ZOH 2022: miešaná štafeta (2 ženy + 2 muži) | |||||
![]() |
Peking | sobota, 5. februára 2022, 10:00 | ![]() |
![]() |
12 km/h |
![]() ![]() |
![]() |
-12 ºC | |||
![]() |
|||||
![]() |

Ani nie 24 hodín po slávnostnom otvorení 24. zimnej olympiády v Pekingu sa rozbehli súťaže biatlonistov. Sobotňajší program patril miešanej štafete dvoch žien a dvoch mužov. Disciplína je v programe hier od roku 2014 od olympiády v Soči. V Rusku triumfovalo nórske kvarteto, pred štyrmi rokmi v Južnej Kórei si na zlatú medailu siahla francúzska zostava. Práve tieto dve krajiny mali aj v Pekingu najväčšie šance na zisk najcennejšieho metálu, medzi favoritov však patrili aj zoskupenia Bieloruska, Švédska alebo Ruska.
Úvodné dva úseky bežali ženy. Pozíciu rozbiehačky najlepšie zvládla Röiselandová, ktorá napriek silnému vetru musela dobíjať iba jedenkrát. Jeden výstrel jej ušiel v ľahu. Stojka bola v prevedení Nórky bravúrna. Dobrý výkon podala aj Vittozziová, ktorá sa tiež vžila s ťažkými podmienkami na strelnici a zaznamenala rovnakú streleckú bilanciu ako Nórka. Talianke však ušla jedna rana v stoji. Dva výstrely naviac musela použiť Alimbekavová, Hanna Öbergová dokonca o jeden viac. Švédka sa však netrápila len v streleckej časti, ale aj na lyžiach. Už na úvodnom úseku minútovú porciu nakúpila Chevalierová – Bouchetová, pretože musela ísť aj do jedného trestného kola. Nemecká zástupkyňa Voigtová sa v trestnom okruhu odprezentovala rovno dvakrát a na odovzdávku prišla o dve minúty po Nórke.
Na druhom úseku sa biatlonistky poriadne trápili s vetrom. Toto konštatovanie však neplatilo v prípade Simonovej, pretože na dvoch položkách opravovala iba dvakrát, čo bol výborný zápis medzi ženami na druhom úseku a na odovzdávku prišla na prvom mieste. Svoju krajinu v popredí udržala Wiererová, no aj ona si musela siahnuť na svoje dno na strelnici. V stoji odvracala hrozbu trestného okruhu, podarilo sa jej to po troch dobíjaniach. Na odovzdávku prišla so štvorsekundovým mankom na Francúzsko. Na medailových pozíciách sa udržalo aj Švédsko zásluhou Elviry Öbergovej. Lenže mladšia zo sesterského dua pridala ďalších päť opráv a pri streľbe v stoji mala problémy so zbraňou, pretože jeden náboj sa jej zasekol a nechcel vyletieť. Vo výbornom svetle sa na strelnici odprezentovala Eganová, na oboch položkách urobila jednu chybu a Američania stále mohli snívať medailový sen. Naopak, Eckhoffová vôbec nenadviazala na výkon krajanky z prvého úseku, v trestnom kole sa objavila trikrát a poriadne skomplikovala nórskym mužom cestu za medailou. Hrozne strieľala aj Solová.
Druhá polovica pretekov už patrila mužom, no strelecká lotéria pokračovala. Výherné čísla si tentokrát vyžreboval Loginov, ktorému sa podarilo zmazať minútové manko a to pritom dvakrát dobíjal počas streľby v stoji. Ležku vybielil. Ruský biatlonista bol aj najrýchlejším bežcom na svojom úseku. Tri náhradné náboje vložil do zbrane Ponsiluoma a švédska zostava stále okupovala medailové pozície. Zároveň patrili medzi tri reprezentácie, ktoré nemuseli navštíviť trestné kolo. Na ňom sa neukázali ani Američania, ktorí sa pohybovali v skupine so Švédskom a Francúzskom. Doherty sa na oboch položkách zmýlil iba raz. Úplné iné starosti mal Jacquelin, ktorý vyrážal na trať prvý s pomerne luxusným náskokom a po streľbe v ľahu ho ešte zveľadil, lenže prišla stojka, dve trestné kolá a problémy so zbraňou. Tarjei Bö mohol byť po svojom úseku viac-menej spokojný, síce Nóri nevrátil na medailové pozície, ale boli tesne za nimi. Tarjei opravoval trikrát. Dva náboje naviac použil Labastau.
Na začiatku štvrtého úseku nebolo rozhodnuté o majiteľovi zlatej medaily. Ruské ambície bránil Latypov a úvodnú polovicu svojej časti prešiel bez väčších komplikácii. V ľahu urobil iba jednu chybu, ktorú dokázal opraviť šiestym výstrelom. Rovnaký zápis mal aj Fillon Maillet, ktorý udržal francúzsku zostavu v bitke o zlato. Pri odchode zo strelnice však strácal cez dvadsať sekúnd. Na jeho chrbte bol ako lepidlom prilepený Johannes Thingnes Bö, ktorý však už v ľahu využil možnosť dvoch opravných výstrelov. Strieľal teda rýchlejšie ako jeho súperi pred ním, ale nepresnejšie. O dva výstrely naviac predviedol aj Samuelsson a Švédi tak zostávali poslednou krajinou, ktorá nemusela absolvovať žiadne trestné kolo. Američanov do neho poslal Schommer a výber
sa preto prepadol. Pred Američanov sa dostali Stalder zo Švajčiarska a Smolski za Bielorusko.

O víťazovi mohla rozhodnúť záverečná položka. Latypov dal šancu svojim súperom, pretože mu ušiel jeden výstrel. Síce ho bleskovo opravil, no strelnicu opúšťal v spoločnosti Fillona Mailleta. Francúz totiž na záver zatvoril všetkých päť terčíkov bez komplikácii. Do bitky o víťazstvo chcel zasiahnuť aj Johannes Thingnes Bö, lenže Nór nezopakoval výkon Fillona Mailleta, a musel raz opravovať. Len päť sekúnd za nórskym pretekárom bol Samuelsson po bezchybnej stojke, ale on už mohol iba dúfať, že jednému súperovi pred ním dôjdu sily v bežeckej časti. Ukázali to aj prvé medzičasy po strelnici, kde Švéd čoraz viac strácal. Ostatné krajiny už operovali ďaleko za medailovými pozíciami, najmä čo sa týka časového hľadiska. Nawrath pri odchode zo strelnice strácal už celú minútu.
Quentina Fillona Mailleta a Eduarda Latypova už v polovici okruhu dohnal Johannes Thingnes Bö a na cieľovej rovinke ukázal, že do Pekingu prišiel fantasticky pripravený po bežeckej stránke. Nór oboch súperov predbehol akoby stáli a posunul svoj výber k zlatému stupienku. Celkovo až traja členovia nórskeho tímu si zlatú medailu zaslúžili Marte Olsbuová Röiselandová a aj Tarjei Bö zvládli svoje úseky výborne, no všetko im pokazila Tiril Eckhoffová. Tri trestné okruhy sú aj pre ňu veľmi zlou známkou a po jej úseku sa zdalo, že Nórsko bude dnes bez medaile. Nóri tak vyhrali druhýkrát klasický mix na olympiáde a aj v tejto disciplíne si upevnili svoje prvé miesto v historických tabuľkách.
Ani nie sekunda delila Francúzov od zlatej medaily. Quentin Fillon Maillet v poslednom okruhu robil všetko, čo mohol, aby sa k nej dostal, no na konci musel jednoducho uznať kvality nórskeho súpera. Fillon Maillet však tiež dobre šprintoval a nechal za sebou Eduarda Latypova. Pre francúzsky tím je strieborná medaila určite miernym sklamaním, no treba zopakovať, že po úvodnom úseku strácali na nórsky výber minútu a pol, takže nakoniec môžu byť spokojní. Ruský výkon sa dá rozdeliť na dve časti, na ženskú, ktorá nebola vôbec vydarená, a na mužskú. Alexander Loginov a Eduard Latypov boli ruskými hrdinami, a aj keď im zlato ušlo iba o vlások, v cieli sa mohli usmievať.

V Pekingu sa očakávali veľmi náročné podmienky, neustály vietor a silné mrazy, čo pocitovo výrazne zhoršujú súťažné podmienky pre športovcov. O to horšie je to pre náš tím, ktorý nemá toľko skúseností a zvyčajne nám náročné podmienky nesedia.
Už úvodná disciplína vzbudzovala veľké kontroverzie, pretože pred miešanou štafetou veľmi silno fúkalo a situácia bola na hranici regulárnosti. Museli zasadnúť rozhodcovia, aby prebrali možnosti. Výhodou začiatku hier bolo to, že ešte bolo vaicero možností a dní, na kedy sa dali preteky preložiť, hoci to bola krajná možnosť pre komplikované možnosti televízneho vysielania, keď je všetko detailne rozplánované.
Nástrel sa uskutočnil podľa rozpisu a napokon sa aj preteky odbehli. Bolo jasné, že to bude absolútna lotéria a navyše pre silný mráz nie je možné byť dlho na strelnici, pretože by tam pretekári zamrzli. Slováci mali navyše tú nevýhodu, že prišli do dejiska veľmi neskoro, teda absolvovali len dva tréningy. Na prvom si museli najmä ponastavovať zbraň a druhý už bol mierne za hranicou regulérnosti. Nezvykli si teda na tieto podmienky a bolo to vidieť.
Ivona Fialková na strelnici (© Jakub Súkup / SOŠV) |
Ešte šťastím bolo, že naša zostava tu nemala čo stratiť. Nepatrila medzi kandidátov na Top 10 a mohla len prekvapiť, teda ak by skončila na 18-20. pozícii, nebolo by to nič neočakávané, zasa ak by sa nám strelecky aj bežecky darilo a skúsili sa tlačiť niekam k 12. priečke, bol by to výborný štart.
V prvom kole sa Ivona Fialková dobre držala, na strelnicu prišla iba s odstupom štyroch sekúnd na dvanástej priečke vo veľkom hlúčiku pretekárok. No náročnosť strelnice sa ukázala a Ivona strieľala najhoršie zo štartového poľa, zostrelila ôsmimi nábojmi len dva terče a s takmer dvojminútovou stratou padla na posledné miesto. Do minúty pred sebou mala len jedinú pretekárku Ukrajinku. V druhom kole to šlo Ivone dobre, bola deviata najrýchlejšia s odstupom 21 sekúnd. Skúsila si dať šancu na stojke. Pálila tam prvé tri terče dobre, ale potom prišiel znova problémy. Našťastie sa vyhla posledným nábojom trestnému kolu a s odstupom dva a pol minúty opúšťala strelnicu devätnásta. V poslednom kole šla na trati perfektne, bola štvrtá najrýchlejšia s odstupom len 13 sekúnd a hoci sa nevytiahla pozične vyššie, dobehla viacero súperiek. Výborný bežecký výkon od Ivony.
Paulína Fialková videla pred sebou Kanaďanku, Japonku aj Bulharku. Začala striedmo s odstupom 25 sekúnd v prvom kole. Šla si svoje, aby zvládla streľbu. Aj tak predbehla tieto pretekárky. No prišli veľké problémy aj u nej. Ležka bola veľmi pomalá, náročná. Ležala tam minútu a pol, nechala jeden terč, takže spadla znova dozadu na 19. priečku už s odstupom 3:41. Bolo jasné, že Sklenárik už súťažiť nebude, Šima bol ešte otázny. V druhom kole ani náhodou nikoho pred sebou nevidela. Aj dosť zaostala, takmer až o pol minúty. Keď prišla na strelnicu, ešte tam mala dve súperky, ktoré už čakali trestné kolá. Šlo len o to, skúsiť odstrieľať čo najskôr. Podarilo sa. Vysypala to relatívne rýchlo a minula len prvý terč, ktorý dobila. Posunula sa tak na 17. priečku a čo bolo ešte dôležitejšie, znížila stratu na prvú štafetu na 3:24. Pred sebou ale opäť mala obrovskú medzeru. Nešlo jej to dobre na trati, aj v poslednom kole zaostala o 33 sekúnd a celkovo mala až 15. bežecký čas. Odovzdala sedemnásta s odstupom 3:43.
Michal Šima s Paulínou Fialkovou (© Jakub Súkup / SOŠV) |
Michal Šima už vedel, že súperi za ním boli stiahnutí z trate a zrejme len ležka za pol minúty bez dobíjania by ho zachránila v pretekoch. Nemal sa ani kam posunúť. Už v prvom kole dostal bežecky 30 sekúnd. Tak ako Fialkové to na ležke nezvládol, netrafil jediný terč a už ho dobehol Francúz Jacquelin. Konečný rezultát pre našich - 17. miesto.
Slováci sa nedokázali vyrovnať s podmienkami na miestnej strelnici. Pálili najhoršie zo všetkých krajín v ľahu, kde rozhoduje správne nastavenie mieridiel a vyhodnotenie vetra. Bohužiaľ, potvrdilo sa to, čo insideri vedia, že tento náš tím má s ťažkými podmienkami veľké problémy. Povzbudením bola aspoň bežecká forma Ivony. Paulína šla v konkurencii silnejších pretekárok a ešte si ťažko zvykala na túto trať, bola o pol minúty pomalšia.
Slovenský biatlon nemá audiovizuálne práva na OH v Pekingu, preto nemôže robiť vlastné audio rozhovory s pretekármi z dejiska hier...
![]() |
"Bolo to hrozne ťažké. Pravdupovediac som sa obávala streľby v tejto lotérii, hoci trošku viac som si myslela, že problém urobí stojka. Sklamala ma tá ležka, veľmi ma to mrzí. Rozbiehať štafetu je veľká zodpovednosť a hneď na prvej položke takto veľa stratiť je nešťastné. Neviem, že čo sa stalo. Fáborky viali a nevedela som, že či málo alebo veľa, kam mám cvakať, skúšala som to do oboch strán, ale nepadalo to. Možno to vyfukovalo hore. Veľmi zradný vietor to bol. Nebola som zbrklá, vyhodnocovala som to, ale nepadalo. Bolo to buď-alebo a nevyšlo to. Na stojke je väčší priemer, dá sa to ešte ako-tak ustáť, ale na tej ležke je to najmä o vetre." |
![]() |
"Najväčší problém bol, že vietor sa zmenil oproti predchádzajúcim dvom dňom a aj oproti nástrelu. Premierovala som o pol krúžka, hrozne veľa cvakov, ale neviem, že či to bolo priveľa alebo málo. Robila som všetko možné, no nepodarilo sa to na ležke. Toto nie je biatlon, je to lotéria v nastavení mieridiel.
Stojka už dopadla obstojne. Bolo to ťažké aj na trati. Zima ešte umocňuje tú náročnosť miestnych tratí."
|
Slovensko v štafete | ||||||||||||
![]() |
v ľahu: (![]() ![]() ![]() |
v stoji: (![]() ![]() ![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
19. +2:40.7 (3+6) | ||
1 | 28 | 37 | 46 | 5 | 1 | 2 | 36 | 478 | 5 | |||
bežecký čas: 7. +34.4 | strelecký čas: 2:12 | skóre úseku: 3+3 0+3 |

![]() |
v ľahu: (![]() ![]() ![]() |
v stoji: (![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
17. +3:43.1 (4+10) | ||
5 | 48 | 3 | 27 | 16 | 5 | 4 | 3 | 2 | 16 | |||
bežecký čas: 15. +1:18.7 | strelecký čas: 2:17 | skóre úseku: 1+3 0+1 |

![]() |
v ľahu: (![]() ![]() ![]() |
v stoji: | odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
X | ||
16 | 27 | 38 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: X | strelecký čas: X | skóre úseku: 5+3 X+X |

![]() |
v ľahu: | v stoji: | cieľ: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
? | ||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: X | strelecký čas: X | skóre úseku: X+X X+X |