Špecifické podmienky v Anterselve opäť sadli Simonovi Schemppovi, ale najlepšie kolo svetového pohára majú za sebou ruskí reprezentanti. Ani pri neúčasti našej najlepšej biatlonistky Paulíny Fialkovej sme neodchádzali z Talianska naprázdno, tentoraz nás potešili muži.
 
 
video v clanku ikonkaVideosumár Anterselvy 2016
 
 
Konkurovať Schemppovi dokázal len Šipulin
 
Pretekanie vo vysokej nadmorskej výške má svoje špecifiká, preto sme v Antersevle videli aj niekoľko prekvapení. V mužských disciplínach si však udržal svoju dominanciu na tomto štadióne Simon Schempp, ktorý ovládol rýchlostné preteky a v stíhačke sa musel skloniť len pred Šipulinom. Bolo vidieť, že nedávna choroba a absencia v minulých kolách SP veľmi neovplyvnili jeho výkonnosť, ale v každom prípade ho pripravili o šancu uspieť v celkovej klasifikácii. Teraz má pred sebou jediný cieľ, do konca sezóny vybojovať čo najviac víťazstiev. Jeho účasť na pretekoch pocítil aj nemecký tím, ktorý v štafete získal druhé miesto po veľmi tesnom súboji. Ťahúňom mančaftu bol aj Arnd Peiffer, ktorý sa v šprinte a stíhačke prepracoval do Top 10.
 
Ruská zostava sa konečne dočkala prvého triumfu v tomto ročníku. Postaral sa o to Anton Šipulin, ktorý v stíhačke zmazal 13-sekundovú stratu na Schemppa. Pred cieľom ho doslova bežecky prevalcoval. Dlhé čakanie na individuálne víťazstvo v SP má za sebou aj samotný Šipulin, ktorý sa naposledy radoval v Pokljuke v sezóne 2014/2015. V šprinte sa dostal na druhé miesto Maxim Tsvetkov, pre ktorého to bol najväčší úspech v kariére v individuálnych disciplínach. Stúpajúcu formu potvrdila ruská reprezentácia aj v štafete, kde bola druhý raz v ročníku najrýchlejšia a víťazstvo znovu získala vďaka parádnemu finišu Antona Šipulina.
 
 
sipulin 2016 antholz finis ant
Anton Šipulin vyhráva stíhacie preteky (© biathlon-antholz.it)
 
 
Martin Fourcade predviedol v šprinte najhorší výkon v ročníku, tri nepresné výstrely ho v poradí katapultovali na záver tretej desiatky. V stíhacích pretekoch však predviedol skvelý výkon, keď vybielil všetky terče, a takmer sa dostal na tretiu priečku. Treba povedať, že Fourcadovi sa v Anterselve veľmi nedarí, jeho jediné víťazstvo pochádza ešte zo sezóny 2010/2011.
 
Nórsky tím zatiaľ ťahajú súrodenci Böovci. Tarjei povedal, že Nóri neradi pretekajú vo vysokej nadmorskej výške, ale napriek tomu sa mu podarilo získať tretie miesto v šprinte. Jeho bežecký výkon však nebol na najvyššej úrovni. Presvedčil sa o tom v stíhačke, kde ho zradila streľba a hneď sa prepadol na ôsmu pozíciu. V týchto pretekoch ho zastúpil Johannes Thinges, ktorý rovnako vybojoval bronzovú pozíciu. Emil Hegle Svendsen ani tu neurobil výrazný výkonnostný posun, Ole Einar Björndalen v novom roku strieľa veľmi zle. Po Ruhpoldingu zistil, že tam strieľal s pokazenou optikou, ale ako vidno, asi to nebola len jediná prekážka. Nórska reprezentácia nepostavila v štafete najlepšiu zostavu, ale aj tak sa jej podarilo prepracovať na pódium.
 
Simon Eder naďalej okupuje vysoké priečky v individuálnych pretekoch, jeho kolega Dominik Landertinger patrí na hranicu Top 10. V českom tíme sa nedokázali výrazne presadiť najväčšie hviezdy, najlepším výkonom sa preto mohol pochváliť Michal Krčmář.
 
 
Priebežné poradie SP mužov po 6. kole SP
1. FOURCADE Martin 711
2. BÖ Tarjei 550
3. ŠIPULIN Anton 514
4. SVENDSEN Emil Hegle 508
5. SCHEMPP Simon 483
6. GARANIČEV Jevgenij 445
7. BÖ Johannes Thingnes 427
8. EDER Simon 426
9. FILLON MAILLET Quentin 404
10. BJÖRNDALEN Ole Einar 397
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Ruské biatlonistky využili akoby "domáce" podmienky na trati
 
Aj v ženských súťažiach uspeli ruské pretekárky. V šprinte vybojovala prvý triumf v kariére Olga Podčufarovová, to isté sa na druhý deň v stíhačke podarilo Jekaterine Jurlovovej. Ruské biatlonistky mali pomalší vstup do ročníka, ale postupne ich forma začala stúpať. 23-ročná Podčufarovová je mladou pretekárkou, ktorá potrebuje zbierať skúsenosti. Dokázala to na konci stíhačky, keď mala šancu dostať sa na prvú priečku, ale na záverečnej streľbe minula tri terče. No predchádzajúce víťazstvo potvrdilo jej nesporný talent. Jurlovová mala za sebou nevydarenú prípravu pred touto sezónou, preto jej forma chytila správne kontúry len po novom roku. Stúpajúcu pohodu v ruskom celku potvrdilo tretie miesto v štafete.
 
Zdatnou konkurenciou im boli domáce pretekárky. Dorothea Wiererová vybojovala v šprinte druhú a v stíhačke tretiu priečku, v obidvoch prípadoch ju od lepšieho výsledku pripravili nepresné výstrely. Zahanbiť sa nedala ani Karin Oberhoferová, ktorá sa dva razy dostala do Top 10. Vrcholom celého víkendu mohla byť pre nich záverečná štafeta, kde však prehrali bitku o pódium len o pol sekundy.
 
Tentoraz sa nepresadili nemecké biatlonistky. Pri neúčasti Dahlmeierovej zle strieľala Hildebrandová, preto najlepší výkon dosiahla Miriam Gössnerová, ktorá v šprinte obsadila desiatu priečku. Ani ona nemá potrebnú streleckú formu, ale všetko dokáže zakryť výbornými bežeckými výkonmi.
 
Vo francúzskej zostave zase vybojovala najlepšie výsledky Anais Bescondová. Marie Dorin-Habertová síce v šprinte obsadila šieste miesto, ale s dvomi chybami, a táto nepresnosť sa naplno potvrdila v stíhačke, kde minula až štyri razy. Tieto pretekárky si to všetko vynahradili v štafete, kde vybojovali dôležitý triumf. Dorin-Habertová tu predviedla parádny výkon a skvelý finiš.
 
Český tím výsledkovo drží nad vodou Gabriela Soukalová, Veronika Vítková sa dokáže o dobrý výsledok pripraviť nepozornou streľbou. V štafete však predviedli výborný bojovný výkon a po perfektnom závere sa dokázali prepracovať na druhé miesto. V Anterselve bola neviditeľná Kaisa Mäkäräinenová, zmiešané pocity musí mať Tiril Eckhoffová. Akoby nórska pretekárka musela pokaziť šprint, aby mohla v stíhačke jazdiť bez tlaku a posúvať sa poradím dopredu ako nič. Ak ešte dokáže vykryštalizovať svoju streľbu, podporená výborným behom nemusí ukončiť ročník bez víťazstva.
 
 
Priebežné poradie žien po 6. kole SP
1. SOUKALOVÁ Gabriela 679
2. DORIN-HABERT Marie 591
3. WIERER Dorothea 564
4. HILDEBRAND Franziska 556
5. DAHLMEIER Laura 485
6. MÄKÄRÄINEN Kaisa 479
7. ECKHOFF Tiril 446
8. PIDHRUŠNA Olena 440
9. VÍTKOVÁ Veronika 434
10. PODČUFAROVA Olga 423
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Matej Kazár sa dostáva do formy
 
V nabitej mužskej konkurencii musí byť každý výsledok v Top 30 pre krajiny ako Slovensko cenný. Matej Kazár dokázal do svetovej špičky preniknúť v šprinte, kde obsadil 24. miesto, a to dokonca s jednou minelou. S rovnakou streleckou bilanciou skončil v Pokljuke až na 47. mieste. Na tomto príklade sa dá vidieť čo všetko robí zlepšená bežecká forma a vyjadrenia typu "ono to príde" nie sú iba frázami, ale realitou. V každom z posledných troch rýchlostných pretekov sa v behu zlepšil o dvadsať sekúnd.
 
V Anterselve sa dostal blízko k životným pozíciám, no na ne ho nepustila ešte stopercentne nedoladená streľba, najmä v stíhacích pretekoch, kde sa mohol pohybovať v Top 20, ale zbabral úvodnú položku a po dvoch ranách mimo sa výrazne prepadol. Napokon to vytiahol na 29. pozíciu. Minimálne dve rany zo štyroch chybných sa v jeho individuálnych pretekoch dali trafiť. Košický rodák ale može byť s čistým svedomím spokojný: "Začiatok sezóny ma nepríjemne prekvapil. Celá príprava bola dobrá a v Östersunde vyzeralo byť všetko výborné, ale potom som nevedel rozkázať nohám, aby šli rýchlejšie a niekedy to neklapalo ani na strelnici. Som rád, že od druhého týždňa v Ruhpoldingu sa to zlepšilo, viac si verím, vidím, že sa dá urobiť výsledok."
 
Podľa trénera Juraja Sanitru sa Matej dostal do formy, pretože mu prospela forma prípravy, ktorú spolu s Matiaškom zvolili v Obertilliachu. Túto tému sme už viackrát preberali, ale požiadali sme Kazára o celkové zhodnotenie tréningového pobytu: "Tu všetko hralo v náš prospech. Strelnica je veľmi blízko od hotela. Sú tu tiež ideálne trate. Je ich tu veľa a môžete si vybrať, či chcete veľmi alebo stredne náročné či jednoduché. Dokonca tu majú aj dlhú rovinu na bežkovanie. Každý deň sme potrebovali niečo iné, pretože deň pred alebo po pretekoch nejazdíte taký istý tréning ako v iných dňoch. Celkovo tu bolo, tuším, jedenásť kilometrov tratí. Jazdili sme s kondičným trénerom bez akéhokoľvek stresu, ktorý je v kolotoči SP prítomný a vo vyššej nadmorskej výške naberali formu. Do Obertilliachu chodíme roky. Pamätám si, že už keď som bol ja junior, chodievali sme sem," vravel nám Matej a pridal zaujímavosť: "Hoci sú Obertilliach a Anterselva takmer rovnako vysoko nad morom, v Rakúsku bolo snehu menej, prevažoval technický, ale o 60 kilometrov západnejšie bolo meter prírodného snehu."
 
Kazár spolu s Gerekovou absolvujú kompletný sezónny program vrátane zámorských svetových pohárov a ME, čiže dokopy viac podujatí ako drvivá väčšina biatlonistov. Ako sa pozerá na nasledujúce týždne? "Je prirodzené, že človek vždy chce viac. Budem sa snažiť zlepšovať v behu i streľbe. Pri tej človek nikdy nevie. Niekedy do toho prehovára vietor, niekedy nadmorská výška alebo trať, ale vždy je na čom pracovať. Program je teraz veľmi náročný, čaká nás iba veľmi krátky odpočinok pred cestou do Kanady a Ameriky. Doma budem teraz päť dní, ale ten prvý aj posledný je vždy veľmi rozbité, takže je to veľmi krátka doba, ale teším sa na manželku aj malého syna, bol som takmer mesiac preč. Za morom bude náročné prispôsobiť sa na časové pásma. Keď si zvykneme, už aj pôjdeme preč, takže bude to zložité a náročné pre organizmus, aby ostal v plnej kondícii, neochorel. Myslím si, že z prvej 40-tky pretekárov tam budú všetci. Počul som, že zrejme Bulhari za oceán necestujú, ale okrem nich tam bude určite celá špica, takže nedá sa tvrdiť, že budeme mať výhodu slabšej konkurencie. Určite nie."
 
 
kazar 2015 ostersund jl
Matej Kazár v tejto sezóne (© Jakub Leščinský)
 
 
Po zbabranom šprinte si chlapi napravili chuť ukážkovým výkonom v štafete
 
V piatkových rýchlostných pretekoch traja Slováci predviedli ako sa to presne nemá robiť. Najrýchlejší Otčenáš minul tri terče, stredne rýchly Matiaško dva a najpomalší bežec Hasilla jeden. Ani jeden sa tak nedostal do stíhačky a mohol nad sebou pouvažovať pred štafetovými pretekmi. Reparát každému vyšiel perfektne. Až na Matiaškovu stojku všetci strieľali nadštandardne, veď sa v nedeľu nenašlo kvarteto s lepším streleckým skóre. Čo sa ale cení ešte viac, je, že všetci si siahli na dno svojich síl v bežeckej časti. V tejto štatistike sme dosiahli dvanásty čas, čím sme porazili Ukrajincov, Kanaďanov, Bulharov i Švédov, a to sa v Hochfilzene ani Ruhpoldingu nestalo. Vyjadrenia všetkých pretekárov aj trénera ste mohli čítať tu.
 
Ako Juraj Sanitra opísal minulotýždňové výkony trojice svojich zverencov? "Martin nebol zdravotne v poriadku, ale to nebolo rozhodujúce. Po štafete v Ruhpoldingu si trochu neveril pri streľbe, ale snáď je to po nedeľňajšej štafete zažehnané. Tomáš hľadá bežeckú formu zo začiatku sezóny. Teraz na tom doma popracujeme. Miro podal veľmi dobrý bežecký výkon v štafete, v šprinte trochu zaostal, ale vzhľadom na plnú tréningovú záťaž som to očakával."
 
"Tešíme sa z posledného dňa trimestra, ktorý nás veľmi povzbudil. Pomaličky napredujeme smerom k ME a MS, takže zatiaľ musíme byť trpezliví a verím, že keď udržíme zdravie a teraz v najbližších týždňoch odstránime nedostatky, ktoré boli v Ruhpoldingu aj Anterselve prítomné, chlapi sa v Tumeni a Osle presadia," povedal nám krátko hlavný tréner k druhému trimestru.
 
Kazár s Matiaškom cestujú za oceán, no v najbližších dňoch sa rozhodne nudiť nebude Tomáš Hasilla, ktorý je z našich momentálne najpomalší. "Ostávame teraz doma a je to dobré, pretože budem môcť popracovať na zlepšení bežeckého výkonu, ktorý je teraz určite mojím nedostatkom. Nebude to žiadny oddych, ale tvrdý tréning na vrcholy sezóny, aby sme na nich trochu ponaháňali rýchlych pretekárov a urobili im nejaké tie nervy. Výsledky dosiahneme iba ak ich potrápime (úsmev)."
 
Na Slovensku v najbližších týždňoch ostáva aj Juraj Sanitra. S Kazárom, Matiaškom, Šímom a Kubaliakom pocestuje do Canmore a Presque Isle Jakub Leščinský.
 
 
hasilla 2015 ostersund stihacka jl
Tomáš Hasilla v tejto sezóne (© Jakub Leščinský)
 
 
Highlightom Anterselvy u Sloveniek choroby a rast Ivony Fialkovej
 
Po úspešnom Ruhpoldingu sa dali od našich žien čakať pekné výsledky aj v Anterselve a všetci sme boli zvedaví na štafetu. Napokon sa ale všetko zmenilo. Anna Murínová a spol odišli z Talianska predčasne a bez jediného bodu. "Z Nemecka sme prišli prechoretí. Paulínu to zmohlo úplne, Janka štartovala s veľkým sebazaprením, kašľala, ale sama chcela pretekať, tak som jej to umožnila. Dúfam, že sa to neodrazí v ďalšom priebehu sezóny. Nemali sme pri tíme lekára, ktorý by kontroloval stav pretekárov a staral sa o nich po zdravotnej stránke, ako to robí v popredných tímoch. Snažili sme sa dievčatá liečiť, ale nepodarilo sa. Po príchode na Slovensko šla Paula hneď k lekárovi, ktorý povedal, že je veľkým šťastím, že neštartovala a nezliezlo to celé na priedušky a pľúca, takže zatiaľ ostáva doma doliečiť sa a von pôjde trénovať až o niekoľko dní. Začneme zvoľna. Škoda, samozrejme, mrzí nás, že sme klesli v rebríčkoch, ale dúfam, že sme urobili dobré rozhodnutie a počas vrcholov sezóny budú dievčatá zdravé," povedala nám hlavná trénerka.
 
Svetlým prvkom 6. kola SP boli výkony Ivony Fialkovej. 21-ročná rodáčka z Brezna pokračovala v bežeckom progrese. Prvý raz sa dostala do stíhacích pretekov a tam dokázala niekoľko súperiek predbehnúť takmer v každom kole, čo bolo doteraz nemysliteľné. Zaznamenala 35. bežecký čas. Od bodov ju delila hlavne nevyrovnaná streľba. "Mrzí hlavne tá jedna stojka v stíhačke, ale Ivka ma veľmi potešila, pôsobila veľmi živo, odhodlane a priblížila sa už k bodom. Najdôležitejšie je, že sama zistila, že ak si bude dávať na strelnici pozor a všetko plniť, čo treba, prídu výsledky. Ale videli ste, že v Anterselve je ťažká strelnica a viacerí pretekári s tým mali problémy, takže s prihliadnutím na to sa s tým Ivka vysporiadala ešte celkom dobre," zhodnotila Fialkovú Murínová.
 
Čo na to samotná Ivona? "Bežalo sa mi tu dobre, cítila som sa silná. Po novom roku určite cítim silnejšiu motiváciu, krok po kroku zlepšujem svoje kariérne maximá vo svetovom i európskom pohári. Možno ma nakopli aj sestrine výsledky, v celom družstve vládne dobrá atmosféra, nepociťujem už žiadny tlak, v každých pretekoch sa môžeme spoľahnúť na dobre pripravené lyže - fakt na veľmi vysokej úrovni. Uvidíme, čo príde ďalej, teším sa."
 
 
fialkova i 2015 pokljuka jl
Ivona Fialková počas tejto sezóny (© Jakub Leščinský)
 
 
Tri elitné pretekárky ostávajú doma, netradičné kvarteto cestuje za more
 
Trénerku sme požiadali, aby nám opísala najbližší program: "Momentálne sme vo fáze párdňového vzájomného oddychu. Boli sme spolu tri týždne, tak nech vidí každý z nás aj iné tváre. Potom začneme trénovať a na konci týždňa sa presunieme do Pokljuky, kde vo výške absolvujeme desaťdňový tréningový blok. Po návrate budú dievčatá štartovať v Osrblí na IBU Cupe. Tri dni tam potom ešte ostaneme trénovať, dáme si maličkú pauzu a 21. februára odchádzame na ME." To sa bude týkať trojice Terézia Poliaková a sestry Fialkové. Gereková, Chrapánová, Prekopová a Majdišová cestujú na 7. a 8. kolo SP do zámoria. Martina mala v Nemecku problémy s nohou, ale taktiež navštívila lekára a malo by sa to vyriešiť. Dievčatá bude mať na starosti osobný tréner Gerekovej a zároveň servisák Lukáš Daubner.
 
Annu Murínovú sme požiadali o komplexné vysvetlenie tejto situácie: "Pred začiatkom sezóny sme si určili za hlavné ciele sezóny ME a MS. Majstrovstá Európy z dôvodu toho, že zamestnávateľ - Dukla určila ako dôležité kritérium na to, aby mohli pretekári ďalej zotrvať v armádnom stredisku, výsledky na ME a MS. A zároveň je dôležité šieste miesto na ME a ôsme na MS. Ak ho pretekár dosiahne, od Slovenského olympijského výboru dostane finančnú dotáciu. Viete si predstaviť, aký je problém s financiami. Každé euro potrebujeme. Umiestnenia vo svetovom pohári sú, bohužiaľ, mimo týchto kritérií. Čiže za to šieste miesto Paulíny v Ruhpoldingu zväz ani ona nedostanú nič, hoci my veľmi dobre vieme, aké je to cenné umiestnenie. Tak je to nastavené, my to musíme rešpektovať. Celú sezónu teda ladíme na tieto dva vrcholy. Veľmi ma mrzí, že padneme v rebríčku národov a prídeme o body, ale nedá sa nič robiť. Ak by boli svetové poháre v Európe, neváhali by sme a určite na nich štartovali v plnej zostave. Tento rok je to ale postavené ako je a cestovanie je veľmi náročné, s množstvom časových posunov. Máme perspektívne mladé pretekárky a nemôžeme ich zničiť, tak ako sa to pred pár rokmi stalo u Natálie Prekopovej. Ja som vtedy nebola repre trénerkou, ale doteraz vidím, ako Natália bojuje a chce, ale nejde jej to. Veľmi by som si vyčítala, ak by som prílišnou záťažou na organizmus zničila tieto tri dievčatá, lebo kto by nás potom reprezentoval?"
 
 
Program 6. kola SP v Anterselve
21.01. štvrtok 14:30   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
        Podčufarova (Gereková 48., I.Fialková 54., Poliaková 62.)
22.01. piatok 14:30   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
      Schempp (Kazár 24., Hasilla 64., Otčenáš 75., Matiaško 76.)
23.01. sobota 13:15   PU stíhacie preteky žien na 10 km
      Jurlovová (Gereková 42., I.Fialková 49.)
15:30   PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
      Šipulin (Kazár 29.)
24.01. nedeľa 11:30   RL štafetové preteky žien na 4 x 6 km
14:40   RL štafetové preteky mužov na 4 x 7,5 km
    Rusko (Slovensko 7. - Kazár, Hasilla, Matiaško, Otčenáš)
 
 
Už zajtra začínajú Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov, ktorým sa v najbližšom týždni budeme prioritne venovať. Zajtra budeme publikovať preview s viacerými vyjadreniami.