Koronavírus zasiahol do programu Svetového pohára a výraznou mierou prehovoril aj do bojov o glóbusy. Tie najväčšie získali Johannes Thingnes Bö, iba tretí Nór s dvomi celkovými titulmi, a Dorothea Wiererová, ktorá prelomila osemnásťročné čakanie v ženskej časti. Bodky za kariérami dali aj jeden velikán a jedna velikánka.
 
Sezóna 2019/20 bude na dlhú dobú jedinečná a v pamätiach biatlonových fanúšikov bude ešte dlho zapísaná. Kvôli svetovej pandémii jej príbeh napísalo iba osem kôl namiesto plánovaných deviatich, teda najmenej za posledných 24 rokov. Z programu vypadol slávny Holmenkollen, ktorý Svetový pohár hostil už 26-krát a naposledy na ňom elitní biatlonisti chýbali pred jedenástimi rokmi. Medzi zaujímavosti, ktoré poznačili práve skončený ročník určite budú patriť aj posledné dva podniky, kde sa súťažilo pred prázdnym hľadiskom. Podobné bezpečnostné kroky ešte svetový biatlon nikdy nezažil. Kvôli škrtom v poslednom trimestri celkový program sezóny obsahoval dokopy 42 individuálnych pretekov, teda 21 individuálnych možností pre každé pohlavie. Medzi mužmi si triumfy podelili šiesti biatlonisti zo štyroch krajín. Najúspešnejšou krajinou bolo Nórsko, pretože až desať prvých miest putovalo do ich tábora, teda u mužov. U žien sa z aspoň jedného víťazstva potešilo osem dám zo šiestich zemí, a rovnako ako medzi mužmi, aj medzi ženami ťahali za dlhší koniec lana Nórky, ktoré po vzore svojich krajanov opanovali desať individuálnych pretekoch.   
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Ilustračný záber zo sezóny (© Igor Stančík)
 

JT Bö obhájil celkové víťazstvo, Fourcade dal bodku za kariérou

Práve skončená sezóna opäť ukázala krásu biatlonu a jeho dramatickosť. Johannes Thingnes Bö ovládol celkovú klasifikáciu iba o dva body, a stal sa vôbec iba tretím nórskym biatlonistom, ktorý vyhral Svetový pohár dvakrát vo svojej kariére. Jeho púť za obhajobou minuloročného prvenstva nebola jednoduchá a bezprekážková, ale nórsky fenomén všetky nástrahy na ceste buď zdolal alebo preskočil. JT Bö rozhodol o zisku veľkého kryštálového glóbusu v prvom a treťom trimestri, v ktorých nazbieral skoro všetky víťazstvá v tomto ročníku. Iba trikrát ho prekonali jeho súperi. Najúspešnejší bol v Hochfilzene a v Novom Měste na Moravě, v oboch prípadoch bol stopercentný. Počas druhého trimestra sa na trati príliš neukázal, z rodinných dôvodov. Ani táto pauza mu však nezabránila, aby na konci sezóny bozkával veľký glóbus. Kľúčom k jeho úspechu v tomto roku bol ako inak bleskový beh, ale aj kvalitná streľba. JT Bö bol štvrtým najlepšie strieľajúcim mužom, aj preto si to vitrínky odniesol ešte malý glóbus za preteky s hromadným štartom.
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Johannes Thingnes Bö (© Igor Stančík)
 

Dva glóbusy si zo záverečného ceremoniálu odniesol aj Martin Fourcade, oba boli malé za individuál a šprint, a definitívne nimi uzavrel svoju športovú kapitolu. Fourcade sa rozlúčil s kariérou vo veľkom štýle, síce pred prázdnym hľadiskom. Svoj posledný štart premenil na víťazstvo. Počas posledných mesiacov žiaril, nechal zabudnúť na trápenie z predchádzajúceho roka, ukázal nám to lepšie ja, ktoré nám ukazoval skoro počas celého svojho pôsobenia vo Svetovom pohári a obohatil si aj bez tak už bohaté konto víťazstiev. Nakoniec ich pozbieral 83. Jeho chvíľa slávy prišla počas úvodných dvoch kôl v druhom trimestri, kedy dokonale využil neúčasť svojho najväčšieho súpera a ovládol všetky štyri preteky v Oberhofe a Ruhpoldingu. Práve vtedy sa obliekol do žltého dresu, ktorý nosil až do posledného možného okamihu. Martin v práve skončenom ročníku zvíťazil sedemkrát, okrem dvoch glóbusov získal aj titul zo svetového šampionátu. Jeho silnejšou stránkou bola streľba, kde predviedol vysoký level. Keby sa odovzdával glóbus za túto zručnosť, mal by tretí. Fourcade bol totiž najlepšie strieľajúcim mužom. Mrzieť ho tak môže iba nezisk veľkého glóbusu.
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Martin Fourcade (© Igor Stančík)
 

Posledná sezóna bola hlavne o súboji dvoch vyššie menovaných pánov, ale jeden malý glóbus za individuálnu disciplínu putoval aj do iných rúk. Émilien Jacquelin bude na posledných pár mesiacov spomínať do konca života, pretože počas nich okúsil zatiaľ nepoznané. Vôbec po prvýkrát vo Svetovom pohári vyhral niektoré z pretekov, stíhačku na svetovom šampionáte, takže získal aj titul svetového šampióna. Glóbus za stíhačku bol iba čerešničkou na torte. Jacquelin skoro celú sezónu dobre strieľal, zostrelil 85 percent všetkých terčíkov, ale ani na lyžiach nebol zlý. Celkovo obsadil piatu pozíciu. Takmer rovnakú mušku ako on mal aj Quentin Fillon Maillet, ktorý bol o jedno percento presnejší. Tiež Fillon Maillet je dôkazom, že francúzska biatlonová škola je jednou z najlepších a v budúcich rokoch by mal byť práve on jednotkou ich tímu. Quentin však na konci sezóny prežíval krízu, odišli mu hlavne nohy a tým pádom aj všetky možnosti na zisk glóbusu. Ak počas prvých dvoch trimestrov dokázal naháňať aj JT Böa, v Novom Měste a v Kontiolahti mu už došla šťava. Akoby mu jarný sneh vôbec nechutil. Fillon Maillet vyhral masák v Pokljuke, ale ku glóbusu sa ešte nedostal.
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Quentin Fillon Maillet (© Igor Stančík)
 

Slabšiu sezónu majú za sebou nemeckí biatlonisti, ktorí zachraňovali svoju česť hlavne v poslednom trimestri. Počas prvých dvoch sa ukázal Benedikt Doll, keďže vyhral šprint Annecy. Druhý a poslednýkrát sa na debnu dostal v Pokljuke, v masáku obsadil druhé miesto. Dolla na ôsme miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára dostal najmä beh, kde patril k špičke, ale strelecky bol veľmi slabý. Úplne rovnaké starosti na strelnici mal aj Johannes Kühn. Naopak, Arnd Peiffer bol veľmi presný, ale bežecky zaostával. Treba však dodať, že Peiffer sa v poslednom trimestri nadychol, v posledných štyroch pretekoch iba raz chýbal v Top 10. Tak či tak čaká Nemcov ťažké leto plné premýšľania. Jedenkrát sa na najvyšší stupienok dostal Alexander Loginov, bolo z toho zlato na svetovom šampionáte. Dovtedy, ale aj odvtedy Loginova trápila nevyrovnanosť výkonov, ešte v prvom trimestri vedel zbierať dobré výsledky, v druhom a treťom striedal lepšie dni s horšími. Skvelý rok má za sebou aj Tarjei Bö, ktorému sa podarilo vrátiť na výslnie. Nevyhral ani raz, ale štyrikrát sa odprezentoval na stupni víťazov. Nakoniec vybojoval štvrtú priečku v hodnotení Svetového pohára.
 
 
video v clanku ikonkaSumár sezóny mužov (v angličtine)
 
 
Konečné poradie SP mužov v sezóne 2019/2020
1. BÖ Johannes Thingnes 913 0
2. FOURCADE Martin 911 -2
3. FILLON MAILLET Quentin 843 -70
4. BÖ Tarjei 740 -173
5. JACQUELIN Emilien 726 -187
6. DESTHIEUX Simon 672 -241
7. LOGINOV Alexander 629 -284
8. DOLL Benedikt 613 -300
9. DALE Johannes 576 -337
10. CHRISTIANSEN Vetle 566 -347
61. OTČENÁŠ Martin 47 -866
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Wiererovú posunul k veľkému glóbusu domáci šampionát

Nielen medzi mužmi, ale aj medzi ženami o celkovej víťazke rozhodlo iba pár bodov, presnejšie sedem. Podobne ako u mužov, tak aj u dám titul obhájila vlaňajšia kráľovná. Dorothea Wiererová preto prepísala historické anály, veď od čias Magdaleny Forsbergovej žiadna biatlonistka nedokázala vyhrať Svetový pohár dvakrát po sebe. Dlhých 18 rokov ženský biatlon čakal na úspešnú obhajkyňu a stala sa ňou práve Wiererová, zaslúžene. Talianka má za sebou azda najlepšie mesiace vo svojom profesionálnom živote. Síce bodov nenazbierala toľko ako vlani, ale v počte víťazstiev si vytvorila kariérne maximum. Dorothea vyhrala šprinty v Östersunde a Hochfilzene, ďalšie dva víťazné zárezy pridala na domácom snehu v Anterselve, v stíhačke a vo vytrvalostných pretekoch. Práve pár metrov od svojej rezidencie prerušila hegemóniu nórskej rivalky, aj keď ju trápila iná nórska súperka, a urobila rozhodujúce kroky na ceste za veľkým kryštálovým glóbusom. Na svoju stranu získala kvantum bodov. V treťom trimestri sa dosť trápila, ale o veľký glóbus už neprišla. Okrem neho získala aj malý, za masák. Ak počas leta neukončí kariéru, budúci rok bude jedinou aktívnou víťazkou Svetového pohára. Ide o skutočnosť, ktorú ženský biatlon dlho nezažil.
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Dorothea Wiererová (© Igor Stančík)
 

Najčastejšie honorovanou biatlonistkou v uplynulých mesiacov bola Tiril Eckhoffová, veď až sedemkrát pozerala na svoje súperky z najvyššieho stupienka, deväťkrát bola na stupni víťazov. Preto aj ona napísala doposiaľ najúspešnejšiu kapitolu svojho profesionálneho života, lenže po posledných pretekoch jej tiekli slzy po tvári. Ešte na poslednú položku prichádzala ako majiteľka veľkého glóbusu, ale odstrelila si ho. Celkovo streľba jej robila vrásky počas celého roka. Ušiel sa pre ňu „iba“ malý glóbus za stíhacie preteky, premiérový v kariére. Eckhoffová však nepokazila iba poslednú položku, ale aj svetový šampionát, na ktorom absolútne neustála tlak. Medaily získala iba v tímových súťažiach, v individuálnych vybuchla. Po podujatí v Anterselve sa však opäť prepla do módu z Hochfilzenu, Annecy a Ruhpoldingu, kde konkurenciu doslova a do písmena valcovala ako cestný valec čerstvo natiahnutý asfalt. V Novom Měste a Kontiolahti ani raz nechýbala v Top 10, dvakrát bola na pódiu, ale nestačilo jej to. Tiež jej do kariet nezahrala pandémia, keďže v závere sezóny mala lepšiu formu ako jej najväčšia súperka. Napriek sklamaniu z nezisku veľkého glóbusu môže byť so sebou spokojná.  
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Tiril Eckhoffová (© Igor Stančík)
 

Druhú polovicu sezóny prešla s bravúrou Denise Herrmannová, ďalšia biatlonistka, ktorá v práve skončenom ročníku prekonala svoje kariérne maximá vo všetkých ukazovateľov. Na prvom mieste finišovala trikrát, teda o jedenkrát viac ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, kedy zakaždým vyhrala dvoje preteky. Tiež v počte nazbieraných bodov si uletela oproti minulým sezónam, a podobne ako Eckhoffová, aj Herrmannová získala vôbec prvý glóbus, a to za šprint. Iba zo šampionátu odchádzala bez zlata. Herrmannová bola svetlom na konci tunela pre nemeckých fanúšikov a jedinou nemeckou biatlonistkou, ktorá si po sezóne môže vypočuť iba pochvalu za svoje výkony. Jedno víťazstvo, ale až sedemkrát si pobyt na debni užila Hanna Öbergová, ktorá zvíťazila v Pokljuke v pretekoch s hromadným štartom. Öbergová tak prišla nielen o svoju korunku za individuál z vrcholného podujatia, ale aj o streleckú pohodu. Tento rok sa na strelnici nezvykla prezentovať s takou vysokou presnosťou ako v posledných dvoch sezónach, prišla skoro o päť percent v porovnaní s vlaňajškom. Korunku síce stratila, ale získala aspoň glóbus za vytrvalostné preteky. Stačili jej k tomu jedno druhé miesto z Pokljuky, štvrté miesto z Anterselv a desiate miesto z Östersundu.
 
 
podium 20 nmnm ilustrak sta
Denise Herrmannová (© Igor Stančík)
 

Špeciálny očný tréning v lete absolvovala Marte Olsbu Röiselandová, ale v konečnom dôsledku si na strelnici príliš nepolepšila. Nórka bola presnejšia iba o jedno percento ako vlani. Ani v ďalších štatistikách vlaňajší rok neprekonala. Vyhrala tri preteky, v celkovom hodnotení Svetového pohára skončila piata, teda o jednu pozíciu nižšie ako pred rokom. Lenže Röiselandová zažiarila na šampionáte, bola jeho ozdobou. Vyhrala päť zlatých medailí a dve bronzové, teda z každej disciplíny odchádzala s cenným kovom. Posledný trimester vynechala kvôli chorobe. Minimálne raz sa na najvyššom stupienku objavili ešte tri dámy. Justine Braisazová a Julia Simonová, teda dve najlepšie francúzske biatlonistky, a Kaisa Mäkäräinenová. Fínka ovládla jedny z najnáročnejších pretekov v sezóne, masák v Oberhofe. Dovtedy, ale ani odvtedy sa už na stupni víťazov neukázala. Nebola od nich ďaleko pri svojej derniére, ale nakoniec skončila na štvrtom mieste a v celkovom hodnotení Svetového pohára obsadila jedenástu priečku. Mäkäräinenová bola druhou aktívnou biatlonistkou, ktorá vo svojej vitríne mala veľký glóbus, získala ho trikrát. Počas šestnástich rokov pozbierala 27 individuálnych víťazstiev.
 
 
Konečné poradie SP žien v sezóne 2019/2020
1. WIERER Dorothea 793 0
2. ECKHOFF Tiril 786 -7
3. HERRMANN Denise 745 -48
4. ÖBERG Hanna 741 -52
5. ROEISELAND Marte Olsbu 597 -196
6. PREUSS Franziska 573 -220
7. TANDREVOLD Ingrid 554 -239
8. SIMON Julia 551 -242
9. BRAISAZ Justine 547 -246
10. VITTOZZI Lisa 528 -265
13. FIALKOVÁ Paulína 489 -304
44. FIALKOVÁ Ivona 128 -665
 
Zobraziť kompletné poradie