
V utorok poobede pokračovali Majstrovstvá sveta v Lenzerheide vytrvalostnými pretekmi žien na 15 kilometrov. Podobne ako v rýchlostných pretekoch sa tešila zo zlata hviezdna Francúzka, ktorá nezažívala ideálnu sezónu. Tentokrát to však nebola Justine Braisazová-Bouchetová, ale jej rivalka Julia Simonová. Simonová bola na trati tretia najrýchlejšia a rovnako expresná bola aj na strelnici, kde vybavila všetky štyri položky za minútu a 31 sekúnd. Minula síce devätnásty terč, no to ju mrzieť nemuselo, pretože aj tak zvíťazila s náskokom 37,8 sekundy pred druhou Ellou Halvarssonovou.
Pred sezónou pomerne neznáma Švédka sa tak ukazuje ako špecialistka na najnáročnejšiu disciplínu, veď jej dosiaľ jediné pódium, zhodou okolností tiež druhé miesto, prišlo v úvodných vytrvalostných, hoci skrátených, pretekoch sezóny v Kontiolahti. Na strelnici bola takmer identicky rýchla ako Simonová, dokonca bola aj presnejšia, ale na trati stratila výraznejšie v 22. čase. Bronz brala iná Francúzka, Lou Jeanmonnotová (+39,2 s). Na jej výkone je zaujímavé, že hoci mala rovnakú streleckú bilanciu a dokonca o niečo lepší bežák ako Simonová, stratila na ňu obrovské kvantum času strávenom na strelnici.
Povesť výborných strelkýň potvrdili štvrtá Fínka Suvi Minkinnenová a piata Ukrajinka Julia Džimová, ktoré obe strelili štyri nuly, no na medailu dnes dosiahnúť mohli iba pri minelách súperiek, ktoré skončili pred nimi. Elvira Öbergová podala na svoje pomery výborný strelecký výkon, keď minula iba predposledný terč na záverečnej položke. Taká bilancia by jej normálne stačila na medailu, no dnes vôbec nepodala ideálny výkon na trati, čo sa však dá povedať aj o jej tímových kolegyniach. V boji o minimálne striebro bola do poslednej položky aj majsterka sveta zo stíhacích pretekov Franziska Preußová, no prišiel v jej podaní až neočakávaný výbuch s dvomi minelami, ktoré ju odsunuli až na konečné desiate miesto.

Pri vynikajúcej forme Paulíny Bátovskej Fialkovej sme verili, že pôjde vo vytrvalostných pretekov uvoľnená už bez stresu s tým, že masový štart má vo vrecku. Žiaľ, nevyšiel jej ani šprint ani stíhačka tak, ako chcela. Nerozbalila svoje top tempo aj pre nejaký maličký blok na strelnici, kde sa stále ukázala chybička. Je vidieť, že nie je stopercentne v pohode aj pomalšou streľbou, keďže svet stále zrýchľuje. V najťažšej disciplíne teda musela sklápať terčíky, ak chcela súťažiť aj v nedeľu. Paulína to ale dokáže a dúfali sme, že pridá k tomu aj silný beh.
Aká bola jej pozícia pre masový štart a koho sme potrebovali sledovať? Predbežnú štartovú listinu vidíte tu. Zatiaľ jej patrila 26. pozícia s 31 nazbieranými bodmi zo šampionátu (sú len virtuálne, keďže sa neboduje do SP). Súperky, ktoré boli kvalifikované za ňou boli hneď tesne - Tomingasová 30, Lunderová 30, Jakielová 29 a Sidorowiczová 28 bodov. Zdolanie ktorejkoľvek z nich by znamenalo pre Paulínu potvrdenie postupu, resp. rezervu, ak by sa presadila niektorá z náhradníčok, ktoré už mali mierne väčšie odstupy - Christovová 23, A. Gasparinová 20, Nasťa Kuzminová 17 či Ermitsová 16 bodov.
Vidíme teda aj pozíciu u Nasti, ktorá potrebovala výraznejší výsledok. Tipovali sme, že okolo 20. miesta. Paulíne stačilo len zopár bodov, v prípade priaznivých okolností dokonca žiadny, ale na to sa rozhodne nedalo spoliehať. Aspoň 34-36. miesto to určite chcelo.
Vieme, že v týchto pretekoch vedia prekvapiť bežecky slabšie, ale strelecky presné biatlonistky. Takou bývala aj Ema Kapustová, ktorá v utorok dopĺňala našu elitnú dvojicu. Chcela sa vymaniť z veľkého tohtosezónneho trápenia, ktoré podľa jej trénera Otčenáša spôsobovala zlá technika behu a keď organizmus nevládal, nešla jej tak ideálne ani streľba. Platilo teda o nej klišé, že nový deň priniesol novú šancu a boli sme zvedaví, ako sa jej chytí.
Nasťa Kuzminová sa do toho neskutočne zahryzla. Dokonca po osemsto metroch bola najrýchlejšia zo všetkých 93 pretekárok, napokon v celom trojkilometrovom kole zaostala len o 12 sekúnd v 11. čase. Na rýchlej ležke vyzeralo byť všetko v poriadku, ale prišla tesná chyba pri štvrtej rane a potom veľmi zlá posledná. Dve trestné minúty boli veľmi nepríjemné. Prakticky už takto skoro bolo zrejmé, že masový štart to nebude, no určite nesmela zúfať. V druhom kole ostával jej skvelý výkon v 15. čase, no opäť urobila jednu chybu, dosť ďaleká bola.
Rovnako v tretej položke pokračoval trend, že štyri rany mala výborné, ale jednu úplne odstrelenú. S 2+1+1 bola veľmi veľmi vzadu až okolo 60. pozície. Čo z toho, že bežecky stále patrila do Top 20. V samom závere prišla ešte jedna chyba a spolu s piatimi ostávala len okolo 50. pozície. Posledné kolo už mala tradične horšie, ale i v ňom sme museli byť s 27. behom spokojní. Ak by lepšie strieľala, hlava by ju určite posunula aj vyššie. Vo finále to bolo 52. miesto (+5:47) pri úžasnom 17. behu na najdlhšej trati!
Paulína Bátovská Fialková to nerozbehla až tak rýchlo ako Nasťa, ale aj tak v úvodnom kole zaostala iba o zanedbateľných 18 sekúnd (17. bežák). Žiaľ, hneď druhá rana jej nevyšla, bola to tesná rana na päť hodín. Ani ona to teda nemala dobre rozbehnuté a musela veľmi dúfať v nuly. Druhé kolo mala parádne v 12. čase, dlho tu bežecky viedla až kým neprišla úplná elita. Už to vyzeralo ako v top forme. Škoda, že neprišla nula, hneď prvú ranu minula vpravo. Našťastie ju to nevyviedlo z koncentrácie. Ostatné padli. Stále však ostávala vzadu napriek silnému behu.
Ideálne sa ale nedarilo ani jej súperkám o masák, takže chcelo to teda minimalizovať stratu a bojovať o každú sekundu. Opäť silným tretím kolom sa jej to podarilo a aj keď jej Cloetensová ľahla na nástrelový stav č. 12, z desiatky to konečne vybielila. Hneď sa posunula výrazne vyššie. Už to začalo vyzerať tak, že aj jedna minela na záver jej na masový štart stačiť bude. Na štvrtú položku už prišla virtuálne na 20. pozícii. Možné bolo všetko, dokonca ešte aj výsledok v Top 15. Prišli prvé tri presné rany, ale štvrtá a piata sa do 11-centimetrového terča nezmestili. Minula hore a dolu. Stalo sa to, čo sme očakávali. Táto bilancia jej o jednu ranu na masový štart nestačila. Žiaľ, dnes skončila na 40. priečke (+4:32) so stále skvelým 15. behom.
Ema Kapustová úvodné kolo zvládla dobre. Zaostala o 42 sekúnd v 64. čase. Prišla aj úvodná nula, hoci pred poslednou ranou mala technický problém a zdržala sa zhruba o necelých sedem sekúnd dlhšie ako za normálnych okolností. V druhom kole ďalej žila, keď tu mala 66. čas. A prišla už parádna nula za 25 sekúnd v stoji. Patrila jej 21. pozícia. V treťom kole už nakúpila minútu, ale stále v 65. behu, takže držala sa. No, bohužiaľ, prišla aj chyba pri sedemnástom výstrele. Spadla do štvrtej desiatky, no bojovala ďalej.
Ešte aj vo štvrtom kole sa bežecky o chlp udržala v siedmej desiatke a keď záverečnú stojku vyčistila za 22 sekúnd, mohli sme tvrdiť, že EMA JE SPÄŤ! Ešte to chcelo udržať v poslednom kole, v čom predtým viackrát zlyhala. Dnes sa to nestalo. Aj toto kolo mala úplne rovnaké ako tie predchádzajúce. Super. Vo finále to bolo 34. miesto (+4:21) a veľmi sme sa potešili aj zo 67. bežáku, ktorý, ako sama povedala, nie je to, na čo má, ale je oveľa lepší ako v doterajšom priebehu sezóny. Vydarený debut na scéne elitných MS!

Paulína potvrdila dobrý beh, hoci aj lepší ako 15. už túto zimu predviedla. Nesedia jej miestne trate ani podklad, ktorý pred piatkovýcm šprintom veľmi stvrdol. Stále patrí ale k úplnej bežeckej špičke a platí, že sa na jej výsledky ešte aj túto zimu môžeme tešiť. Základný predpoklad na úspech tam je. Žiaľ, streľba nie je ideálna. Stále ju má na úrovni 80 %, čo je vysoké čislo, ale presne iba na širšiu špičku, nie tú absolútnu. Aj keď dnes boli v troch sekundách pred ňou tri miesta, nemuselo ju mrzieť, že ich nezískala, pretože na masový štart jej napokon chýbalo osem bodov, teda naozaj "až" jedna minela v ktorýchkoľvek z trojice pretekov. Je druhou náhradníčkou, no nedá sa očakávať, žeby až dve pretekárky vypadli. Síce Wiererová je chorá, ale z talianského tímu presakujú informácie, že sa sústredí hlavne na víkend, aby bola stopercentne fit, teda dnes to nehrotila.
Nasťa neprestáva udivovať svojou skvelou fyzickou pripravenosťou. Aj keď ju v úvode zimy trápili posledné kolá, aj dnes bolo najhoršie, ale úplne v norme. 17. bežák na tak náročnej trati je priam úžasný, dokonca šla na úrovni Elviry Öbergovej. Aj keď ani vo Švajčiarsku nezdolala Top 30, všetko nasvedčuje tomu, že úplne reálne buduje formu na budúcoročné olympijské hry. Škoda tej streleckej nevyrovnanosti, že niekedy jej to parádne vyjde, ale vzápätí urobí ďalekú chybu. Aj u nej sme ale presvedčení, že ešte aj túto zimu môže pokojne urobiť výsledok v Top 20, dokonca aj vyššie. Má na to všetky predpoklady.
Dnes sme šťastní za Emu, ktorá predviedla konečne výborný výkon. Akoby sa vrátila do zázračnej minulej zimy, pretože znova môžeme konštatovať rekord, že žiadna Slovenka v novom miléniu nedebutovala na MS výsledkom v Top 40. Na trati šla solídne, zdolala 24 súperiek. Nebolo to ideálne, vieme, že dokáže určite aj lepšie bežať, ale bolo to výrazne lepšie ako v ktorýchkoľvek pretekoch tejto zimy. Dodržala technické pokyny a bolo pekné sa na jej prejav pozerať. Aj strelecky to udržala na jej typickej úrovni 95 %. Streliť štyri nuly by už bolo príliš. Dúfajme, že ju to nakopne a v sobotňajšej štafete pôjde tak ako v Ruhpoldingu. Zároveň ľahko rozlúskla črtajúci sa rébus, ktorá pretekárka má doplniť naše hviezdy v šprinte v NMNM o dva týždne. Bodaj by si dnes založila pôdu na solídne dokončenie sezóny.
V drvivej väčšine tímov by po dnešku bolo zrejmé, že v single miešanej štafete nastúpi Paulína Bátovská Fialková alebo Ema Kapustová, ale náš tím uvažuje, že nasadí Máriu Remeňovú, aby sa rozbehla pred dôležitejšou veľkou štafetou, kde máme veľkú šancu na výsledok. To by sa dalo akceptovať počas sezóny pri pretekoch SP, ale na MS by sme mali nasadzovať to najlepšie, navyše vieme, že v tejto disciplíne vie motyka strieľať najviac. Problémom je aj to, že nemáme muža v ideálnej forme, aby sa dalo myslieť na naozajstný výsledok v single mixe aj okolo Top 10. Do budúcnosti by to mohla byť parketa pre Jakuba Borguľu, ale jeho zdravotný stav stále nie je dobrý a tréneri už len uvažujú nad tým, či sa z toho predsa len dostane a v štafete mu zveria úsek v úvode, alebo len ten posledný, kde už bude existovat veľká pravdepodobnosť, že ho neodbehne vôbec, alebo len jedno kolo.
V rebríčku národov sa to zaujímavo zamotalo. 14. Kanaďanky dopadli veľmi zle, a tak sme sa k nim po dnešku veľmi priblížili. Strácame iba 38 bodov. Bulharky boli tesne za nami a aj Christovová dosiahla životný výsledok pri 13. mieste, ale zvyšné dve vybuchli, a tak zostalo status-quo. Belgičanky sa opäť priblížili, ale stále majú odstup. Top 17 zdá sa byť už bezpečná, Lotyšky nedopadli dobre.