Slovenský biatlon je na ceste za Víziou 2030 a maximalizuje sa podpora mládeže, ktorá má šancu presadiť sa na medzinárodnom fóre. Aj preto sa slabšie výsledky na MS v Novom Měste očakávali a fanúšikovia musia byť trpezliví. Ťažiskovým podujatím tejto zimy je mládežnícky šampionát, ktorý v roku 2024 hostí estónske Otepää.
Vysielame naň 16-členný tím, ktorý je podľa papierových predpokladov najsilnejší v našej histórii čo do počtu pretekárov, ktorí majú reálnu šancu uspieť. Nie je to len o lídroch nášho tímu Kapustovej a Borguľovi, ale mnohých ďalších, ktorí chcú ukázať, že patria medzi svetovú elitu vo svojej kategórii. Do Estónska prichádzame aj ako tím s reálnou šancou na Top 10 vo všetkých šiestich štafetách.
Jakub Borguľa (© Soňa Niková) |
Prognózy a snaha ukázať sa sú jedna vec, no biatlon je často nevyspytateľný a k úspechu potrebujete okrem silných nôh aj mimoriadnu psychickú odolnosť či šťastie na zaváhanie súperov. Preto je jasné, že i keď približne desiatka našich pretekárov má šancu bojovať o najlepšiu desiatku, väčšina na ňu asi nedosiahne. Pretože tak to býva... Nie sme Nórskom ani Nemeckom.
Dôležité bude, aby sme v nej videli niekoho iného ako Kapustovú s Borguľom, ktorí sú už "za vodou" z hľadiska svojej budúcnosti. V aktuálnej sezóne sme už mali ôsmich rôznych pretekárov v Top 10 na pretekoch IBU. To je tiež absolútny rekord. Sú to okrem dvojice lídrov aj Makovínyová s Pacerovou a Š. Adamovom v juniorskom IBU pohári, no a trojička M. Sklenárik, M. Adamov a Straková na OH mládeže. Všetci budú súťažiť aj na MSJaK.
Sára Pacerová s Kristínou Makovínyovou (© Soňa Niková) |
Pred sezónou sa myslelo, že v Otepää uvidíme boj Emy Kapustovej (2002) o svoju budúcnosť - miesto na Dukle či financie z top tímu. No Ema svojími výsledkami už očakávania prekonala a mohla tak v utorok nadránom odcestovať na Pobaltie absolútne uvoľnená, bez potreby komukoľvek čokoľvek dokazovať. Tento týždeň a pol bude pre ňu rozlúčkou s mládežníckym biatlonom a dostala ho akoby za odmenu za tvrdú prácu, ktorú ukázala.
Mnohí by ju radšej videli v záverečnom trimestri SP, no jej tréner Martin Otčenáš sa rozhodol, že skrátka nebudú meniť cieľ, na ktorý sa celý rok chystala. Zároveň ale na seba uplietla bič medailových očakávaní, takže s úplným kľudom predsa len na šampionát nešla. Už len sama pred sebou si iste chce neustále potvrdzovať, že má na špičku v tejto kategórii, keď sa už čiastočne aj presadila v SP. Veľa bude záležať od konkurencie, ktorá je dosť nevyspytateľná a nevieme presne, či napríklad všetky prihlásené pretekárky prídu a či ich napríklad nepovolá ich tím na poslednú chvíľu na SP do Osla. Mali by prísť majsterka z veľkej Európy Nórka Kirkeideová, Belgičanka Cloetensová, Švédka Anderssonová, Nemka Tannheimerová, Slovinka Repincová i známe Bulharky z SP Dimitrová s Christovou.
Ema Kapustová (© Soňa Niková) |
Spolu s Kapustovou budú medzi juniorkami jazdiť aj naše reprezentačné stálice Sára Pacerová (2003) s Kristínou Makovínyovou (2004). Obe v aktuálnej sezóne ukázali výkonnostný posun a v druhej desiatke vedia končiť pravidelne. Raz sa dostali už aj do Top 10. V Otepää však bude veľmi silná konkurencia, takže obe musia ideálne strieľať, aby mohli myslieť na takúto métu, Kristína ideálne štyri nuly vo vytrvalostných pretekoch. Mal by to byť ich cieľ, no i keď sa to ešte nepodarí, nemusia zúfať, pretože juniorskú sezónu prežijú aj o rok, Kristína má pred sebou dokonca ešte dve takéto zimy. Ich čas teda príde. Ak by prišiel už teraz, bol by to bonus.
Štvrtou pretekárkou by v tejto kategórii mala byť kadetka Alžbeta Garguláková (2006), ktorá skončila v nominačných kritériách dorasteniek ako piata, ale vedenie tímu rozhodlo, že je silnejšou pretekárkou ako juniorka Lea Meszárosová, a tak bude práve Alžbeta ostaršená a nastupovať medzi juniorkami. Má solídny beh, no budú ju čakať dlhšie trate. Streľba je u nej nevyspytateľná. Bude to pre ňu veľmi ťažký šampionát.
Alžbeta Garguláková (© Soňa Niková) |
Ako to vyzerá u kadetiek? Akousi kapitánkou tímu bude Tamara Molentová (2005), ktorá sa celú zimu vedela pohybovať na úrovni 19-30. miesta medzi juniorkami. Už vlani bola dvanásta na MS a pre ňu bude tiež prirodzenou métou tlačiť sa do Top 10. V dorasteneckej kategórii končí, takže bude už aj potrebné sa biť o vysoké pozície, aby mohla mať kvalitnejšiu prípravu nasledujúce roky.
Zvyšné tri pretekárky nemajú toľko skúseností s medzinárodným biatlonom a menej sa dajú predvídať ich výsledky. Veronika Michalechová (2005) je stabilnejšou strelkyňou, no Jakuszyce jej nevyšli ideálne. Na juniorských tratiach ešte strácala, uvidíme ako jej sadnú tie dorastenecké. Veronika Šteczová (2006) je silná strelkyňa, no v Poľsku bola chorá a na trati to nie je u nej dobré. Trochu nevyspytateľne sa javí Michaela Straková (2007), ktorá šla pekne na OH mládeže, ale keďže je najmladšou členkou nášho tímu, MEJ vynechala. Mohla by prekvapiť.
Michalechová s Molentovou pri testovaní lyží (© Soňa Niková) |
V novembri sme písali, že pre dvojnásobného kadetského majstra sveta Jakuba Borguľu (2004) to bude ťažká zima, pretože už medzi juniormi nebude taký dominantný a bude to mať veľmi náročné. Že je možné, že túto zimu budeme musieť brať ako prechodnú a výsledky sa dostavia až v ďalších dvoch rokoch. No o to okamžite poslal do hája v prvých pretekoch zimy, ktoré vyhral a hoci strieda silnejšie preteky so slabšími, jeho štandard je veľmi vysoký. Keďže chlapci strieľajú kadejako, je tam veľká šanca. Pokojne môže siahať až na medailu, no i skončiť štyridsiaty. Všetko je u neho možné. Rovnako ako Ema má vybojované financie, nemusí jazdiť pod tlakom.
V juniorskej kategórii to nebude iba o Jakubovi. Šimon Adamov (2004) ukázal počas zimy nádejné výkony na trati a občas aj strelnici. Vo zvýšenej konkurencii to ale bude mať veľmi ťažké s plánom atakovať možno až Top 10. Reálnejšie by vyzerala dvadsiatka. Sebastiánovi Ilavskému (2004) nevyšli Jakuszyce. Uvidíme či sa ešte v ňom prebudí forma. A všetci budu zvedaví aj na Mateja Badáňa (2003), ktorý ako jediný z našich štartoval na veľkých MS a predviedol solídnu streľbu čo do rýchlosti i presnosti. Bežecky zaostával, ale tu bude konkurencia iná.
Šimon Adamov a Sebastián Ilavský (© Soňa Niková) |
Dorastenci sú úplne nevyspytateľní. Strieľajú dobre i zle, je tam šanca skončiť s medailou ale i štyridsiaty. A to u toho istého pretekára. Dobré bežáky ukazoval v Jakuszyciach Michal Adamov (2006), a to nebol spokojný. Martin Maťko (2005) prekvapil už aj výsledkami, veľmi solídnou komplexnou formou. Môžeme sa nich tešiť. Maximovi Mejtskému (2005) absolútne nevyšiel juniorský IBU Cup v Jakuszyciach, kde zaostával najmä bežecky. Dúfajme, že sa z toho dostal a bude to na MS lepšie. A k tímu sa rovnako ako u dievčat pridá pretekár z najmladšieho ročníka 2007 Markus Sklenárik, bronzový medailista z OH mládeže. Uvidíme, ako mu to pôjde na fóre MS. Medzi aj o dva roky staršími súpermi zrejme nebude z najrýchlejších na trati, no vie si už postrážiť streľbu.
Šampionát bude prvý raz v histórii mimo domácich vysielať RTVS na Športe. Juniorské kategórie bez veľkých štafiet budú zaradené live s komentárom Vladimíra Gendu a v prenosoch by sa mali objavovať aj príspevky, s ktorými bude televízii pomáhať náš tím priamo v dejisku šampionátu. Každý prenos bude mať aj zopár záznamov. Všetky dorastenecké preteky budú vysielané live bez komentára na webe RTVS. Program môžete vidieť nižšie.



