• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

V Osrblí ďalej pripravujú stavbu kolieskovej dráhy, túto zimu opäť s dvoma IBU pohármi, únia našim organizátorom mimoriadne verí

13.11.2021, 10:00 | Slovensko | Lukáš Timko
Národné biatlonové centrum v Osrblí je súčasťou pomerne malého a polouzatvoreného sveta stredísk, ktoré v súčasnosti vítajú medzinárodnú konkurenciu na podujatiach IBU.

Tento rok to opäť bude IBU pohár, a to rovnako ako vlani dve kolá. Ešte totiž ani sezóna nezačala a už sa menil jeden organizátor z 25 naplánovaných podujatí/kôl SP, IC alebo ICJ. A práve v prospech Osrblia, keď sa rozhádanosť Dusziniek s Poľským zväzom biatlonu IBU rozhodlo rozriešiť odobratím 4. kola IBU Cupu a Slováci sa prihlásili na záskok.
Osrblie (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Slovenskí priaznivci biatlonu sa môžu tešiť na januárové kolá druhej ligy, ktoré budú prípravou na otvorené Majstrovstá Európy v Arbri na konci prvého mesiaca v novom roku. Po Vianociach budú biatlonisti z celého sveta súťažiť vo dvojici rýchlostných pretekov cez víkend 8. a 9. januára. Po dvoch dňoch voľna prídu na rad skrátené vytrvalostné preteky a program v piatok a sobotu 14. a 15. januára vyvrcholí ďalšími rýchlostnými a stíhacími pretekmi. Spolu to teda bude desať pretekov, päť ženských, päť mužských. Pôvodne sa malo končiť až v nedeľu, ale vzhľadom na to, že z predchádzajúceho kola sa tímy nebudú musieť presúvať, IBU si vyžiadalo jednodenný posun.
V organizácii IBU pohára došlo k viditeľnej zmene, keď na pozícii prezidenta organizačného výboru po desiatich rokoch skončil Ivor Lehoťan. Nahradila ho viceprezidentka SZB a bývalá olympionička v behu na lyžiach Jaroslava Lauková, ktorá sa v posledných rokoch snaží pomáhať biatlonu a javí sa aj ako dobrý mediátor rôznych "klanov" slovenskej biatlonovej rodiny. Tím organizátorov sa postupne omladzuje. Riaditeľom pretekov ostáva osvedčený Michal Baka, ktorý má so spoluprácou s IBU bohaté skúsenosti.
V NBC je už rozmiestnená technika na zasnežovanie a správcovia len čakajú na chladnejšie noci, kedy by mohli začať vyrábať sneh. Počasie ale zatiaľ nespolupracuje. V doline v nasledujúcich dňoch ešte SHMÚ teploty aspoň na hranici -5ºC nehlási. Ak sa podarí nastriekať sneh, sezónu tradične otvorí domáci Viessmann pohár 29-30. decembra aj s účasťou viacerých členov A-tímu.
Osrblie (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
Osrblie ako spoľahlivý partner IBU s množstvom podujatí
Pri detailnejšom pohľade na kalendár IBU musíme konštatovať, že hoci Medzinárodná biatlonová únia nepridelila Osrbliu Svetový pohár do sezóny 2025/2026, čo je vzhľadom na obrovské napredovanie jednotlivých stredísk, kam sa lejú milióny, logické, európsky šampionát vo februári 2024 a MS v letnom biatlone o rok skôr sú slušné výzvy.
O tom, že vrcholní predstavitelia tohto športu našich organizátorov rešpektujú a považujú ich za spoľahlivých partnerov, svedčí aj to, že v posledných piatich sezónach plus tejto aktuálnej sa v našom biatlovom centre uskutočnilo až desať alebo kôl podujatí IBU, čo je spolu s na sneh spoľahlivým Hochfilzenom najviac. Ani jedno podujatie neohrozila slabšia zima, hoci to bol často urputný boj. Našich organizátorov dôvera od IBU veľmi teší a je to vďaka tomu, že vo všetkých prípadoch problémov niekoho iného podali únii pomocnú ruku.
Pripomíname, že medzinárodné podujatia pod hlavičkou IBU v tomto sledovanom období (len zima) hostilo viac ako tridsať stredísk a do grafu sme zaznačili aspoň tie, ktoré organizovali aspoň päť podujatí. Nenájdete v ňom dokonca Holmenkollen iba so štyrmi, Annecy či Duszniki s troma zárezmi. O to je osrblianska desiatka cennejšia. A ako sme spomínali, IBU počíta s Osrblím aj v nasledujúcich sezónach (22/23 IBU pohár + letné MS a 23/24 ME).
 
Na to, aby sa mohli konať majstrovstvá na kolieskových lyžiach, je nutné vybudovať kolieskovú dráhu, ktorá je v súčasnosti v hrozivom stave a príliš krátka. Areál teda stojí pred náročnou skúškou, ktorá by v prípade nezrealizovania znamenala veľký problém a stratu renomé. Prezident Slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár si myslí, že to nehrozí a o rok a pol, teda v lete 2023 bude všetko pripravené. "Počas tohto roka prebiehali prípravné práce. Územné konanie máme za sebou, teraz riešime stavebné konanie. Robíme všetko pre to, aby sme mohli začať naplno stavať po skončení tejto sezóny. Finančnú dotáciu máme na účte."
Areál však potrebuje aj komplexnejšiu rekonštrukciu či dobudovanie a zväz sa preto uchádza o ďalšie finančné prostriedky. "Snažíme sa získať financie na nové servisné bunky či strelnicu cez rôzne projekty a výzvy. Bolo by toho viac. Veľmi dúfame, že o pár týždňov poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja odsúhlasia vstup do prevádzky NBC, teda, že bude kraj spolufinancovať nákladnú údržbu areálu. Ak by sa tak stalo, okamžite budeme môcť ušetrené financie venovať mládeži," doplnil Vozár.
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Östersund štafeta žien
nedeľa Östersund stíhačka mužov
sobota Östersund stíhačka žien
sobota Östersund štafeta mužov
sobota Sjusjoen mass 60 mužov
sobota Sjusjoen mass 60 žien
piatok Sjusjoen šprint mužov
piatok Sjusjoen šprint žien
štvrtok Östersund šprint žien
štvrtok Östersund šprint mužov
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
nedeľa Östersund štafeta žien
nedeľa Östersund stíhačka mužov
sobota Östersund stíhačka žien
sobota Östersund štafeta mužov
sobota Sjusjoen mass 60 mužov
sobota Sjusjoen mass 60 žien
piatok Sjusjoen šprint mužov
piatok Sjusjoen šprint žien
štvrtok Östersund šprint žien
štvrtok Östersund šprint mužov
streda Sjusjoen superšprint mužov
streda Sjusjoen superšprint žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50