Ostersund
Osrblie

Sobota v Martelli: Šprinty našich neprebrali, Baloga aj Smerčiaková mimo Top 60

15.2.2020, 11:00 | IBU Cup | Lukáš Timko
V Martelli cez víkend vrcholilí dvojkolo IBU pohára. V sobotu to boli rýchlostné a v nedeľu stíhacie preteky. Slováci mali v druhej lige len jedného muža i ženu.

IBU Cup 19/20: rýchlostné preteky mužov na 10 km
taliansko Martell sobota, 15. februára 2020, 11:00 teplota2 4 ºC
zlata medaila Jeremy Finello (0+0) 24:20.4
vietor2 4 km/h

Mužské rýchlostné preteky boli v znamení mnohých chýb. Nevyhli sa im ani tí najrýchlejší a tešil sa prekvapujúco Švajčiar Jeremy Finello, ktorý narušil tradičnú nórsko-ruskú dominanciu. Hneď za ním boli už zástupcovia týchto krajín. Druhý ešte junior Said Chalili s jednou chybou a rovnako dopadol aj Lars-Hegle Birkeland, ktorý doplatil na to, že na MS štartujú iba štyria pretekári daných krajín, takže keďže sa do nominácie nedostal, cestoval sem. Obaja urobili jednu chybu.

Zo Slovákov sme mali len zastúpanie v podobe Mateja Balogu. Po sérii dobrých výsledkov v decembri i januári sa mu ale po súťažnej prestávke v Martelli vôbec nedarí. Dnes sa nedostal do stíhacích pretekov, keď to ešte slušne rozbehol, v prvom kole dostal len 16 sekúnd. Na ležke mi nul raz a bol na 46. priečke s mankom 45 sekúnd. No v druhom kole trošku spomalil s 26-sekundami straty. No úplný škrt cez rozpočet mu urobila stojka. Trafil len prvý terč, takže s bilanciou 1+4 sa mu poriadne krútila hlava z trestného kola a už bez motivácie dostal v poslednom kole až 72 sekúnd. Ani sa mu nečudujeme. Výsledkom bola 70. priečka (+3:29). Bol to teda posledný štart pred ME v Minsku, keďže Otepää nemá sneh.

Matej Baloga v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new   terc stojka cierny terc stojka cierny terc stojka cierny terc stojka cierny terc zostreleny new 70. +3:29.0 (5)

vietor2 ? km/h

Švédky majú nabitý káder, a tak sa na MS nedostala Elisabeth Högbergová, ktorá má skvelú formu. Mladšia zo sesterského dua zvíťazila v šprinte po bezchybnej streľbe pred Synnoeve Solemdalovou a Juliou Žuravokovou. Švédka naďalej zrýchľuje na trati a je len otázkou času, kedy sa presadí aj v najvyššej lige. No dnes bola najrýchlejšia Nicole Gontierová s troma chybami.

Aneta Smerčiaková sa snažila nadviazať na dobrý výsledok spred týždňa, no už v prvom kole mala 61. bežák, čo nebolo ideálne. Ale dostala 39 sekúnd, ešte sa s tým dalo pretekať. Po troch úspešných ranách však posledné dva terče nepadli, a tak sa zosunula výrazne dozadu. Potom to už šlo len ďalej z kopca. V druhom kole nakúpila skoro minútu a opäť zaznamenala dve chyby. Bola až na 71. priečke, z ktorej sa napokon posunula na konečné 69. miesto (+3:54). Nebol to dnes dobrý deň. Na stíhacie preteky potrebovala pri najlepšom dve chyby. Aj ona tak cestuje domov a bude sa pripravovať na ME.