Biatlonová sezóna sa dostala k rozhodujúcemu bodu - svetovému šampionátu, ktorý tento rok hostí Pokljuka. Pôvodne to mal byť Ťumeň, ale kvôli problémom s dopingom Rusom stopli všetky podujatia a ku slovu sa dostalo práve stredisko v Národného parku Triglav. Aj tento rok budeme sledovať osem slovenských kombinéz - minimálne v ôsmich štartoch, maximálne v dvanástich.
 
Po ukončení kariéry Nasti Kuzminovej sú najväčším slovenským lákadlom sestry Fialkové. To by malo platiť aj tento rok, hoci napodobnenie výsledkov Ivony Fialkovej z Anterselvy - deviate a šieste miesto (za čo sa v ankete Športovec roka 2020 okamžite dostala na ôsme miesto pred Milana Škriniara) je zrejme nereálne. V tejto sezóne bojujú s následkami prekonania Covidu-19, čo sa vyznačuje pomalším behom, nepohodou na strelnici a slabšou regeneráciou medzi štartmi.
 
 
fialkova i 21 me zo strelnice 2
Ivona Fialková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Ivone Fialkovej sa ale aj napriek problémom podarilo zásluhou dvoch dobrých šprintov dopracovať k pekným výsledkom - na SP v Oberhofe 28. a na ME v Dusznikách dokonca 13. Ako si môžete vypočuť nižšie v našej nahrávke, práve na šprint sa asi najviac teší a verí, že sa jej podarí presadiť. Aj také 20. miesto by asi každý fanúšik bral. Otáznejšia je Paulína, ktorú zdravotné problémy zasiahli trochu viac. Na ME sa rozjazdiť nebola, takže čokoľvek tipovať by bola úplná lotéria. Potom to už bude pomerne nevyspytateľné. Či nastúpia v stíhačke, ako zvládnu ich organizmy vytrvalostné preteky...
 
Síce im hrá do karát, že sa rozbehnú v zajtrajšej miešanej štafete a prídu ešte dva dni voľna pred šprintom, čo je asi úplne ideálne, ale zasa po rýchlostných pretekoch nasledujú stíhacie hneď na druhý deň, a to je už problematické. Navyše pred vytrvalostnými bude len jeden deň voľna. Nech už to dopadne akokoľvek, úspešná kvalifikácia do pretekov s hromadným štartom by bola veľkým úspechom.
 
 
fialkova 21 oberhof zatvorene oci
Paulína Fialková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Treťou do partie bude Veronika Machyniaková, ktorej sa už podaril výsledok na ME. 15. miesto je v jej prípade na MS nedosiahnuteľné, no nemá čo stratiť. Dúfame, že sa správne skoncentruje na streľbu a budú jej padať samé nuly. Možné to je. V tom prípade by mohla zaútočiť na kariérne maximum, ktoré si stanovila práve pred rokom vo vytrvalostných pretekoch - 63. miestom. V najdlhšej disciplíne by na to mala mať určite, v šprinte je jej veľkou métou postup do stíhačky, no je otázne, či ju tam pustí bežecký výkon.
 
Vzhľadom na to, že stále ešte aspoň teoreticky bojujeme o 17. priečku v národoch, dôležité bude, aby dobré výsledky dosahovali všetky tri pretekárky, nie len jedna. Do konca sezóny ostáva ešte jedenásť pretekov a na Japonky strácame 428 bodov. Potrebujeme v každom štarte získať o 39 viac ako súperky. To je určite v schopnostiach našich žien. No bude to veľmi náročné. V pozícii čakateľky na štafetu bude Henrieta Horvátová, ktorá dostala pokyny od trénera Daubnera a pripravuje sa najmä na juniorské MS. Zasiahla by v prípade choroby niektorej krajanky.
 
 
strelba zeny 20 21 trimester 2
 
 
beh zeny 20 21 trimester 2
 
 
Mužský tím cestuje na MS trochu v lepšej pozícii ako vlani. Akú-takú formu mal len Martin Otčenáš, ale potom mu šprint vyšiel s dvoma nulami perfektne. Skúsia ho napodobniť Michal Šima s Tomášom Hasillom. Kým prvý ešte nemá z vrcholného fóra žiadny lepší výsledok - dokonca má na konte len päť štartov v individuálnych disciplínach, druhý si svoj šprint našiel pred štyrmi rokmi v Hochfilzene, kde bol s 0+0 šestnásty. Bodoval aj na MS pred dvoma rokmi.
 
U Michala je toto životná sezóna, ktorá sa pýta akési vyvrcholenie. Takmer stále jazdieva okolo 60. miesta, no v Oberhofe vystrelil na body. V Anterselve aj Dusznikách mu vo vytrvalostných pretekoch nevyšla jedna položka, takže skončil vzadu, ale predpoklady na úspech určite má. Ak sa všetko dobre pospája, mal by mať na bežecký výkon medzi 50. - 60. miestom a s tým sa budú dať atakovať body, lebo strieľať vie. No bude to chcieť ukázať ešte aj nadštandard jeho 84-percentnej úspešnosti. Ak by aj body nevyšli, stíhačka by mala byť v jeho prípade minimom. Tým by už aj prekonal svoje maximum z MS.
 
 
sima 21 oberhof zo strelnice
Michal Šima (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Tomáš sa v minulosti vedel pripraviť na vrchol, ako sme spomínali, highlightom bol šampionát pred štyrmi rokmi, no aj predvlani zabodoval. Aspoň v jednom štarte vedel podržať streľbu, a to od neho čakáme aj v Pokljuke. Tento rok je navyše fyzicky pripravenejší ako posledné tri roky. Veríme, že by mohol bežecky prekonať aj Top 50, hoci na to by sa museli pridať aj rýchle lyže, dobrá štartová skupina a nuly na konte. Na body jednoznačne má. Čerstvý tridsiatnik hľadá akýsi reštart kariéry a novú motiváciu ešte do tvrdej prípravy na asi poslednú olympiádu. Ak by sa nepresadil, určite by si to veľmi vyčítal a bola to pre neho veľká rana, keďže posledný rok je jeho forma na vzostupe.
 
Od oboch sa očakáva hustý program a podržanie štafiet. Jeden z nich by mal nastúpiť vo všetkých troch. Zatiaľ to vyzerá na Šimu, ale to sa ešte, samozrejme, môže zmeniť. Spolu s dvoma horúcejšími želiezkami pricestovali do Slovinska Šimon Bartko s Matejom Balogom. Sú to stále mladí pretekári. Bartko bol len na jedných MS. Vlani sa dokonca dopracoval k 43. miestu v šprinte s bilanciou 1+1 vďaka 42. bežáku. Bolo to v rámci najlepšieho mesiaca v seniorskej kariére, kde bol viackrát blízko k bodom. No tento rok mu to nejde dobre. Kazí streľbu a ani na trati nie je taký rýchly. Chýba mu zlomový bod. Pravdepodobne nastúpi v šprinte, kde bude mať väčšiu šancu na vystrelenie motyky.
 
 
bartko 21 oberhof strelnica puska
Šimon Bartko (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Baloga je na svojom prvom šampionáte medzi mužmi. Na trati predsa len mierne zaostáva za kolegami, no vie to podržať na strelnici, hoci aj tam sa stále niečo stane a pokazí. To musí zlomiť. Rovnako padnúť musí aj jeho maximum - 84. miesto vo SP. Ako soľ potrebujeme viacero silných výsledkov v jedných pretekoch, aj s tretím pretekárom nad 80. miestom, ktoré v bodovaní krajín tvorí zlom a už veľmi slabé body pod ním. Matej to už dokáže ustáť. Treba mu veriť. U mužov je náš boj o OH aj 17. miesto veľmi ťažký a vyrovnaný. Na Belgičanov strácame len hrateľných 44 bodov. Ale pozor si musíme dávať na Estóncov i Lotyšov. Zozadu môžu stále ešte zatlačiť aj Poliaci a po covide Bulhari.
 
 
audio ikonkaSlováci pred MS (z podcastu č. 4)
 
 
strelba muzi 20 21 trimester 2
 
 
beh muzi 20 21 trimester 2
 
 
 
program pretekov pokljuka1 instagram
 
 
program pretekov pokljuka1 instagram