Majstrovstvá sveta sú pravým biatlonovým sviatkom a zvlášť v tom prípade, ak sa uskutočnia v legendárnom stredisku Holmenkollen. Pre pretekárov to automaticky znamená zvýšenú motiváciu, pre fanúšikov zase očakávania napínavých súbojov. 
 
 
video v clanku ikonkaVideo pozvánka na MS
 
 
Nadviažu biatlonisti na svoje úspechy v SP?
 
Každé podujatie svetového pohára v tomto ročníku malo svoju kvalitu, ale môžeme si byť istí, že na majstrovstvách sveta bude všetko rýchlejšie a náročnejšie a biatlonisti budú musieť podať maximálny výkon, aby sa dostali na pódium. Šampionát odštartuje zmiešanou štafetou, ktorú v tomto ročníku ovládli Nóri v Östersunde a Nemci v Canmore. V Holmenkollene uvidíme atraktívnu súťaž, pretože všetky celky budú chcieť postaviť najsilnejšie zloženie.
 
V mužskom šprinte dosahovali najlepšie výsledky Fourcade, JT Bö a Schempp. V ženskej časti sme videli vyrovnanejšie preteky a víťazstvo dokázali vybojovať Soukalová, Hildebrandová, Dorin-Habert, Pudčufarovová a Pidhrušná. Stíhačka bola dobrou disciplínou Šipulina a Edera, ktorí sa pripojili k Fourcadovi a Schemppovi. Medzi ženami sa tu presadili Mäkäräinenová, Dahlmeierová, Jurlovová a Soukalovú asi netreba ani pripomínať.
 
Individuálne preteky sa uskutočnili len dvakrát v ročníku, z víťazstva sa v nich tešili Björndalen a Fourcade, obidve ženské podujatia ovládla Wiererová. V mužskej štafete si triumfy delili iba ruská a nórska reprezentácia, v ženskej časti bola väčšia konkurencia a víťazstvá si podelili Taliansko, Ukrajina, Francúzsko a Česká republika. V masovom štarte boli úspešní Beatrix, Fourcade, Lesser, Windisch, Mäkäräinenová, Dahlmeierová, Soukalová a Wiererová, takže sa zdá, že toto budú veľmi otvorené preteky.
 
 
Program Majstrovstiev sveta 2016
03.03. štvrtok 15:30   MR miešaná štafeta na 2 x 6 km + 2 x 7,5 km
05.03. sobota 11:30   SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
14:30   SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
06.03. nedeľa 13:30   PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
15:45   PU stíhacie preteky žien na 10 km
09.03. streda 15:30   IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
10.03. štvrtok 15:30   IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
11.03. piatok 15:30   RL štafetové preteky žien na 4 x 6 km
12.03. sobota 15:30   RL štafetové preteky mužov na 4 x 7,5 km
13.03. nedeľa 13:00   MS preteky s masovým štartom žien na 12,5 km
16:00   MS preteky s masovým štartom mužov na 15 km
 
 
Kto prekazí nórsky útok na najvyššie priečky?   
 
Medzi hlavných kandidátov na zlatú medailu patrí líder klasifikácie SP Martin Fourcade. Francúzsky jazdec predvádzal v tomto ročníku stabilné a kvalitné výkony. Zo svetovej špičky sa môže pochváliť najrýchlejším behom a aj jeho streľba spĺňa vysoké kritériá. Ak na strelnici trafí všetky terče, súperi vedia, že je to pre nich stav najvyššieho ohrozenia. Po pretekoch v Severnej Amerika prišiel domov chorý a netrénoval päť dní, ale už je v poriadku. Ak všetko pôjde podľa plánu, chce sa predstaviť v každej súťaži. A v každej z nich môže reálne siahať na medailu.
 
Výbornú sezónu má za sebou Simon Schempp. Na svojom konte má štyri triumfy a všetky získal v šprinte alebo stíhačke. V behu sa dokáže vyrovnať najrýchlejším biatlonistom, na strelnici zvláda vyrovnane ležku aj stojku. Po Novom roku vynechal niekoľko pretekov kvôli chorobe, ale v Holmenkollene hlási útok na medailu, pretože na MS ju ešte nezískal v individuálnej disciplíne. V nemeckej zostave uvidíme aj Arnda Peiffera, ktorý je po nepríjemnom zranení v plnej pohotovosti.
 
 
schempp 2015 podium antholz ant
Simon Schempp na pódiu v Anterselve (© biathlon-antholz.it)
 
 
Pomalší vstup do ročníka prežil Anton Šipulin, ale ruský jazdec dokázal svoje výkony vystupňovať, takže patrí medzi najväčších favoritov. Bude nebezpečný v rýchlych súťažiach, ale v tomto ročníku sa mu darilo aj vo vytrvalostných pretekoch. Strelecký štandard si udržuje na rovnakej úrovni ako jeho súperi, ale v ostatných kolách SP ho nepodržala bežecká časť. Medzi najlepších sa tlačí aj jeho kolega Jevgenij Garaničev, ktorý na MS prichádza povzbudený z ME. Garaničev je na trati veľmi rýchly, ale ak sa chce výraznejšie presadiť, musí stabilizovať svoju streľbu. V ľahu má síce nadštandardnú úspešnosť, ale v stoji by mal vylepšiť svojich 83 percent.
 
 
fourcade 2015 ostersund jl
Martin Fourcade počas tejto sezóny (© Jakub Leščinský)
 
 
Magnetom šampionátu bude prítomnosť domácich biatlonistov. V sezóne predvádzal najstabilnejšie výkony Tarjei Bö, ale nič nedokázal vyhrať. Bežecky sa pohyboval na úrovni Martina Fourcada, ale v mnohých prípadoch ho zradila nepresná streľba. Mýlil sa najmä v stoji, ale ani jeho položka v ľahu nemala nadpriemerné parametre. Johannes Thinges Bö je na tom lepšie, pretože výborný beh dokázal pretaviť do dvoch víťazstiev v šprinte. A práve v tejto disciplíne má najväčšie šance na úspech, veď v Holmekollene bude obhajovať minuloročný svetový titul. Jeho slabinou sú však nevyrovnané výkony, ktoré zapríčiňuje miestami nepresná streľba. Úspešnosť v stoji má len 78 percent, takže pred domácim publikom môže byť úspešný len vtedy, keď mu na trati všetko klapne na sto percent.
 
S veľkými očakávaniami prichádzajú na domáci šampionát skúsení matadori Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Björndalen. Svendsen nemá za sebou dobrú sezónu, na pódium sa dostal len dva razy. Na trati nebol taký rýchly ako v minulosti, ale stále by mu to stačilo na nejaký úspech, keby lepšie strieľal. V štatistikách má len 83-percentnú úspešnosť v stoji, čo je veľmi málo, aby mohol myslieť na víťazstvo, a práve táto položka ho niekoľkokrát obrala o dôležitý úspech. Dovolíme si však povedať, že ak môže niektorý borec na MS zažiariť po nevydarenom ročníku, tak je to práve Svendsen. 
 
 
bjorndalen 2015 ostersund jl
Ole Einar Björndalen počas tejto sezóny (© Jakub Leščinský)
 
 
Björndalen sa v tejto sezóne výlučne sústredil na MS, aby sa čo najlepšie rozlúčil so svojou kariérou. Najskúsenejší biatlonista vie, že už nebude taký rýchly ako jeho konkurenti, ale pri presnej streľbe ich môže výrazne potrápiť. Lenže tá ho trápila v druhej časti ročníka a jeho úspešnosť len zľahka prekračovala 81 percent. Björndalena však nemôže nikto podceniť, rovnakým spôsobom sa pripravoval aj na OH v Soči, kde zažiaril. Na MS sa zameriava hneď na šprint, kde si verí, že môže prekabátiť mladších súperov.
 
Medzi najlepšími sa usadil Simon Eder, ktorý je povestný rýchlou a presnou streľbou. Rakúsky jazdec však musí na MS podať výborný bežecký výkon, ak chce byť úspešný. Opačný prípad predstavuje Dominik Doll. V behu dokáže konkurovať najrýchlejším biatlonistom, ale jeho streľba je labilná, v stoji má úspešnosť len 72 percent. Ťažkú úlohu má pred sebou Ondřej Moravec, ktorý by chcel obhájiť minuloročné medaily. Lenže v predchádzajúcich dňoch ho skolila choroba, takže sám bude zvedavý, ako sa mu bude dariť na MS. Moravec pritom patrí medzi tých pretekárov, ktorý majú skvelú streľbu v stoji, no v tomto roku ho neposlúchala ležka.
 
 
Priebežné poradie SP mužov pred MS
1. FOURCADE Martin 917
2. ŠIPULIN Anton 694
3. BÖ Tarjei 606
4. EDER Simon 564
5. SCHEMPP Simon 551
6. BÖ Johannes Thingnes 541
7. SVENDSEN Emil Hegle 508
8. GARANIČEV Jevgenij 502
9. DOLL Benedikt 467
10. FILLON MAILLET Quentin 460
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Zakončí Soukalová životnú sezónu úspechom na MS?  
                              
Suverénkou sezóny je Gabriela Soukalová, na ktorú budú všetci zvedaví, či si dokáže udržať perfektnú výkonnosť zo SP. V okruhu favoritiek sa môže pochváliť najlepšou streľbou, v ľahu dosahuje úspešnosť 98 percent a spoľahnúť sa môže aj na streľbu v stoji. Okrem toho vynikajúco zvláda bežeckú časť, najrýchlejšie pretekárky nemajú pred ňou veľký náskok, preto je určite najkomplexnejšou biatlonistkou. Soukalová vie byť úspešná v každej disciplíne, uvidíme, či sa jej podarí vybojovať prvé zlato na MS v individuálnej disciplíne.
 
Medzi jej najväčšie súperky budú patriť skúsené pretekárky Marie Dorin-Habertová a Kaisa Mäkäräinenová. Francúzska biatlonistka síce v tomto roku vyhrala len jeden šprint, ale všetci máme v živej pamäti jej minuloročný výkon na MS v Kontiolahti, kde po veľmi krátkej príprave vyhrala šprint a stíhačku. Jej najväčšou zbraňou je ohromná rýchlosť na lyžiach, ktorá však musí dostať podporu na strelnici. A práve to je najväčší problém Dorin-Habertovej, ktorá si na pretekoch robí problémy slabou streľbou v stoji. V tomto smere má úspešnosť 79 percent. Ak sa v tomto smere nezlepší, na MS len ťažko môže získať medailu.
 
 
dorin soukalova 2015 hochfilzen jl
Marie Dorin Habertová, ktorú prenasleduje Gabriela Soukalová (© Jakub Leščinský)
 
 
Ešte lepšou bežkyňou je Mäkäräinenová, v štartovom poli nefiguruje rýchlejšia pretekárka. Ani fínska biatlonistka si však nedokáže pomôcť na strelnici, jej strelecká úspešnosť je len 82 percent na obidvoch položkách. Toto ju môže diskvalifikovať od úspechu v šprinte, ale vďaka svojim skúsenostiam a behu je schopná získať medailu v stíhačke či dlhších pretekoch.
 
Zvedaví budeme na Tirifl Eckhofovú, či počas súťažnej prestávky dokázala vylepšiť svoju nedostatočnú streľbu. V Osbrlí sme o tom neboli presvedčení. V IBU Cupe si mohla dovoliť strelecké zaváhania, aby dokázala zvíťaziť v šprinte, ale na svetovej úrovni jej to stačiť nebude. Pritom bežecky je perfektne pripravená, no počas sezóny ju brzdila doslova mizerná streľba v stoji. Ak sa v tomto smere dokázala posunúť dopredu, cennú medailu bude mať na dosah.
 
 
eckhoff osrblie podium
Tiril Eckhoffová v Osrblí (© Jaroslav Maliňák, Biatlon-Info.sk)
 
 
Pred svetovým šampionátom sršia sebavedomím Dorothea Wiererová a nemecká dvojica Laura Dahlmeierová a Franziska Hildebrandová. Talianska pretekárka získala tri triumfy a vždy jej sadli individuálne preteky alebo masový štart. Napriek svojmu výbornému behu nedokázala víťaziť v šprinte a stíhačke, kde ju zakaždým zradila slabá streľba v stoji. Ale keď sa jej v stojke zadarí, okamžite sa stáva favoritkou na najvyššie priečky.
 
Mladá Laura Dahlmeierová si už vyslúžila rešpekt ostatných súperiek, v tomto roku sa jej to podarilo štyrmi víťazstvami, z toho tri z nich dosiahla v stíhacích pretekoch. Jej prípravu na MS narušila choroba, pred niekoľkými dňami ju trápili aj žalúdočné problémy. Na lyžiach je veľmi rýchla, ale môže sa pochváliť aj skvelou streleckou bilanciou, ktorá je 92-percentná v obidvoch smeroch. Nadviazanie na minuloročnú striebornú medailu z Kontiolahti tak nie je nereálne. Jej skúsenejšia kolegyňa Hildebrandová sa presvedčila, že sa dokáže presadiť v silnej konkurencii, len sa jej musí podariť streľba v stoji, ktorú má 84-percentnú.
 
 
hildebrand 2015 pokljuka jl
Franziska Hildebrandová počas sezóny (© Jakub Leščinský)
 
 
Ruské pretekárky Podčufarovová a Jurlovová síce získali v tomto ročníku po jednom víťazstve, ale nedosahujú bežeckú kvalitu najlepších pretekárok. Podčufarovová to dokáže nahradiť dobrou streľbou, Jurlovová sa nedokázala chytiť na streľbe v stoji. Kvalitný výkon očakávame aj od Oleny Pidhrušnej, ktorá sa po ročnej prestávke vrátila s veľkým odhodlaním. Ukrajinská biatlonistka má vyrovnanú streľbu a beh, preto sa pokúsiť rozšíriť svoju zbierku troch medailí z MS, ktoré získala v Novom Meste pred tromi rokmi. Na medailu sa pokúsi zaútočiť Veronika Vítková, ktorej sa však musí vydariť streľba, v ročníku sa trápila najmä v ležke.
 
 
Priebežné poradie SP žien pred MS
1. SOUKALOVÁ Gabriela 883
2. DORIN-HABERT Marie 748
3. WIERER Dorothea 740
4. MÄKÄRÄINEN Kaisa 647
5. HILDEBRAND Franziska 596
6. PIDHRUŠNA Olena 594
7. VÍTKOVÁ Veronika 552
8. DAHLMEIER Laura 546
9. GUZIK Krystyna 464
10. PODČUFAROVA Olga 458
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Sila našich je v kolektíve a zvýšenom sebavedomí po Ťumeni
 
Slováci pricestovali do Osla v dobrej nálade. Väčšina z nich sa tešila z ťumenských úspechov či nárastu formy a fanúšikom ostáva veriť, že ostatných na správnu cestu naklonil kolektív. Výprava cestovala cez Prahu a Štokholm do hlavného mesta Nórska v pondelok. Pri takýchto presunoch často dochádza k problémom s batožinou, teda bolo pravdepodobné, že niekto si "Čierneho Petra" vytiahne. Zhodou okolností to bolo práve sesterské duo Fialkových, ktorým väčšie tašky prišli o deň neskôr. Inak prebehol presun bez problémov. Lekár a fyzioterapeut, ktorí nebývajú stálou súčasťou tímu a zvyčajne cestujú iba na najdôležitejšie podujatia, mali čo robiť, aby po všetkých presunoch dostali biatlonistov do kondície. Z tímu nie sú hlásené žiadne problémy.
 
Zajtra šampionát odštartuje zmiešanou štafetou a naše trénerské duo Sanitra - Murínová nominuje rovnaké kvarteto ako v Ťumeni podľa známeho športového klišé "víťazná zostava sa nemení", hoci, ako hovorí Sanitra, Otčenáš o pol topánky súboj s Garaničevom prehral. Žiadne námietky ku kvartetu P. Fialková - Gereková - Kazár - Otčenáš nemá ani Tomáš Hasilla, ktorý predviedol v Rusku z mužov najstabilnejšie výkony: "Jasné, ja nemám k tomu absolútne žiadne výhrady, tú pripoviedku je dobré dodržať. Šli výborne (úsmev)."
 
 
slovaci me tumen mix podium 1
Martin Otčenáš - Matej Kazár - Janka Gereková - Paulína Fialková (© Jakub Leščinský)
 
 
Kazár lídrom, o tri miesta na štarte bude veľký boj
 
Z mužov najväčšie nádeje verejnosť aj tréneri vkladajú do Mateja Kazára, ktorý sa rozbehol v Anterselve, Canmore aj Presque Isle a aj keď mu ME nevyšli na sto percent, predviedol v nich štyri nuly v stíhačke. Jeho snom bude prvý raz na MS absolvovať všetky preteky, teda aj hromadný štart a na spadnutie môže byť aj najlepšie umiestnenie na MS, ktorým doteraz bolo 24. miesto v Ruhpoldingu pred štyrmi rokmi. "Po prvých pretekoch uvidím, ako na tom som a na čo môžem pomýšľať. Je ťažké presne porovnať Ťumeň s Oslom, že kam sa zaradím. Takto pred šampionátom vravím, že by som bol rád za umiestnenie do 20. miesta a tiež dostať sa do masového štartu. To je základný cieľ. Chcem ešte popracovať na behu a verím, že strelecká forma ostane. Ak všetko ideálne vyjde, snáď sa bude dať mieriť ešte vyššie," vravel nám Kazár. V jeho prípade nie je vylúčené, že to bude posledný šampionát, no tohtosezónne výsledky bez ohľadu na MS ho, dúfajme, presvedčia, aby v kariére pokračoval do OH 2018.
 
V našom rozhovore výstižne situáciu pomenoval Tomáš Hasilla: "Uvidíme, na MS je z tých najlepších krajín o pár pretekárov menej, na druhej strane všetci sú v top forme. Ak sadne deň, verím, že výsledok príde. Ciele si môžeme dať, ale história už viackrát ukázala, ako sa v jeden deň môžete stať majstrom sveta a na druhý skončiť aj mimo Top 60." Doplňme, že kým päť najlepších krajín z vlaňajšieho rebríčka národov v pretekoch svetového pohára stavia šesť pretekárov a ďalších päť piatich súťažiacich, na MS to budú iba štyria. De facto je konkurencia na MS nižšia o pätnásť pretekárov z tých najlepších krajín.
 
 
hasilla 2016 me tumen trat 1
Tomáš Hasilla na trati v Ťumeni (© Jakub Leščinský)
 
 
Slovenskí muži však minulý rok medzi národmi skončili až na 16. mieste a postaviť budú môcť iba troch pretekárov. Juraj Sanitra nám prezradil, že v šprinte dostanú príležitosť Kazár, Hasilla a Otčenáš, no a vo vytrvalostných pretekoch by chcel dať šancu Matiaškovi. Je teda pravdepodobné, že o týždeň vo štvrtok bude jeden z dvojice Hasilla - Otčenáš stáť. Na základe výkonov sa tréner rozhodne, koho postaví na štafetu a či tam dostane šancu Šíma. Je teda možné, že nastúpia aj všetci piati muži. Sanitra jasne pomenoval aj ciele: "Spokojní budeme, keď sa nám podarí dostať v mix štafete do šiesteho miesta, v klasickej štafete do desiateho a v individuálnych pretekoch to bude najlepšia pätnástka-dvadsiatka. Niektoré možno zlé hlasy hovoria, či nebudeme unavení po ME. Ja si myslím, že nie, práve súťažný režim nám môže pomôcť."
 
 
Fialková sa chce tešiť z pretekania, Gereková sa možno rozhodne, čo ďalej
 
Zdá sa, že zo žien bude našou ťahúnkou Paulína Fialková. Jeden vrchol sezóny už s chladnou hlavou zvládla na výbornú, sama nám však niekoľkokrát povedala, že fyzicky na tom nie je ešte tak ako v januári. Preto sa nedajú jasne prognózovať ani výkony: "Presne určite nie. Ako vždy, budem sa snažiť predviesť čo najlepší výkon a uvidíme, kam sa vo výsledkovej listine dostanem. Dá sa povedať, že cieľ som si už splnila v Ťumeni. Teraz chcem hlavne pretekať a tešiť sa z toho." U profesionálneho športovca pri takomto prístupe k veci prakticky neexistujú negatíva. Pomôže jej aj zvýšené sebavedomie. Na ciele je tu Anna Murínová: "Verím, že bude útočiť na Top 10, ale až v sobotu budeme presne vedieť, ako na tom je. Myslím si, že jej forma v Osle vygraduje, ona je veľká bojovníčka. Bola by som rada, ak by sa vrátila k výsledkom z Ruhpoldingu a dostala sa do pretekov s masovým štartom." Neúčasť v pretekoch elitnej tridsiatky by bola vzhľadom na Fialkovej výsledky sklamaním. Do záverečnej disciplíny šampionátu postupujú medailisti, pretekárky v Top 15 hodnotenia SP a zvyšok cez výsledky v Osle. Práve cez poslednú skupinu sa tam bude musieť dostať Paulína, ale nie len ona, platí to, samozrejme, pre všetky Slovenky.
 
 
fialkova 2015 pokljuka jl
Paulína Fialková počas tejto sezóny (© Jakub Leščinský)
 
 
Výsledky sa očakávajú aj od Jany Gerekovej, ktorej Ťumeň nevyšiel, ale práve ona musí najlepšie vedieť, ako neúspech hodiť za hlavu. V zmiešanej štafete bude dôležitým prvkom pri prípadnom úspechu a v individuálnych pretekoch by jej ciele nemali byť omnoho nižšie ako u Fialkovej. V pamäti môže mať vlaňajší úspešný šampionát v Kontiolahti. Je možné, že práve na základe výsledkov z nasledujúceho týždňa sa Janka rozhodne, či bude po sezóne v kariére pokračovať, alebo štvrtá najúspešnejšia Slovenka našej histórie svoju biatlonovú story ukončí.
 
Pred MS si neverí iba staršia, ale aj mladšia Fialková: "Verím, že moja forma bude stúpať, mala som dlhšie voľno, snáď sa dostanem do tempa. V tejto sezóne sa mi už podarilo dostať do dobrej kondície po kratšom januárovom rozbehu práve v Anterselve, kde sa mi šlo najlepšie. Dúfam, že v tomto prípade poslúžil Ťumeň na správne rozjazdenie. Mix nepôjdem, takže v Osle ešte dobre potrénujem a dúfam, že počas pretekov zo seba dostanem úplne najviac ako sa bude dať," povedala nám Ivona Fialková, ktorá v sobotu vybehne vôbec na svoje prvé preteky na seniorských MS.
 
Cez víkend dostane šancu ukázať sa a dostať zo streleckého kŕča Terézia Poliaková, ktorá, zdá sa, má najlepšiu bežeckú formu sezóny. Na svoju šancu bude čakať Martina Chrapánová. Naše ženy nastúpia v rýchlostných aj vytrvalostných pretekoch klasicky štyri.
 
 
poliakova 2016 tumen trat jl
Terézia Poliaková na ME v Ťumeni (© Jakub Leščinský)
 
 
Krátky návrat do Fínska
 
Vlaňajší šampionát v Kontiolahti vyšiel iba Gerekovej. Zaznamenala tri výborné výsledky 12., 14. a 12. miesto. Štafeta žien ale dosiahla najhorší výsledok histórie - 19. miesto a P. Fialková sa vo veternej lotérii po deviatich chybách v šprinte nedostala ani do stíhacích pretekov. Mužom sa v individuálnych pretekoch nedarilo vôbec. Najlepší výsledok zaznemenal Kazár, ale iba 33. miesto. Zabojovali v štafete, kde skončili 11. Mix, do ktorého teraz vkladáme veľké nádeje, skončil až na 17. pozícii v zložení P. Fialková - Gereková - Hasilla - Otčenáš. Verme, že tento šampionát nebude pre oranžové farby taký rozporuplný a radosť bude prevažovať nad smútkom.
 
 
clovek ikonkaSlováci na Majstrovstvách sveta 2016
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil