Po Olympijskom festivale mládeže 2013 a minuloročných Majstrovstvách Európy v letnom biatlone hostí súkromný rezort Fundata blízko rumunského Cheile Gradistei Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov 2016.
 
Od dnes do utorka 2. februára sa juniori a kadeti z celého sveta zapotia vo vytrvalostných, rýchlostných, stíhacích a štafetových pretekoch. Právo štartu majú ročníky narodenia 1995 a 1996 u juniorov a 1997 až 1999 u kadetov. Zo svetových pretekárov túto vekovú hranicu spĺňajú napríklad 29. žena poradia SP Justine Braisazová či Talianka Lisa Vittozziová. Obe sa však kvôli povinnostiam vo svetovom pohári šampionátu nezúčastnia. Juniori ale budú v najsilnejšej konkurencii aj pri účasti Američana Seana Dohertyho, trojnásobného majstra sveta medzi dorastencami, ktorý dokázal na začiatku tejto sezóny skončiť sedemnásty v Östersunde.
 
Z vlaňajších juniorských majstrov sveta bude zlato obhajovať iba Lena Arnaudová z Francúzska, a to šprint, keďže všetcí ostatní boli narodení v roku 1994. Po šiestich rokoch sa z tohto šampionátu vytratilo aj meno Fialková, keďže Ivona sa taktiež narodila v roku 1994.
 
Zo súčasnej generácie na tomto šampionáte zaznamenali najlepšie slovenské výsledky Anastázia Kuzminová (2x striebro, 1x bronz), Miroslav Matiaško (2x striebro), Matej Kazár (1x zlato), Natália Prekopová (1x bronz), Janka Gereková (1x 4. miesto) i Paulína Fialková (1x 4. miesto). Či už ako juniori alebo kadeti.
 
 
Našimi želiezkami v ohni by mali byť najmä dvaja juniori
 
V juniorskej kategórii si sľubujeme výsledky najmä od Ondreja Kosztolányiho (1995) a Šimona Bartka (1996). Obaja sú od minulého leta súčasťou mužského reprezentačného tímu trénera Juraja Sanitru. Keďže Miroslav Matiaško s Matejom Kazárom už nepatria medzi najmladších, práve títo dvaja juniori by mali v blízkej budúcnosti vystužiť konkurenciu v družstve. Bartko už dokázal vybojovať piate miesto v rýchlostných pretekoch na MS v Presque Isle pred dvoma rokmi ešte ako kadet. Po tomto výsledku už ale ďalší neprišiel, keďže ho zvyčajne zradila psychika - streľba. Maximum o rok staršieho Kosztolányiho je na 27. mieste tiež spred dvoch rokov.
 
Kým Bartko v tejto sezóne neabsolvoval jediné medzinárodné preteky, Kosztolányi IBU Cup v Idre, kde skončil 71. a 82. a tiež juniorský IBU Cup v Obertilliachu so 40. a 25. miestom. Obaja mali zdravotné problémy. "Bartkovu sezónu pribrzdila zlomenina kľúčnej kosti, Kosztolányi zasa polovicu decembra pauzoval kvôli zápalu stredného ucha, takže príprava nebola ideálna, ale chlapci mali pomerne dosť času to dobehnúť. S mužmi absolvovali veľký objem tréningu. Verím, že im to prospelo a dokážu to umiestnením v najlepšej pätnástke v individuálnych disciplínach," povedal nám Juraj Sanitra.
 
S oboma juniormi sme sa pred odcestovaním do Rumunska rozprávali. Tu sú ich reakcie:
 
Šimon Bartko: "Bežecky je to fajn. Po tom zranení som celkom prekvapený. Necítim sa slabo ani unavený. Je ale veľmi ťažké odhadovať, na čo teraz mám. Úžasné by bolo dostať sa do Top 10, ale fakt neviem. Všetko záleží od psychiky a v minulosti ma neraz zradila.
Streľba sa posunula dobrým smerom, ale určite to ešte nie je ideálne. Mám už série, že sa triafam, ide mi to pekne. V minulosti to bolo veľmi nevyrovnané. Ale na tréningu necítim žiadny tlak, je to úplne niečo iné ako preteky a keďže som tento rok nikde neštartoval, nemám to podľa čoho posúdiť. V tejto sezóne vôbec nemám v súťažiach nič nastrieľané."
 
Ondrej Kosztolányi: "Cítim sa horšie ako na začiatku sezóny. V Idre to bolo fajn po kvalitnej predsezónnej príprave v Nórsku, aj keď už som v druhom šprinte pretekal nachladnutý. Z toho som sa našťastie vyliečil cez krátke voľno a juniorský IBU Cup dopadol celkom dobre až na to, že bežecky som sa lepšie cítil v sobotu, ale urobil som 0+3 a v nedeľu, keď mi deň príliš nesadol, som dal 0+1. Zdravotný výpadok cez Vianoce mi určite neprospel.
Osobne by som bol rád za umiestnenie do 20. miesta, žeby sa mi to konečne podarilo. Ja som skôr strelec, takže snáď sa mi podarí dobre zvládnuť vytrvalostné preteky. Mám rád aj stíhačku, tak dúfam, že sa mi podarí vypracovať dobrú štartovú pozíciu zo šprintu."
 
 
kosztolanyi strelba leto
Ondrej Kosztolányi počas leta (© Facebook)
 
 
Ostatní môžu iba prekvapiť, veriť by sme mohli kadetkám
 
Ďalšími dvoma juniormi budú Filip Kramla a Martin Francl (obaja 1995). Ani jeden z nich nemá na konte výraznejší výsledok z minulosti. Obaja dokonca absolvujú svoj prvý mládežnícky svetový šampionát napriek tomu, že vekovo už sú najstarší. Kramla sa zúčasnil vlaňajších ME. Juniorky postavíme dve. Anna Netíková aj Annamária Košinová (obe 1996) sú tiež bez väčšieho výsledku. Na decembrovom juniorskom IBU Cupe sa v lepšom svetle ukázala Netíková, ale dvomi umiestneniami až v piatej desiatke. Svoju rovesníčku výraznejšie porazila aj v 1. kole Viessmann pohára.
 
Dorastenci absolvujú štafetu pozostávajúcu z troch pretekárov, takže aj preto cestovali do Rumunska traja chlapci - Matej Baloga (1997), Samuel Závalec (1997) a Miroslav Pavlák (1998). V tejto sezóne sa do zostavy na juniorský IBU Cup nedostali a v súťažnom režime si zmerali sily iba v Slovenskom pohári. Tam sa zdal byť najrýchlejší Baloga a najpresnejší Pavlák. Závalec za nimi čo to zaostal.
 
Kadetky nás budú reprezentovať tieto: Laura Chovanová (1997), Veronika Machyniaková (1997) a Henrieta Horvátová (1999). Pre všetky tri pôjde na medzinárodnom poli o premiéru. V juniorskom IBU Cupe dostala priestor mladučká Horvátová a pomerne jasne porazila aj juniorky Netíkovú s Košinovou. Vybojovala dokonca 29. miesto, čo je v konkurencii o štyri roky starších dievčat veľmi slušné. Na domácej pôde v Osrblí ju ale vo Viessmann pohári dvakrát tesne predstihla Laura Chovanová, takže naše kadetky by podľa papierových predpokladov nemali byť outsiderkami.
 
Reprezentačný tréner dorastencov Milan Gašperčík nám priblížil prípravu a výber pretekárov: "SZB a správcom tratí v Osrblí sa podarilo natiahnuť štvorkilometrovú trať, takže sme tu mohli mať trojo nominačných pretekov 8. až 10. januára. Boli to dva šprinty a jeden mass štart. Z toho sa potom urobil rebríček a traja najlepší kadeti aj kadetky boli nominovaní. Hneď na druhý deň sme odcestovali do Obertilliachu, kde boli veľmi dobré podmienky na tréning a zároveň podobná nadmorská výška, aká je tu v Rumunsku, takže by nemal mať nikto žiadne problémy. Popracovali sme a dúfame, že je mládež dobre pripravená." Tréner konkrétne ciele pred šampionátom nemal. "Nepracujem s kadetmi dlho, prišiel som po odchode Mareka Matiaška, takže sa skôr snažím pomáhať. Popravde som ciele neriešil. Toto nie je olympijské družstvo. Viacerí pretekári na takomto šampionáte ešte neštartovali. Sám som zvedavý, kam sa zaradia."
 
Tréner juniorov a vedúci výpravy Pavel Kobela ponuku vyjadriť sa k svojim zverencom odmietol.
 
 
Nominácia na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov 2016
Juniori: Ondrej Kosztolányi, Šimon Bartko, Martin Francl, Filip Kramla
Juniorky: Anna Netíková, Annamária Košinová
Kadeti: Matej Baloga, Miroslav Pavlák, Samuel Závalec
Kadetky: Laura Chovanová, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková
Zodpovední tréneri:
Pavel Kobela - juniori a juniorky, Milan Gašperčík - kadeti a kadetky
 
 
Všetkých dvanásť našich nádejí sa posledné dni pred odchodom na šampionát pripravovalo v rakúskom Obertilliachu spolu s Kazárom a Matiaškom. "Bol to veľmi zaujímavý model. Pre nás také spestrenie, ale dúfam, že mladým chalanom to niečo dalo. Mávali sme ráno spoločné porady, tréningy na strelnici. Keď som bol ja v juniorskom veku, bolo pre mňa zážitkom, keď som sa mohol aspoň rozprávať so staršími pretekármi zo svetového pohára. Vždy som sa z toho tešil," vravel nám Matej Kazár. Pre Kosztolányiho a Bartka to ale novinka nebola: "Už od jari sme skoro stále v kontakte s mužským tímom. Tréningy sú kvalitnejšie. Pre mňa je to veľká česť byť v kontakte s týmito športovcami, ktorí chodia po svetových pohároch a veľmi si cením, že môžeme s nimi trénovať. Vážim si aj to, že sa s nimi môžeme porozprávať, máme dobré vzťahy. Utužuje sa kolektív," povedal nám spokojný Ondrej Kosztolányi.
 
 
Program šampionátu nájdete po kliku v ľavom menu...