Single mix uzavrel sezónu IBU Cupu, Machyniaková s Ottingerom na 16. priečke

14.3.2021, 08:00 | IBU Cup | Redakcia B-I.sk
IBU Cup vyvrcholil poslednou disciplínou miešanou štafetou jednej ženy a jedného muža. Opäť sa najviac čakalo od Nórska či Ruska, no prekvapiť mohli aj iné krajiny v tejto nevyspytateľnej disciplíne.

IC 20/21: miešaná štafeta (1 žena + 1 muž)
rakusko Obertilliach nedeľa, 14. mar. 2021, 12:30 teplota2 -3 ºC
zlata medaila štafeta Nórska (0+11) 42:10.9
vietor2 2 km/h

My sme v disciplíne s množstvom strelieb a krátkych kôl pôvodne mali nasadiť Emu Kapustovú, ktorá kvôli tomu aj vynechala rýchlostné preteky v piatok. Včera sa jej však nedarilo v ľahu štyrmi chybami, hoci stojku zvládla za 24 sekúnd čisto. Tréner Lukáš Daubner tak napokon nasadil k Lukášovi Ottingerovi Veroniku Machyniakovú. Určite sme boli všetci veľmi zvedaví na výkon Emy, no nič sa nedá robiť, uvidíme v budúcej sezóne.

Veronika už v prvom krátkom kole dostala 18 sekúnd straty, predbehlo ju šesť pretekárok oproti štartovej pozícii. A hneď prišli veľké problémy v ľahu. Minútu ležala a musela použiť všetky náboje. Strata okamžite vystúpila na minútu a bola až na 22. pozícii. Za nami bola len Maďarka, Litovčanka a Mongolka. Celé zle. V druhom kole zaostala o 34 sekúnd. No už sa jej podarilo stojku pekne vynulovať. Posunula sa aspoň na 19. priečku a odovzdala s mankom 1:25.

Lukáš šiel prvé kolo v skupinke a bol o dvanásť sekúnd pomalší ako najrýchlejší. Ležku si výborne postrážil, hoci mu trvala až 35 sekúnd, čo je na túto disciplínu veľa. Ale teda nedobíjal a posunul sa na 16. priečku. Stratu vrátil na štartovú 1:25. V druhom kole šiel sám, čo bolo trochu blbé. No aspoň si dal svoje tempo. Dostal až 22 sekúnd. No v stoji mal za 34 sekúnd vybavené aj s jedným dobíjaním. Takže odovzdal už štrnásty s odstupom 1:46. Veľmi dobre zvládnutá prvá časť úseku. Dúfali sme, že sa dostane aj na druhý a nebude musieť kalkulovať s tým, kde je vedúci pretekárok o kolo.

Veroniku v prvom kole predbehla Moldavčanka, ale dostala len 15 sekúnd. To sa dalo zniesť. Rovnako ako ležka s jedným dobíjaním za 40 sekúnd. Podarilo sa jej dokonca skočiť na trinástu priečku. Po tom hroznom úvode to bolo dobré. Znova bola ale blízko za ňou Moldavčanka, ktorá si s ňou poradila. Prišla dôležitá stojka, ktorá rozhodla, či budeme na tom ďalej dobre, alebo sa dostaneme do ohrozenia s dokončením a pádom nižšie. Pred ňou sme strácali hrateľných 2:21. Prišli tri dobíjania a na odovzdávke strata 2:34 na dobrom štrnástom mieste, no tam bola neskutočne zapeklitá situácia, keď tam boli štafety od trinásteho po sedemnáste miesto v dvoch sekundách.

Lukáš teda šiel v prvom kole v peknom kontakte so súermi v tej skupine od trinástej pozície. No z tých pretekárov skončil ako druhý najhorší s dvoma dobíjaniami a stratil na nich kontakt. Bol šestnásty. V druhom kole dostal 22 sekúnd a trochu zväčšil odstup na súperov pred ním. Len rýchla nula ho mohla dostať ešte do boja o Top 15, no prvý terč nespadol a zdržal sa. Bol teda šestnásty a v poslednom kole už pri sebe nemal nikoho. Dobehol so stratou 3:33.

Slovensko v štafete

profil v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  v stoji: odovzdávka:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 19. +1:24.9 (0+3)
cieľ:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new 16. +3:33 (0+12)