Ostersund
Osrblie

Sezóna v Osrblí odštartovala Viessmann pohárom aj s kompletným A-tímom mužov

29.12.2017, 20:00 | Mládež | Redakcia B-I.sk
Náš národný biatlonový areál má snáď pred sebou dobrú sezónu. Čas od času sa ju medzi sviatkami kvôli nedostatku snehu otvoriť nepodarí, tento rok sa organizačný tím poriadne zapotil a 28. i 29. decembra 2017 sa mohlo odohrať úvodné kolo Viessmann pohára. Pretekali kategórie dorastu i dospelých. Oba dni to boli rýchlostné preteky, no v piatok netradične so štafetovou streľbou, teda pretekári si mohli vyskúšať u nás málo jazdené preteky s dobíjaniami. Podmienky boli veľmi ťažké, vo štvrtok pršalo a snehu bolo menej. Na druhý deň zasa výdatne snežilo a trate boli pomalé.

Medzi mužmi vo štvrtok jasne triumfoval jediný člen nášho A-tímu, ktorý sa postavil na štart, a to bol Tomáš Hasilla. S bilanciou 0+2 do cieľa prišiel v čase 26:21 a o dve minúty porazil Henricha Lonského. Už s veľkým odstupom 3:47 klasifikovali Poliaka Dávida Panyika. V Kategórii žien súboj Terézie Poliakovej s Alžbetou Majdišovou vyhrala prvá menovaná, hoci so streleckým výsledkom 0+3 spokojná určite nebola. Alžbete so skóre 2+2 nadelila takmer dve minúty. Tesne pred ženami boli na trati juniorky, takže sa dal s nimi pekne porovnať výkon Veroniky Machynaikovej, ktorá minula jeden terč a porazila Lauru Chovanovú o výrazných 2:42. Bežecky bola mierne horšia ako Majdišová. U juniorov to bolo tesnejšie ako sa čakalo. Matej Baloga minul až štyri terče a neodskočil súperom. Róbert Valenta i Samuel Závalec sa zmestili do 40-sekundovej straty. Najmä Valenta sa prihlásil o reprezentačné vyskúšanie. V starších kategóriách sa presadili tradičné mená Katarína Kaliská, Pavol Horniak a Ján Berčík.

Dorastenci nastúpili v silnej zostave, iba bez Ottingera. Jasne zvíťazil aj na IBU pohároch najrýchlejší Tomáš Sklenárik, ktorý dvakrát minul na ležke. Odsunul za seba Samuela Hubača aj Pavla Štrbu. Aj na dorastenky boli reprezentační tréneri veľmi zvedaví, keďže sa blížia ich vrcholy. Triumfovala tak trochu podľa očakávania Mária Remeňová (1+1), ktorá bola na trati najrýchlejšia. Porazila skúsenejšie reprezentantky Veroniku Haidelmeierovú (0+0) aj Henrietu Horvátovú (1+2). Štvrtá bola Júlia Machyniaková (1+1), no za zmienku stojí ešte výkon nám neznámej Barbory Horniakovej (2001) z Predajnej, ktorá minula až štyri terče, ale stratila iba 1:24. Spomedzi trinástich mladších dorastencov bol najrýchlejší aj najpresnejší Matej Gregor, konkurenciu zdolal jednoznačne. Z rovnakého počtu kadetiek vzišla ako víťazka Janka Greňáková, no súboj súboj s Hubačovou, Holmikovou, Kapustovou a Sivčákovou bol tesný.

Reprezentačný tréner mužov Milan Gašperčík sa rozhodol postaviť na štart piatkových rýchlostných pretekov so štafetovou streľbou kompletný šesťčlenný A-tím a dokonca systémom hromadného štartu, takže to bolo medzi nimi mimoriadne atraktívne. Keďže mohli dobíjať, šlo o to, aby ostávali spolu v kontakte, kto smeroval do trestného okruhu už nemal šancu vrátiť sa do čela. Nečudo, že chlapi to poňali trošku ako exhibíciu a na strelnici rýchlou paľbou riskovali. Aj preto si všetci až na Kazára zakrúžili. Matej mal suverénne najlepšiu streľbu iba s jedným dobíjaním a prišiel do cieľa o šesť sekúnd pred Martinom Otčenášom, ktorému ostal stáť terč na ležke. Tomáš Hasilla zasa zápasil so stojkou, po ôsmich výstreloch mu ostali ešte dva terče. Až do záveru bojoval s Michalom Šímom. Michal Kubaliak dostal už výraznejšie manko. Šimon Bartko totálne vybuchol. Šestnástimi nábojmi zostrelil iba štyri terče. Naši elitní muži sa teda vo výsledkoch zoradili podľa veku.

Juniorskú kategóriu v piatok už jasne vyhrali Veronika Machyniaková s Matejom Balogom. Nemali zdatných konkurentov. Naše ženské reprezentantky dnes na štart nenastúpili, a tak to boli sólo preteky Kataríny Husárovej. Medzi staršími pretekármi obhájili prvenstvá Katarína Kaliská s Pavlom Horniakom, no Jána Berčíka porazil vďaka lepšej streľbe Michal Kic.

Z dorastencov sa viacerí trestnému kolu vyhli. Medzi chlapcami opäť triumfoval Tomáš Sklenárik, ktorý výraznejšie odsunul za seba Viktora Slezáka so Samuelom Hubačom. U mladších chlapcov sa na strelnici nedarilo Gregorovi, a tak ho na pódiu nahradili iní pretekári. Radoval sa prvý raz v tejto kategórii Bruno Matovič pred Jurajom Vološinom a Adamom Koštialom. Ani ich rovesníčka Graňáková sa po víťazstve na pódium nedostala. Lepšie boli Veronika Holmiková, Michaela Hubačová aj Ema Kapustová opäť v tesnom súboji. No a dôležitý súboj starších kadetiek dopadol najlepšie pre Henrietu Horvátovú, ktorá predviedla svoju typickú výbornú streľbu a Zuzanu Remeňovú s Júliou Machyniakovou odstunula na minútu odstupu. Mária Remeňová mala problémy na ležke, a tak sa do súboja o triumf nezapojila.