V týchto dňoch pracujeme na veľkých sumároch sezóny našich žien aj mužov, ale rozhodli sme sa ešte na tomto mieste publikovať krátky všeobecnejší článok zahrňujúci spoločné štatistiky slovenských biatlonistov a aktualizovanú historickú bilanciu. Ďalšie grafy dodáme do osobitných článkov - sumárov sezóny.
 
Najskôr sme sa pozreli na to, koľko medzinárodných pretekov Slováci absolvovali a kto bol z našich najvyťaženejší. Posledné dve sezóny to bola jednoznačne Anastasia Kuzminová, no od jej rekordných 30 štartov v sezóne 17/18 tentoraz ostali naši poriadne vzdialení a nie len preto, že bolo zrušené záverečné kolo SP v Osle. Najviac, 24 štartov, zaznamenal Martin Otčenáš, ktorý nastupoval takmer na všetky možné štafety a absolvoval aj ME v Minsku.
 
Po Martinovi nasleduje Paulína Fialková s 23 štartmi. Síce nastúpila vo všetkých masový štartoch, no videli sme ju len v štyroch štafetách (Martina v deviatich), tiež mala výpadok v Östersunde. Oproti vlaňajšej životnej sezóne zaostala o päť štartov. Na tretej pozícii ostala Ivona Fialková, ktorá sa dlhodobo drží nad 20 pretekmi. Stíhačky si bez problémov vybojovávala. Tentoraz nebola na ME, čo jej každý rok prilepšilo čísla.
 
 
- inzercia -
banner pre viessmann 560x300 v3
- inzercia -
 
 
Tento rok si polepšilo mnoho mladých biatlonistov. Až o deväť štartov Šimon Bartko, ktorý sa spolu s Michalom Šimom dostali k Ivone na delené tretie miesto s 22 štartmi. Aneta Smerčiaková, Veronika Machyniaková, Matej Baloga, Henrieta Horvátová, Mária Remeňová sa dostali cez 15 štartov a všetci menovaní v tomto odseku mali jasne najlepšie sezóny čo do účasti v kariérach. Skokankou roka je Lucia Michaličková, ktorá pred sezónou nemala žiadne medzinároedné skúsenosti a teraz si pripísala jedenásť štartov.
 
Aj vďaka bohato obsadenému 4. kolu IBU Cupu v Osrblí sme tento rok zaznamenali najviac slovenských štartov v medzinárodných súťažiach od sezóny 2015/16. Pre vysvetlenie. Aby sme mohli porovnávať, každý rok zostavujeme počty štartov podľa jednotného kľúča, preto v tejto tabuľke nemôžu byť napríklad uvedené známe mená ako Z. Remeňová, Kapustová a pod., pretože sa týkajú len biatlonistov, ktorí nastúpili na preteky v konkurencii žien/mužov elite.

 
Celkový počet štartov v sezóne 2019/20 a zmena oproti 2018/19
1. Martin Otčenáš 24 sipka hore2   11. Henrieta Horvátová 16 sipka hore8
2. Paulína Fialková 23 sipka dole5   - Mária Remeňová 16 sipka hore8
3. Ivona Fialková 22 sipka dole1   13. Lukáš Ottinger 15 sipka hore1
- Šimon Bartko 22 sipka hore9   14. Júlia Machyniaková 14 sipka hore10
- Michal Šima 22 sipka hore2   15. Samuel Hubač 13 sipka hore9
6. Terézia Poliaková 20 sipka hore2   16. Lucia Michaličková 11 sipka hore11
- Aneta Smerčiaková 20 sipka hore9   - Tomáš Sklenárik 11 sipka dole1
- Tomáš Hasilla 20 0   18. Peter Golian 10 sipka hore7
9. Veronika Machyniaková 19 sipka hore2   19. Barbora Horniaková 5 sipka dole7
- Matej Baloga 19 sipka hore1   20. Matej Kazár 3 sipka dole16
 
- zaradili sme tých biatlonistov, ktorí nastúpili v SP alebo IC, im sme potom už rátali všetky medzinárodné podujatia vrátane MSJaK, MEJ a ICJ.
 
 

 
 
Nasleduje bilancia Slovákov v dvoch najvyšších ligách biatlonu. Na koľkých podujatiach súťažili a do koľkých pretekov nastúpili. Vo svetovom pohári sme tento rok videli desať pretekárov, teda o jedného viac ako vlani. Kariéru síce ukončili Anastasia Kuzminová s Matejom Kazárom, ale po roku bez debutu teraz zažili atmosféru najvyššej ligy až traja - Veronika Machyniaková, Henrieta Horvátová a Matej Baloga. Alarmujúce ale je, že na body sa dokázali dostať len traja pretekári, a to je najmenej za posledných desať rokov. V IBU Cupe to po katastrofálnom vlaňajšom roku s historickým minimom iba desiatich ľudí, vrátilo na prijateľnejší počet osemnástich štartujúcich, v drvivej väčšine mladých. Stále je to ale zdvihnutý prst pre budúcnosť nášho biatlonu. Veď v sezóne 2015/16 ich tam nastúpilo 23. Tento rok sme zaznamenali jedno odstúpenie kvôli dostihnutiu o celé kolo.
 
 
Slováci vo Svetovom pohári 2019/2020 - naj. výsledok
Paulína Fialková (9 podujatí / 23 pretekov) 2. Ruhpolding (stíhačka)
Ivona Fialková (9 podujatí / 22 pretekov) 6. Anterselva (stíhačka) - MS
Martin Otčenáš
(8 podujatí / 22 pretekov) 13. Anterselva (šprint) - MS
Šimon Bartko (9 podujatí / 19 pretekov) 43. Anterselva (šprint) - MS
Michal Šima (8 podujatí / 17 pretekov) 50. Pokljuka (vytrval.)
Veronika Machyniaková (9 podujatí / 16 pretekov) 63. Anterselva (vytrval.) - MS
Tomáš Hasilla (7 podujatí / 14 pretekov) 66. Ruhpolding (šprint)
Terézia Poliaková (5 podujatí / 13 pretekov) 75. Pokljuka (vytrval.)
Matej Baloga (2 podujatia / 3 preteky) 92. NMNM (šprint)
Henrieta Horvátová (1 podujatie / 2 preteky) 96. NMNM (šprint)
 
 
Slováci v IBU Cupe 2019/2020 (všetky štarty) - naj. výsledok
Aneta Smerčiaková (9 podujatí / 20 pretekov) 38. Martell Val Martello (šprint)
Matej Baloga (8 podujatí / 19 pretekov) 23. Osrblie (stíhačka)
Henrieta Horvátová
(3 podujatia / 7 pretekov) 22. Osrblie (skr. vytrval.)
Lucia Michaličková
(3 podujatia / 7 pretekov) 45. Osrblie (stíhačka)
Terézia Poliaková (2 podujatia / 7 pretekov) 25. Minsk (šprint)
Tomáš Hasilla (2 podujatia / 6 pretekov) 38. Minsk (šprint)
Michal Šima (2 podujatia / 5 pretekov) 13. Minsk (šprint) - ME
Matej Kazár (2 podujatia / 3 preteky) 21. Osrblie (skr. vytrval.)
Tomáš Sklenárik (2 podujatia / 3 preteky) 60. Osrblie (šprint)
Šimon Bartko (1 podujatie / 3 preteky) 21. Minsk (šprint) - ME
Veronika Machyniaková (1 podujatie / 3 preteky) 62. Minsk (superšprint) - ME
Martin Otčenáš
(1 podujatie / 2 preteky) 31. Minsk (stíhačka) - ME
Lukáš Ottinger (1 podujatie / 2 preteky) 40. Osrblie (skr. vytrval.)
Júlia Machyniaková (1 podujatie / 2 preteky) 45. Osrblie (šprint)
Mária Remeňová (1 podujatie / 2 preteky) 50. Osrblie (skr. vytrval.)
Samuel Hubač (1 podujatie / 2 preteky) 56. Osrblie (šprint)
Barbora Horniaková (1 podujatie / 2 preteky) 68. Osrblie (skr. vytrval.)
Peter Golian (1 podujatie / 2 preteky) 88. Osrblie (skr. vytrval.)
 
 

 
 
V štafetových rebríčkoch sme sledovali veľmi slabý výtlak našich zoskupení. Po spriemerovaní vyšli najhoršie v histórii.  Treba však povedať, že sa nám nerátali až tri ženské štafety, takže preto sme v úplnom suteréne. Ženy padli z dvanástej až na 23. priečku. Po vynikajúcich umiestneniach spred roka sme tvrdo padli dole. Muži dlhodobo obsadzujú všetky štafety a vyrovnali historické minimum z dvoch sezón spred desiatich rokov, keď boli tiež na 19. priečke. Je však pravdou, že biatlon sa čoraz viac globalizuje a rozpočty konkurenčných tímov rastú. Každým rokom nás vytláčajú a je čoraz ťažšie s nimi súperiť.
 
 
stafety 19 20 final
 
 
Veľmi dôležitým rebríčkom je ten, kde bodujú traja pretekári v rýchlostných i vytrvalostných pretekoch a všetkých štafetách. Je to štatistika, ktorá najvýstižnejšie prezentuje silu jednotlivých krajín, pretože je v nej oveľa viac údajov ako napr. v poradí štafiet. Na základe tohto rebríčka národov IBU prispieva reprezentáciám a podľa neho sa určujú aj nominácie na nasledujúcu sezónu. Rovnako sa podľa nich žrebuje nástrel pred pretekmi, ktorý potrebujete dostať na ležkové terče, teda do Top 15. Obe naše reprezentácie kvôli slabým výsledkom v tejto zime vypadli z elitnej spoločnosti Top 17 krajín. Muži vo veľmi tvrdej konkurencii prehrali súboj s Poliakmi, Litovcami, Estóncami aj Fínmi a obsadili až 20. priečku, najnižšiu v histórii. To isté platí aj pre ženy. Nikdy neboli až na 18. priečke. Treba povedať, že tak by rozhodne nedopadli, ak by sme mali body z troch štafiet. Ak by sme v Oberhofe neboli diskvalifikovaní, tesne by to nestačilo. Naši tak budú môcť na podujatia SP aj MS cestovať iba v trojici, resp. v prípade štafety donominovať pretekára. Ten nemusí byť prítomný na celom kole SP či na MS, ale ešte aj deň pred či po štafete môže nastúpiť na ktorékoľvek iné preteky kalendára IBU. To pravdepodobne budeme využívať a hlavne na podujatiach v Alpách prevážať pretekárov hore-dole.

 
nations cup 19 20 final
 
 

 
 
V tejto sezóne získali Slováci iba 40 % bodov oproti vlaňajšku a 664 je zhruba na úrovni rokov 2014-17, teda počas druhej materskej dovolenky Nasti Kuzminovej. Životnú bodovú sezónu zaznamenala Ivona Fialková a takmer aj Martin Otčenáš. Paulíne Fialkovej sa nedarilo až tak ako vlani, ale aj tak zaznamenala väčšinu našich bodov. Za posledných desať rokov nikdy nebodovali iba traja pretekári tak ako túto zimu. Muži dosiahli najmenej bodov od sezóny 06/07.
 
 
body slovakov 19 20
 
 
body slovakov muzi zeny 19 20
 
 
Keďže dlhodobo Nasťa Kuzminová výrazne nafukovala naše bodové štatistiky, pre zaujímavosť dopĺňame aj graf, ako by vyzeral bodový zisk Slovákov bez nej, čo sme si už koniec-koncov vyskúšali tento rok. Jej bodový prídel je zobrazený červenou farbou, takže sa dá ľahko odmyslieť.
 
body slovakov bez kuzminovej graf po 19 20
 
 

 
 
V historickej bilancii Slovákov si polepšili sestry Fialkové. Hoci sa už v horných poschodiach stúpa veľmi ťažko, Paulína Fialková poskočila zo šiestej na štvrtú priečku. Prekonala svoju trénerku Annu Murínovú aj Janku Gerekovú. Už veľmi blízko nej je tretia Soňa Mihoková. O jednu priečku na jedenástu sa posunula Ivona Fialková paradoxne na úkor Martina Otčenáša, ktorý ako jediný muž bodoval. Alarmujúce je, že od sezóny 2016/17, keď zaznamenala prvé body Ivona, nepribudol k elitným Slovákom s bodmi z najvyššej ligy vôbec nikto a títo pretekári absolvovali už stovky štartov. Podčiarknutí biatlonisti sú tí, ktorí ďalej pokračujú v individuálnej kariére.
 
 
slovaci historicka bilancia 19 20
 
 
Historickú bilanciu slovenských biatlonistov na vrcholovej scéne budeme aktualizovať v najbližších dňoch...