Ak máte radi kúpele, v juhozápadnom Poľsku v meste Duszniki-Zdrój si prídete na svoje. Mestečko má približne päťtisíc obyvateľov a prvá zmienka o ňom sa datuje do roku 1324. Mestské práva získalo už o pár rokov neskôr, v roku 1346. V minulosti celá oblasť patrila Českému kráľovstvu, neskôr Prusku a po zjednotení Nemecka v roku 1871 patrilo mesto práve pod najväčšiu európsku ekonomiku súčasnosti.
Región neobišli ani vojny. Riadili tu husiti a do miestnej histórie sa v 17. storočí výrazne zapísala 30-ročná vojna. O tri storočia neskôr to bola vojna druhá svetová. Po nej si na región a aj samotné mesto robilo nárok Československo, no politici rozhodli, že územie pripadne Poľsku.
Ako sme písali, mesto je kúpeľným centrom. Prvé minerálne pramene tu ľudia objavili už na začiatku 15. storočia. Prvé kúpeľné domy a liečebne sa tu začali budovať približne od roku 1800. Pramene preslávili mesto široko vo svete. A mali prečo. Liečia široké spektrum chorôb od vredových ochorení žalúdka, čriev a pečene cez osteoporózu, rôzne chronické záležitosti s dýchaním, alergie až po problémy s pohybovým aparátom či dokonca s plodnosťou. K dispozícii sú prírodné kúpele, bahenné zábaly, hydroterapia, inhalácie, elektroterapia, pochopiteľne tiež masáže, liečebný telocvik a iné.

Kúpeľní hostia, ale tiež obyčajní turisti tu nájdu mnohé zákutia, z ktorých na nich bude dýchať história. Nadšenci čínskeho objavu papiera odídu z mesta doslova s novým pohľadom na svet. V mestečku má sídlo múzeum zamerané na papier. S mestom sa tiež spája meno skladateľa a rodáka zo Želazowa Wola (neďaleko Varšavy) Fryderyka Chopina. Ako 16-ročný sa tu v roku 1826 liečil a dokonca koncertoval. V centre kúpeľného parku je po ňom pomenovaná architektonická pamiatka. Práve tam sa v spomínanom roku 1826 uskutočnil jeho koncert. Od roku 1948 sa tiež v meste koná Medzinárodný Chopinov festival.
Oblasť, v ktorej nájdeme tieto kúpele patria do Dolnosliezskeho vojvodstva. Vojvodstiev nájdeme v Poľsku šestnásť. Hlavným mestom toho nášho je mesto Vroclav v preklade Vratislav. Má asi 635-tisíc obyvateľov a v roku 2016 bolo Európskym hlavným mestom kultúry a v roku 2012 bolo jedným z poľských miest, v ktorých sa konali ME vo futbale. Medzi jeho partnerské mestá patrí ukrajinský Ľvov, nemecké Drážďany, český Hradec Kráľové či kanadské Toronto.
Poľské biatlonové centrum je vybudované na juhozápade katastrálneho územia Dusziniek a je tak ešte k hraniciam s Českou republikou vo vojvodstve Dolné Sliezsko a je obklopené Orlickými horami. Tento areál poskytuje najlepšie podmienky pre biatlon a klasické lyžovanie v Poľsku a slúži ako tréningové centrum pre domácu reprezentáciu. Pravidelne sa tu uskutočňujú poľské majstrovstvá. Aréna prebehla modernizáciou v sezóne 2012, kapacita tribúny je 1500 divákov. V roku 2010 sa tu odohrali letné MS v biatlone, prvé medzinárodné podujatie na snehu - IBU Cup - prebehlo v poľskom centre v januári 2015. Na túto edíciu majú najlepšie spomienky nemeckí biatlonisti, ktorí vyhrali päť zo šiestich súťaží. Najlepší slovenský výsledok v tomto stredisku drží Ivona Fialková, ktorá tu v šprinte pred dvoma rokmi obsadila 20. miesto.