annecy logo francuzsko ANNECY - LE GRAND BORNAND (Sylvie Becaert Stadium)
webova stranka nadmorská výška: 1000 m kapacita štadióna: 4 000
ibu ikona nova MS: - svetový pohár: 1x (2013)
annecy 2013 stredisko annecyf
Biatlonový areál v Annecy (© biathlon-annecy-legrandbornand.com)
 
 
Podujatia organizované v posledných desiatich sezónach
2017/2018: 3. kolo Svetového pohára 2010/2011: 8. kolo IBU Cupu
2013/2014: 3. kolo Svetového pohára  
 
 
Annecy, alebo "Perla francúzskych Álp" ako toto mesto volajú miestni obyvatelia, sa nachádza v departemente Haute-Savoie, čo je časť Francúzska pri francúzsko-švajčiarskej hranici. Patrí medzi najväčšie mestá v tomto kraji, avšak veľkosťou pripomína Poprad. Annecy leží v malebnej krajine pod horami Mont Veyrier, Le Semnoz, La TournetteParmelan. Z južnej strany ho obklopuje jazero Annecy, ktoré je tretím najväčším jazerom vo Francúzsku. Jeho dĺžka je 17 kilometrov a šírka v niektorých miestach prekračuje hranicu troch kilometrov. Priemerná hĺbka je niečo viac ako 41 metrov, maximálna až 82.
 
Vznik mesta Annecy sa datuje ešte do obdobia Rímskej ríše. Spočiatku sa nejednalo o mesto, ale o rímsku osadu. Po rozpade ríše sa na dlhú dobu stalo súčasťou ženevského grófstva a patrilo pod dnešnú jurisdikciu Švajčiarska. Z histórie stojí za zmienku, že počas Veľkej francúzskej revolúcie bolo mesto dobyté francúzskou armádou a pripojené k Francúzsku. Definitívne pričlenenie k Francúzsku sa však udialo až v roku 1860, kedy sa Annecy stalo hlavným mestom departementu Haute-Savoie.
 
annecy mapa
Mesto Annecy je tiež centrom zimných športov, najmä čo sa týka francúzskej časti Álp. V jeho blízkosti sa nachádzajú tri lyžiarske parky – Le Semnoz, La ClusazLe Grand Bornand. Do pozornosti športovej verejnosti sa dostalo najmä kvôli kandidatúre na usporiadanie zimnej Olympiády v roku 2018. Annecy nakoniec prehralo boj o Olympiádu s Pjongčangom. Športoví fanúšikovia, a najmä tí cyklistickí, si určite spomenú na rok 2009, kedy Annecy hostilo slávne cyklistické preteky Tour de FRANCÚZSKO. Konkrétne to bola 18. etapa, časovka. Ďalším športom, ktorý je v meste populárny, je futbal. Miestny tím v rokoch 2007 až 2010 pôsobil v Ligue 1, čo je na také malé mestečko výborný počin.
 
Biatlonový areál je súčasťou strediska Le Grand Bornand a bol postavený v roku 2010. Nachádza sa v nadmorskej výške 1000  metrov. Už v roku 2011 hostil finále IBU Cupu, a v roku 2013 sa na ňom stretla aj najväčšia biatlonová smotánka. V šprinte si pripísali víťazstvo Selina Gasparinová zo Švajčiarska a Johannes Thingnes Bø, ktorý zvíťazil aj v stíhačke. Ženské stíhacie preteky zase ovládla Valj Semerenková.
 
Najlepší slovenský výsledok v spomínanom roku 2013 sa v Annecy podarilo dosiahnuť Anastázii Kuzminovej, ktorá v ženských rýchlostných pretekoch obsadila 16. miesto. Cestu za lepším umiestnením jej pokazili dva nepresné výstrely. Medzi mužmi sa najlepšie darilo Matejovi Kazárovi, ktorý v šprinte vďaka výbornej streľbe nakukol do najlepšej 30-tky. Skončil 25.