Už sme si zvykli, že posledné vrcholy sezón nám prinášali obrovskú radosť. Na OH v Pjongčangu vybojovala Nasťa Kuzminová tri medaily. O rok neskôr na MS v Östersunde pridala zlato a vlani sa dvoma vynikajúcimi výsledkami presadila Ivona Fialková. Samozrejme, pomedzi to sa všade darilo aj Paulíne Fialkovej. Tento rok to už také ružové nebolo.
 
 
audio ikonkaSumár MS aj s vyjadreniami (z podcastu)
 
 
Podpísala sa pod to nevyrovnaná forma najväčších ťahúniek sestier Fialkových, hoci jeden výsledok a aj viaceré momenty boli veľmi blízko k úplnej spokojnosti. Väčšinu mala na svedomí Paulína Fialková, ktorá sa do súťažného kolotoča vrátila vo výbornej bežeckej forme. Isteže nemala až také rýchle nohy ako vo svojej top forme, ale už v úvodnej miešanej štafete ukázala, že s ňou treba vážne počítať. V šprinte minula len druhú ranu a skvelým výkonom v závere s nulou v stoji aj rýchlym posledným kolom dosiahla 13. priečku.
 
Hoci to vôbec nepredpokladala, hneď sa dostala do horúcej hry o masový štart. Veď sa táto štartová pozícia dala využiť aj v stíhačke. Tam predvádzala ďalší úžasný výkon, keď mala na dosah Top 10, ale toľko spomínaná posledná položka bez trafeného terča ju odsunula mimo body a z obrovského mentálneho pozdvihnutia prišlo ďalšie sklamanie a frustrácia. Podobné momenty už ale ako skúsená biatlonistka párkrát zažila a rýchlo sa s nimi vysporiadala. Otriasla sa a v druhom týždni vo vytrvalostných pretekoch dostala na trati toľko čo v o polovicu kratšom šprinte - 51 sekúnd v 14. bežeckom čase. To bola ďalšia paráda, no tentoraz nezvládla prvé dve položky s piatimi chybami. Aj keď zvyšok trafila, päť trestných minút ju stálo body a tým pádom aj masový štart, kde sme sa domnievali, že bude mať veľkú šancu na úspech.
 
 
fialkova 21 oberhof trat
Paulína Fialková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Ivona Fialková síce nebola taká rýchla, ale bežecké výkony okolo 40. priečky stále postačovali na slušný výsledok. No kazila to na strelnici. V šprinte sa s 1+3 do stíhačky nedostala a vo vytrvalostných pretekoch začala tiež veľmi zle a s 2+3+1+1 opäť na nič výraznejšie pomýšľať nemohla. V oboch štafetách po stojkách krúžila raz, resp. dvakrát. Práve streľba v stoji ju mimoriadne brzdila. Veď trafila len 15 z 31 terčov. Ležka bola v poriadku s 21/25 (84 %). Sama priznala, že pri takomto trápení je náročné hľadať motiváciu, no o rok je tu OH, ktorá by mala "Fialky" hnať do ďalšej práce. Navyše, ešte táto sezóna neskončila. Stále je tu šanca zaznamenať pekné výsledky, bodovať. Aspoň trochu si napraviť chuť.
 
Tím tradične dopĺňala Veronika Machyniaková, ktorá sa veľmi trápi. Nesadla jej ani vyššia nadmorská výška a pobyt v nej po celý čas. Dvoma slovami by sa to dalo hodnotiť ako "celé zle". Hoci ju v minulosti viackrát podržala streľba, v Pokljuke sa tak nestalo. V šprinte s troma a vytrvalostných pretekoch piatimi chybami nemala šancu. Zo siedmich položiek nevyčistila ani jednu, a to je na jej strelecké schopnosti veľká rarita. Henrieta Horvátová nastúpila len v štafete a na svojom úseku dostala pomerne veľkú stratu. Cítila sa ale dobre a hneď v nedeľu sa so šéfom nášho servisu Dušanom Otčenášom presunuli na juniorské MS.
 
 
fialkova 21 oberhof trat
Veronika Machyniaková (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Naši muži cestovali na MS v rôznom rozpoložení. Najväčším pohoďákom je v tejto zime Michal Šima, ktorý prežíva najlepší rok. Slušne strieľa, nuly triafa bežne a mal iba veľmi málo výpadkov. Inak tím vedel potiahnuť do stíhačky, či dokonca v Oberhofe na svoje prvé body. Už v miešanej štafete sa ale ukázalo, že sa v Slovinsku nestretol s najlepšou bežeckou formou. Po iné roky by to bol štandard, ale v tejto zime to skrátka vedel aj lepšie. Po jeho slabšom úseku sme boli dosť nízko. No pookrial v šprinte, kde sa mu prvý raz na fóre MS podarilo dostať na body. 37. priečka bola fajn. Do trestného kola nezamieril. Škoda, že zle prebil jednu ranu a mohlo to byť ešte o štyri priečky lepšie. No stáva sa. V stíhačke pokazil kľúčový štart, nabral strau, bol v slabých skupinách a pridal 53. miesto.
 
Vo vytrvalostných pretekoch už bol veľmi slabý na trati (89. beh), keď ho jasne porazil aj Baloga. Aj preto mu dobrá streľba 2+0+0+0 nestačila na výsledok (64.). Do štafety ale ako-tak pookrial a predviedol silný štart, keď len raz dobíjal. Zo Slovákov má najlepšiu streleckú bilanciu 84 %. Ako príčina jeho spomalenia sa spomínal náročný program, ktorý v tejto sezóne absolvoval. Ak si to zhrnieme, nastúpil na 24 štartov. (dva na decembrových nominačkách v Osrblí ani nerátame). V celej minulej sezóne odbehol 22 pretekov, a to už bolo jeho kariérne maximum. Z toho je zrejmé, že jeho organizmus nie je zvyknutý na takúto záťaž. Otázkou je, či sa s tým dokáže vysporiadať cez tých pár dní voľna teraz, alebo sa už bude trápiť do konca zimy.
 
 
fialkova 21 oberhof trat
Michal Šima (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
U Tomáša Hasillu sa o životnej sezóne určite hovoriť nedalo, ale po dvoch mizerných rokoch sa konečne dostal bežecky aj strelecky zhruba do polovice tvrdej konkurencie vo svetovom pohári. Na ME prišlo aspoň 19. miesto, no na slabšie výsledky chcel konečne zabudnúť nejakým bodovaným umiestnením. Naladil sa dobrým mixom, kde nás pekne potiahol. No v šprinte spackal stojku dvoma chybami a stíhačka mu ušla. Vo vytrvalostných pretekoch dobre odstrieľal tri položky, ale potom ho tesná prvá minela na záverečnej položke vyviedla z miery a netrafil ešte dvakrát. S bilanciou 0+0+0+3 obsadil 55. priečku, hoci na dosah bol úžasný výsledok. Nasledovali ešte dve štafety. V single mixe s výborným aj slabým úsekom a v klasickej štafete nás podržal. Bol to blbý šampionát pre nášho najskúsenejšieho biatlonistu. Nevybuchol ani raz, ale chcel viac. Chcel body. Ďalej na nich musí čakať.
 
Šimon Bartko dostal šancu v šprinte, ale znova vybuchol v ľahu. S 3+1 obsadil len 80. miesto a veľká škoda to bola najmä preto, že na trati sa mu šlo najlepšie v sezóne (54. beh) a mohol byť z toho výsledok. Ostalo tak len pri 80. priečke. Potom ešte pokazil štafetu, kde potreboval všetky náboje a musel aj na dve trestné kolá, hoci na trati to bolo opäť fajn. Nevie a nevie si potykať so strelnicou. Má len 60 % úspešnosť streľby. Matej Baloga nie je taký rýchly, ale vo vytrvalostných pretekoch na trati vyslovene nesklamal. Zdolal takmer dvadsať ľudí. No problémom je, že streľba je u neho len dobrá. S takýmto behom potrebuje výbornú a sám vie, že to vie. Ale nejde to a nejde. Zo šiestich položiek nemali ani jednu čistú.
 
 
fialkova 21 oberhof trat
Šimon Bartko (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
 
 
Aj napriek spackanej streľbe Šimona sa mužom v štafete podarilo zaznamenať 17. miesto, čo je z kategórie dobrých, nie výborných ani fantastických. Priebežne sa im aspoň podarilo prvý raz v sezóne natlačiť na 17. priečku v národoch cez Belgičanov. Potrebujú to potvrdiť v budúcotýždňovej štafete na Morave a pokračovať odhodlane ďalej, pretože z popola po covide vstávajú aj Bulhari. Naši musia poriadne zabrať. Či sú unavení alebo nie, musia pridať ďalšie a ešte lepšie výsledky. U žien je 17. priečka už len vo veľmi teoretickej rovine nejakých problémov s covidom u súperiek. Zatiať to nemajú isté ani so štyrmi miestenkami na OH. Ak však vychádzame z predpokladu, že u Fialkových to bude len lepšie, strach mať nemusíme.
 
 
Slováci na MS v Pokljuke
 
Pokljuka 10.02. streda 15:00 MR miešaná štafeta (2 muži + 2 ženy)
  Slovensko 18. (Šima, Hasilla, I. Fialková, P. Fialková)
 
Pokljuka 12.02. piatok 14:30 SP rýchlostné preteky mužov na 10 km
  Šima 37., Hasilla 69., Bartko 80.
 
Pokljuka 13.02. sobota 14:30 SP rýchlostné preteky žien na 7,5 km
  P. Fialková 13., I. Fialková 65., V. Machyniaková 93.
 
Pokljuka 14.02. nedeľa 13:15 PU stíhacie preteky mužov na 12,5 km
Šima 53.
 
Pokljuka 14.02. nedeľa 15:30 PU stíhacie preteky žien na 10 km
P. Fialková 41.
 
Pokljuka 16.02. utorok 12:05 IN vytrvalostné preteky žien na 15 km
  P. Fialková 50., I. Fialková 79., V. Machyniaková 89.
 
Pokljuka 17.02. streda 14:30 IN vytrvalostné preteky mužov na 20 km
  Hasilla 55., Šima 64., Baloga 86.
 
Pokljuka 18.02. štvrtok 15:15 SR single miešaná štafeta (1 m. + 1 ž.)
  Slovensko 21. (Hasilla, P. Fialková)
 
Pokljuka 20.02. sobota 11:45 RL štafetové preteky žien na 4x 6 km
  Slovensko 21. (I. Fialková, P. Fialková, Horvátová, V. Machyniaková)
 
Pokljuka 20.02. sobota 15:00 RL štafetové preteky mužov na 4x 7,5 km
  Slovensko 17. (Šima, Hasilla, Bartko, Baloga)