Za prísnych epidemiologických podmienok sa v závere januára a na začiatku februára uskutočnili štyri kontrolné tréningy našich dorastencov, na základe ktorých si tréneri vybrali osem kadetov, ktorí pocestujú na Majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie do Obertilliachu. Už budúci o pár dní sa začne ich spoločná príprava a samotné MSJaK sa budú konať od 27. februára do 6. marca.
 
V kategórii chlapcov dorastencov narodených v rokoch 2002 až 2004 je konkurencia mimoriadne vyrovnaná a v každom kontrolnom tréningu sa poradie od základov menilo. Nemalo to ďaleko od čistej lotérie. Veď neraz víťaz končil nasledujúci deň v druhej desiatke. Menoslov štyroch štastlivcov mohli dopredu tipovať len veľkí odvážlivci. A takto tesne to aj dopadlo.
 
Právo štartovať na šampionáte si vybojovali veľmi mladí pretekári Bruno Melicher (2004, UMB biathlon team), Adam Černák (2004, KB Osrblie), Sebastián Ilavský (2004, ŠK Železiarne Podbrezová) a na štvrtom mieste skončili až dvaja pretekári so zhodným počtom bodov, a to Filip Bury (2002, ŠKŽP) a Jakub Lešták (2003, FAN Team BB). Hlavný tréner mládeže Peter Kazár po dlhších úvahách navrhol prezídiu schváliť nomináciu s piatimi dorastencami, takže by sa Bury s Leštákom mali prestriedať.
 
Medzi dievčatami to nebolo až také vyrovnané a práve za štvrtou pretekárkou bola väčšia medzera, takže žiadne pochybnosti o oprávnenosti štyroch miesteniek vzniknúť nemohli. Ak sa postavila na štart Ema Kapustová (2002, ŠK Železiarne Podbrezová), jasne vyhrala. Pozíciu druhej pretekárky tiež pomerne jasne vybojovala jej kolegyňa z klubu Sára Pacerová (2003). Staršie pretekárky sa podarilo premôcť ďalšej pretekárke ŠKŽP Kristíne Makovínyovej (2004) a účasť si vybojovala ešte Veronika Holmiková (2002, ŠKP Banská Bystrica). Barbara Skačanová bude čakať na pozícii prvej náhradníčky, ak by sa niečo nečakané stalo.

Z tohto deväťčlenného tímu bude jasne najskúsenejšou pretekárkou 18-ročná Kapustová, ktorá pôjde na svoj tretí šampionát. Okrem nej majú ešte nejaké skúsenosti s medzinárodným biatlonom Pacerová a Bury. No je to veľmi mladý tím a pre drvivú väčšinu to bude na vrcholnom fóre premiéra.