Športový arbitrážny súd v Lausanne po desať a pol roku od Olympijských hier vo Vancouveri prišiel so správou, že usvedčil ruského biatlonistu Jevgenija Usťugova z porušenia antidopingových pravidiel na hrách XXI. zimnej olympiády, a teda prichádza o titul olympijského šampióna v pretekoch s hromadným štartom na 15 kilometrov.
 
Dodatočne si tak šiestu zlatú medailu spod piatich kruhov dopísal Martin Fourcade a nás najmä zaujíma, že sa Pavol Hurajt posunul na striebornú pozíciu! Bronz pripadol Rakúšanovi Christophovi Sumannovi, ktorého náš hrdina predbehol v poslednom kole.
 
V správe agentúry Associated Press sa píše, že súd dal v spore za pravdu Jednotke pre integritu biatlonu a Rusa usvedčil z podvádzania na základe údajov z biologického pasu. Neuveril tak Usťugovovému vysvetleniu, že príliš vysokú hladinu hemoglobínu, ktorý tak rýchlejšie prenášal kyslík, mal z genetických dôvodov. Zaujímavosťou je, že Jevgenij už prišiel o zlato zo štafety na OH v Soči. Jeho právnik Alexej Paniš označil toto aktuálne rozhodnutie CAS za smiešne.
 
Svetový šport síce vie, že dopingové mlyny melú pomaly, ale rozhodnutie po vyše desiatich rokoch muselo dnes už podnikateľa a člena prezídia Slovenského zväzu biatlonu Pavla Hurajta prekvapiť. Hoci si teda po skvelom výkone so štyrmi nulami zaslúžil medailu so strieborným leskom, vancouverské okamihy mu už nikto nevráti. História a štatistiky si teda napokon budú Tatranca pamätať ako strieborného medailistu z hier XXI. zimnej olympiády.
 
"Vedel som o tom už dlhšie. Myslím si, že Usťugov sa odvolá a ešte sa to o nejaký čas natiahne. Uvidíme, ako to celé dopadne. Aj keď je to až po desiatich rokoch, určite, že strieborná medaila by potešila. Užil som si celý ten ošiaľ s bronzovou medailou, ale striebro je predsa len striebro," povedal dnes už 42-ročný rodák z Popradu pre RTVS.
 
 
titulná fotografia © cohladas.sk