Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov každoročne prinášajú súboj najlepších pretekárov v týchto vekových kategóriach, ale sú tiež bohaté aj na veľké prekvapenia. Nebolo tomu inak ani v tomto roku, kedy šampionát hostilo estónske Otepää. 
 
 
V chlapčenskej časti určovali kurz Rusi
 
Kvalitný juniorský šampionát majú za sebou ruskí pretekári. Tí si z neho odnášajú až tri zlaté medaily. Nesklamal suverén tejto kategórie Igor Malinovskij, ktorému na krku zacinkali dokonca dve zlatá, za štafetu a vytrvalostné preteky. Najcennejší metál vybojoval pre svoju vlasť aj Vitalij Tomšin. Talentovaný Rus prekvapil v šprinte, kde konkurenciu porazil predovšetkým fantastickou streľbou. Nie veľmi šťastní z Otepää odchádzajú Nóri, ktorí na juniorský šampionát poslali silnú zostavu, no tej sa podaril vydolovať "len" jeden zlatý kov. Až v poslednom pokuse bol úspešný Sverre Aspenes. Nórsky junior v Estónsku ako jediný dokázal skompletizovať svoju medailovú zbierku, keďže striebro získal ako člen štafety a bronz v rýchlostných pretekoch. 
 
Medzi kadetmi sme sledovali absolútnu ruskú dominanciu. Postaral sa o to predovšetkým momentálne najtalentovanejší biatlonista v tejto vekovej kategórii, Michail Pervušin, suverénnym spôsobom ovládol vytrvalostné, rýchlostné a štafetové preteky, kde zohral kľúčovú rolu ako finišman. Pervušin ničil konkurenciu nielen na strelnici, ale aj na trati a bol s tromi zlatými a jednou striebornou medailou vôbec najúspešnejším biatlonistom na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov! Aj posledné zlato putovalo do Ruska zásluhou Andreja Vjuchina. Celkovo medzi kadetmi zbierali cenné kovy len biatlonové veľmoci a to Nóri, Francúzi, Taliani a Česi. 
 
 
Medzi dievčatami vyskočili dve suverénky
 
Veľké prekvapenie sme sledovali medzi juniorkami. Bola ním Kamila Žuková z Poľska. Tá do estónskeho šampionátu nepatrila k elitnej špičke v tejto vekovej kategórii, no do Otepää prišla v životnej forme. Mladá Poľka ťažila predovšetkým z behu. Jej časy na trati boli obdivuhodné, priam neuveriteľné. Len v individuále dokázala ostatným súperkám nadeliť až tri minúty! Výsledkom ideálneho načasovania formy boli dve zlaté a jedna strieborná medaila. Na najvyšší stupienok vyskočila tiež Markéta Davidová, ktorej sa to podarilo v stíhačke. Veľká nespokojnosť bude panovať vo francúzskom tábore, aj keď ich juniorky opanovali aspoň štafetové preteky. Bez zlata zostali v tejto kategórii nielen Nórky, ale aj Rusky. 
 
Svetlá budúcnosť čaká švédsky biatlon. Po úspechoch Hanny Öbergovej na práve skončenej olympiáde sa vo výbornom svetle ukázala aj jej mladšia sestra Elvira. Tá medzi mládežníčkami našla premožiteľku až v záverečnej stíhačke, v ktorej nezvládla prvú položke v stoji. Inak jej predchádzajúce tri vystúpenia boli ako z rozprávky. Zdobil ju rýchly beh a fantastická streľba. Jej jediné zaváhanie využila vo svoj prospech Anastasia Gorjevová. Pekné bežecké výkony predvádzala aj Heidi Nikkinenová. Tá je považovaná za jednu z možných nástupkýň Kaisy Mäkäräinenovej. Veľký talent ukázala aj v Otepää, odkiaľ si odnáša dve strieborné medaily. 
 
 
Slovensko stále existuje na biatlonovej mape a Sklenárik sa prvý raz ukázal
 
V posledných rokoch chodievajú Slováci na tieto šampionáty s malou dušičkou. Výkonnosť našich mladých biatlonistov nie je taká, aby sme bojovali o najvyššie priečky. V Estónsku ale došlo k veľkému prekvapeniu, keď v aspoň jednom štarte využili svoj potenciál na výsledok až traja naši mladíci, a to Veronika Machyniaková (11. miesto vo vytrvalostných pretekoch), Henrieta Horvátová (13. miesto v šprinte) a Tomáš Sklenárik. Už vyše desať rokov sme nemali na takýchto vysokých pozíciách troch pretekárov, a to najmä zásluhou Tomáša spolu až v piatich individuálnych disciplínach.
 
Sklenárikovi sa podaril unikátny počin, keď ho vo vytrvalostných pretekoch posledný výstrel delil od medaily, skončil piaty. Potom prišla desiata pozícia v rýchlostných a deviata v stíhacích pretekoch. Dokonca aj v štafete spolu so Samuelom Hubačom a Lukášom Ottingerom skončili na peknom desiatom mieste hoci Samo po ležke odkrúžil tri trestné kolá, takže štafeta mala na viac. Ale aj bez ohľadu na štafetu sa teda Tomáš dostal do Top 10 vo všetkých individuálnych štartoch. To sa dosiaľ podarilo iba Anastasii Kuzminovej v roku 2005 a vieme, že vtedy ešte nebola Slovenkou. Zo všetkých ostatných bola najbližšie k tomuto počinu Natália Prekopová v roku 2008. Tomáš stačil strelecky, ale hlavne bežecky, čo je pre túto chvíľu podstatnejšie. To vo všetkých fanúšikoch nášho biatlonu vzbudzuje nádeje aj očakávania, s ktorými bude musieť Tomáš bojovať.
 
Otázne je, ako sa o Sklenárika postará systém. Vieme, že poslednými väčšími talentami boli Ivona Fialková so Šimonom Bartkom a obaja dostali po výsledkoch na medzinárodných súťažiach podporu od Dukly i Národného športového centra. Najmä vďaka tomu sa dostali do A-tímu a môžu súperiť so svetom na najvyššom fóre. Teraz je teda na mieste otázka, či a akú podporu vo svojom ďalšom vývoji Tomáš dostane a budeme sa na to kompetentných pýtať.
 
Zvyšná časť nášho tímu dopadna rôzne. Niektorí mohli byť čiastkovo spokojní. Už sme spomínali umiestnenia Machyniakovej s Horvátovou v Top 15. Márii Remeňovej i Samuelovi Hubačovi sa podarilo výraznejšie posunúť v stíhacích pretekoch. Spoločným menovateľom všetkých ostatných pretekárov mimo Sklenárika však bol slabý bežecký výkon. K výsledkom im teda pomohla najmä horšia streľba súperov. Zatiaľ čo streľba je aj o náhode, bežecký výkon nie. Ak sa fyzická výkonnosť našich pretekárov neposunie, nebudú mať šancu súperiť so svetom vo vysokom biatlone. Nikto nepopiera náročnosť a veľké obete, ktoré sa skrývajú v predchádzajúcej vete.
 
Sklamaním šampionátu boli výsledky Mateja Balogu, zamýšľaného lídra nášho tímu v Otepää. V závere svojej mládežníckej kariéry sa snažil pripraviť na tento šampionát, aby sa ukázal a vybojoval si nejaké financie na svoj ďalší biatlonový život. Z rôznych dôvodov, o ktorých nebudeme špekulovať, sa tak nestalo. Bude teraz pravdepodobne na Slovenskom zväze biatlonu, či Mateja udrží pri tomto športe. Povráva sa, že by Matej mohol odísť študovať a zavesiť flintu na klinec.
 
Všetkým mladým pretekárom želáme veľa chuti a síl v boji so svojim biatlonovým osudom v nasledujúcich týždňoch, mesiacoch i rokoch. Zaslúžia si podporu verejnosti. S Tomášom Sklenárikom sa ešte v priebehu marca spojíme a budeme sa mu venovať.
 
 
Program a podrobné výsledky Slovákov
Otepää 26.02. pondel. 10:00 IN vytrvalostné preteky kadetiek
 
Otepää 26.02. pondel. 13:00 IN vytrvalostné preteky kadetov
 
Otepää 27.02. utorok 10:00 RL štafetové preteky junioriek
 
Otepää 27.02. utorok 13:00 RL štafetové preteky juniorov
 
Otepää 28.02. streda 10:00 RL štafetové preteky kadetiek
 
Otepää 28.02. streda 13:00 RL štafetové preteky kadetov
 
Otepää 01.03. štvrtok 10:00 IN vytrvalostné preteky junioriek
 
Otepää 01.03. štvrtok 13:00 IN vytrvalostné preteky juniorov
 
Otepää 02.03. piatok 10:00 SP rýchlostné preteky kadetiek
 
Otepää 02.03. piatok 13:00 SP rýchlostné preteky kadetov
 
Otepää 03.03. sobota 10:00 SP rýchlostné preteky junioriek
 
Otepää 03.03. sobota 13:00 SP rýchlostné preteky juniorov
 
Otepää 04.03. nedeľa 10:00 PU stíhacie preteky kadetiek
 
Otepää 04.03. nedeľa 11:00 PU stíhacie preteky kadetov
 
Otepää 04.03. nedeľa 13:15 PU stíhacie preteky junioriek
 
Otepää 04.03. nedeľa 14:20 PU stíhacie preteky juniorov