• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Matej Baloga

hl bartko s
Matej Baloga
Narodený: 8. augusta 1997 v Prešove
Klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
Odchovanec: Foxteam Prešov
Tréneri: Tomáš Kos, Jaroslav Baloga
Obľúbené stredisko: Pokljuka (Slovinsko)
Účastník SP od: 2020
Účasť na MS: 2021 Pokljuka
Účasť na OH: -
Počet získaných bodov v SP: 0
Náš historický rebríček Slovákov: 41. miesto
Najlepšie výsledky Mateja Balogu na svetovej úrovni streľba
84. miesto SP Kontiolahti šprint 3. decembra 2020 1 + 1
85. miesto SP Oberhof šprint 8. januára 2021 1 + 1
86. miesto MS Pokljuka vytrval. 17. februára 2021 1 + 2 + 2 + 1
92. miesto SP Nové Město n/M šprint 6. marca 2020 1 + 1
92. miesto SP Hochfilzen šprint 17. decembra 2020 0 + 2
92. miesto SP Kontiolahti vytrval. 28. novembra 2020 0 + 4 + 0 + 2
Najlepšie výsledky Mateja Balogu na európskej úrovni streľba
23. miesto IC Osrblie stíhačka 18. januára 2020 0 + 0 + 1 + 1
27. miesto IC Osrblie šprint 17. januára 2020 0 + 2
27. miesto IC Obertilliach šprint 20. decembra 2019 0 + 3
Najlepšie výsledky Mateja Balogu v štafetách streľba
12. miesto SP Antholz-Anterselva štafeta 23. januára 2021 0 + 1 0 + 1
13. miesto SP Oberhof štafeta 15. januára 2021 0 + 0 0 + 2
16. miesto SP Kontiolahti štafeta 6. decembra 2020 0 + 1 2 + 3
Najlepšie výsledky Mateja Balogu v mládežníckej kariére streľba
5. miesto ICJ Sjusjoen šprint IBU pohár jun. '19 0 + 1
23. miesto MS Cheile-Gradistei stíhačka MS kadetov 2016 1 + 0 + 3 + 2
27. miesto MS Cheile-Gradistei šprint MS kadetov 2016 1 + 3
Kariéra Mateja Balogu (individuálne štarty) Balogova celková bilancia
20/21: Majstrovstvá sveta (1 preteky) Top 10: OH 0x, MS 0x, SP 0x
Svetový pohár (8 podujatí / 4 preteky) Top 20: OH 0x, MS 0x, SP 0x
Majstrovstvá Európy (2 preteky) Top 40: OH 0x, MS 0x, SP 0x
IBU Cup (1 podujatie / 3 preteky) OH: 0 individ. pretekov na OH
19/20: Svetový pohár (2 podujatia / 2 preteky)
Majstrovstvá Európy (2 preteky) MS: 2 indiv. preteky na MS
IBU Cup (7 podujatí / 15 pretekov) (2021)
18/19: Majstrovstvá sveta juniorov (2 preteky) SP: 7 indiv. pretekov v SP
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky) (2 sezóny)
IBU Cup (4 podujatia / 9 pretekov) IC+ME: 40 pretekov v IBU Cupe
Juniorský IBU Cup (1 pod. / 2 preteky) PRETEKY 7 individuálnych štartov
17/18: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky) SPOLU:* 14 štartov so štafetami
Majstrovstvá Európy juniorov (2 preteky) BODY: 0 reálnych bodov
IBU Cup (5 podujatí / 9 pretekov) SP+MS+OH 0 našich bodov
16/17: Majstrovstvá sveta juniorov (3 preteky) Ø ZISK: 0 bodov / jeden štart
Majstrovstvá Európy juniorov (3 preteky) náš historický rebríček: 41. miesto
15/16: Majstrovstvá sveta kadetov (3 preteky) * iba preteky SP, MS a OH bez ME a IC
Majstrovstvá Európy kadetov (3 preteky) posledná úprava: po sezóne 2020/2021
14/15: Majstrovstvá sveta kadetov (2 preteky)
Začiatky a mládežnícka kariéra
Matej Baloga sa narodil 8. augusta 1997 a vyrastal v Prešove, čo je netypická slovenská destinácia, pretože väčšina našich pretekárov, ktorí sa dostali do najvyššej ligy, pochádzala zo stredného Slovenska. "Biatlon v Prešove má svoju históriu, ale faktom je, že moja generácia ju už zastihla len okrajovo. Celá naša rodina sa venovala a ďalej sa ešte venuje biatlonu, prakticky už ako dvojročný som chodieval na tréningy, aby som neostal doma sám a hral som sa, vozil na lyžiach, bol na čerstvom vzduchu. Spomínam si, že sme strašne často chodili do Osrblia, mali sme tam takú chatu, ktorá bola mojím druhým domovom. Teraz dokonca moji starší súrodenci vedú svoje deti k tomuto športu. Pripravujú ich na svoje prvé preteky, tak ako nás pripravoval otec, keď sme začínali."
Matej Baloga (vľavo) so staršími súrodencami (© archív MB)
Matej začal pretekať ako desaťročný, no sám hovorí, že to vtedy nemalo zásadnú koncepciu. Zo začiatku to bral skôr ako hru. Neskôr mu jeho otec začal pripravovať tréningové plány, ktoré vo svojom domácom klube Foxteam Prešov aj s jeho rovesníkmi do bodky plnil. Matej však ešte popritom chodieval na tréningy sám, kde si trénoval podľa svojej chuti. Postupne keď začal Slovensko reprezentovať na medzinárodnej úrovni, si mohol vyskúšať aj metodiku iných trénerov, ale nikdy nemali reprezentačného trénera po celý rok. Takže ostával v rodinnom prešovskom klube Foxteam v ktorom mu jeho otec dal všetky základy biatlonu. Nikdy nepôsobil vo väčšom klube ako Centre talentovanej mládeže niekde v okolí Osrblia.
"Viedol ma najmä otec, ktorý si po práci na mňa našiel čas a chodili sme trénovať štyrikrát do týždňa. Mal som pri sebe našťastie aj pár rovesníkov, takže bolo to veselšie. Náš klub každý rok organizoval nábor pre nových členov aby som mal s kým trénovať, takže vďaka tomu som spoznal v detstve veľa nových kamarátov. Par krát do roka klub organizoval aj sústredenia, kde chodievali aj rodičia športovcov, boli sme dobra partia. Neskôr som dokonca s kamarátmi chodil na sústredenia do Tatier a podobne. Otec nám vždy pripravil aj plán, ale keďže sme už boli bez dozoru, tak sme si už trénovali ako chceli. Napríklad si spomínam, že v jedno ráno sa nám nechcelo vstávať, tak sme vypli budík a na tréning sme prišli o hodinu neskôr. Bola to trochu partizánčina. Ale musím povedať, že veľmi mi pomohla rodina, pretože moji kamaráti či rovesníci, žiaľ, postupne poodpadávali, no mňa blízki tak podporovali, že som to vydržal až kým som neprešiel k mužom."
Matej Baloga (vpravo) (© archív MB)
Sám priznáva, že s celoročnou koncepčnou systematickou prípravou sa stretol až keď bol zaradený do mužského A-tímu pred dvoma rokmi. Zaujímavosťou je, že je o rok mladší ako ďalší východniar Šimon Bartko, ktorý je teraz spolu s Matejom v prvom tíme, teda stretávali sa počas juniorskej kategórie v spoločnej kategórii. "Isteže som chcel bežať tak dobre ako Šimon, bol pre nás takým menším vzorom. Ale práve tým jeho rýchlym behom ho zvykli ostaršovať a ja som skôr patril akoby k tej mladšej skupine, teda málo sme sa stretávali," spomína.
Matej bol dlhodobo najlepším biatlonistom z ročníka 1997, no nedarilo sa mu presadiť na vrcholnom fóre. Na žiadnych ME ani MSJaK nedosiahol výsledok, na ktorý by bol zvlášť hrdý. "Veru, stále niečo málo chýbalo. Občas sa to pokazilo aj na samom konci. Dosť ma to mrzelo. Ale radšej spomínam na to moje piate miesto na juniorskom IBU pohári v Sjusjoene, kde som mal v šprinte 0+1, a to boli také najvydarenejšie preteky pre mňa. Vtedy som zo seba dostal všetko. No na vrcholoch sezóny som dosiahol len najlepšie 23. miesto ešte ako kadet na MS. Vtedy to bolo super, iste, ale určite som si myslel, že by som to mohol prekonať v juniorskej kategórii, čo sa ale nestalo."
Matej Baloga na štarte (© archív MB)
Matejovi európske ani svetové šampionáty abolútne nevychádzali. Len párkrát sa dostal na bodované pozície. Nezvládol ani dve domáce MS v Osrblí, kde bol pod veľkým tlakom. Zrádzala ho najmä stojka. "Bol to trochu taký kolotoč, že začal som dobre ležkou, ale pri stojkách to na mňa doľahlo, že už konečne môžem spraviť výsledok a rany šli mimo. Bolo to o tom strese, lebo párkrát sa mi to stalo aj opačne, že keď som pokazil ležku a prišiel uvoľnený na stojku, zrazu tam bola nula, či jedna chyba. Snažil som sa riešiť tú stojku, myslel som si, že to nemôže byť len stresom. Mal som najlepšiu možnú pažbu a myslel, že to ani nemám ako zlepšiť. Až neskôr som prišiel na to, že veru dalo a nebolo to o pažbe. Musíte mať správnu polohu, dýchať, vyladiť techniku."
Už ako mládežník odjazdil aj veľa seniorských IBU pohárov, kde sa logicky presadzoval veľmi pomaly, teda má za sebou množsto výsledkov, ktoré športovca až tak nemotivujú. "Syndróm pokazeného vrcholu" sa prejavil aj v prvej mužskej sezóne 2019/2020, keď totálne spackal ME v Minsku, kde bolo jeho maximom len 66. miesto. No snažil sa, bojoval a v marci 2020 prišla prvá pozvánka na preteky Svetového pohára v Novom Meste na Morave. Debutoval 92. miestom v šprinte s bilanciou 1+1.
baloga 21 hoch pohlad detail
Matej Baloga na juniorskom šampionáte (© Branislav Račko)
Sezóna 2020/2021
V nasledujúcej sezóne Matej využil koniec kariéry Martina Otčenáša a chcel sa tlačiť na preteky SP, no na druhej strane doplácal na stratu štyroch pozícií na štarte individuálnych pretekov, ktoré jeho kolegovia v sezóne predtým nevybojovali. Pri trojici miesteniek sa tak len striedal najmä s Bartkom. Cestoval na všetky kolá, ale preteky často sledoval len z hotela/penziónu, alebo v dejisku, ale pred svojim tréningom. Keď už dostal šancu, pokazil to nejakou blbou položkou. Nevedel sa chytiť ani rozbehnúť. Nič pozitívneho neprichádzalo. Nedostal sa cez 80. miesto. Boril sa s klasickými problémami slovenského nováčika v najvyššej lige - ani beh, ani streľba, hoci v ľahu mal veľmi slušných 86 %, len v stoji málo - 64 %.
baloga 21 hoch pohlad detail
Matej Baloga (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Proti nemu nehralo iba to, že sme mali vybojované len tri miesta na individuálne štarty, ale aj pandémia znemožňujúca časté presuny a nedostatok IBU Cupov, kde sa vedel v minulosti dobre naladiť. Veď v sezóne 19/20 už získal v druhej lige 61 bodov a aj na konci sezóny 20/21 na jedinom kole, kde nastúpil, zaznamenal 29. a 30. miesto. Konečne mu vyšla streľba, no škoda, že práve tu a nie vo Svetovom pohári, alebo vrcholoch - na ME či MS, kde si zatiaľ zapísal jeden individuálny štart - vo vytrvalostných pretekoch bol 86. Ale v štafetách pôsobil ako stabilný finišmanský prvok. Dalo sa na neho spoľahnúť, a to býva pri najmladšom členovi tímu otázne. Bol pri trinástom aj dvanástom mieste.
Matejovi neostáva nič iné len pracovať ďalej. Nevýhodou je, že je len podporovaným športovcom na Dukle, teda na úrovni ako naši juniori. Na živobytie mu niečo priespieva SZB. Financií na prípravu je málo. To je v príprave na OH oproti olympionikom zo švetovej špičky obrovský rozdiel. Napriek tomu urobí všetko pre to, aby sa dostal na svoje prvé olympijské hry. V lete prišla veľká nádej, keď na MS na kolieskových lyžiach vybojoval deviate, druhé a desiate miesto. Veľmi dobre bežal a aj strieľal. Ak by tento progres ukázal aj v hlavnej sezóne, mohla by to byť pre neho, ale aj slovenský biatlon, veľmi dobrá správa.
baloga 21 hoch pohlad detail
Matej Baloga (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Matej Baloga študuje výrobnú techniku na Technickej univerzite vo Zvolene. "Sú to také moje zadné dvierka. Snažím sa tomu venovať a baví ma to. Chcem sa v tomto smere rozvíjať. Určite, že vďaka tomu je človek na pretekoch pod trošku menším tlakom. Vie, že keď mu to nevyjde, život nekončí a je sa čomu venovať. Mám individuálny študijný plán, no snažím sa všetko robiť na čas, aby som nemal stres a plniť si úlohy ako mám. Mám za sebou už bakalárske štúdium a zatiaľ to ide fajn. No biatlon mám na prvom mieste. Snažím sa najprv všetko odtrénovať."
"Mám málo voľného času, ale som už tak akosi technicky nastavený, že najradšej si opravím auto, alebo niečo vytlačím na 3D tlačiarni. Baví ma to viac ako kniha alebo seriály. No je to pre mňa trochu problém, lebo po tréningu musíte regenerovať a ja by som najradšej robil niečo manuálne (smiech)."
baloga 21 hoch pohlad detail
tlač krytu na zásobník (© archív MB)
baloga 21 hoch pohlad detail
kryty na zásobníky (© archív MB)
Na 3D tlač sme sa ho pýtali bližšie, pretože je to neštandardná záležitosť. "Vytlačil som pre seba, ale aj skoro všetkých ľudí z tímu napríklad úchytky na zásobníky, petky, lícnice. Keďže je to na mieru, každý si môže povedať, či tam chce svoje meno, alebo napr. štvorlístok ako na obrázku... Snažím sa svoje znalosti zo školy využiť/aplikovať aj v biatlone. Vyrábame duralové podložky pod diopter, mušky na mierenie a rôzne veci. Ak ma niekto z tímu poprosí, snažím sa nájsť nejaké konštrukčné riešenie, ako by sa to dalo urobiť. Ak sa niečo nedá vytlačiť, viem spraviť dokumentáciu a zadať niečo do výroby. Mnohé veci máme ako športovci robené na mieru. Napríklad na jar, keď sa nechystáte na žiadne preteky, môže biatlonistovi pomôcť ani nejaka zmena, tak som vymyslel trojuholníkové mušky, s ktorými sa náročnejšie mieri a oko s tým musí pracovať."
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50