Tréneri pred sezónou plánovali čiastočné vynechanie štvrtého kola SP v Oberhofe, aby mohli niektorí pretekári načerpať nové sily a dotrénovať potrebné objemy pred blížiacimi sa vrcholmi sezóny. Priestor mali dostať viacerí pretekári z IBU pohára, ktorí si vybojovali právo štartu. Postavenia v rebríčkoch národov ale nie sú ideálne a navyše v ženskej reprezentácii žiadny B-tím prakticky neexistuje. Preto sa tréneri na spoločnosm sedení s predstaviteľmi zväzu rozhodli plány zmeniť. Včera ich odsúhlasilo prezídium.
 
Do Oberhofu pocestujú traja muži, a to Matej Kazár, Martin Otčenáš a Michal Kubaliak. Tomáš Hasilla s Michalom Šímom budú na príprave pred ME, pretože európsky šampionát je pre nich väčším cieľom ako pre Kazára s Otčenášom, ktorých tam tréner najprv postaviť nechcel, ale sami tam cestovať chcú, no neabsolvujú kompletný program. "Pre Hasillu so Šímom by bol ten program príliš náročný, absolvovali by naplno Oberhof, Ruhpolding, Anterselvu, ME aj MS, chcem, aby si trošku oddýchli a načerpali sily. Do hodnotenia národov bodujú traja, takže stačí do Oberhofu poslať troch, mladých tam nebudem ťahať. Len si nemôžeme dovoliť padnúť dole, za 17., nebodaj 20. miesto," vysvetlil tréner Gašperčík aj našu otázku, prečo posiela do Nemecka iba troch pretekárov, hoci kvótu na IBU Cupoch splnili ešte aj Kosztolányi s Bartkom, junior bol dokonca vo všetkých štartoch tejto sezóny lepší ako Kubaliak. Obaja budú stáť, pretože IBU Cup v Martelli SZB vynechá.
 
 
otcenas 2016 fourcade pokljuka miko
Martin Otčenáš a Martin Fourcade v Pokljuke (© René Miko)
 
 
Ženy a štvrté kolo SP, to bola dlho otvorená záležitosť. Plánuje ho Jana Gereková, Anastasia Kuzminová dostala voľnu ruku, môže sa so svojim manželom rozhodnúť, či do Nemecka pocestuje alebo nie. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak nestane. Alžbeta Majdišová kvótu nesplnila a vzhľadom na to, že ženám patrí v rebríčku národov až 17. pozícia, trénerka Anna Murínová plánovala zmenu, a to štart kompletného tímu: "Ani vo sne by ma nenapadlo, že budeme tak nízko v národoch, alebo budeme vôbec uvažovať o rizikách s kvalifikáciou na OH. Bola som na sedení v Dukle aj na zväze a rozhodli sme sa, že Oberhof absolvujeme v dvoch variantách podľa Nasti. Janka bude štartovať určite, ak sa aj Nasťa rozhodne cestovať tam, vezmem zo sústredenia v Obertilliachu so sebou jednu pretekárkou, zdravotne najlepšie vyzerajúcu. Budú štartovať tri. Ak sa Nasťa rozhodne Oberhof vynechať, sústredenie ukončíme a pôjdu tam všetky štyri pretekárky. Nebudeme jednu nechávať v Rakúsku." To bola ešte verzia z úvodu tohto týždňa pred výsledkami vyšetrení ženskej časti reprezentácie. V stredu sa ale sestry Fialkové dozvedeli, že ich zdravotný stav nie je dobrý a športový lekár im neodporúča plné tréningové zataženie do 3. januára. To znamená, že 4. kolo SP musia vynechať. S Gerekovou teda pocestuje do Nemecka Terézia Poliaková.
 
 
poliakova 2016 pokljuka miko
Terézia Poliaková na trati v Pokljuke (© René Miko)
 
 
Ruhpolding a Anterselvu by mali naše zostavy absolvovať v najsilnejšom možnom zložení. Trénerka dokonca plánuje točiť všetkých päť žien podľa aktuálneho zdravotného stavu aj potreby. Žiadna členka A-tímu teda nebude štartovať na IBU Cupe. Naši reprezentanti "druhého sledu" úplne vynechajú štvrté kolo v Martelli, ktoré sa koná v úvode januára a je v najvyššie položenom biatlonovom stredisku. Títo pretekári sa budú zväčša pripravovať v Osrblí, takže by mali veľké problémy s dýchaním. V januári teda absolvujú iba Arber a ME, týka sa to Majdišovej s Kosztolányim. Junior Bartko za celý mesiac nastúpi iba v Arberi, pretože Slovenský pohár sa nanešťastie koná práve cez prostredný januárový víkend a na juniorský výjazd do Pokljuky sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepocestuje.
 
Tréneri požiadali zväz aj o štart ôsmich pretekárov na 7. kole SP v Pjongčangu, keďže sa tam jazdia štafety, a šiestich v 8. i 9. kole v Ťumeni a Osle. Ostatní využijú ušetrené financie z Martellu a pocestujú na vzdialenejšie IBU poháre do Kontiolahti a Otepää.
 
 
Predbežný plán 2. a 3. trimestra:
 
03.01. - 09.01. SP OBERHOF (2 ženy + 3 muži)
09.01. - 16.01. SP RUHPOLDING (5 žien + 4 muži)
12.01. - 14.01. IC ARBER
16.01. - 23.01. SP ANTERSELVA (4 ženy + 4 muži)
23.01. - 29.01. ME DUSZNIKI-ZDRÓJ (4 ženy + 6 mužov)
26.01. - 29.01. IC juniorov POKLJUKA ??? (pravdepodobne nie)
01.02. - 05.02. ME juniorov NOVÉ MESTO NA MORAVE (3 dievčatá + 3 chlapci)
03.02. - 04.02. IC OSRBLIE
06.02. - 20.02. MS HOCHFILZEN (5 žien + 5 mužov)
20.02. - 29.02. MS juniorov a kadetov OSTROV
28.02. - 06.03. SP PCHJONGČCHANG (4 ženy + 4 muži)
01.03. - 06.03. IC KONTIOLAHTI
06.03. - 13.03. SP ŤUMEŇ (3 ženy + 3 muži)
06.03. - 12.03. IC OTEPÄÄ
15.03. - 19.03. SP HOLMENKOLLEN (3 ženy + 3 muži)