tumen logo rusko ŤUMEŇ (Športové centrum "Perla Sibíru")
  nadmorská výška: 62 m kapacita štadióna: 5 500
ibu ikona nova MS: 1x (2021) svetový pohár: 1x
tumen biathlonrus com
Biatlonový areál v Ťumene (© biathlonrus.com)
 
 
Podujatia organizované v posledných desiatich sezónach
2017/2018: 9. kolo Svetového pohára 2015/2016: Majstrovstvá Európy
 
 
Rusko je krajinou s neobmedzenými možnosťami. Tie ponúkajú hlavne rozsiahle územia v jeho ázijskej časti alebo skrátka Sibír. A akýmsi symbolom tohto územia je jeho najstaršie mesto Ťumeň. Oblasť bola osídlená už v neolite. Zo skoršej histórie spomeňme to, že sa mesto stalo hlavným mesto chanátu Cing-Tura. V roku 1586 začal cár Fjodor I. Ivanovič stavbu takzvanej Ťumenskej pevnosti. V prvých rokoch svojej histórie mesto nemalo ani zďaleka na ružiach ustlané. To, že sa tu vybudovala pevnosť malo svoje opodstatnenie. Leží totiž na starej obchodnej ceste, teda má výbornú polohu, čo ale na druhej strane znamenalo neustále nebezpečenstvo. Hrozilo hlavne od Tatárov. I napriek tomu sa tu dobre darilo rôznym remeslám od kováčstva cez zvonárstvo a garbiarstvo až po výrobu mydla. V roku 1695 vypukol v meste požiar a takmer celé ľahlo popolom. Dôvod bol ten, že bolo takmer celé postavené z dreva. Po tejto udalosti sa vybudovalo z kameňa.
 
Veľký rozvoj do mesta prišiel vo dvoch vlnách. Prvá je spojená s vybudovaním Transsibírskej magistrály. Úplne najväčší rozmach ale prišiel v 60. rokoch minulého storočia. Tento raz kvôli rope a zemnému plynu. Od toho obdobia sa počet obyvateľov Ťumeňu zdvojnásobil na súčasných 720-tisíc. Je administratívnym centrom Ťumenskej oblasti, ktorá má tri a štvrť milióna obyvateľov. Leží na rieke Tura a jeho názov môžeme odvodiť buď z tatárskeho slova "tumen", čo znamená vysokú číslovku alebo zo slov "tju" a "mjana", čo v preklade znamená môj majetok. Kolujú ale tiež mnohé iné názory na to, ako vznikol názov mesta, z ktorého pochádza naša Nasťa Kuzminová. A to že sa tu narodila naša najlepšia biatlonistka nie je žiadnou náhodou.
 
tumen modry
 
Je tu vybudované moderné lyžiarske stredisko, ktoré ponúka 50 kilometrov bežeckých trás. Okrem behu na lyžiach a pochopiteľne aj biatlonu, je v Ťumene relatívne obľúbený aj futbal. Pôsobí tu FK Ťumeň, ktorý hrá na štadióne s kapacitou 13-tisíc divákov a hrá v National Football League. Medzi slávnych rodákov sa hrdo radí okrem Banskobystričanky aj jej brat Anton Šipulin či ruský hokejový brankár Andrej Vasilevskii, ktorý momentálne chytá za tím NHL Tampa Bay Lightning. Okrem športovcov sa tu narodil aj americký skladateľ Irving Berlin.
 
Športové centrum "Perla Sibíru" vyrástlo v meste Ťumeň, ktorý sa nachádza v Západnej Sibíri na rieke Tura. Prívlastok "perla Sibíru" nie je v žiadnom prípade nadhodnotený, mnohí biatlonisti, ktorí vyskúšali jeho podmienky a trate, tvrdia, že patrí medzi tri najlepšie centrá na svete. Kapacita štadióna je 5 500 divákov a premiérové biatlonové súťaže sa tu spustili v roku 2012. Prvou veľkou skúškou bolo usporiadanie Letných majstrovstiev sveta v roku 2014. Dobrý dojem tu zanechali českí biatlonisti, ktorí vyhrali juniorskú a zmiešanú štafetu a Ondrej Moravec sa stal majstrom sveta v šprinte. Na šampionáte sa nestratil ani slovenský zástupca Martin Otčenáš, ktorý v šprinte získal bronzovú medailu a v stíhačke obsadil piate miesto. Ťumeň si v sezóne 2015/2016 vyskúšal organizáciu Majstrovstiev Európy, potom mal zamieriť do svetového pohára, no v sezóne 2016/17, kedy mal nahradiť Chanty-Mansijsk sa tak nestalo. Dôvodom bol ruský dopingový škandál, ktorý ich mátal v závere sezóny. Zorganizovať by chceli aj MS 2021, ktoré im už IBU odklepla, no zatiaľ nie je jasné, či sa tak naozaj stane. Niektoré federácie hrozia bojkotom.