Ak má byť Vízia 2030 naplnená, slovenský biatlon bude závislý od výsledkov našich veľkých nádejí, ktoré potrebujú čím skôr financie na prípravu a aj profesionálnu podporu, aby boli o pár rokov pripravení uspieť na vrcholných podujatiach ako MS či OH. Väčšina našej mládežníckej reprezentácie už taktiež ukončila prípravu a chystá sa na prvé súťaže.
Juniorské IBU poháre v Pokljuke a Ridnaun odhalia, ako sú na tom jednotliví pretekári. Zároveň si už môžu aj vďaka výborným výsledkom v nich zabezpečiť nomináciu na vrcholné podujatia ME alebo MS, aby to nebolo iba o nominačných pretekoch, ktoré sa budú jazdiť 29. a 30. decembra v Novom Meste na Morave a potom 13. a 14. januára v Osrblí.
Vlani sa nášmu tímu na mládežníckych podujatiach komplexne darilo najviac v histórii. V rebríčku národov dievčat sme skončili na 8. mieste a chlapci na 11. pozícii. Dievčatá si tak vybojovali právo štartu až pre sedem pretekárok na IBU podujatiach a chlapcom na to smolne chýbalo iba pár bodov. Pre vysokú konkurenciu v našom družstve by to bolo prospešné, ale snáď sa to podarí v tejto sezóne pre tú nasledujúcu. Platí však, že na IBU poháre v Pokljuke a Ridnaun odišlo zo Slovenska až sedem pretekárok. Ak nastúpia, prvý raz v histórii budú v jedných pretekoch IBU štartovať až siedmi Slováci. Budeme naplno využívať kvóty.
Kto v pondelok ráno vyrazil do Slovinska a kto v nominácii chýba?
Reprezentácia je zložená z týchto mien (zoradené sú podľa veku): Sára Pacerová, Lea Meszárosová (obe 2003), Kristína Makovínyová (2004), Tamara Molentová, Rebeka Tóthová, Veronika Michalechová (3x 2005) a Veronika Šteczová (2006). U chlapcov je to mimoriadne mladý tím Jakub Borguľa, Sebastián Ilavský, Bruno Melicher, Šimon Adamov (4x 2004) a Markus Sklenárik (2007). Ako vidíme, všetci títo pretekári ostávajú v mládežníckom biatlone aj v budúcej sezóne.
Zaujímavé je, že zložili by sme takmer ešte aj ďalší paralelný tím z reprezentantov, ktorí budú chýbať. V tíme nie je naša absolútna jednotka Ema Kapustová (2002), ktorá jazdí vo SP, a v najvyššej lige začne zimu aj Benjamín Belicaj (2003). Obaja by tomuto tímu určite výrazne pomohli. No a iné plány na prípravu majú naši dorasteneckí lídri ako Michal Adamov (2006) a štvorica z tímu Natálie Otčenášovej Martin Cienik (2005), Maxim Mejtský (2005) či dievčatá Alžbeta Garguláková (2006) a Michaela Straková (2007). Deje sa tak najmä preto, lebo v aktuálnej sezóne je oproti štandardu pridaný ešte jeden vrchol pre ročníky 2006 a 2007, a to OH mládeže v ďalekom kórejskom Gangwone. Niektorí tréneri sa teda rozhodli pokračovať v príprave a ešte nesúťažiť. Pokljuka aj Ridnaun sú aj z tých stredísk, ktoré sú položené vyššie.
Ako uvádzame vyššie, vďaka umiestneniam v Pokljuke aj Ridnaun sa už mládež môže kvalifikovať na ME v Jakuszyciach, kde bude tiež štartovať 7+5 pretekárov. Juniori potrebujú umiestnenie do 15. miesta, dorastenci do 20. pozície. A teoreticky sa môžu už teraz kvalifikovať aj na MS, no tam by juniori potrebovali až 10. miesto a dorastenci 15. pozíciu. Pripomíname, že na MS sú juniorské kategórie s dorasteneckými oddelené, teda do estónskeho Otepää poletí až šestnástka našich nádejí. Samozrejme, neočakáva sa, že takéto vysoké umiestnenia dosiahne veľa pretekárov, takže rozhodovať budú najmä tie nominačné preteky. No nie je na škodu takto skoro si zaistiť účasť a nejazdiť v strese.
Tím povedie nový šéf mládežníckej reprezentácie Branko Michalech, ktorý je predsedom veľkého klubu ŠKP Banská Bystrica, kde pôsobia aj Kuzminovci či Pavel Kobela. Pred sezónou prijal ponuku Slovenského zväzu biatlonu na prevzatie zodpovednosti a vedenie tímu na mládežníckych akciách. V minulosti sa ako športovec venoval behu na lyžiach, krátko aj biatlonu. Pôsobí na strednej športovej škole v Banskej Bystrici.
Branko Michalech (© Igor Stančík) |
"V príprave sme mali viacero sústredení na úrovni reprezentácie - v Koscieliszku, Livignu aj Obertilliachu. Tiež sme absolvovali testovanie výkonnosti v Banskej Bystrici. Financie z roka na rok mierne rastú, snažíme sa každý z trénerov do toho dať čo najviac, aby výkonnosť športovcov kontinuálne rástla. Testy to potvrdili. Máme stále väčší aj vyrovnanejší tím. O miesta na vrcholy sa bude vo veľkom bojovať, tak verím, že športovci už aj teraz v decembri využijú šancu a urobia pekné výsledky," dúfa Michalech.
"Treba však povedať, že každý športovec je v inej fáze prípravy. Rovnako aj každý tréner to vníma trochu inak. Niekto toho už nalyžoval viac, niekto menej. Určite by sme mali viac očakávať od tých starších skúsenejších a presne o toto aj ide teraz v decembri - oťukať sa v medzinárodných súťažiach. Motivovať tím, no zároveň sa i spoznať medzi sebou. Pretekári nadobudnú veľmi dôležité skúsenosti. Dúfajme, že všetci ostanú zdraví a budeme sa tešiť aj z pekných výsledkov," dodal Michalech, ktorému v Slovinsku a Taliansku pomôžu tréner Jaroslav Kamenský, masér Milan Dziad a osvedčená dvojica servismanov Roman Reguly - Róbert Veljačik. Pripomíname, že v juniorskom IBU pohári sa aplikuje spoločné mazanie lyží. Tím pred víkendom doplní aj naša kolegyňa a Content Creatorka Soňa Niková.
- naše sociálne siete - |
- naše sociálne siete - |
Kto z našich by sa mohol presadiť už v tejto fáze sezóny?
Najlepšie výsledky od nášho okliešteného tímu očakávame logicky od tých najstarších, hoci náš vekový priemer bude jeden z najmladších. Juniorov tu máme iba takých, ktorí túto zimu začínajú v tejto kategórii. Jasne najprofesionálnejšiu i finančne pokrytú prípravu má za sebou dvojnásobný majster sveta Jakub Borguľa a už z Kontiolahti vidíme, ako trénovanie s ním pomohlo o tri roky staršiemu Damiánovi Cesnekovi, ktorý už bude od Lenzerheide jazdiť vo SP. Jakub by mal mať podobnú, prípadne až mierne lepšiu výkonnosť. Pokojne by teda mohol siahať na Top 10, čo aj sám avizuje, hoci streľba je u neho trochu nevyspytateľná.
Čo vraví na leto Jakub? "Myslím si, že príprava prebehla veľmi dobre, až výborne. S Damiánom sa nám trénovalo skvelo, lebo sme podobní, vyrovnaní. Mohli sme sa doťahovať a tým aj posúvať dopredu. Menší problém bol, že sme chceli stráviť trošku viac dní na snehu, ale v Ramsau, keď sme tam boli, ešte nebol. Snažili sme sa to nahradiť v Obertilliachu. Tam sme si aj vyskúšali kontrolné preteky, a tak trošku porovnali s Rakúšanmi či Slovincami, takže sa už teším na ostré súťaže. Som teraz prvý rok u juniorov, tak nechcem hovoriť o nejakých horibilných cieľoch, ale určite by som chcel párkrát dosiahnuť na Top 10." Fanúšikovia budú zvedaví aj na jeho bežeckú formu, kam sa mu podarí zaradiť.
Jakub Borguľa na letných MS (© Igor Stančík) |
Spomedzi ostatných jeho rovesníkov by mohol niektorý vyskočiť a ukázať sa. Ťažko odhadzovať, ktorý. Najmladším členom tímu bude o tri roky mladší Markus Sklenárik, ktorý iba tento rok začal nosiť na chrbte malorážku. Je však veľmi talentovaný a mohol by už pokojne aj zabodovať. To by mal byť prvoradý cieľ aj pre ostatných členov tímu. Nebude to ale vôbec jednoduché, keďže popredné krajiny budú nasadzovať po sedem pretekárov. Prihlásených je dokonca až 170 biatlonistov. Všetci ale určite nenastúpia.
Medzi dievčatami sa črtá silná trojička Sára Pacerová, Kristína Makovínyová a Tamara Molentová. Tak je menšia výkonnostná diera, no snáď by zo zvyšnej štvorice mohla niektorá prekvapiť. Jasnou motiváciou je účasť na ME, ktorú nemajú zďaleka istú, lebo tlak na prvý tím je taký, aký dlhé roky nebol. Minimálne tri pretekárky, ktoré nebudú v Pokljuke, by mali byť papierovo silnejšie. Musia teda zabojovať. Pre Tóthovú aj Šteczovú to bude úplná premiéra v pretekoch IBU, Meszárosová štartovala iba na domácich letných MS.
Tamara Molentová na letných MS (© Igor Stančík) |
Pacerová s Makovínyovou trénovali takmer celý rok s Kapustovou a Machyniakovou, teda mali pri sebe silnejšie i presnejšie vzory. U Kristíny sa očakáva silná streľba, u Sáry slušný beh. Určite by mali bojovať o Top 20. Molentová je najväčším otáznikom. Streľbu vie zvládnuť parádne, ale i veľa pokaziť. Za určitých okolností by mohla siahať až na Top 10, pretože je o nej známe, že je fyzicky výborne pripravená. Bežák by mohla tlačiť do najlepšej dvadsiatky, a to je dokonca ešte dorastenkou. Má obrovskú smolu, že jej na MS o jeden tesný výstrel ušiel top tím, teda výrazné extra financie na prípravu.
"S prípravou som spokojná, absolvovala som veľa kvalitných sústredení, kde sme pracovali v zlepšení techniky lyžovania aj streľby. Venovali sme sa aj zlepšeniu rytmu streľby, lebo zvykla som v pretekoch strieľať pomalšie. Tento rok idem do novej sezóny aspoň so zopár skúsenosťami z minulého roka z medzinárodných pretekov, takže to je dobré. Na preteky sa už veľmi teším a uvidíme ako to pôjde," vraví k očakávaniam Molentová. Ak všetko dopadne ako má, na MS by mohla s Gargulákovou a Strakovou vytvoriť štafetové trio, ktoré má šancu dosiahnuť výsledok, ktorý na naše pomery nemá obdobu.