Ostersund
Osrblie

IBU Cup Ridnaun: Šíma bodoval, všetci muži sa dostali do stíhačky

12.12.2015, 10:00 | IBU Cup | Redakcia Biatlon-Info.sk
Tento víkend je biatlonový program mimoriadne bohatý. V talianskom stredisku Ridnaun Val Ridanna sa koná 2. kolo IBU Cupu. Napriek nadmorskej výške 1370 metrov ani tu nie je prírodný sneh, ale vďaka mínusovým teplotám sa trate podarilo slušne vystavať. Dnes boli na programe rýchlostné preteky žien i mužov.

IBU Cup 2015/16: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
Ridnaun
sobota 12. decembra 2015, 10:00
slnecno teplota: -4ºC
víťazka: Irina Vavrynets (0+0) vietor: 0 km/h

Medzi ženami kraľovala Irina Vavrvynetsová. Ukrajinka ťažila z čistej streľby a o osem sekúnd porazila Anais Chevalierovú z Francúzska. Pretekárka s viacerými skúsenosťami zo SP raz minula, takže zajtra to medzi touto dvojicou môže byť zaujímavé. Tretie až šieste miesto obsadili Rusky.

Zo Sloveniek sa najvyššie umiestnila najmladšia členka ženského kvarteta Ivona Fialková. Kvôli štyrom chybám na strelnici to však na body nestačilo. Obsadila 47. miesto so stratou 2:10. Nenadviazala tak na výbornú zmiešanú štafetu, hoci bežecký výkon bol opäť na veľmi dobrej úrovni. Dosiahla deviaty najrýchlejší čas, čím sa zaradila medzi známe pretekárky zo svetového pohára. Nórku Landheimovú či Rusky Viľukinovú a Sleptsovovoú dokonca prekonala. Štyri chyby sú však príliš veľa.

Ostatné tri Slovenky predviedli veľmi slabý výkon na trati. Do stíhacích pretekov sa tesne podariilo dostať Alžbete Majdišovej, ktorá neskolila iba posledný terč. Natália Prekopová i Andrea Hôrčíková chybovali dvakrát na stojke a zajtra krajanky iba  povzbudia v roli diváčok.

Ivona Fialková v rýchlostných pretekoch
bežecký čas: streľba v ľahu:   streľba v stoji: výsledok:
9. +27.0 terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new   terc stojka new terc stojka new terc stojka new terc zostreleny new terc zostreleny new 47. +2:10.2 (4)
  1 2 3 4 5   1 2 3 4 5

Alžbeta Majdišová v rýchlostných pretekoch
67. +2:15.4
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka new 55. +2:34.1 (1)

Natália Prekopová v rýchlostných pretekoch
72. +2:23.5 terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc stojka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka new 66. +3:04.8 (2)
  5 4 3 2 1   5 4 3 2 1

Andrea Hôrčiková v rýchlostných pretekoch
bežecký čas: streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
81. +2:55.1 terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka new terc stojka new 79. +3:49.6 (2)

víťaz: Anton Babikov (0+1) vietor: 0 km/h

Rýchlostné preteky mužov mali rekordnú účasť. Prihlásilo sa 142 pretekárov, z ktorých síce dvaja na štart nenastúpili, no i tak ide o veľmi silnú konkurenciu. Zvíťazil Rus Anton Babikov, ktorý raz minul na stojke. Druhý skončil známy Nór Alexander Os s dvoma chybami a stratou 15 sekúnd. Tesne za ním klasifikovali Matveja Jelisejeva, ktorý sa pomýlil až trikrát. To načrtáva zaujímavé stíhacie preteky.

Slováci predviedli veľmi dobrú streleckú bilanciu. Henrich Lonský zostrelil všetkých desať terčov, Michal Šíma sa pomýlil raz, Michal Kubaliak dvakrát. Najlepšie umiestnenie dotretice tento rok zaznamenal Šíma, ktorý sa s jednou minelou po druhej streľbe pohyboval pár sekúnd pred Kubaliakom, ale v poslednom kole dokázal výkon vystupňovať a so stratou 1:55 obsadil 35. miesto. Kubaliakovi nesadlo hlavne spomínané posledné kolo a so stratou 2:31 mu tesne ušli body. Obsadil 52. miesto. Strelecká neomylnosť pomohli Lonskému k životnému výsledku v IBU Cupe, no kvôli slabšiemu bežeckému výkonu obsadil až 58. miesto. Dostal sa aspoň do stíhacích pretekov.

text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Michala Šímu (35. miesto)
"140 ľudí na štarte ma dosť prekvapilo, nečakal som až takú účast. Aj preto nie je 35. miesto zlé. So streľbou som spokojný, konečne som sa trafil, ale horšie to bolo na trati. Už od štartu som sa necítil dobre. 35. miesto je slušná pozícia na zajtrajší štart. Na 10. miesto mám stratu iba 55 sekúnd, takže ak by som znova zvládol streľbu, mohol by som sa posunúť dopredu."

Michal Šíma v rýchlostných pretekoch
49. +1:53.8 terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 35. +1:55.2 (1)

Michal Kubaliak v rýchlostných pretekoch
67. +2:24.1 terc zostreleny new terc lezka new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka new terc zostreleny new 52. +2:31.1 (2)

Henrich Lonský v rýchlostných pretekoch
91. +3:23.9 terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 58. +2:50.4 (0)