Rodičia, túžite po tom, aby boli vaše deti v budúcnosti úspešné, budujete v nich lásku k športu a bojíte sa, že dopadnú tak ako väčšina deti v súčasnosti, že budú radšej sedieť za notebookom/počítačom, hrať sa s mobilom a celý čas zavretí v izbe? A keď sa vám už darí ich motivovať a vyvolať pocit, že pohyb je super, tak vašim strachom je, že to prepísknete veľmi skoro a odradíte ich od toho, pretože medzi chcením a fanatizmom je veľmi tenký ľad?

Ak sa opýtam Vás, decká, ktoré máte nejaké ciele ohľadom športu, viete čo všetko musíte zvládnuť, aby ste mohli pretekať s tými najlepšími na svete? Ja vám to dnes skúsim priblížiť a poradiť vám, ako by to mohlo prebiehať.

Štart vašej kariéry je individuálny. Niektoré deti majú kontakt s bežkami už aj v skoršom veku, ale prvá kategória začína medzi 9-11 rokom. Táto kategória je o krásnom zoznámení sa s bežkami a paličkami v pretekovom režime. Vaša úloha je, aby ste sa naučili zvládnuť prvé pretekové kilometre bez zastávky na strelnici. Čiže samotný tréning pozostáva hlavne z techniky behu na bežkách a využitia pohybových schopnosti na základe senzitívneho obdobia za pomoci všeobecných tréningových prostriedkov, ako sú rôzne behy, turistika, bicykel, kolieskové korčule, gymnastika a rôzne iné športy. A prečo? Pretože každý jeden šport a jeho špecifiká, ktoré budete ovládať, dokážete v staršom veku  využívať bez toho, aby ste si to uvedomovali  vo vašom vysnívanom biatlone :-)

Ďalej prejdime ku kategórii 12-13 ročných. Mám pre vás skvelú správu! Dočkali ste sa :-) Dorástli ste do veku, kedy môžeme začať pracovať so vzduchovkou, hoci len v polohe ležmo, ale aj to je už niečo, nie? :-) Takže, už ste skoro ako veľkí pretekári, odbehnete zatiaľ iba máličko kilometrov, vezmete zbraň zo stojana na strelnici, odstrieľate bezchybne, a šup ho do cieľa na prvom mieste :-).  Áno, tak to bude, ak budete na sebe poctivo pracovať. Ale všetko má svoj čas, a postupne zvládate ako tak bežky aj vzduchovku, ale pozor na to, že stále ste ešte len deti, ktoré sa musia hrať a rozvíjať svoju všestrannú pohybovú gramotnosť! Ideme ďalej. Aj keď si niekoľkonásobný víťaz Slovenského pohára, ešte stále to neznamená, že z teba bude aj majster sveta.

V kategórii 14-15 ročných nám začnete všetci tak trošku dospievať, a rozmýšľať aj nad inými vecami ako je hra a pretekanie sa. Ak máš v hlave jasný cieľ a chceš byť tým "majstrom sveta", choď si za tým, ale buď pokorný, lebo ešte stále ním nie si! V tejto kategórii sa nám to na strelnici (pre niektorých) začne troška komplikovať - pribúda streľba v stoji, a už sme zase o niečo bližšie k ozajstnému pretekárovi :-). Počet tréningových jednotiek narastá. Podľa tabuliek v literatúre by sa mal ročný objem kilometrov v tejto kategórii pohybovať okolo 1600 až 2000 km, no myslím si, že je to veľmi individuálne, a skôr by to malo byť o hodinách, ktoré venujeme technike behu na bežkách, a ešte stále všeobecnej príprave. Nastáva trošku problém - prechod zo základnej na strednú školu.  Áno, je to fáza, pri ktorej skončilo veľa talentov (škoda). Ale v dnešnej dobe to je problém, a bez podpory rodičov to nejde!
 
 
ilustrak
ilustračná fotografia (© Jakub Leščinský)
 
 
Kategória 16-17 roční dorastenci.  V tejto kategórii sa z vás stavajú už naozaj biatlonisti. Do rúk sa vám dostáva špeciálne upravená malokalibrovka pre biatlonistov. Ak sa dostanete do tejto fázy (kategórie), už je len na vás, ako to využijete. Tu sa začínate formovať a uvedomovať si, aký je ten šport náročný, a to nie len po fyzickej stránke, ale aj psychickej. Samozrejme, všetko sa zvyšuje: objem km, objem hodín strávených na tréningu, ročne (ak na to máte podmienky) vystrieľate aj tritisíc nábojov, ale to všetko je podmienené kvalitou, nie kvantitou!

Ďalším vzácnym a motivačným stupienkom je možnosť dostať sa na medzinárodné podujatie, a reprezentovať  svoju krajinu.  Aj ja som bol pretekár, a keď som stal pred touto možnosťou, nič iné ma nezaujímalo :-) Už môžete štartovať na Zimných olympijských hrách mládeže, MS kadetov či ME juniorov, ak vás ostaršia.

Ak sa pozastavím pri tréningovom procese, upozornil by som hlavne na tabuľkové objemové ukazovatele a čas strávený na tréningu. Nie je nič horšie ako demotivácia, a tá v biatlone nastane pri obrovskom náraste objemu a monotónnych 2,5 až trojhodinových tréningoch. Samozrejme, musia byť aj také. Sme vytrvalostný šport. Ale nikoho by nebavilo celý rok robiť len 30 km vytrvalostné behy na kolieskových lyžiach, alebo rôzne iné veci spojené s lyžami a jazdením, a to len preto, aby sme splnili počet km podľa tabuľky.  Môj názor, ktorý som si aj v praxi vyskúšal, je, aby ste  skôr  pozerali na minutý a hodiny strávené kvalitným pestrým tréningom. Nieste predsa roboti, ktorí musia vykonať tu istú pracú, ktorú určujú nejaké tabuľky. Objem tréningov sa dá získať aj úplne iným, zaujímavejším tréningom, len občas treba použiť aj hlavu. A podotýkam, áno sme vytrvalostný šport, ale 10 km šprint sa na svetovom pohári beží okolo 25 minút, a to dvakrát stojíte na strelnici. Tak prečo toľko monotónneho objemu?

Kategória 18-19 roční starší dorastenci je prvým medzníkom úspešného biatlonistu, a konečne s maloražkou na chrbte. Celý rok sa pripravujete na vrchol sezóny, ktorým sú Majstrovstvá sveta juniorov (MSJ), a tu musíte ukázať čo vo vás je, a ako ste využili svoje dostupné podmienky na tréning. Tréningový proces je výrazne podmienený špecializovaným tréningom.  Tu sa už začína drieť a makať. Ročne by ste mali zvládnuť okolo 5000 km, no znova prízvukujem, objem nie je všetko. Dôležitá je aj intenzita, a pomer medzi tréningom a regeneráciou. Strelecká príprava je veľmi individuálna, no počet vystrieľaných nábojov sa pohybuje okolo 3500. 
 
Posledná možnosť, kedy môžete ukázať čo je vo vás, je samozrejme, juniorská kategória 20-21 ročných. Veľmi veľa záleží aj na tom, ako sa vám darí v dorasteneckých kategóriách na svetových podujatiach, a samozrejme, ak máte dobrý výsledok, sú aj lepšie podmienky, ktoré sa určite prejavia vo vašej príprave na ďalšie MSJ, kde máte šancu vybojovať výsledok, ktorý vám môže pomôcť k tomu, aby ste sa stali profesionálnymi športovcami. Ak sa vám to podarí, napĺňa sa vám celoživotný cieľ. Tréningový proces by sa mal individualizovať. Každý z vás sa potrebuje zamerať hlavne na časť, ktorý potrebuje zlepšiť individuálnou formou prípravy. Tá je, žiaľ, takisto obmedzená podmienkami. 
 
Nasleduje kategória, do ktorej na reprezentačnej úrovni dôjdu len tí najlepší, a to je už asi jasné každému. Príklad, ako prebieha príprava profesionálneho biatlonistu, si môžete pozrieť v predchádzajúcom blogu. Prajem vám veľa úspechov, nie len na najvyššej úrovni, pretože šport nie je len o majstroch sveta a olympských víťazoch, je to aj o životnom štýle, ktorý vám prináša zdravie a priateľstvá, ktoré si nikde nekúpite.
 
 
lista lescinsky
 
zoznam vsetkych blogov