• Ministerstvo Školstva
  • Viessmann
  • Železiarne Podbrezová
  • Dukla
  • Meopta
  • 4F
  • Uynsports
  • Uvex
  • WellnessInn
  • Jmmartin
  • Uniqino
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Štatistiky

Na tomto mieste môžete nájsť množstvo štatistík a grafov slovenských reprezentantov po skončení sezóny 2020/2021.
nations cup 20 21 final
Veľmi dôležitým ukazovateľom výkonnosti jednotlivých reprezentácií je rebríček Nations cupu, teda výsledkov troch najlepších biatlonistov každej krajiny v rýchlostných, vytrvalostných a štafetových pretekoch (tu celý tím). Podľa neho sa určujú miestenky na Svetové poháre i MS a OH. Krajiny od 1. do 5. miesta môžu nasadiť šesť pretekárov v SP, 6. - 10. päť, 11. - 17. štyroch, 18. - 23. troch, 24. - 25. dvoch a potom už iba jedného na základe výnimiek. V prípade olympijských hier je najpodstatnejšia dvadsiata pozícia, ktorá delí štyroch a dvoch pretekárov na štarte.
Slovensko od vzniku tohto hodnotenia lepšie reprezentujú ženy, ktoré sa šesťkrát dokázali dostať na chvost najlepšej desiatky. Iba v medziobdobí po skončení kariéry generácie Mihokovej a spol. pred Kuzminovej nástupom klesli na 15. miesto. Pozitívom bolo, že v poolympijskej sezóne sa bez ruskej rodáčky dokázali dievčatá udržať na 11. pozícii aj keď kvótu piatich na štarte nedosiahli. Potom ale nasledoval zosun a už im hrozilo vypadnutie z Top 17. Práve túto pozíciu Slovenky obsadili v sezóne 2016/17 napriek viacerým skvelým výsledkom Paulíny Fialkovej i návratu Kuzminovej. Záverečné dve zimy Kuzminovej sme sa už s týmito priečkami rozlúčili a obsadili 13., resp. 12. pozíciu. Po skončení kariéry Nasti Kuzminovej a vynechaní viacerých štafiet sme v sezóne 19/20 padli až na 18. priečku.
Horšie to bolo s mužmi, ktorí sa posledné roky po Hurajtovom odchode prepadávali až v roku 2015 mohli štartovať na MS iba traja, no tento stav sa im podarilo zvrátiť a v sezóne 2015/16 sa vrátili späť do Top 15. Nasledujúce tri sezóny však opäť padli na 16. až 17. miesto a v individuálnych disciplínach mohli na MS stavať iba troch pretekárov. Našťastie, v SP to ešte stále bolo o štyroch. To už neplatí pre sezónu 20/21, keďže muži padli až na 20. priečku a zaznamenali v sezóne 19/20 najhorší rok v histórii.
stafety 20 21 final
V štafetách podávajú Slováci mimoriadne nevyrovnané výkony a keď sa k tomu pridá aj obsencia v niektorých pretekoch najmä v dávnejších sezónach, vznikne z toho nasledovný graf. Hrozivo vyzerajú najmä sezóny 09/10 a 10/11 v podaní mužov, kde skončili na 19. pozícii. V tej druhej absolvovali všetky štafetové preteky a neskočili lepšie ako 16. V sezóne po OH v Soči si obe reprezentácie výrazne pohoršili. Muži sú na tom v posledných rokoch mierne lepšie najmä vďaka tomu, že štartujú vo všetkých štafetách, ale ženy niektorú občas vynechajú.
V poslednom období sa darilo ženám najmä v sezóne 13/14, keď si 6., 9. a 10. miestom vybojovali celkové ôsme, no musíme dodať, že sa do toho oficiálne nerátala zbabraná OH v Soči (14. miesto) a štafeta v Anterselve bola zrušená. V edícii 15/16 dokonca ženy klesli na 19. pozíciu, keď vynechali dve štafety. V nasledujúcom roku sa vrátili aspoň k 14. pozícii, no aj v ďalšej olympijskej sezóne dve štafety vynechali a padli dokonca mimo Top 20. Troma šiestymi miestami v zime 2018/19 sa ale dostali na dvanástu priečku, keďže aj tu jednu vynechali. Nasledujúcu sezónu ale nasledoval strmý pád na 23. priečku, pretože dve štafety vynechali a v jednej boli ženy diskvalifikované.
Dlhodobo najlepšiu bilanciu sme mali v miešaných štafetách, veď v Soči nám priniesla krásne piate miesto. V sezóne 11/12 sme dokonca obsadili celkovú šiestu pozíciu, keď sme vystrelili hlavne tretím miestom v Kontiolahti, kde sme v zostave Gereková, Kuzminová, Kazár, Mi. Matiaško šokujúco bežecky zdolali Rusov i Nemcov. Krásne časy mixu sa v poslednom období vytrácali. V Östersunde 2016 sme sa dokonca dosiahli 20. a 26. miesta, historicky najhoršie. Hľadali sme optimálne zloženie najmä mixu jednotlivcov. V Östersunde 2017 však naše kvarteto obsadilo štvrtú pozíciu, keď stratilo na víťazov iba sedem sekúnd. Celkovo sme sa v sezóne 2017/18 dostali k deviatemu miestu. V nasledujúcej sezóne však prišla absencia až v troch zo šiestich mixov a padli sme na totálne dno - 25. priečku. V sezóne 19/20 sme nastúpili vo všetkých mixoch, no často so slabšími zostavami a skončili sme až na 18. priečke.
strelba muzi 19 20 final
O úspechu biatlonistu rozhodujú najmä dva ukazovateľe - presnosť streľby a bežecký výkon. V súčasnosti, žiaľ, patria všetci Slováci do horšej polovice strelcov. V sezóne 2014/15 bola trojica Matej Kazár - Tomáš Hasilla - Miroslav Matiaško strelecky vyrovnaná, no ani jeden z nich nepokoril hranicu 80 % zostrelených terčov. Ako názornú ukážku sme do grafu pridali aj Pavla Hurajta, ktorý celú kariéru patril medzi najlepších strelcov a ukončil ju v sezóne 2013/14 s rovnými 88 percentami, vďaka ktorým dokázal občas bodovať vo svetovom pohári aj napriek slabej bežeckej forme.
Naši súčasní reprezentanti si na strelnici nedokážu udržať stabilnú vizitku a ich muška je ako na hojdačke. Jediný viditeľný pokrok sme zaznamenali u Mateja Kazára pri streľbe v ľahu. Ako jednému z mála pretekárov sa mu po stojačky darilo viac, až vlani prvý raz v kariére dokázal túto štatistiku otočiť. V mizernej sezóne 2009/10 mal žalostnú 50 % úspešnosť ležky. V minulej sezóne to už bolo 81 %. Jeho zlepšovanie sa ale v sezóne 16/17 otočilo a vrátil sa pod 80 %.
Stabilne najhorším Slovákom bol Martin Otčenáš, ktorý sa celú kariéru pohyboval iba okolo 70 %. Súvisí to s faktom, že strieľať začal neskôr ako jeho kolegovia. V žiackych časoch nás reprezentoval ako bežec na lyžiach a štartoval aj na OH v Turíne. Až ako 19-ročný presedlal na biatlon. Po štyroch slabých rokoch sa na sklonku kariéry začal zlepšovať a v sezóne 16/17 prekročil aspoň 76 %. V poslednej sezóne už ale dokonca poskočil na prvé miesto z našich, z ktorého ho síce zosadil Kazár, no mohli za to tri sezónne výbuchy. Ak by ich nebolo, jeho bilancia by siahala až k 84 %.
Sezóny, v ktorých pretekár odstrieľal iba 2-3 preteky, sme nezapočítavali.
strelba zeny 19 20 final
Ani naše ženy nepatria medzi vychýrené strelkyne. Aspoň sa donedávna postupne zlepšovali, v sezóne 2015/16 tri zaznamenali životné maximum a Paulína Fialková s Teréziou Poliakovou sa dostali cez 80 %. Odrazilo sa to aj v životnej sezóne prvej menovanej. Hoci to v nasledujúcej sezóne mierne zhoršila, zlepšila beh a dostala sa k ešte lepším výsledkom. Sezónu 2017/18 mala ako cez kopirák. Poliaková sa v posledných dvoch sezónach zhoršila spolu až o neuveriteľných pätnásť percent.
Gereková dokázala dlhodobo držať streľbu na rovnakej dobrej úrovni, no v aktuálnej sezóne sa jej nedarilo a v grafe to jednoznačne vidíme. Ivona Fialková ešte na svetovú špičku v tejto štatistike nemá. V sezóne 16/17 dokonca v tejto štatistike obsadila až 108. miesto, o rok neskôr sa už aspoň posunula do prvej stovky.
beh muzi 19 20 final
V ďalšom grafe sme porovnali priemernú stratu našich chlapov na najrýchlejších bežcov na desiatich kilometroch, ktoré zodpovedajú rýchlostným pretekom. Aj v tomto ukazovateli bol donedávna najlepší Matej Kazár. Ako jediný sa v kariére dokázal dostať pod minútovú stratu, a to v dvoch sezónach. To znamená, že ak k tomu biatlonista pridá čistú streľbu, je schopný zaradiť sa do druhej desiatky výsledkovej listiny. Žiaľ, po OH v Soči prišiel dosť výrazný prepad, keď sa z 0:41 zhoršil až na 1:08, čomu zodpovedal aj menší počet nazbieraných bodov. V tomto trende pokračuje ďalej a vzhľadom na jeho vek sa už asi nedá čakať zlepšenie.
Martin Otčenáš sa naopak výrazne zlepšoval. V prvom trimestri 2015/16 to vytiahol až na 54 sekúnd, no tento trend napokon neudržal a skončil tesne nad minútou. Zaujímavosťou je, že mal úplne opačnú stratégiu ako o štyri roky starší kolega. Martin preteky rýchlo nakopol a v záverečných kolách nabaľoval väčšinu straty, Matej sa rozbiehal veľmi pomaly a až keď mal streľbu za sebou, vtedy to rozbalil naplno. V posledných dvoch sezónach ale aj Martin zaznamenal veľmi nepríjmený ústup z pozícií.
Tomáš Hasilla štyri roky prešľapoval na mieste a až v predposlednej sezóne ukázal zlepšenie. S Kazárom aj Otčenášom sa úplne vyrovnali. V sezóne 17/18 však prišla strelecká mizéria, ktorá stiahla so sebou aj Tomášov bežecký prejav. Snáď sa to opäť vráti na lepšie čísla.
Mladí Šíma s Kubaliakom sa zaradili medzi úplne najhorších bežcov. Strata okolo 2,5-minúty v šprinte nepostačovali ani v prípade vybielenia terčov na postup do stíhacích pretekov. V predposlednej sezóne to mierne vylepšili a Šíma pokračoval v progrese aj poslednú sezónu. Ak chcú napredovať, očakávame výrazný posun. Ako poľahčujúcu okolnosť uznávame ich štart na konci z poslednej štartovej skupiny, teda väčšinou menej kvalitnú trať.
Menším prekvapením bol debut Šimona Bartka, ktorý sa vo svojej prvej sezóne hneď zaradil ex aequo ku Kazárovi s mankom 1:27 a ako jediný Slovák v OH sezóne v niektorom zo šprintov stratil menej ako minútu. V nasledujúcich sezónach ale už ani to neplatilo a Šimon sa zhoršil, hoci ostával tesne najrýchlejším pretekárom.
beh zeny 19 20 final
Našou bežeckou kráľovnou je roky Nasťa Kuzminová, ktorá vo svojich štyroch posledných sezónach pred druhou materskou dovolenkou stratu na najlepšie bežkyne dostala pod úroveň jedného trestného kola, čo znamená, že v prípade ideálnej streľby bola schopná vyhrať preteky. Po dlhej pauze sa ešte rozbiehala 39 sekundami straty, no v kórejskej olympijskej sezóne sa vyhupla na čelo tohto dôležitého štatistického ukazovateľa.
V sezónach 11/12 a 12/13 mala mladá Paulína Fialková doslova raketový nástup a výrazne sa zlepšovala, no sezóna 2014/15 ukázala veľmi nepríjemný desaťsekundový pokles a strata 1:37 už pravidelné bodovanie nezaručovala. Ak k tomu pridáme aj zlú streľbu, nebolo to dobre. Potom ale nastal zlom a predvlani v rýchlosti dokázala dokonca prekonať Gerekovú a dostať stratu pod minútu, čo rezultovalo v životné výsledky. Tie v ďalšej sezóne 16/17 ešte prekonala, ale najmä kvôli slabému prvému trimestru sa to v grafe neprejavilo. Aj v sezóne 17/18 mala slabšie chvíle, no dokázala stratu znížiť na 44 sekúnd. S tým sa už za ideálnych okolností dá útočiť na malé pódium.
U Terézie Poliakovej bol ako u jedinej badateľný každoročný posun v bežeckej forme, no v sezóne 2015/16 prišla stagnácia a v ďalšej dokonca zosun dole, ktorý už našťastie posledný rok nepokračoval, ale ani sa nezplepšila. Na stíhacie preteky si môže dovoliť maximálne jednu chybu.
V sezóne 13/14 zaujímavo debutovala vtedy 19-ročná Ivona Fialková, ktorá bola v oboch svojich pretekoch rýchlejšia ako Chrapánová, Poliaková i Prekopová, no v ďalšej sezóne šla rapídne dolu a strata 2:19 nevyzerala dobre. V sezóne 2015/16 sa podobne ako sestra výrazne posunula dopredu. V záverečnom trimestri 16/17 rovnako ako jej sestra viackrát prekonala bežecké kariérne maximá, ale slabý úvod sezóny krivku grafu zabrzdil. V nasledujúcej sezóne sa už dokázala dostať pod minútu a tieto straty zaznamenala aspoň raz v každom trimestri. Aj ona už môže siahať na Top 10.
Celkový počet štartov v sezóne 2020/21 a zmena oproti 19/20
1. Michal Šima 28 sipka hore6 14. Mária Remeňová 14 sipka dole2
- Tomáš Hasilla 28 sipka hore8 15. Ema Kapustová 12 sipka hore4
3. Ivona Fialková 21 sipka dole1 16. Aneta Smerčiaková 11 sipka dole9
4. Veronika Machyniaková 20 sipka hore1 - Peter Golian 11 sipka hore1
5. Paulína Fialková 19 sipka dole4 18. Samuel Hubač 9 sipka dole4
6. Šimon Bartko 18 sipka dole4 19. Damián Cesnek 8 0
7. Matej Baloga 17 sipka dole2 20. Alena Kešeľáková 3 sipka hore3
- Henrieta Horvátová 17 sipka hore1 - Barbora Horniaková 3 sipka dole2
- Júlia Machyniaková 17 sipka hore3 - Viliam Kostelník 3 sipka hore3
- Lucia Michaličková 17 sipka hore6 - Barbara Skačanová 3 sipka hore3
11. Tomáš Sklenárik 16 sipka hore5 - Matej Gregor 3 sipka dole3
- Lukáš Ottinger 16 sipka hore1 25. Pavol Štrba 2 sipka hore2
13. Zuzana Remeňová 15 sipka hore2
V posledných rokoch boli najvyťaženejší najmä Martin Otčenáš a Paulína Fialková. No prvý ukončil kariéru a Paulína vynechala štyri kolá SP kvôli známym problémom s covidom-19. Na delenú prvú priečku sa tak dostala dvojica Michal Šima - Tomáš Hasilla s 28 pretekmi v tejto zime. Pre Michala ide o jasné kariérne maximum v jeho najlepšej sezóne. Tomáš sa zasa vrátil hore po dvoch veľmi slabých zimách.
Ešte nad hranicou dvadsiatich štartov sa udržala Ivona Fialková, ktorá celkom slušne aspoň v tejto štatistike limitovala straty nevydarenej sezóny. Maximum si mierne posunula aj Veronika Machyniaková presne na dvadsať.
Tento rok si polepšilo mnoho mladých biatlonistov. Lucia Michaličková šla v posledných dvoch sezónach z nula cez jedenásť až na sedemnásť štartov, kde dorovnala Henrietu Horvátovú s Júliou Machyniakovou pri ich kariérnych maximách. O päť súťaží poskočil aj Tomáš Sklenárik, štyri Ema Kapustová. Všetko aj napriek tomu, že sezóna bola v nižších súťažiach osekaná.
Aj vďaka bohato obsadenému 4. kolu IBU Cupu v Osrblí sme tento rok zaznamenali najviac slovenských štartov v medzinárodných súťažiach odkedy tento prehľad robíme, teda od sezóny 2015/16. Pre vysvetlenie. Aby sme mohli porovnávať, každý rok zostavujeme počty štartov podľa jednotného kľúča a týkajú sa len biatlonistov, ktorí nastúpili na preteky v konkurencii žien/mužov elite.

Nasleduje bilancia Slovákov v dvoch najvyšších ligách biatlonu. Na koľkých podujatiach súťažili a do koľkých pretekov nastúpili. Pripojili sme aj najlepší individuálny výsledok.
Slováci vo Svetovom pohári 2020/2021 - naj. výsledok
Michal Šima (11 podujatí / 24 pretekov) 25. Oberhof (šprint)
Tomáš Hasilla (11 podujatí / 24 pretekov) 47. Hochfilzen (šprint)
Ivona Fialková (7 podujatí / 19 pretekov) 7. Östersund (stíhačka)
Paulína Fialková (7 podujatí / 19 pretekov) 9. NMNM (stíhačka)
Šimon Bartko (10 podujatí / 16 pretekov) 40. NMNM (šprint)
Veronika Machyniaková (9 podujatí / 13 pretekov) 70. Anterselva (vytrval.)
Henrieta Horvátová (6 podujatí / 11 pretekov) 52. Anterselva (vytrval.)
Matej Baloga (8 podujatí / 11 pretekov) 84. Kontiolahti (šprint)
Mária Remeňová (3 podujatia / 5 pretekov) 88. NMNM (šprint)
Aneta Smerčiaková (4 podujatia / 5 pretekov) 90. Anterselva (vytrval.)
Júlia Machyniaková (3 podujatia / 4 preteky) 83. Oberhof (šprint)
Slováci v IBU Cupe 2020/2021 - naj. výsledok
Lucia Michaličková
(5 podujatí / 13 pretekov) 48. Osrblie (šprint)
Tomáš Sklenárik (4 podujatia / 12 pretekov) 2x 28. Osrblie (SP + PU)
Lukáš Ottinger
(4 podujatia / 12 pretekov) 39. Osrblie (šprint)
Zuzana Remeňová
(4 podujatia / 11 pretekov) 37. Arber (šprint)
Júlia Machyniaková (3 podujatia / 9 pretekov) 34. Duszniki (vytrval.) - ME
Mária Remeňová (4 podujatia / 9 pretekov) 39. Osrblie (skr. vytrval.)
Ema Kapustová (3 podujatia / 8 pretekov) 45. Arber (skr. vytrval.)
Peter Golian (4 podujatia / 8 pretekov) 91. Osrblie (šprint)
Damián Cesnek
(4 podujatia / 8 pretekov) 89. Osrblie (skr. vytrval.)
Veronika Machyniaková (2 podujatia / 7 pretekov) 15. Duszniki (vytrval.) - ME
Matej Baloga (2 podujatia / 6 pretekov) 29. Obertilliach (šprint)
Aneta Smerčiaková
(3 podujatia / 6 pretekov) 62. Osrblie (skr. vytrval.)
Samuel Hubač (3 podujatia / 6 pretekov) 77. Obertilliach (šprint)
Michal Šima (1 podujatie / 4 preteky) 20. Duszniki (šprint) - ME
Tomáš Hasilla (1 podujatie / 4 preteky) 19. Duszniki (vytrval.) - ME
Henrieta Horvátová
(1 podujatie / 3 preteky) 53. Duszniki (vytrval.) - ME
Barbora Horniaková
(1 podujatie / 3 preteky) 63. Osrblie (skr. vytrval.)
Alena Kešeľáková (2 podujatia / 3 preteky) 80. Osrblie (šprint)
Viliam Kostelník
(2 podujatia / 3 preteky) 93. Osrblie (skr. vytrval.)
Barbara Skačanová (1 podujatie / 3 preteky) 77. Osrblie (šprint)
Matej Gregor (1 podujatie / 3 preteky) 83. Osrblie (skr. vytrval.)
Ivona Fialková (1 podujatie / 2 preteky) 13. Duszniki (šprint) - ME
Šimon Bartko (1 podujatie / 2 preteky) 93. Duszniki (skr. vytrval.) - ME
Pavol Štrba (1 podujatie / 2 preteky) 97. Osrblie (šprint)
body slovakov 20 21
body slovakov muzi zeny 20 21
Už päť sezón spracovávame aj graf bodového zisku našich biatlonistov po jednotlivých sezónach v novom miléniu. Ako môžete vidieť, najslabšiu sezónu sme zažili pred dvanástimi rokmi, v ktorej sme získali iba 85 bodov. Naopak, na tróne je sezóna 2018/19, v ktorej sa našim pretekárom podarilo zaznamenať 1677 bodov, z toho až 85 % od Nasti Kuzminovej a Paulíny Fialkovej. Práve Nastin príchod do reprezentácie i materské absencie sa na grafe jasne odzrkadľujú. Ak by sme aj odrátali body ruskej rodáčky, najúspešnejšou by ostala sezóna 2018/19.
V žensko-mužskom porovnaní je zaujímavé, že iba v jedinej sezóne 2003/04 dokázali viac bodov získať muži, a to zásluhou výborného Pavla Hurajta. V ostatných sezónach jasne dominovali ženy, ktoré získali až 11958 bodov oproti 2846 mužským. Pripomináme, že pred sezónou 2008/09 sa rozdeľoval menší koláč bodov a iba pre tridsať pretekárov.
Aktuálne štartovky a výsledky
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
nedeľa Östersund šprint žien
nedeľa Östersund šprint mužov
nedeľa Idre stíhačka žien
nedeľa Idre stíhačka mužov
sobota Östersund vytrval. žien
sobota Östersund vytrval. mužov
sobota Idre šprint žien
sobota Idre šprint mužov
štvrtok Idre šprint žien
štvrtok Idre šprint mužov
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
nedeľa Östersund šprint žien
nedeľa Östersund šprint mužov
nedeľa Idre stíhačka žien
nedeľa Idre stíhačka mužov
sobota Östersund vytrval. žien
sobota Östersund vytrval. mužov
sobota Idre šprint žien
sobota Idre šprint mužov
štvrtok Idre šprint žien
štvrtok Idre šprint mužov
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
Partneri
36
38
45
39
58
09122018172428 1377468692
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50