Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

V Hochfilzenskom šprinte mierne zlepšenie Slovákov, na stíhačku to nevyšlo, ale Šima s Hasillom aspoň nad 80. miestom

SP 21/22: rýchlostné preteky mužov na 10 km
rakusko Hochfilzen piatok, 10. decembra 2021, 11:25 vietor2 14 km/h
zlata medaila Johannes Kühn (0+1) teplota2 -5,7 ºC
rtvs male logoNa Dvojke aj webe RTVS, komentuje Vladimír Genda
Piatkový šprint v Hochfilzene vyhral Johannes Kühn. Nemec bol dnes na trati najrýchlejší, predviedol beh porovnateľný so Samuelssonovým. Najrýchlejší muž sezóny naňho na trati stratil len dve desatiny sekundy. Na stojke sa síce pomýlil, ale ostatní jeho rivali boli buď pomalší na trati, alebo sa strelecky mýlili. Vďaka tomu dnes Kühn zaznamenal najlepší výsledok kariéry, na pódium vo svetovom pohári sa dosiaľ dostal len dvakrát - predvlaňajšej sezóne a v sezóne 2018/2019.

Martin Ponsiluoma minul terčík v ľahu a na strelnici strávil identický čas ako dnešný víťaz, preto o jeho druhom mieste rozhodol beh. Piatym bežákom patril ku špičke, no Kühn bol dnes najrýchlejší, preto si Švéd v cieli zapísal stratu 14 sekúnd. Ďalší najlepší výsledok zaznamenal Anton Smolski. Jeho doterajším maximom bolo 14. miesto v predvlaňajšej stíhačke, no dnešné tretie miesto dosiahol vďaka vynikajúcej streľbe. Vyčistil ležku aj stojku a najvyššie pod ním postaveným, ktorému sa to podarilo, bol až jeho krajan Lazouski na deviatom mieste. Bielorus sa nedal zahanbiť ani svojim osemnástym behom a do cieľa dobehol s mankom 20 sekúnd.
Naši chlapi nastupovali v najsilnejšej konkurencii histórie. Na štart sa postavilo až 119 pretekárov, IBU rozdávalo divoké karty na maximum a ich úlohou bolo znova sa bežecky posunúť aspoň tak ako medzi prvým a druhým týždňom v Östersunde, no a aj sa trafiť tak, aby aspoň skúsili zabojovať o stíahcie preteky. Dnes sa neočakávali až také veľké straty na trati.
Michal Šima ešte stále má možnosť štartovať v prvej skupine, čo je výhodné najmä ak sa trať zhoršuje. Zatiaľ sa v tejto sezóne jazdí vo veľmi nízkych teplotách, takže to zásadná výhoda nie je. Michal začal bežecky slušne a v prvom kole dostal 37 sekúnd, takže to bolo celkom fajn. Škoda, že mu ušla tretia rana. Mohol byť  vysoko a na tú stíhačku útočiť. No tak strácal minútu a vyrazil do druhého kola. Tam to už bolo z jeho strany horšie. Stratil 42 sekúnd, v bežáku bol 84. No ak by ešte dal nulu v stoji, mohol urobiť najlepší výsledok sezóny. Hneď prvý terč minul a bolo po nádejách. Strácal síce "len" minútu a pol, ale do posledného kola si nenechal veľa síl a dostal tam až 52 sekúnd. Z našich bol ale najrýchlejší na trati a obsadil 77. priečku (+2:27).
Aj Tomáš Sklenárik sa do toho dnes pustil s chuťou a po 1900 metroch strácal len 21 sekúnd, ale smerom k strelnici totálne zvoľnil, aby dostal tepy nižšie. Jeho bežecká strata sa prepadla za tak krátky čas až na 44 sekúnd. Na strelnici mu silno fúkalo, no neupravoval mieridlá a minul tri rany. Hneď bolo jasné, že s najväčšou pravdepodobnosťou skončí až v poslednej desiatke. Už strácal dve minúty. V druhom kole už nemal šancu udržať odstup pod minútu a bolo to zlé. No aspoň v stoji urobil už len jednu chybu a vyhrabal sa z predpresposlednej priečky aspoň trochu vyššie. V poslednom kole bolo vidieť, že si ešte trošku síl nechal a mal aspoň 101. beh (+1:05). Skončil na 111. mieste (+3:57), za ktoré žiaľ je iba jeden bod do rebríčka národov, teda takmer akoby ani nenastúpil.
Tomáš Hasilla vo všetkých šprintoch strieľal 1+2, takže dnes chcel konečne zlepšiť túto bilanciu a vytlačiť sa niekam vyššie cez 80. miesto. No začal stým bežákom v prvom kole, čo je hrozivo veľa. V ľahu netrafil druhú ranu, takže ostával iba na 86. priečke. V druhom kole dostal 48 sekúnd, teda stále bol mierne pomalší ako Michal. No u Tomáša to vyzeralo na nulu v stoji, ktorá ho mohla ešte dostať aspoň do teoretickej šance na stíhačku. Ale posledná rana mu nepadla. Strašná škoda to bola a po streľbe bol na 79. priečke. Potreboval teda makať v poslednom kole, aby kvôli bodovaniu v národoch nespadol nižšie. V závere nakúpil ešte 50 sekúnd a ostal na 79. priečke (+2:31).
Naši dnes zaznamenali najlepší šprint sezóny, hoci od ideálu to mali na míle ďaleko. Dnes mali šancu na stíhacie preteky s dvoma nulami, čo by bol v Östersunde problém. Bežecká strata sa znížila, ale to u všetkých pretekárov na mierne jednoduchších rakúskych tratiach. Tomáš konečne nestrelil 1+2 a na strelnici si počínal rýchlo. Na trati to ale nebolo ďalej dobré. Michal, ktorého sme vlani vnímali ako veľmi dobrého strelca, má stále problémy s nulami, škoda aspoň niektorej rany dnes. Mladší Tomáš dopadol tristne s pokazenou ležkou v náročných podmienkach, ale hlavne v boji národov potrebujeme body ako soľ a dnes dopadol veľmi zle. Tipujeme, že ho asi v Annecy nahradí Bartko.
Do rebríčka národov sme si dnes zapísali 127 bodov a potrebovali sa dostať k trojici Estónsko, Lotyšsko a Čína pred nami. Dnes sa nám všetky tri podarilo zdolať. Zároveň sa nám podarilo aj vzdialiť od Kazachstanu, Moldavska a Poľska, takže to bol dobrý deň, hoci 127 bodov je stále žalostných. Posunuli sme sa z 24. na 22. priečku a aspoň máme 32-bodový náskok na 24. priečku, ktorá nás delí od hrôzy iba dvoch biatlonistov na štarte individuálnych pretekov v SP.
V olympijskej kvalifikácii sme si znova nezapísali žiadne body (potrebovali by sme až 196 na prekonanie). Japonci áno a čochvíľa nás vyhodia z 19. priečky. No pre nás bolo dnes mimoriadne dôležité, že hoci jeden Rumun dopadol skvelo, druhý prepadol a preto sa k nám nepriblížili. Rovnako Lotyši ani Estónci, ktorí prepíšu v tejto sezóne body len veľkým zázrakom, takým ako my. Poradie vidíte tu.
Michal Šima v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 77. +2:27.5 (2)
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
bežecký čas: 83. +1:56.1 strelecký čas: 72. 1:02 získané body: 0
Tomáš Hasilla v rýchlostných pretekoch
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka 79. +2:30.7 (2)
bežecký čas: 90. +2:04.7 strelecký čas: 31. 0:57 získané body: 0
Tomáš Sklenárik v rýchlostných pretekoch
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new 111. +3:56.6 (4)

VŠC Dukla
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica zabezpečuje prípravu štátnej športovej reprezentácie v podmienkach rezortu ministerstva obrany. Aktuálne podporuje najväčšie biatlonové talenty, ale aj olympionikov v iných športoch ako Petra Vlhová, Jakub Grigar, Patrik Jány a mnoho ďalších.