Tento týždeň vyvrcholí juniorská časť sezóny. Na juniorských ME sa predstavia najlepší pretekári a pretekárky v tejto vekovej kategórii, ktorí si robia chuť na osem juniorských titulov. 
 
Nórsky Sjusjoen každoročne hostí významnejšie biatlonové preteky, zvyčajne kontinentálny pohár. V tejto sezóne prišlo k menšej zmene, prvý marcový týždeň mala na tamojší areál zavítať juniorská biatlonová smotánka s cieľom pobiť sa o osem titulov európskych šampiónov. Kvôli technickým problémom vo Švédsku ale Medzinárodná biatlonová úniu do Nórska presunula aj tretie kolo juniorského IBU Cupu a práve z tohto dôvodu sa stredisko Sjusjoen Skisenter stalo na viac ako týždeň novým domovom pre juniorov a juniorky z celého sveta. Tí už majú za sebou generálku na nórskej pôde a pred sebou druhý vrchol v roku, ktorý definitívne uzavrie sezónu pre väčšinu súťažiacich v tejto vekovej kategórii.
 
 
ITF 7994
Juniorské pretekárky na MSJaK (© Igor Stančík / SZB)

 
Rozhodne aktuálna forma
 
Výsledky z víkendu preto môžu napovedať, ktorý junior má momentálne dobrú formu. Pretekať sa bude na totožných tratiach a v rovnakých podmienkach ako v piatok a sobotu. Medzi hviezdy ME by mal patriť Alex Cisar, Slovinec zažíval rok ako z rozprávky. Alex už v Osrblí na svetovom šampionáte dokázal vybojovať dve zlatá, síce ešte v kategórii kadetov, a aj v Sjusjoene okúsil pocit výhry. V piatok ukázal svoju silu v šprinte. Veľké oči môže mať aj Tim Grotian, ktorý zas zvíťazil v rýchlostných pretekoch v sobotu. Nemecký junior ma stále problémy s konzistentnosťou, najmä na strelnici dokáže vyhorieť. Podobným syndrómom trpí aj domáce eso v chlapčenskej kategórii. Filip Andersen je kvalitný bežec, lenže zatiaľ veľmi zlý strelec.
 
U chlapcov netreba zabúdať ani na ruské pušky. Prím v ich reprezentácii by mali hrať predovšetkým Andrej Vjuchin a Aleksandr Bektuganov. Medailové ambície budú mať aj Sebastian Stalder, Tommaso Giacomel, Julian Hollandt a Sebastien Mahon. Všetci šiesti biatlonisti celú sezónu dosahovali výborné výsledky v rámci juniorského IBU Cupu a zdá sa, že formu dokázali načasovať aj na európsky šampionát, čo ukázali v oboch víkendových prípadoch. Svoje dva želiezka v ohni budú mať aj českí fanúšikovia. Jakub Kocian ešte cez víkend naplno nerozbalil celý potenciál, ktorý v ňom drieme. Naopak, Jonáš Mareček sa ako-tak už prezentoval. Lídrom švédskeho tímu, teda aspoň na papieri, by mal byť Oskar Ohlsson, ktorý už pravidelne štartuje medzi mužmi. Bogdan Tsymbal bude nádejou Ukrajiny.
 
 
ITF 7009
Francúzsky pretekár na MSJaK (© Igor Stančík / SZB)

 
Kebingerovú vyzvú Rusky a Švédky
 
Najväčšou hviezdou medzi juniorkami by mala byť Hanna Kebingerová. Vychádzajúca hviezdička nemeckého biatlonu vedie juniorský IBU Cup s luxusným náskokom a na nórskej pôde bude chcieť vybojovať minimálne jedno zlato, pretože na prvú výhru v končiacom sa ročníku stále ešte čaká. Z Osrblia si odniesla tri kovy, ale ani jeden nemal najjagavejší lesk. Zastaviť ju, to bude cieľ pre veľké množstvo dievčat, spomedzi ktorých najväčším hladom budú trpieť ruské devy. Tie prichádzajú na európsky šampionát dobre pripravené a odhodlané uchmatnúť všetkých možné tituly. Anastasija Gorjevová a Anastasija Kajševová celú sezónu poľujú na víťazstvá a podávajú vyrovnané výkony. Iba štyrikrát v sezóne sa stalo, žeby jedna alebo druhá chýbala medzi Top 10.
 
Tiež vo švédskom tábore nájdeme dva veľké talenty. Amanda Lundströmová už v piatok predviedla čo-to zo svojho umenia a zaradila sa medzi favoritky na zlato, jej chvíľa by mala prísť v sobotu. Ešte väčší rešpekt však budí Elvira Öbergová, zberateľka medailí z vrcholných podujatí. Elvira túto sezónu už pravidelne súťaží medzi dospelými, kde ešte na výraznejší výsledok čaká. Vo svojej kategórii by mala ale dominovať. V Sjusjoene nebudú chýbať ani ďalšie hviezdy juniorského biatlonu. Sú nimi Jekaterina Bechová, Camille Benedová, Milena Todorovová, Kamila Cichoňová, Sophia Schneiderová a Franziska Pfnürová. Všetky vyššie spomenuté dievčatá budú chcieť dobrý rok ukončiť výborne, a to znamená minimálne s jedným metálom.
 
 
Program ME juniorov v Sjusjoene
 
Sjusjoen 06.03. streda 10:00 IN vytrvalostné preteky juniorov
  Baloga ?., Lepeň ?., Ottinger ?., Sklenárik ?.
 
Sjusjoen 06.03. streda 13:30 IN vytrvalostné preteky junioriek
  Machyniaková ?., Smerčiaková ?., Z. Remeňová ?., Horniaková ?.
 
Sjusjoen 07.03. štvrtok 10:00 SR single miešaná štafeta 1+1
  Slovensko ?. (?., ?.)
 
Sjusjoen 07.03. štvrtok 13:00 MR klasická miešaná štafeta 2+2
  Slovensko ?. (?., ?., ?., ?.)
 
Sjusjoen 09.03. sobota 10:00 SP rýchlostné preteky juniorov
  Baloga ?., Lepeň ?., Ottinger ?., Sklenárik ?.
 
Sjusjoen 09.03. sobota 13:00 SP rýchlostné preteky junioriek
  Machyniaková ?., Smerčiaková ?., Z. Remeňová ?., Horniaková ?.
 
Sjusjoen 10.03. nedeľa 10:00 PU stíhacie preteky juniorov
 
Sjusjoen 10.03. nedeľa 13:00 PU stíhacie preteky junioriek
 
 
Naši poslali do Nórska dobrý tím, minimálne štyria môžu miešať karty
 
Na šampionát sa v dejisku pripravuje osem našich pretekárov. Zatiaľ čo dve najmladšie dorastenky zažijú premiéru na šampionáte medzi juniorkami (na IBU pohári už majú pár štartov), v tíme máme aj troch reprezentantov, ktorí už paradoxne druhý raz končia svoju mládežnicku kariéru. Teraz už určite definitívne. Majú tak poslednú šancu vybojovať si možno lepšie podmienky na prípravu v letnom období. Keďže s biatlonom končia Kuzminová s Kazárom, mohol by sa na to uvoľniť priestor. Samozrejme, zrejme na plat na Dukle to ešte nebude. Všetci traja, teda Machyniaková, Baloga aj Smerčiaková nám pri rôznych príležitostiach povedali, že sa tým vôbec nechcú zaťažovať, pretože by na seba zbytočne vytvárali priveľký tlak.
 
Táto generácia mládežníkov je trochu kvalitnejšia ako v posledných rokoch a až od štyroch pretekárov sa dajú očakávať výsledky na vysokých pozíciách. Vlani na európskom šampionáte v Pokljuke to bolo pre naše farby veľké sklamanie. Najlepšie umiestnenie bolo 32. miesto Balogu vo vytrvalostných pretekoch a druhý naj výsledok bola až 40. priečka. Je to aj kvôli tomu, že tento šampionát je mimoriadne kvalitný aj početný, keďže sa tu vyberajú najlepší spomedzi juniorov ale aj kadetov. Tento rok sa ešte dokonca aj posunula kategória, teda sem cestuje obrovský rozptyl pretekárov od ročníka 1997 až po pár jedincov narodených v roku 2003.
 
 
ITF 7544
Veronika Machyniaková (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Taký slabý šampionát ako vlani by sa už ale nemal opakovať. Máme teraz štyroch pretekárov, ktorí môžu útočiť na vysoké priečky. Veronika Machyniaková (1997) v piatok a sobotu získala dve pätnáste miesta. Strelnica v Sjusjoene jej mimoriadne sedí. Zistili sme, že žiadna iná zo stovky pretekárok 3. kola IBU Cupu tam minulý týždeň nemala bilanciu 0+0 a 0+0. Sedieť by jej mali najmä vytrvalostné preteky. Vlani na MS v tejto disciplíne skončila jedenásta. Ak uchová bežeckú formu, určite má aj na Top 10 pri štyroch nulách či maximálne jednej chybe. I s dvoma to bude dobré. Ďalším želiezkom je Matej Baloga (1997), ktorý bol veľmi dobre pripravený už vlani, ale ochorel a nebolo z toho nič. Vzhľadom na to, že bežecky vie predviesť výkon okolo 10-15. miesta, otvárajú sa mu šance na skvelý výsledok. V tejto sezóne má ale problémy so stojkami, takže vo vytrvalostných pretekoch by bol úspech skôr prekvapením. No čaká sa, že výrazne pomôže miešanej štafete a jeho by mal byť šprint.
 
O Lukášovi Ottingerovi (1999) v posledných týždňoch často píšeme ako pretekárovi, ktorý sa stále približuje k špičke. 26. bežecký čas z minulého týždňa je slušným prísľubom na dobré výsledky. Snáď predvedie konštantnosť ako na MS a mohol by byť dobrým tipom s Machyniakovou na single mix. Presadiť sa môže vo všetkých disciplínach. Jeho rovesník i klubový kolega Tomáš Sklenárik (1999) je štvrtým do partie, ktorý sa môže pozrieť do najlepšej dvadsiatky. V dorasteneckej kategórii patril medzi elitu, na MS sa pred mesiacom dostal k 19. pozícii. Má však ešte mierne strelecké výkyvy a tesne pred šampionátom bol aj chorý, takže vynechal dvoje rýchlostné preteky a za tímom priletel až v sobotu. Snáď bude v poriadku a nebude ho to obmedzovať. Nastúpi určite.
 
 
ITF 7590
Tomáš Sklenárik (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Druhá polovica našej zostavy neprišla bojovať o najvyššie priečky. Aneta Smerčiaková (1997) sa stále ešte len dostáva k biatlonu a potrebuje pretekať, aby sa učila návykov a skúšala jazdiť, no hlavne strieľať pod tlakom. Určite by sa potešila čistej položke či snáď aspoň zo dvom s jednou chybou. Snáď sa umiestni v prvej polovici výsledkovej listiny. Tam sa chce priblížiť aj Matej Lepeň (1998). U neho je ale problém opačný, teda výrazne ho limituje bežecký výkon a vyššie by sa mohol dostať iba vďaka presnej streľbe. Snáď mu to pôjde lepšie ako na IBU pohári.
 
Zostávajúce dve pretekárky patria do kategórie kadetiek, takže nie sú ešte stredobodom pozornosti. U Zuzany Remeňovej (2000) sa minulý týždeň ukázal aj značný bežecký hendikep na tie najlepšie pretekárky. 12 500 metrov vo vytrvalostných pretekoch bude pre ňu zrejme najväčšou zaberačkou života. Súťažne takúto vzdialenosť ešte nešla. V kombinácii so streľbou z MS by ale aj ona nemusela dopadnúť zle. Veľký otáznik visí nad najmladšou reprezentantkou Barborou Horniakovou (2001), ktorá túto akciu vôbec nemala v pláne, ale na poslednú chvíľu ju tu vrchnosť vzala vďaka výsledku na EYOFe. V minulých dňoch ale ochorela a v piatkovom šprinte zďaleka nebežala svoj štandard. Uvidíme či bude fit. Snáď by sa mohla ešte naladiť na jar a leto dobrou streľbou. Podľa trénerov v stredu nastúpi.
 
 
ITF 6709
Zuzana Remeňová (© Igor Stančík / SZB)
 
 
Od prvých štyroch sa čakajú výsledky, od druhých boj o prvú polovicu výsledkovej listiny. Dúfajme, že sa ich čo najviac dostane do stíhacích pretekov. V roku 2016 tam boli iba traja, predvlani dvaja, vlani traja. Snáď to teraz bude aspoň päť-šesť ľudí. Určite tento výber má na to. Na záver dopĺňame zaujímavosť, že nepríjemný Čierny Peter ostal v rukách Márie Remeňovej, ktorá sa celý február pripravovala na ME, ale napokon ostala doma po trochu nečakanej nominácii veľmi rýchlej Horniakovej. Na Viessmann pohári bola dokonca aj Mária rýchlejšia na trati ako Machyniaková, takže šancu na výsledok by mala určite aj ona. No miesta sú iba štyri a je len dobré, že konečne máme v tíme dobrú konkurenciu. Veď ešte vlani či predvlani sme tu ani nemali koho poslať a teraz ostali mimo ešte aspoň ďalšie štyri biatlonistky, ktoré by mali šancu pobiť sa aspoň o stred poľa.
 
 
Nominácia Slovenska na ME juniorov 2019 v Sjusjoene

machyniakova veronika   SMERČIAKOVÁ Aneta   remenova zuzana   horniakova barbora
 
baloga matej   lepen matej   ottinger lukas   sklenarik tomas