• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Aj Obertilliach si podmanili Rusi, z našich sa darilo Prekopovej

21.12.2015, 23:00 | IBU Cup | T. Šandor, L. Timko
Aj tretie kolo IBU cupu potvrdilo, že ruská reprezentácia má ohromnú biatlonovú základňu. Jej pretekári vyhrali všetky štyri individuálne disciplíny a len málokedy pustili k sebe niekoho na pódium.
 
 
Ruský víkend pokračoval aj v rakúskom stredisku 
 
V Tirolských Alpách v stredisku Obertillilach sa odohrali dve mužské súťaže, ktoré náramne svedčili ruským borcom. Vo vytrvalostných pretekoch uchmatli všetky miesta na pódiu, v šprinte ich doplnil jedine Antonin Guigonnat z francúzskej zostavy. Ústrednou postavou podujatia bol Matvej Jelisevej, ktorý mal výbornú bežeckú formu. Vo vytrvalostných pretekoch preto dokázal zvíťaziť aj s jedným chybným výstrelom, za ním sa umiestnili bezchybní Anton Babikov a Jurij Šopin. Jelisejev bol so svojím výkonom spokojný: "Teším sa z tohto víťazstva. Som rád, že som neminul len jeden terč, ale bola to moja chyba, pretože na strelnici bolo bezvetrie. Cítil som sa skvele a moje lyže boli parádne pripravené. Zatiaľ sa mi darí, dúfam, že mi forma vydrží, pretože si chcem vyskúšať aj svetový pohár."
 
22-ročný ruský pretekár sa nachádza na čele bodovania IBU cupu a jeho druhé miesto v šprinte už bolo šiestim pódiom v sezóne. V rýchlostných pretekoch nezvládol streľbu v stoji a po dvoch chybách sa musel uspokojiť s bronzovou pozíciou. Naopak, bezchybný výkon podal Timofej Lapšin, ktorý zvíťazil vďaka čistej streľbe: "Veľmi sa teším, že som konečne zvládol streľbu a trafil všetky terče. Mojím problémom je vysoká motivácia, ktorá mi bráni predvádzať dobré výsledky. Ale pred nami je dostatok pretekov, kde sa budem chcieť zlepšiť." Pre Lapšina to bol zďaleka najlepší výsledok v tomto ročníku.
 
 
obertilliach
Biatlonový areál v Obertilliachu (© biathlon-obertilliach.com)
 
 
Vytrvalostné preteky žien videli veľkú drámu, pretože Svetlana Sleptsová porazila Lene Aadlandsvikovú iba o štyri sekundy. Ruská pretekárka minula jeden terč hneď v prvej streľbe, ale potom sa skoncentrovala a po dobrom bežeckom výkone zasadla na prvé miesto. Lenže Aadlandsviková takisto netrafila len jeden terč a do záverečného okruhu išla na priebežnej prvej priečke. Pred cieľom jej však došli sily a súboj o víťazstvo prehrala. Aj tak je to pre ňu výborný výsledok, pretože v tomto roku prežíva premiéru na medzinárodných pretekoch.
 
Sleptsová zvíťazila po dvoch, čo ju v cieli veľmi tešilo: "Najviac ma teší moja streľba, ktorá nebola v ostatných pretekoch dobrá. Vedela som, že Lene je na priebežnom prvom mieste, preto som čakala, ako to dopadne. Myslela som si, že ma predbehne, ale nestalo sa tak, preto som šťastná." Na tretej priečke finišovala Alina Raiková, ktorá trafila všetky terče ako jedna z dvoch biatlonistiek, ktorým sa to podarilo.
 
Aj v poslednej disciplíne sa presadili ruské reprezentantky. Po čistej streľbe zvádzali súboj o víťazstvo Tatiana Akimová a Oľga Viľuchinová, na trati bola nakoniec rýchlejšia mladšia z nich. Pre Akimovú je to zatiaľ najväčší úspech v kariére: "Predovšetkým ma potešila streľba, pretože v šprinte som vždy chcela trafiť všetky terče. Počasie bolo dobré. Keď som prišla na streľbu v stoji, bola som presvedčená, že neminiem ani jeden terč. Dala som si pekný darček pred prázdninami." Tretia skončila talianska biatlonistka Alexia Runggaldierová, ktorá rovnako vybielila všetky terče.
 
Rusi sa v prvých troch podujatiach IBU Cupu 18-krát objavili na pódiu (v individuálnych pretekoch). Ostatné národy dosiahli toto číslo v súčte.
 
ibu cup podium 1 trimester
 
 
Slováci musia slabšie bežecké výkony kompenzovať dobrou streľbou
 
Aj do Obertilliachu pricestovala početná konkurencia a medzi mužmi štartovalo takmer 140 pretekárov, podobne ako v Ridnaune. Šancu presadiť sa naši dostali najmä vo vytrvalostných pretekoch, pretože tie odjakživa sedia fyzicky slabšie vybaveným pretekárom, ktorí dokážu čistiť položky. Natália Prekopová s Alžbetou Majdišovou to využili a obsadili 29., resp. 30. miesto. Delila ich jedna desatina sekundy. Skúsená Prekopová s dvomi minelami spokojná nebola, ale Majdišová sa na strelnici pomýlila iba raz a zaznamenala životný výsledok.
 
V šprinte dokázala Prekopová posunúť slovenské sezónne maximum na 27. priečku, keď sa jej konečne podarilo strelnicu zvládnuť bez chyby. "Povedala som si, že vybielim všetky terče. Mám teraz strelecké obdobie, tak som to chcela využiť. Na trati som sa snažila podať čo najlepší výkon, no na viac som už nemala," vravela nám. Ostatné pretekárky si odbehli dve až tri trestné kolá a od dobrého výsledku boli ďaleko. Škoda hlavne troch chýb Martiny Chrapánovej, ktorá by sa vďaka slušnému bežeckému výkonu mohla dostať až do Top 10.
 
Z mužov sa najviac darilo Miroslavovi Matiaškovi vo vytrvalostných pretekoch. Skúsený borec minul po jednom terči na oboch stojkách a klasifikovali ho na 36. mieste. Aj Michal Kubaliak s Henrichom Lonským urobili dve chyby, ale ich bežecké výkony boli veľmi slabé. K ôsmemu miestu Mateja Kazára z vlaňajška sa nepodarilo nikomu priblížiť.
 
Pred rýchlostnými pretekmi do rakúskeho strediska pricestovala dvojica Tomáš Hasilla - Michal Šíma zo svetového pohára, no k výraznejšiemu výsledku to nepomohlo. Ani jednému sa nepodarilo bodovať. Matiaško nemohol byť spokojný so štyrmi chybami na stojke.
 
Zo Slovákov v prvých troch kolách pohára č. 2 získala najviac bodov Natália Prekopová - 34., Šíma 22, Chrapánová 19, Majdišová 11 a Matiaško 5. Muži sa nachádzajú na 12. mieste v rebríčku národov, ženy sú jedenáste. Prekopovú sme požiadali o krátke zhodnotenie: "Mne sa ide od pretekov k pretekom lepšie. V Idre boli náročné podmienky na trati, snežilo, robilo sa mydlo, na strelnici fučalo, bolo to také rozbiehacie. V Ridaune mávam stále problémy s vysokou nadmorskou výškou, no v Obertilliachu som sa cítila dobre. Škoda, že sa mi nepodarilo bez chyby zvládnuť aj vytrvalostné preteky. Veríme, že bude zlepšovanie pokračovať aj po sviatkoch."
 
Zverencov trénera Jána Šuleja v januári čakajú veľmi blízke IBU Cupy. Najprv v Novom Měste na Moravě, potom v poľskom Duszniki Zdrój a nakoniec v nemeckom Langdorfe. V polovici februára potom domáce Osrblie.
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50