Predvlani odišla do biatlonového dôchodku Janka Gereková/Daubnerová (5. miesto v historickom rebríčku Slovákov), vo vlaňajšej sezóne sme už nemohli počítať s výkonmi Nasti Kuzminovej (1.) s Matejom Kazárom (8.) a v aktuálnej zime bude náš tím ešte aj bez Terézie Poliakovej (22.) s Martinom Otčenášom (12.). To všetko znamená omladenie našich tímov a odchod kvality, ktorú bude náročné zastúpiť.
 
V našej reprezentácii tak už neostal nikto narodený za bývalého režimu. Jediným tridsiatnik je Tomáš Hasilla, ktorý ale iba práve toto leto oslávil okrúhle narodeniny. Strávil ho mimo slovenského tímu, keďže sa s VŠC Dukla a SZB dohodli na individuálnej príprave vedenej Danielom Kuzminom. Pri ostatných mužoch ostal Tomáš Kos. S českým trénerom, ktorý takmer dve desaťročia pôsobil pri Slovincoch, nové vedenie SZB dohodlo spoluprácu do konca olympijského cyklu. 52-ročný odborník pochádzajúci z Jablonca tak bude našich mužov viesť aj v sezóne 2021/22.
 
 
kos 19 oslo pohlad 2
Anna Murínová a Tomáš Kos (© Igor Stančík)
 
 
Dlhšie neobsadeného postu reprezentačného trénera žien sa ujal Lukáš Daubner, ktorý sa venoval najmä sestrám Machyniakovým, Henriete Horvátovej a Lucii Michaličkovej. Aneta Smerčiaková mala osobitnú prípravu. Tieto dievčatá budú celú zimu bojovať o účasť v pretekoch SP. Samotný Daubner na podujatia SP cestovať nebude. Naďalej bude mať na startosti IBU poháre.

V tíme "Fialky" tento rok došlo k jednej zmene. Martina Bajčičáka, ktorý odišiel k poľským lyžiarom, nahradil Jakub Leščinský. Hoci sa šuškalo aj o odchode Anny Murínovej, pri zverenkyniach, ktoré pozná ešte z dorastu, sa rozhodla ostať. S našim tímom bude väčšinu sezóny jazdiť fyzioterapeut VŠC Dukla Jakub Hudák. Aj keď zväz mal ambíciu skvalitniť výpravu na jednotlivých kolách SP aj o lekára, nepodarilo sa im nájsť takého, ktorý by bol ochotný na celú zimu zanechať svoju ambulanciu či prax a jazdiť po Európe.
 
 
lescinsky fialky 20 ruhpolding
Paulína - Jakub - Ivona - Anna (© archív JL)
 
 
Sestry Fialkové do našej reprezentácie vlani pritiahli servismana Mihu Plahutnika. Slovinec ako jediný ostáva v našom servisnom tíme. V ňom už nebudú pokračovať bývalí mládežnícki reprezentanti Juraj a Róbert Valentovci ani René Bevelaqua. Veľmi pozitívnou správou je návrat šéfa servisu Dušana Otčenáša. Martinov otec, ktorý práve dnes oslavuje 60. narodeniny, je uznávaným odborníkom na prípravu lyží. Zo servisného B-tímu "postúpil" Samuel Závalec a štvrtým mužom do partie bude Štefan Lichoň.
 
Hoci Lichoňa v biatlone sotva niekto pozná, vo svete bežeckého lyžovania je to obrovská kapacita. Kedysi pripravoval lyže slovenským reprezentantom, no neskôr pracoval pre Slovincov a roky pripravoval lyže legendárnej Petre Majdičovej, 24-násobnej víťazke pretekov SP, držiteľke troch malých krištáľových glóbusov v disciplíne šprint a medailistke z OH vo Vancouveri. Vieme, že naši pretekári potrebujú rýchle lyže ako soľ. Všetky indície hovoria, že tento servisný tím bude krokom vpred.
 
 
otcenas 18 dusan v bunke
Dušan Otčenáš pri svojej práci (© Igor Stančík)
 
 
Šéftrénerom mládeže ostáva Peter Kazár, ktorý roky vedie na klubovej úrovni mládežníkov v Podbrezovej. Reprezentácia mala tento rok viac finančných prostriedkov na prípravu, a tak všetci dúfajú, že sa to odrazí aj na výsledkoch. Negatívom je, že v decembri sa žiadne podujatia nekonajú, a tak sa v týchto dňoch šestnásť mladých reprezentantov pripravuje v Obertilliachu. Zároveň dúfajú, že v blízkej dobe napadne sneh aj s pomocou modernej zasnežovacej techniky i v Osrblí, aby mohli plnohodnotne trénovať pred sviatkami, či tesne po nich.
 
Z hľadiska medzinárodných podujatí sa v posledných rokoch nachádza Osrblie pod akousi šťastnou hviezdou. Vo februári 2017 nahradilo pri organizácii MS juniorov a kadetov ruský Uvat a dve podujatia boli u nás aj vlani, keď IBU pohár nedokázali zorganizovať Poliaci v Duszniki-Zdrój. Túto "covidovú zimu" Medzinárodná biatlonová únia nechala druhú ligu iba štyrom strediskám a dve kolá sa vo februári opäť plánuju v našom Národnom biatlonovom centre. Škoda, že presne počas MS v Pokljuke. Platí však, že u nás by malo byť za päť sezón osem podujatí/kôl, čo je spolu s Hochfilzenom najviac zo všetkých stredísk na svete.