Slovenský biatlon pred práve skončenou sezónou predstavil Víziu 2030, ktorej cieľom je so súčasnou novou generáciou uspieť na olympijských hrách v tomto roku. Posledné roky kontinuálne stúpa objem financií pre mládežnícku reprezentáciu. V kombinácii s vyššou mierou profesionality zázemia, zvyšovaním konkurencie vnútri tímu a aj vďaka silnému marketingu stúpa odhodlanie, sebavedomie i motivácia jednotlivých pretekárov na sebe tvrdo pracovať.
Rezultátom boli výsledky, ktoré v našej histórii nemajú obdobu. Prichádzajú v čase, keď sme vedeli, že vo Svetovom pohári nastane medziobdobie, ktoré musíme vydržať, kým nová generácia obrazne i doslova dorastie.
Sára Pacerová, Tamara Molentová (© Soňa Niková) |
Ktoré fakty jasne hovoria o tom, že náš biatlon ide správnym smerom? Najhodnotnejšie sú tie dlhodobé, ktoré vyjadrujú celosezónne rebríčky. V juniorskom IBU pohári sa do hodnotenia národov rátalo 19 pretekov, a aby to bolo spravodlivejšie ku krajinám, ktoré niečo vynechali, dva výsledky sa škrtali. Dievčatám sa podarilo dosiahnuť šieste miesto, chlapci skončili na ôsmom. V oboch prípadoch je to absolútne historické maximum.
Dievčatá to potvrdili aj siedmou pozíciou štafety medzi dorastenkami a šiestou medzi juniorkami na MS v totálne najvyššej konkurencii. Najlepším dňom spomedzi individuálnych výkonov bol 4. február v Jakuszyciach, kde skončila Sára Pacerová siedma a Kristína Makovínyová deviata. Chlapci mali dokonca ešte lepší deň, keď sa v decembri v Pokljuke Šimon Adamov dostal k štvrtému a súčasne Jakub Borguľa desiatemu miestu. Jakub v Slovinsku aj zvíťazil, keď ovládol šprint. Bol to historicky prvý slovenský individuálny triumf v tomto seriáli. V minulej sezóne Ema Kapustová s Damiánom Cesnekom vyhrali single mix.
Vrcholné podujatia s medailovou príchuťou
V tejto zime boli až tri vrcholy. Svetový šampionát v Otepää máme najčerstvejšie v pamäti a sumarizovali sme ho tu. Okrem medailí Emy Kapustovej sa podarilo aj šesť výsledkov v Top 20 od ostatných členov tímu, no dôležité bolo najmä výrazné bežecké zlepšenie našich pretekárov, čo je základným kameňom nádeje aj pre ten najväčší biatlon. Bežáky v Top 20 mali okrem Kapustovej aj Tamara Molentová, Jakub Borguľa, Michal Adamov a Martin Maťko.
Európsky šampionát juniorov v Jakuszyciach bol suverénne najlepší v našej histórii. Roky pred pandémiou sme dokázali priemerne získať iba dve umiestnenia v Top 40, posledné roky sa to zlepšovalo a vyvrcholilo teraz tak, že sme na týchto ME získali až neuveriteľných 22 výsledkov v Top 40. Ešte dôležitejších umiestnení v Top 20 desať. O to viac nás mrzí, že pre výčiny počasia boli zrušené miešané štafety, kde sme mali v tej forme obrovskú šancu atakovať aj Top 5.
Naše najmladšie nádeje (ročníky 2006 a 2007) ešte v januári cestovali do juhokórejského Kangwonu na zimné olympijské hry mládeže, kde sa tiež stretla absolútne najvyššia konkurencia všetkých krajín. A dosiahli sme aj tu najlepšie výsledky histórie - bronzovú medailu Markusa Sklenárika vo vytrvalostných pretekoch doplnil desiaty Michal Adamov v rovnakej disciplíne, a v šprinte dopadla najlepšie Michaela Straková rovnako desiata.
Jasným ukazovateľom potenciálu bol veľký mix 2+2, kde sme v zostave Straková, Garguláková, Sklenárik, M. Adamov do cieľa prišli na piatej priečke 31 sekúnd za bronzovou pozíciou, no dodatočne nás diskvalifikovali pre vybočenie z trate, ktoré nám neprinieslo žiadnu výhodu. Pravidlá sa ale musia dodržiavať.
Suma-sumárum. V celej sezóne dosiahla naša nová generácia na pretekoch IBU 21 výsledkov v Top 10, čo je rovnako rekord priam suverénneho charakteru. Najpodstatnejšie je, že sa to podarilo ôsmim rôznym pretekárom, ktorí na vlastnej koži zistili, že ich každodenná námaha stojí za to a majú obrovskú motiváciu do ďalšej práce.
Rozhodne netreba zaspať na vavrínoch, pretože ak má byť vízia úspešná, progres musí pokračovať. Škvrnou sezóny boli odpálenia sa ostatných štafiet na MS, ale aj absencia veľkého výsledku u našich chlapcov na MS. Bolestné je i to, že zatiaľ čo Ema Kapustová splnila kritériá na zaradenie do tímu Slovakia pre extra financie na prípravu šesťkrát a Jakub Borguľa dvakrát, ostatným sa to v individuálnych pretekoch nepodarilo. Znamená to, že zväz musí ďalej hľadať financie pre ich prípravu z iných zdrojov. Opäť pripomíname, že z celej mládežníckej reprezentácie prechádza do elitného biatlonu iba Kapustová, celý zvyšok má ďalší čas na svoj rozvoj medzi juniormi či dorastencami.
Je ešte množstvo maličkostí, ale aj dôležitých faktorov, ktoré sa potrebujú zlepšiť, aby sme pokračovali v čoraz lepšom konkurovaní svetu. Naši športovci potrebujú pri sebe ešte viac odborníkov z rôznych oblastí - od rôzneho typu trénerov cez mentálnu stránku po fyzioterapeutov, výživových špecialistov, regeneračné možnosti, ale aj skorší kontakt so snehom a podobne. Rovnako je dôležité, aby zväz strážil vnútorné vzťahy a všetci ťahali za jeden povraz. Ak sa to podarí, máme sa o rok znova na čo tešiť.