Jedenásť slovenských reprezentantov má v Obertilliachu za sebou záverečnú prípravu pred úvodom sezóny vo fínskom Kontiolahti, ktorý začína už budúci víkend 28-29. novembra 2020. V rakúskom stredisku, ktoré je obľúbenou destináciou pre našu reprezentáciu, sa pripravovali štyria muži, dvaja juniori, dve ženy a tri juniorky.
 
Napriek tomu, že snehové podmienky neboli ideálne a správcovia miestnych tratí nemohli pripraviť dlhé trate, našim sa bez väčších zdravotných a iných problémov podarilo prípravu absolvovať. Na jej konci prebehli aj kontrolné preteky.
 
Oba naše tímy prišli o možnosť nasadiť štyroch pretekárov v individuálnych disciplínach, teda štatovať budú len traja, no vo Fínsku prebehnú štafety, preto spolu pocestuje na severovýchod Európy okteto biatlonistov. Reprezentačný tréner mužov Tomáš Kos nominoval na prvé dve kolá SP v Kontiolahti očakávanú štvoricu Tomáš Hasilla, Michal Šima, Šimon Bartko a Matej Baloga. Mimo teda ostali juniori Lukáš Ottinger s Tomášom Sklenárikom. Nebežali sa nominačné preteky. V modelových kontrolných na štyri položky bol najrýchlejší Tomáš, najpresnejší Michal. Tréner rozhodol podľa aktuálnej výkonnosti a pripravenosti pretekárov.
 
 
reprezentanti 20 obertilliach daubnerf
Naši reprezentanti v Obertilliachu (© Lukáš Daubner)
 
 
U žien bola jasná nominácia sestier Fialkových, ktoré sa pripravujú vo švédskom Idre a ostávajú tam až do presunu do Kontiolahti. Pripravujeme s nimi ešte dve videá. O zvyšné dve pozície sa pobili mladé pretekárky. Tréner Daubner určite potreboval zistiť aj to, ktorá biatlonistka by mala štartovať už prvý víkend a ktorá bude stáť. Pomôckou mu boli kontrolné preteky. Odohrali sa v závere prípravy na 1800-metrov dlhom okruhu. V stredu sa šiel šprint na 7,2 km (L+S) a vo štvrtok skrátené vytrvalostné preteky na 9 km (L+L+S+S). Aj na základe nich donominoval Veroniku Machyniakovú a Henrietu Horvátovú. V decembri teda budú "stáť" Aneta Smerčiaková s Luciou Michaličkovou. Dobre sa v modelových pretekoch ukázala najmladšia Júlia Machyniaková.
 
"Kontrolky nám ukázali, že Henrieta má dobrú formu. Najmä vo štvrtok bola suverénne najlepšia. V štyroch položkách neurobila ani jednú chybu. Bežecky to bolo na dobrej úrovni. Pri nej teda nebolo čo riešiť," povedal nám Lukáš Daubner. "Musím priznať, že pri tej štvrtej miestenke to nebolo vôbec jednoduché. Dievčatá sú veľmi vyrovnané. Medzi Anetou a Veronikou bol pri rozhľadnení oboch kontroliek rozdiel okolo pätnástich sekúnd, menej ako jeden výstrel. Je to vždy nepopulárne, no musel som rozhodnúť a stavil som na istejšiu strelkyňu v štafete." Vo Fínsku sa tak predstaví rovnaké kvarteto, ktoré sa stretlo v minulosezónnom NMNM, kde zažila Horvátová premiéru v SP.
 
Všetko teda nasvedčuje tomu, že v úvodných vytrvalostných a následne rýchlostných pretekoch budúci víkend nastúpia Hasilla, Šima, Bartko, P. Fialková, I. Fialková a Horvátová. Ak sa tréneri rozhodnú inak, budeme o tom informovať. Vyjadrenia trénerov si budete môcť prečítať v úvodoch do sezóny žien aj mužov, ktoré budeme publikovať o pár dní.
 
 
clovek ikonkaSlováci na 1. a 2. kole SP v Kontiolahti
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil