SP 22/23: štafetové preteky žien na 4 x 6 km | |||||
![]() |
Kontiolahti | štvrtok, 1. decembra 2022, 13:35 | ![]() |
![]() |
2 km/h |
![]() ![]() |
![]() |
-3 ºC | |||
![]() |

Úvodná ženská štafeta sezóny sa začala vyrovnaným výkonom na strelnici. V prvej ležke bola najrýchlejšia Nemka Weidelová, hneď nasledovaná Perssonovou zo Švédska a Rakúšankou Zdoucovou. Reprezentantky z favorizovaných krajín - Nórka Knottenová a Talianka Moserová - sa zmestili do priebežnej vedúcej desiatky. Priebežnou líderkou po stojke zostala bezchybná a rýchlo strieľajúca Weidelová, no dopredu sa vyšvihla Knottenová. Nórka na rozdiel od ležky, kde raz dobíjala, v stoji nezapochybovala. Na čele zostali Perssonová, Zdoucová, Minkkinenová z Fínska, šiesta Todorovová z Bulharska už stála na čele skupiny s 26-sekundovou stratou. Na prvej odovzdávke kontakt s čelom stratili Fínka a Rakúšanka – pretekárky, ktoré bleskovo strieľali, no bežecky sa najrýchlejším súperkam nevyrovnali.
1. ODOVZDÁVKA: 1. NÓRSKO 2. ŠVÉDSKO 3. NEMECKO
Knottenová zanechala svojej kolegyni Lienovej nielen priebežnú líderskú pozíciu, ale aj veľmi krehký náskok troch sekúnd. Švédka Magnussonová a Nemka Schneiderová sa podujali tento náskok zlikvidovať nohami aj malorážkou. Podarilo sa to Magnussonovej, ktorá svižnou a čistou streľbou získala na nórsku rivalku sedem sekúnd. Naopak, Schneiderová po jednom dobíjaní zostávala virtuálne tretia. Nebolo to na dlho, keďže v nasledujúcom kole sa všetky tri dobehli. Na dohľad ich mala Rakúšanka Hauserová, ktorá jazdila s Fínkou Kinnunenovou, Francúzkou Chevalier-Bouchetovou. Za nimi sa držala Vitozziová z Talianska, zatiaľ siedma. Po príchode na stojku však sklopila všetky terče a katapultovala sa do čela. Za ňou sa náhlili Chevalier-Bouchetová a Švajčiarka Gasparinová po tom, čo využili jednorazové dobíjanie dovtedy vedúceho tria. Śvédka, Nemka aj Nórka sa prepadli na pomyselné malé pódium. Pretekárky však nestratili z dohľadu a poľahky sa dotiahli do čela. Chevalier-Bouchetová dnes mala naozaj dobré nohy a v tesnučkom súboji o odovzdanie kolíka porazila Schneiderovú a Vitozziovú.
2. ODOVZDÁVKA: 1. FRANCÚZSKO 2. NEMECKO 3. TALIANSKO
Aj na treťom úseku mali pretekárky čo robiť, ani jedna z nich nezdedila výraznejší náskok, ktorý by bolo treba len zveľaďovať. Štyri súperky vpredu sa pohybovali v rozmedzí ledva dvoch sekúnd. Hanna Obergová zo Švédska sa rozhodla to zmeniť a ušla od ostatných. Na strelnici sa jej rýchle tempo nevypomstilo. Hoci dvakrát siahla po rezervnom náboji, Francúzka Chevalierová či Nemka Voigtová sa tiež raz zmýlili. Bola z toho však strata 10 sekúnd pre obe. Po ľahu sa k nim pridala Nórka Femsteineviková, ktorá predošlú stratu zmazala čistým výkonom. Carrarová pochovala taliansku nádej na pódium a prepadla sa na priebežnú ôsmu priečku. V ôsmom kole sa Švédka kontinuálne vzďalovala, akoby si chcela nakopiť časovú rezervu, ak by jej niektorý z terčov nepadol. Pred stojkou mala k dobru 23 sekúnd (o 10 sekúnd viac než pred odchodom na strelnicu) a opäť sa dvakrát netrafila. Nič to, lebo nebola jediná, komu sa v stoji nedarilo, a jej náskok zostal na zhruba nezmenenej úrovni. Zloženie skupiny prenasledovateliek sa výrazne nemenilo. Voigtová a Femsteineviková zostávali spolu, za nimi jazdili Gasparinová a Chevalierová s 49-sekundovým mankom, pričom Francúzka sa prepadla vinou dvoch dobíjaní.
3. ODOVZDÁVKA: 1. ŠVÉDSKO 2. NÓRSKO 3. NEMECKO
Švédskou finišmankou bola Elvira Obergová, ktorá je tiež bežecký talent, no dokáže nepríjemne prekvapiť na strelnici. Naháňali ju Tandrevoldová z Nórska a Nemka Herrmannová-Wicková. Líderka pretekov mala v pätách silné súperky, preto svoj náskok na trati nenavýšila. Dve sekundy navyše získala vďaka rýchlej a bezchybnej streľbe v ľahu, no ani Nemka s Nórkou nechybovali. Teoretickú šancu vyšvihnúť sa v poradí nahor mala zatiaľ štvrtá Francúzka Simonová, ktorá je známa skvelými nohami, no po ležke strácala 55 sekúnd. Piatej Švajčiarke Haeckiovej-Grossovej so stratou 1:23 mohol pomôcť len zázrak. Pred poslednou streľbou mala Obergová 28 sekúnd a stojku si vynikajúco postrážila. Zato Tandrevoldová a Herrmannová-Wicková nestrieľali až tak sebavedomo. Nórka potrebovala namieriť ešte raz, Nemku neposlúchli až dva terče. Strácali tak 35 sekúnd, respektíve 43. Nebol to však dostatočný výbuch na to, aby sa na provizórne pódium dostala Simonová s vyše minútovou stratou. Elvira Obergová doviedla švédsku štafetu do cieľa. Z nemecko-nórskeho dua bola rýchlejšia Herrmannová-Wicková, porazila Tandrevoldovú o tri a pol sekundy a vybojovala druhé miesto. Nemecká konečná strata v cieli činila 28 sekúnd, Nórky obsadili tretiu priečku s mankom 31 sekúnd.
Prvá polovica ženskej štafety bola plná vyrovnaných výkonov. Zmenila to až Švédka Hanna Obergová na treťom úseku, ktorá mala najlepší beh počas celého svojho úseku. Na trati bola až taká suverénna, že si mohla dovoliť v poslednom kole pred odovzdávkou mierne zvolniť. Na strelnici jej to nepadalo úplne podľa predstáv, no to ani ostatným. Jej sestra Elvira sa okrem dobrého behu (hoci nie najrýchlejšieho, celkovo bola tretia na svojom úseku) blysla aj vynikajúcou streľbou – presnou aj rýchlou –, na ktorej určite cez leto pracovala. Zásluhou sestier tak Švédky oslavujú víťazstvo v prvej skupinovej disciplíne sezóny.
Druhé Nemky sa držali po celý čas na pódiu. Excelentnou streľbou sa predviedla Weidelová, ktorá tak urobila prvý nemecký krok k pódiu. Schneiderová a Voigtová stav udržiavali, ale viackrát sa pre nepresnosť prepadli mimo top 3. Herrmannová-Wicková sa takisto mýlila, no jej beh bol v poslednom úseku najsilnejší a na páske dokázala poraziť nórsku rivalku.
Pre Nórky to po prvom úseku vyzeralo výborne, no prišiel slabší úsek Lienovej. Femsteineviková vynikala minulú sezónu v IBU Cupoch, za čo sa dostala do nórskeho A-tímu popri neúčasti Olsbu-Roiselandovej a Eckhoffovej, no jej nasadenie do tretieho úseku, kde dominovala práve Hanna Obergová, nórskej štafete prospelo len sčasti. Finišmanka Tandrevoldová patrí k biatlonovej špičke, ale dnes bol súboj bok po boku s rýchlou Herrmannovou nad jej sily.
Pohoršilo si štvrté Francúzsko. Chevalier-Bouchetová sa najprv dotiahla na čelo, hoci veľmi tesne, Chevalierová však odtiaľ spadla pre nedobrú mušku a Simonová s tým v závere už nedokázala nič spraviť.

Slovenky majú v tejto sezóne oveľa vyššie štafetové ambície ako v posledných sezónach bez Nasti Kuzminovej. Nie je to len pre absenciu Rusiek s Bieloruskami, ale aj zvýšením konkurencieschopnosti mladých dievčat. No a veríme, že sa problémy vyhnú Fialkovým a bude to aj z ich strany dobrý rok. V tomto zložení uvidíme štafetu tretí raz.
V minulej zime z toho bolo 16. a 13. miesto. To druhé bez RUS, BLR a UKR práve v Kontiolahti. Tentoraz veríme, že naše baby by mohli zabojovať aj o Top 10, čo by bol veľký úspech. Umiestnenie okolo 12. miesta dobrým výsledkom a okolo 15. už sklamaním.
Na prvý úseku tréneri Daubner s Kazárom nasadili Paulínu Bátovskú Fialkovú, ktorá mala našu vlajku udržať veľmi vysoko. Zároveň to bol pre ňu ideálny test v akoby malom masovom štarte. V prvom kole problémy nemala, dostala sa tam cez viacero súperiek a dúfali sme, že predĺži ležkovú sériu bez chyby zatiaľ v tejto sezóne. Nestalo sa, minula dvakrát a kým to dobila, celkovo ležala na podložke až 52 sekúnd. Škoda toho. Strácala pol minúty a najmä vypadla z veľkého vlaku.
Celé druhé kolo musela ísť osamote vzadu. Musela to trochu hnať, hoci vpredu sa šlo naopak trochu kľudnejšie. Dúfali sme, že sa to neodrazí pri stojke. Vôbec Paulína ju vybielila za 25 sekúnd a dokonca nestrieľala sprava doľava, ale naopak, čo sme u nej roky nevideli. Posunula sa tak na desiatu priečku s odstupom pol minúty. V závere vôbec nebolo poznateľné, že to hnala už kolo predtým a dostala sa cez štyri súperky na šiestu priečku. To bol skvelý výkon! Odovzdávala teda šiesta, už takmer vedľa piatej Rakúšanky s odstupom len 24 sekúnd. Výborný začiatok. Najrýchlejší bežák zo všetkých!
Nasledoval náš papierovo najslabší úsek so Zuzanou Remeňovou, ktorej sa včera nedarilo na strelnici a bola z našich aj najpomalšia. Rovnako v najvyššej lige najmenej skúsená. Nesmela sa hlavne unáhliť a chytiť Hauserovej. To neurobila, šla si sama svoje tempo, ale aj tak v prvom kole dostala iba 13 sekúnd, čo bolo super. Ak by to udžala v dobrých tepoch. Zdalo sa, že áno, prvé tri rany padli, ale potom dve nie. Jednu hneď dobila, ale potom sa jej pri manipulácii trochu vzpriešil náboj a akoby ju to vyhodilo z rytmu. Už záverečné dva náboje nepadli do terča. Po trestnom kole nasledoval zosun na 13. priečku so stratou minúty a pol.
V druhom kole dostala už 33 sekúnd straty. Stojka jej vyšla dobre, raz dobíjala, ale zvládla to za necelých 33 sekúnd, čo je dobrá rýchlosť aj s použitím náhradného náboja. Bola iba na 15. mieste, no hlavné bolo, že strata ešte nebola obrovská a mohla stále pred sebou vidieť nejaké súperky. Boli od nej rýchlejšie a vzďaľovali sa, no v druhej polovici pretekov sme ešte mali šancu na nejaký ten posun. V treťom kole nakúpila veľmi nepríjemných 55 sekúnd, čo je na 2000 metrov veľa. Odovzdala pätnásta (+2:31).
Ivona Fialková už logicky nemohla mať takú výbornú motiváciu ako keby dostala "kolík" na vyšších priečkach. V prvom kole aj zaostala o 27 sekúnd, čo bolo dosť veľa na jej pomery. Ešte aby sme došli do cieľa... Ležka sa zdala byť bezproblémová, no poslednú ranu musela napokon až dvakrát dobíjať. Bola to časová strata, že sa odstup zvýšil na tri minúty. Dostala sa aspoň cez Bulharku a bola štrnásta. Ešte to chcelo rásť ďalej. Pred ňou bola pomalšia Estónka, no s veľkou výhodou vyše trištvrte minúty.
Prichádzala pre Ivonu kritická stojka. Chcelo to chytiť sa. Chvalabohu, nebolo to zlé, no opäť väčšia časová strata, keď jednu ranu musela dobíjať dvakrát. Pokračovala štrnásta, no veľmi mierne sa blížila za niektoré polamšie súperky. Nemohla ich dobehnúť, no aspoň sa priblížiť tak, aby u Márie mohla motyka vystreliť. Ivona mala v poslednom kole odstup 18 sekúnd, čo bol siedmy najrýchlejší čas, bolo zjavné, že si pošetrila z prvých dvoch kôl. Odovzdala s odstupom 3:57 a dokonca sa jej podarilo v samom závere chytiť Poľku. Z Ivoninej strany dobrý výkon.
Čo teda "bolo v ponuke" pre Máriu Remeňovú? Do 40 sekúnd mala pred sebou Kanadu, Estónsko, USA a šla spolu s Poľkou, teda hovoríme o pozíciách 10-14. Chcelo to skúsiť prekvapiť, hoci papierovo najsilnejšie boli Poľky so Žukovou. V prvom kole zaostala len o 22 sekúnd, šla pekne. No, žiaľ, prišli veľké problémy na ležke. Zo zásobníka zostrelila len dva terče. Našťastie padli všetky náhradné rany. Už to bolo bez šance na posun. Niektorá zo súperiek by musela vyslovene vybuchnúť. V druhom kole dostala 35 sekúnd. Menej ako niektoré súperky. Škoda, že zasa sa znova dlho zdržala na strelnici, skoro minútu s dvoma dobíjaniami. Na veľké šťastie Kanaďanka musela ísť do trestného kola a v poslednom kole bola taká pomalá, že Mária na ňu stiahla 17 sekúnd a v najťažšom kopci si ju vychutnala. Do cieľa teda prišla na 13. priečke s odstupom 6:25.
![]() |

Bola to štafeta rôznych tvárí. Na prvom úseku sme mali fantastickú Paulínu, ktorá je vidieť, že má v úvode sezóny skvelú formu. Šla ako drak. Na trati trochu slabšie obsadeného prvého úseku konkurentku nemala, a to mala aj štartové manko pre až piaty rad, kde teda 4-5 sekúnd stratíte automaticky. Zvyšné pretekárky strávili príliš veľa času na strelnici. Dobíjali sme suverénne najviac zo všetkých krajín. My sme spotrebovali 16 nábojov, druhé najhoršie Kanaďanky 11.
Chceli sme bojovať o Top 10. Na 10. priečke skončili Estónky, ktoré strávili na strelnici 4 minúty aj 47 sekúnd. My 6 minút a 34 sekúnd. To je rozdiel 1:47. V cieli sme za nimi zaostali o 1:17 ešte aj s tresným kolom navyše. Z toho je zrejmé, že sme bežali oveľa lepšie ako ony, ale jednoducho nás brzdila veľmi pomalá streľba = dobíjania.
V rebríčku národov to vyzerá veľmi zaujímavo. Prognózovali sme, že by sme sa v tejto sezóne mohli pohybovať niekde okolo 12. miesta, no kolegovia z platformy Český biatlon nás tipli až na 10. priečku. Po úvodných dvoch pretekoch sa zdá, že by sme mohli bojovať o desiatu priečku s Američankami, Kanaďankami a Poľkami, ak Ukrajinky nezlepšia formu behom sezóny. Teda od 10. po 14. priečku to vyzerá byť veľmi vyrovnané. My sme aktuálne na 11. priečke.
Slovensko v štafete | ||||||||||||
![]() |
v ľahu: (![]() ![]() |
v stoji: | odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
6. +23.7 (0+2) | ||
5 | 4 | 37 | 2 | 16 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 1. -1,3 | strelecký čas: 1:17 | skóre úseku: 0+2 0+0 |

![]() |
v ľahu: (![]() ![]() ![]() |
v stoji: (![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
15. +2.30.9 (1+6) | ||
1 | 2 | 3 | 46 | 578 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 13. +1:29.6 | strelecký čas: 1:36 | skóre úseku: 1+3 0+1 |

![]() |
v ľahu: (![]() ![]() |
v stoji: (![]() ![]() |
odovzdávka: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
13. +3:56.7 (1+10) | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 567 | 1 | 2 | 367 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 9. +1:08.0 | strelecký čas: 1:37 | skóre úseku: 0+2 0+2 |

![]() |
v ľahu: (![]() ![]() ![]() |
v stoji: (![]() ![]() ![]() |
cieľ: | |||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
13. +6:25.4 (1+16) | ||
1 | 26 | 37 | 48 | 5 | 1 | 2 | 367 | 48 | 5 | |||
bežecký čas: 12. +1:36.5 | strelecký čas: 2:04 | skóre úseku: 0+3 0+3 |