Slovenský biatlon sa nenechádza v najlichotivejšej situácii. Po odchode Anastasie Kuzminovej do biatlonového dôchodku a miernom poklese výkonov Paulíny Fialkovej sa aj širšej verejnosti odkryli problémy nášho biatlonu. Väčšina pretekárov v pretekoch SP končila v druhej polovici výsledkovej listiny a mnohí bojovali hlavne o to, aby sa vôbec dostali do stíhacích pretekov, aj to často neúspešne. V rebríčku národov naše ženy aj muži dopadli najhoršie v novodobej histórii. Vo svetovom pohári bodovali len traja pretekári.
 
Len naozajstní neprajníci môžu hovoriť, že sa našim biatlonistom nechce, alebo to dokonca zámerne sabotujú. Príčin je viacero, spomenieme to, že nás vďaka vyšším rozpočtom neustále dobieha a predbieha svet. Niečo, čo stačilo pred desiatimi rokmi, je už bez šance na úspech. Po mnohých slabých výsledkoch sú aj pretekári demotivovaní a klesajú na duchu. Rovnako nedokážu regenerovať tak ako súperi. Nie každý má ideálny talent. Jednoducho sa vyberá z toho, čo je k dispozícii. V prvom tíme sú už aj pretekári, ktorí v mládežníckej kariére nedosahovali permanentne dobré výsledky. Skôr občas vyskočili, mali lepší deň.
 
 
- inzercia -
banner pre viessmann 560x300 v3
- inzercia -
 
 
Neexistuje čarovný prútik, ktorý by to zmenil, no Slovenskému zväzu biatlonu musí byť jasné, že musí čo najviac investovať do rozvoja mládeže. Aj preto sme sa my z našej pozície rozhodli vydať tento špeciálny sumár mládeže. Len naše mladé talenty majú možnosť posunúť náš biatlon vyššie. Vytvoriť v tíme konkurenciu a tlačiť sa na IBU poháre či do pretekov SP. Po dlhšom období sme túto zimu videli prvé lastovičky. Šancu dostali mladí na domácom IBU Cupe, Machyniaková nastupovala na preteky SP. V závere to skúsili aj Horvátová s Balogom. Toto musí pokračovať. Už sa nedá robiť nič s tým, že nemáme pretekárov narodených v rokoch 1995, 1996 (iba Bartko) a 1998. Tí teraz veľmi chýbajú. Zalepujú to len tri mená z ročníka 1997, no ani jedno nie je vysloveným talentom s ružovou budúcnosťou a stále je to veľmi málo.
 
Sústrediť sa musíme na skupinu 1999 a 2000, kde máme momentálne šesť až sedem biatlonistov, s ktorými sa dá pracovať a dokážu sa umiestňovať v prvej polovici výsledkovej listiny. Ani jedno meno nie je supertalentované a nekraľuje bežeckým ani streleckým štatistikám, no vďaka silnej vôli sa s tým dá srdnato bojovať. Najmä bežecký výkon je alfou a omegou, pretože prípadov s filozofiou "trafím sa a možno bude stíhačka" sme tu už mali... Samozrejme, pri 20-ročných biatlonistoch je už na mnohé neskoro a treba vychovávať žiakov i dorastencov. No náš biatlon má aj akútny nedostatok pretekárov na pomedzí A-tímu, takže preto sa venujeme najmä im.
 
 
michalickova 20 m remenova usmevy sta
Lucia Michaličková s Máriou Remeňovou (© Igor Stančík)
 
 
Zostavili sme tabuľku výsledkov našich mládežníckych reprezentantov na všetkých medzinárodných podujatiach tejto zimy. Pôvodne sme uvažovali, že poradie budeme určovať podľa piatich najlepších výsledkov, alebo napríklad dve najhoršie škrtať. Ale dobre poznáme, že tí, ktorí by vyšli horšie, by sa sťažovali a upodozrievali nás z nadržiavania tým druhým. Rozhodli sme sa preto, že vypočítame čisto priemerný výsledok. Koniec-koncov, sú viac i menej dôležité podujatia s rôznou konkurenciou juniorov, dorastencov... Tabuľka má informatívny charakter.
 
Na medzinárodných podujatiach nastúpilo sedemnásť Slovákov. Štartovali sme na všetkých sedemnástich pretekoch IBU pohára juniorov (rátali sa tu aj dorastenecké MS) a v rebríčku národov sme obsadili štrnáste miesto u chlapcov a jedenáste u dievčat. Neznie to zle, hoci treba priznať, že Nóri a Švédi vynechali viacero pretekov, teda o tie dve priečky by sme boli nižšie. Problémy s lyžami na MEJ nás stáli jednu priečku v oboch rebríčkoch. U dievčat je to škoda preto, lebo ak by sme boli v Top 10 krajín, mohli by sme na podujatia IBU Cupu nasadiť až sedem junioriek. No ani súčasné počty 5+5 nie sú pre takú malú krajinu problémové a vieme, že u chlapcov to nevieme naplniť konkurencieschopnými pretekármi a je otázne, či by sme vôbec niekam cestovali až so sedmičkou dievčat. Najprv by sme apelovali na využitie piatich, lebo prvé dve kolá ICJ sme šli vo štvorici.
 
Zaznamenali sme 28 výsledkov na bodoch s ôsmimi rôznymi pretekármi, teda je jasné, s kým sa oplatí pracovať. Najmä pokazené ME v Hochfilzene zhoršili dojem zo sezóny. Viacerí chceli ešte zaklincovať slušný rok, či konečne preraziť. Pretekárov preberáme podľa poradia, ktoré určila tabuľka.
 
 
podujatie ICJ ICJ YOG MSJaK ICJ MEJ Ø
disciplína IN SP SP PU IN SP IN SP PU SS SP IN SP
Ema Kapustová         21. 8. 25. 29. 33. 9. 43.   71. 30.
Zuzana Remeňová 29. 32. 38.       45. 25. 36. 11. 16. 54. 57. 34.
Barbara Skačanová         36.                 36.
Henrieta Horvátová 49. 13.         46. 43. 35.         37.
Mária Remeňová 63. 30. 17. 31.     27. 46. 41. 33. 30. 55. 47. 38.
Júlia Machyniaková 60. 34. 16. 18.     48. 54. 47. 36. 60.     41.
Tomáš Sklenárik 54. 46.         59. 42. 50.     78. 38. 52.
Lukáš Ottinger 42. 80. 47. 44.     57. 61.   53. 10. 83. 59. 54.
Sára Pacerová         72.   56. 46. 43.         54.
Barbora Horniaková             50. 61.           56.
Lucia Michaličková                   75. 52. 60. 62. 62.
Matej Gregor         61. 46. 77. 70.           64.
Samuel Hubač 56. 68. 58. 57.     68. 68.       87. 88. 69.
Filip Bury                   78. 72.     75.
Damián Cesnek 99. 90. 73.       65. 80.           81.
Bruno Matovič         80. 83.               82.
Matej Badáň         93. 78.               86.
Peter Golian             81. 81.   81. 71. 93. 110. 86.
Adam Koštial             92. 87.           90.
 
 
O šesť bodovaných výsledkov sa postarala kadetka Ema Kapustová (2002), ktorá sa dvakrát dostala do Top 10. Na ZOH mládeže v Lausanne aj ICJ v Arbri. Druhý rok po sebe predviedla veľmi vyrovnané výkony na MS. Drží ju dobrá streľba, v kombinácii 0+0 vie vystreliť vysoko. Tiež pekne rýchlo strieľa. Na jej vek má veľmi dobre zvládnutú streľbu, no ešte netrénuje náročné dlhé trate a tam za svetom dosť zaostáva. Aj tie dva perfektné výsledky pochádzajú z najkratších tratí aké sa v biatlone jazdia - dorasteneckého šprintu a superšprintu. Ema bezosporu je našim talentom, ale svetový pohár je strašne ďaleko.
 
Sedem bodovaných pretekov, najviac, zaznamenala Zuzana Remeňová (2000), ktorá prežila slušnú sezónu, no mala počas nej aj menšie zdravotné problémy a keby neprišiel IBU Cup v Arberi, nemohla by byť spokojná. Prechod do juniorskej kategórie ale zvládla. K 11. a 16. miestu vo veľmi slušnej konkurencii jej pomohla rýchla a dobrá streľba. Tá ju zdobí vo väčšine pretekov, no aj u nej platí, že bežecky to nie je ideálne. Boli svetlé momenty, no ešte má dva roky na popracovanie.
 
 
remenova m 19 osrblie striela mel
Zuzana Remeňová (© Ján Melicher)

 
Na tretie miesto vyskočila mladučká Barbara Skačanová (2003), ktorá štartovala len v jednych pretekoch na ZOH mládeže. Vzhľadom na svoj vek 36. miestom potešila. No na zvyšok YOG ochorela a vo Viessmann pohári počas zimy osilnivé výsledky neboli, takže ešte si u Barbary počkáme, či sa dostane do reprezentácie v nasledujúcich sezónach.
 
Do veľkého biatlonu najvýraznejšie prenikla Henrieta Horvátová (1999), aj preto necestovala na tri rôzne podujatia a výsledkov má menej. Nič iné sa nedá čakať ani v ďalšej zime, keďže je najstaršia aj najskúsenejšia. Výborne jej vyšiel šprint na ICJ v Pokljuke, kde sa vďaka čistej streľbe prepracovala k 13. miestu. Na veľkom IBU Cupe v Osrblí dokonca zaznamenala životný výsledok, keď sa v skrátených vytrvalostných pretekoch dopracovala na 22. pozíciu (0+0+0+1). Z mladých reprezentantov je teda "najďalej", taktiež vyniká stabilnou streľbou, no logicky by mala byť na to najlepšie aj bežecky, čo je stále u nej problémom. Nevytŕča z radu vyrovnaných slovenských junioriek a v Novom Meste pocítila, ako sa ešte musí zlepšiť. Chcelo by to profesionálnejšiu prípravu. No či na to budú peniaze...
 
 
horvatova 20 nmnm trening pohlad sta
Henrieta Horvátová (© Igor Stančík)
 
 
Kompletnú juniorskú sezónu a aj IBU Cup v Osrblí ako jediná z dievčat absolvovala Mária Remeňová (2000). Dosiahla aj šesť bodovaných výsledkov. Maximom bola 17. priečka v Martelli, a to dokonca s bilanciou 1+1. Aj 27. z vytrvalostných pretekov na MS sa dá považovať za životnú. Veľmi dobre zvládla prechod do prestížnejšej juniorskej kategórie. Prakticky u nej nenastal žiadny pokles výsledkov a treba povedať, že ukázala aj svetlé momenty na trati. Tam často býva mierne rýchlejšia ako sestra a určité typy snehov vie ozaj dobre zvládať. Rozhodne je rýchlejšia ako v tomto veku bola Veronika Machyniaková. U Márie ostáva problémom streľba, kde to ešte vie pokaziť. No je na dobrej ceste.
 
Júlia Machyniaková (2000) začala veľmi dobre. V úvode sezóny bolo cítiť, že mala lepšiu prípravu ako minulé roky a v Martelli bola po jednej chybe v šprinte šestnásta. Následná stíhačka jej priniesla osemnáste miesto. Zdalo sa, že dokonca bežecky vôbec nie je ďaleko za staršou sestrou. No vrcholy MS a ME jej vôbec nevyšli. Aj keď dokázala streliť, bola pomalá na trati. V Hochfilzene už nebola zdravotne fit. Štyrikrát bodovala a aj ona prežila prvú sezónu v nabitejšej juniorskej kategórii, no potenciál má určite vyšší, čo ukázal ten Martell. Snáď o rok.
 
 
horvatova 20 nmnm trening pohlad sta
Júlia Machyniaková (© Igor Stančík)
 
 
Až po šiestich dievčatách prichádza na rad Tomáš Sklenárik (1999) ako prvý z juniorov a tam už ten priemerný výsledok výrazne klesá. Škoda, že chlapci neudržali dobrý dojem z minulého roka. Veď do tejto sezóny sme vstupovali so siedmimi mužmi, ktorí mali splnenú kvótu do pretekov SP a na MS juniorská štafeta vybojovala desiate miesto, hoci tri úseky sme bojovali o Top 5. No Tomáš mal ešte pred sezónou zdravotné problémy, mal slabý organizmus a bežecké výkony sa veľmi prepadli. Aj sám už vravel, že tento rok len musí hodiť za hlavu a šanca ešte príde v budúcej zime, keďže ešte ostáva juniorom.
 
Viac sa čakalo aj od Lukáša Ottingera (1999). Že to vie ukázal v Arbri, kde vystrelil na desiate miesto. Ale všetky ostatné výsledky boli sklamaním. Vlaňajšia prvá sezóna medzi juniormi vzbudzovala veľké nádeje, no v tejto to skrátka nevyšlo. Chvalabohu za to desiate miesto, ktoré mu ukázalo, že má na to. Možno ešte v Osrblí na IBU Cupe šiel ozaj dobre, kde uchmatol aj jeden bod. Svetlé momenty teda boli dva. Aj v jeho prípade platí, že dostane možnosť na reparát o rok.
 
 
horvatova 20 nmnm trening pohlad sta
Lukáš Ottinger (© Igor Stančík)
 
 
Na dorasteneckých vrcholoch dostala šancu Sára Pacerová (2003). Len prvú zimu nosila malokalibrovku na chrbte a už prešla sitom slovenských kadetiek. Skúsila si medzinárodné preteky. Nedopadla zle. Umiestňovala sa v strede poľa. Nedá sa čakať, že sa o rok so Skačanovou dostanú až k nejakým juniorským pretekom. Snáď sa im podarí tlačiť k Top 20 v dorasteneckej kategórii. Hlavne beh, beh musia trénovať...
 
Slabší rok má za sebou Barbora Horniaková (2001), od ktorej sa čakalo, že v poslednom roku dorasteneckej kariéry zabojuje o naozaj vysoké priečky práve vďaka veľmi dobrému behu. No celý rok sa jej tak ako už býva zvykom vôbec nedarila streľba a potápala jej výsledky. Nekvalifikovala sa na viacero podujatí a fanúšikom ostáva dúfať, že to ešte v ďalších rokoch skúsi. Bežecky je zhruba na úrovni ostatných junioriek. Niekedy aj lepšie. Stále platí klišé, že ak vám to ide na trati, môže motyka vystreliť. Sama to už aj pozná z 13. februára 2019, všakže.
 
 
horvatova 20 nmnm trening pohlad sta
Barbora Horniaková (© Igor Stančík)
 
 
Zvláštnym prípadom je Lucia Michaličková (1999), ktorá súťažila len druhý rok a prvý raz sa dostala na medzinárodné podujatia. Nemôže sa oprieť prakticky o žiadne výsledky, hoci potenciál je zjavný a medziročný posun obrovský. Platí u nej, že na trati sa dokáže prinútiť k veľmi schopnému výkonu a práve preto ju treba ďalej viesť. Stále vybuchuje na strelnici, ale aj to postupne zlepšuje a vzhľadom na minimum skúseností to vôbec nie je zlé. Ak by vo všetkých zložkách výkonu zopakovala taký progres ako urobila medzi 18/19 a 19/20, už by to znamenalo zaujímavé veci.
 
Spomedzi dorastencov predviedol najstabilnejšie výkony Matej Gregor (2002) a aspoň to 46. miesto zo šprintu v Lausanne vyzeralo uchopiteľne, ale inak nič zaujímavejšie nepredviedol. Výrazne ho sťahoval slabý bežecký výkon. Svetová konkurencia je, žiaľ, inde.
 
 
horvatova 20 nmnm trening pohlad sta
Matej Gregor (© Ján Melicher)
 
 
Veľmi sa snažil aj Samuel Hubač (1999), naša juniorská trojka. Najmä jeho výkon z veľkého IBU pohára na domácej trati bol povzbudzujúci. No problémom bolo, že aj keď sa vedelo, že bežecky nemá na najlepších, v dôležitých pretekoch sa nevedel ani trafiť. Veľmi ho stiahla dole psychika, hoci veľakrát ukázal, že je veľmi dobrý strelec. Aj on ešte má rok na to, aby už predvádzal stabilné výkony na strelnici a môže tak bodovať na juniorských pretekoch.
 
Ostatní mladí pretekári obsadzovali veľmi nízke pozície. Najmä kategória dorastencov bola už druhý rok našim veľkým prepadákom. Aj keď tam máme dve desiatky pretekárov, ktorí sa vedia pekne "mastiť" na Viessmann pohári, za svetom výrazne zaostávame. Aj keď nechceme maľovať čerta na stenu, tam to vyzerá na úplne stratenú generáciu 2000-2002. Veľmi nepríjemné.
 
 
Chceli sme v závere písať aj o tom, ako dopadli konečné poradia Viessmann pohára v mládežníckych kategóriách, teda uviesť symbolické prvé tri stupienky u žiakov, dorastencov aj juniorov, komu sa darilo najviac. Aby to nebolo len o tých najstarších reprezentatnoch. No kľúč výpočtu schvaľuje Športovo-technická komisia SZB a do uzávierky tohto článku rebríčky oficiálne schválené neboli. Ak by sa tak náhodou stalo v nasledujúcich desiatkach hodín, ešte ich na toto miesto doplníme...