blog janky lista
Deň pred štartom MS opäť vyťahujeme na titulku zaujímavý príspevok dlhoročnej slovenskej reprezentantky Janky Daubnerovej, ktorá opísala toto stredisko v minulej sezóne, ale drvivá väčšina napísaného je stále aktuálna.
 
Svetový pohár v Anterselve býva posledný z novoročnej trilógie. Oberhof, Ruhpolding a Anterselva majú pevné miesta v januárovom programe SP a toto poradie sa naruší len v prípade, že sa v niektorom z týchto stredísk konajú majstrovstvá sveta. Anterselva je jedno z najkrajších stredísk hosťujúcich biatlonové preteky. Leží v nádhernom horskom prostredí blízko hraníc s Rakúskom. Anterselvu som si obľúbila hneď pri jej prvej návšteve, bolo to v lete. Počas letného sústredenia v rakúskom Obertilliachu sme párkrát absolvovali 120 km dlhú a náročnú cyklotrasu z Obertilliachu cez Lienz, Huben a cez hraničný horský prechod Grenze Süd-Ost Tirol až do Anterselvy. Najťažším úsekom etapy bolo dlhé nekonečné stúpanie na horský prechod. No po dosiahnutí najvyššieho bodu nás čakala odmena v podobe krásneho výhľadu na kopce a tyrkysovo-modré jazero Lago Obersee. Z hranice vedie na taliansku stranu úzka asfaltová cesta, v lete sprístupnená aj autám. Dve autá by sa vedľa seba nezmestili, a tak prechod riadi semafor. Päťkilometrový zjazd nadol kľukatou cestou som si na bicykli patrične vychutnávala. Jednosmerná cestička opäť vyústi pri jazere tyrkysovej farby, tentokrát Lago di Anterselva.
 
V zime je cesta pre motorové vozidlá uzavretá, no dostať sa hore môžete buď pešo, na skialpinistických lyžiach, alebo na bežkách. Ak by ste si náhodou niekedy naplánovali aktívnu dovolenku do okolia Anterselvy, určite nevynechajte turistiku na hranicu. Hore je dokonca možnosť požičať si sánky a nadol sa môžete spustiť. Takýto adrenalín si nenechal ujsť ani náš fyzioterapeut Denis. Počas mojej kariéry som tento výlet absolvovala niekoľkokrát a zakaždým bol príjemným spestrením náročného programu.
 
Poloha a vysoká nadmorská výška biatlonového strediska sú výhodou a nevýhodou zároveň. Výhodou bolo, že sme v Anterselve zažívali pravidelne pekné počasie, ak so zrážkami, tak výlučne snehovými. Nehrozil dážď ani teplo. Štadión leží až takmer 1700 m.n.m., čo pre mňa bolo skôr nevýhodou ako výhodou. Ťažko som sa s vysokou polohou vyrovnávala, čo sa podpísalo aj na mojich bežeckých výkonoch. Profil trate je pomerne náročný. Polovica vedie lesom a polovica lúkou. Úsek, ktorý sa tiahne lesom, je schovaný pred slnkom, a to nám často spôsobovalo ťažkosti pri testovaní lyží pred pretekmi. Sneh v lese býval o niečo suchší ako na lúke, a tak sa stávalo, že lyže, ktoré nám vyšli v tej časti trate, nám zas nešli hladko na lúke. Ale vždy sme si s tým nakoniec poradili a výber sme vyriešili kompromisom.
 
 
oberhof 2017 stredisko slavik
Pohľad na strelnicu v Anterselve (© Petr Slavík, Český biatlon)
 
 
Trať je náročná svojim profilom kvôli dlhým stúpaniam. Nie sú príliš strmé, no tiahnu sa na dlhom úseku, väčšinou končia strmším prechodom. Zjazdy sú naopak krátke a končia zákrutou, takže pretekár nemá veľmi priestor na oddychovanie. Jediný dlhý zjazd, v ktorom je možné vydýchnuť si, vedie krížom lúky, smerom na štadión. Príchod do kopca na štadión robí náročnou aj strelnicu. Príprava pred streľbou si vyžaduje väčšiu pozornosť. Neraz sa mi stalo, že som na strelecké stanovište prišla v príliš vysokej intenzite a nebola som na streľbu dostatočne pripravená. Musela som buď natiahnuť čas do prvého výstrelu, alebo ak som sa precenila a aj napriek tomu som strieľala, nebola som úspešná.
 
Napriek tomu, že som v Anterselve pravidelne nepatrila medzi najrýchlejšie pretekárky, paradoxne som tu získala môj vôbec prvý bod do hodnotenia SP a moje najlepšie individuálne umiestnenie. V januári 2008 som po prvýkrát v pretekoch SP strieľala bez chyby a v rýchlostných pretekoch som skončila na 31. mieste. Po nejakom čase diskvalifikovali ruskú pretekárku za doping a ja som sa vo výsledkoch posunula na 30. miesto. Získala som tak môj prvý bodík (v tom čase sa bodovalo len do 30. miesta). Najlepšie individuálne umiestnenie som si tiež odniesla z Anterselvy - 4. miesto v sezóne 2014/2015, opäť z rýchlostných pretekov. Strieľala som bez chyby a chýbalo mi šesť sekúnd, aby som sa dostala na vytúžené pódium.

Anterselva je lákadlom pre turistov v lete aj v zime, najsilnejším magnetom pre nadšencov lyžovania je neďaleko sa nachádzajúce známe stredisko Kronplatz. Mnohí naši fanúšikovia si povzbudzovanie na trati spojili s lyžovačkou a urobili si tak niekoľkodňový výlet. Možností pre ubytovanie je neúrekom, no kvôli vysokej návštevnosti je potrebné objednať si ho v dostatočnom časovom predstihu. Niekoľkokrát sme bývali v hoteli dva kilometre pod štadiónom. Výhodou tohto ubytovania bolo časovo nenáročné presúvanie sa na štadión, no sklamaním niekedy až podpriemerný komfort. Prevádzkar hotela vždy uprednostnil Rusov a Ukrajincov pred chudobnejšími Slovákmi a boli roky, kedy nás ubytoval v izbách v podkroví, alebo v priestoroch, ktorým komfort štandardnej izby chýbal. Málokedy sa nám v tomto hoteli ušla slušná izba, a tak niet divu, že športovci sme sa sem neradi vracali. Okrem tohto zariadenia sa nám niekoľkokrát pošťastilo okúsiť komfort iných, veľmi pekných a slušných hotelov či penziónov, u ktorých nevýhodu dlhšieho cestovania úplne zatienila vynikajúca talianska kuchyňa.

Svetový pohár v Anterselve ukončuje druhý trimester, čo signalizuje, že vrchol sezóny je za dverami. Po posledných pretekoch som si pár dní oddýchla a potom začala záverečná príprava na MS, resp. na ZOH. Program je tak náročný, že na prípravu nám neostalo viac ako dva týždne, a tak sme sa snažili tento čas využiť čo najefektívnejšie a našim cieľom bolo pripraviť sa na najdôležitejšie preteky v sezóne čo najlepšie.

Anterselva je bezpochybne jedno z najkrajších a mojich najobľúbenejších stredísk. Je na zozname miest, kde sa ešte určite vrátim a okrem bežiek si zoberiem aj zjazdovky.
 
 
Ďalšie blogy Janky Daubnerovej nájdete v jej rubrike...
Viac o autorke sa dozviete z jej profilového článku...