom, Martinom, Benjamínom a Sebastiánom to bolo veľmi tesné. Dnešné preteky mohli zrejme rozhodnúť o nominácii jedného z nich na MEJ a bol to súboj ako sa patrí. Všetkých podržala výborná streľba a vo výsledkoch ich delilo menej ako pol minúty. Šancu na MEJ má stále určite aj Maxim, hoci pre neho to dnes bol blbý pretek. Udržal si však post druhého najrýchlejšieho Slováka na trati. Bez penalizácie a s tromi chybami by skončil na 59. priečke, teda tesne pred Benjamínom a Sebastiánom.
Vyjadrenie Šimona Adamova (46. miesto) |