Ostersund
Osrblie

Na úvod IBU Cupu v Ridnaune ďalšie nepresvedčivé výkony našich

14.1.2016, 10:20 | IBU Cup | Redakcia Biatlon-Info.sk
Talianske stredisko Ridnaun Val Ridanna si v tejto sezóne užíva biatlon už po druhý raz, keďže kvôli zlým snehovým podmienkam prebrali 5. kolo IBU Cupu od poľského Duszniki-Zdrój. Nové stredisko našich severných susedov sa tak stále nie a nie naplno ukázať svetu.

IBU Cup 2015/16: rýchlostné preteky mužov na 10 km
Ridnaun štvrtok 14. januára 2016, 10:00
slnecno teplota: -8ºC
víťaz: Anton Babikov (0+0) 24:26.0
vietor: 2 km/h

Dnes to opäť bola ruská záležitosť a po druhý raz v sezóne na pódium nepustili ani jedného súpera z inej krajiny. Boj Antona Babikova, Matveja Jelisejeva a Alexeja Slepova bol zaujímavý tým, že sa odohral na diaľku. Mali totiž štartové čísla 1, 50 a 99, teda na trati sa ani len nemohli stretnúť. Všetci traja boli na strelnici bezchybní. Babikov vyhral o osem sekúnd pred Slepovom a dvanásť pred Jelisejevom. Štvrtý Nór Christiansen stratil až 36 sekúnd. Pre čelnú trojicu to bude v sobotu zaujímavý interný súboj.

Slovákom sa opäť nedarilo. Bežecky slušne začal Michal Kubaliak, zaznamenal 15. najrýchlejšie úvodné kolo, no na ležke dvakrát mieril mimo a už bolo po výsledku. Keď pridal na stojke ďalšie dve "zblúdilé" rany, vystrnadil sa mimo Top 60. Skončil napokon 76. Michal Šíma sa pomalšie rozbiehal a po úvodnej chybe sa zaradil niekde k pozíciám Kubaliaka. Na druhom streleckom stave už bol presný a keď k tomu pridal slušné posledné kolo, mohol útočiť na body. V bežeckom čase napokon Kubaliaka prekonal. V cieli stratil 2:36 a napokon obsadil nebodované 46. miesto. Náš tretí a posledný zástupca Henrich Lonský zaznamenal čistú prvú položku a vo výsledkoch sa pohyboval okolo kolegov z reprezentácie. Tak ale prišli nezostrelené terče č. 8 a 9 a prepad veľmi hlboko.

V sobotňajších stíhacích pretekoch nastúpi iba Michal Šíma, čo je pre naše farby veľmi zlá vizitka. A to dnes neštartoval René Bevelaqua, ktorý v Novom Měste výkonnostne veľmi zaostal. Mužská B-reprezentácia trpí na skutočnosť, že dvaja výkonnostne obstojní juniori sa pripravujú na MS, a tak nemôžu zdravo zvýšiť konkurenciu.

vietor: 1 km/h

Medzi ženami sa najviac darilo francúzskej biatlonistke Coline Varcinovej, ktorá o štyri sekundy zdolala Oľgu Jakušovú, ktorá bola rýchlejšia na trati, ale narozdiel od víťazky minula jeden terč. Na pódium sa dostala aj Svetlana Sleptsovová. Do sobotňajšej stíhačky vybehne so stratou deviatich sekúnd.

Pri neúčasti Martiny Chrapánovej sme najväčšie nádeje vkladali do Natálie Prekopovej, ktorej veľmi dobre ide streľba. Ležkou to potvrdila a pohybovala sa na pekných pozíciách v druhej desiatke. Stojka jej ale vôbec nevyšla, mimo terč šiel druhý aj štvrtý náboj a bolo po výsledku. V cieli napokon stratila na víťazku Varcinovú 2:17 a obsadila 47. miesto. Alžbeta Majdišová zaznamenala bilanciu 1+1 a v cieli zaznamenala stratu 2:45. Do stíhacích pretekov sa tak nedostala. Blízko kariérneho výsledku bola Andrea Hôrčiková, ktorá preteky zahájila čistou položkou v ľahu a ostávala na dobrých pozíciách, ale zrejme psychicky nezvládla posledné dva výstrely a s bilanciou 0+2 na Top 60 šancu nemala. V cieli stratila cez tri minúty.

V sobotu teda uvidíme na štarte iba Natáliu Prekopovú.