Po sviatkoch tradične začíname v Oberhofe, Sklenárik sa zatiaľ po chorobách nechytil

5.1.2024, 11:00 | Svetový pohár | Slovenský biatlon
SP 23/24: rýchlostné preteky mužov na 10 km
nemecko Oberhof piatok, 5. jan '24, 11:20 vietor2 6 km/h
zlata medaila Benedikt Doll (0+1) teplota2 2 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
autorefresh logopočas pretekov prebieha autorefresh každých 10 minút
Oberhof má dlhé roky problémy so snehom. ale aj hmlou a vetrom. Tento rok to nebolo inak a znova sa musel meniť harmonogram súťaží, aby vysoké teploty neroztopili všetok sneh a dalo sa v silnom vetre vôbec strieľať. Šprint mužov bol posunutý na piatok, keď sa upokojil vietor. Organizátori aspoň v noci natiahli novú vrstvu snehu, ktorú "naškrabkali" zo známeho lyžiarskeho tunela, ktorý tu majú, aby to ako-tak vyzeralo. Stále však bola hrozba rozbitia trate vo vysokých teplotách aktuálna. Oberhof ale nesklamal - počas pretekov bolo veľmi hmlisto, teda slnečné lúče sa cez to nedostali a nebolo až tak teplo ako malo byť. Trať sa teda rozbíjala menej, ale i tak hrozne.
S týmito podmienkami sa najlepšie vyrovnal Benedikt Doll, ktorý síce raz minul, ale strieľalo sa veľmi zle, a tak to nebol zásadný problém. Veľmi dobre bežal. Napokon o necelé dve sekundy porazil Sturlu Laegreida, ktorý strieľal rovnako 0+1 a bežal rýchlejšie, ale medzi nimi rozhodla rýchlosť, akou si počínali na strelnici. Nemec tam bol rýchlejší. Že to bola tesnotka dokumentuje aj päť sekúnd straty tretieho Endreho Strömsheima (1).
Tak nasledovala väčšia medzera a 20-sekundový odstup Johannesa Thingnesa Böa, ktorý na oboch položkách minul po jednej rane. Skvelý výsledok dosiahol veterán Jakob Fak na piatej pozícii s čistou streľbou. Stačil mu na to 19. bežák. Aj to ukazuje, ako sa dnes veľa pretekárov mýlilo. Veľkou zaujímavosťou je, že najrýchlejší beh predviedol John-Olav Botn, teda debutant v SP, ktorý v decembri dominoval IBU poháru. No s 3+1 skončil len na 26. pozícii, teda najnižšie z Nórov.
Benedikt Doll (© Manzoni/IBU)
Tomáš Sklenárik mal aspoň to šťastie, že mu vyžrebovali číslo 55, teda vôbec prvé z tretej štartovej skupiny. Vyššie, žiaľ, štartovať nemôže. Nemá doteraz na to výsledky. Zvedaví sme boli, ako zvládne návrat do súťažného kolotoča po vianočnej pauze, keď bol znova krátko chorý. Už sa pomaličky blížia vrcholy, teda treba zabrať. Najmä sme dúfali, že bude v oboch sférach (behu i streľbe) rásť.
U Damiána Cesneka tréneri realisticky vyhodnocujú ako hodnotnejší cieľ domáce ME než MS, no keďže musí absolvovať Anterslevu kvôli mix štafetám, aby nesúťažil štyri týždne v kuse, do Oberhofu necestoval. Tiež bol chorý, no dostal teda ešte trochu času na dotrénovanie.
U Tomáša je indikátor výkonnosti rýchlo rozpoznateľný. Keď má formu a cíti sa dobre, začína veľmi svižne a na prvých medzičasoch patrí do prvej polovice štartového poľa. To sa však dnes nedialo, takže bolo zrejmé, že tie choroby ho poznačili a rozbiehať sa bude postupne. Stíhačku mu mohla zachrániť teda len streľba, no mnoho pretekárov malo problémy. Tomáš po 55-sekundovej strate v 1. kole (84. beh) netrafil hneď prvú ranu. Zvyšné v ľahu naštastie padli. Nebolo to teda dobré. Potreboval už nulu, lebo aj v druhom kole mal slabý beh (79. +1:02). Na stojke si veľmi dával záležať, trvala mu dlhšie, no terče sa sklápali. Bohužiaľ, poslednú ranu tam nechal, takže stíhačka bola definitívne stratená. V poslednom kole predviedol najlepší výkon v 58. behu (+58s) a bola z toho konečná 70. pozícia.
Tomáš Sklenárik (© Petr Slavík)
Sklenárik si po dvojici chorôb až tak neveril na trati. Bolo to vidieť, keď začal pomalšie, no postupne sa do toho dostával a posledné kolo už znieslo aj prísne kritériá. Celkovo mal 70. beh. Hrozná škoda tej streľby, keď si neustrážil prvú a poslednú ranu. Čistú položku potreboval ako soľ pre zlepšenie sebavedomia. Dokonca by sa dostal do prvej stíhačky života, ak by si odbehol iba jedno namiesto dvoch trestných kôl. Taký je biatlonový život. Treba bojovať ďalej. Na trati aj v tejto slabej forme zdolal 29 súperov v najvyššej lige. Potenciál je zjavný.
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Tomáša Sklenárika (70. miesto)
"Dnešná trať v Oberhofe bola tvrdá nebolo to až také rozbité. ale za to bola hrozne špinavá. Organizátori v noci robili čo mohli a myslím si že to bolo celkom dobre pripravené. Počasie nám tiež celkom vyšlo. takže sa na to nemôžem vyhovárať. Prvá rana v ležke bola na 4 hodiny. A posledná v stojke tesná na 6. Škoda, myslím si že som dnes mal na dve nuly. Určite ešte budem mať nejaký tréning na snehu, predsa len do Ruhpoldingu je ešte dosť času. Do pretekov som začal oveľa opatrnejšie ako zvyčajne, bolo to hlavne kvôli tomu, aby som to zvládol ešte vystupňovať ku koncu pretekov. V závere to bolo určite nadoraz, veď predsa nepôjdem do cieľa s rezervou. Stále sa, žiaľ, spamätávam z chorôb, ktoré som mal a dúfam, že sa to bude postupne zlepšovať."