Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

V Idre bojovali o Östersund aj dievčatá, v mimoriadne tesnom porovnaní získala miesto na SP Horvátová pred Z. Remeňovou

20.11.2021, 18:00 | Slovensko | L. Timko, I. Stančík
Týždeň pred štartom sezóny Svetového pohára a päť dní pred prvými súťažami IBU Cupu sa v Idre na sústredení našej reprezentácie odohrali nominačné preteky žien o doplnenie sesterského dua Fialkových v 1. kole SP v Östersunde. Preteky dopadli veľmi tesne.
nominačné preteky (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
V piatok sa pretekalo v rýchlostných pretekoch na štandardných 7,5 km, no keďže z technických príčin nebolo možné krúžiť v trestnom kole, pripisovala sa časová strata 25 sekúnd. V sobotu mali byť na programe preteky s hromadným štartom na 12,5 km, ale keďže stredisko nebolo uzavreté, nebolo možné toto uskutočniť. Urobili sa teda skrátené vytrvalostné preteky, ktoré sa jazdia na túto vzdialenosť, no za netrafenú ranu sa pripisovalo 30 sekúnd, nie 45.
Do súboja o Svetový pohár sa zapojilo päť pretekárok, a to Veronika Machyniaková a Henrieta Horvátová ako ženy a tri juniorky - Mária a Zuzana Remeňové aj Júlia Machyniaková. Ema Kapustová a Veronika Holmiková, ktoré iba pred touto sezónou prešil do juniorskej kategórie, si zabehli len sobotňajšie dlhšie preteky.
Henrieta Horvátová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon)
V šprinte bežecky odskočili sestry Remeňové, ktoré šli na trati takmer zhodný výkon, ale biatlon je aj o streľbe a tá lepšie vyšla Zuzane. Minula len jednu ranu v stoji a dosiahla tak najlepší čas. Mária chybovala trikrát a s odstupom 48 sekúnd skončila druhá. Na ostatných troch dievčatách sa podpísala choroba, ktorá ich trápila, no v kalendári svieti dátum aký svieti a nedalo sa nič robiť. Henrieta Horvátová s Júliou Machyniakovou začali dobre a zdalo sa, že s dvojičkami budú súperiť, ale aj ony netrafili po dve rany v stoji a boli na tretej, resp. štvrtej pozícii s odstupom okolo minúty. Veronike Machyniakovej absolútne nevyšiel úvod a nebol to dobrý deň. Skončila s väčším odstupom.
Po prvom dni to teda vyzeralo veľmi zaujímavo, pretože štyri dievčatá už jazdili v najvyššej lige, ale práve Zuzka Remeňová ešte nie, teda bola blízko premiéry. Situáciu ale mohol zmeniť ešte druhý a to náročnejší deň, kde boli až štyri položky.
Nominačné rýchlostné preteky na 7,5 km
1. REMEŇOVÁ Zuzana 0+1 1 28:44
2. REMEŇOVÁ Mária 1+2 3 29:32 +0:48
3. HORVÁTOVÁ Henrieta 0+2 2 29:38 +0:54
4. MACHYNIAKOVÁ Júlia 0+2 2 30:09 +1:15
5. MACHYNIAKOVÁ Veronika 3+0 3 31:20 +2:26

V sobotu sa šlo na veľmi dlhej trati, teda sa dali čakať väčšie rozdiely a hneď od úvodu to vyzeralo dramaticky, pretože Zuzana na prvej ležke minula tri rany a dala šancu ostatným kolegyniam. Celé preteky sa výborne darilo Henriete Horvátovej s Júliou Machyniakovou, ktoré nesklopili len po dva terče. Fyzicky silnejšia Heňa Júlii bežecky o minútu odskočila a bola najlepšia. S odstupom minúty a pol sa vo výsledkoch zoradili Mária so Zuzanou Remeňovými. Prvá minula až osem rán, teda tá strata nebola až taká zásadná. Druhej vôbec nešli ležky a s bilanciou 3+0+3+1 to už s ambíciami na SP nevyzeralo dobre. Zdalo sa, že výsledkovo niekde pri nich bude aj Ema Kapustová, ale na záver v stoji minula tri rany, tak jej odstup bol napokon väčší. Za ňou skončila Veronika Machyniaková, ktorá minula štyri rany, no na trati nemala dobré pocity.
7. HOLMIKOVÁ Veronika 3+2+1+2 8 54:13 +8:52
Už na pohľad to vyzeralo veľmi tesne medzi Horvátovou a Z. Remeňovou. Počítali sa kašper body 2/2. Napokon vyhrala nominačný súboj o 1. kolo Svetového pohára Henrieta so skóre 196,87. Zuzana mala 196,73. Bolo to teda v sekundách. Zuzka si tak na svoj debut v pretekoch SP bude musieť počkať, no s touto bežeckou formou by mohla v Idre bodovať. Remeňové a Machyniakové teda nastúpia na IBU pohár. Tá najlepšia sa kvalifikuje na druhé kolo SP v Östersunde.
1. kolo SP v Östersunde: individuál + šprint: 2x Fialková, Horvátová
1. kolo IC v Idre: šprint + šprint + stíhačka: 2x Machyniaková, 2x Remeňová
Kapustová s Holmikovou na budúci týždeň cestujú domov a na prelome novembra a decembra by mali cestovať s mládežníckou reprezentáciou na sústredenie a následne juniorský IBU pohár do talianskeho Martellu. Všetci zainteresovaní veria, že sa to napriek zúriacej pandémii uskutoční.
audio ikonkaAudiovyjadrenie reprezentačného trénera
audio ikonkaAudiovyjadrenie Henriety Horvátovej
audio ikonkaAudiovyjadrenie Zuzany Remeňovej

Slovenský biatlon podporuje

VŠC Dukla
VŠC Dukla
Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica zabezpečuje prípravu štátnej športovej reprezentácie v podmienkach rezortu ministerstva obrany. Aktuálne podporuje najväčšie biatlonové talenty, ale aj olympionikov v iných športoch ako Petra Vlhová, Jakub Grigar, Patrik Jány a mnoho ďalších.