Daniel Kuzmin bol bežcom na lyžiach a pred vyše dvanástimi rokmi sa spoznal s Anastasiou Šipulinovou. Po sobáši a návrate do súťažného kolotoča po prvej materskej dovolenke (už v našich farbách) sa stal jej osobným trénerom. Neskôr sa vytvoril ich samostatný tím a s krátkou výnimkou pri ženskom tíme počas jej druhých materských povinností sa venoval najmä svojej manželke. Do aktuálnej sezóny už ale vstupuje aj ako reprezentačný tréner mužov. Preto sme ho oslovili, aby nám porozprával o svojich nových úlohách.
Po fantastickej minulej sezóne, keď ste sa venovali najmä Nasti, ste sa stali trénerom mužského tímu. Vy ste to iniciovali? Alebo chlapi, zväz? Ako a kedy to vznikalo?
Prišlo to z mojej strany akosi prirodzene. Nie je tajomstvom, že s Nasťou už premýšľame o konci kariéry a v jej prípade robíme skôr krátkodobé rozhodnutia, takže som po minulej zime oslovil zväz, či by nechceli mužského trénera. Mal som ponuky aj zo zahraničia, ale rozhodol som sa uprednostniť našich chlapov, lebo som presvedčený o ich potenciáli.
Nasťa sa pred pár mesiacmi vyjadrila, že veľa dosiahla a teraz cíti potrebu pomáhať biatlonu, mladým, odovzdávať skúsenosti. Je práve to spojenie s mužským tímom takouto cestou v tomto aktuálnom období? Ako to vníma? Je jej v takomto väčšom kolektíve dobre?
Určite. Nasti prospelo, že bola vo väčšom kolektíve a ukázala chlapcom rôzne špeciálne cvičenia, ktoré predtým nevideli. Chlapi ešte nikdy nemali takúto prípravu, takže teraz alebo nikdy, ako sa hovorí.
Nasťa Kuzminová s Danielom Kuzminom (© Igor Stančík / SZB) |
V tíme je s vami Tomáš Kos ako strelecký tréner. Hľadali ste odborníka na streľbu a prišli ste na toto meno, alebo už od začiatku ste cielene mali záujem o neho? Aj pre Nasťu to musí byť zmena, lebo so streleckým trénerom ste v posledných rokoch nespolupracovali.
Nasťa už dlhšie premýšľala, že by potrebovala odborníka, ktorý by jej dal nejaké rady a odporúčania z hľadiska streľby. Teraz už aj pri mužoch zosilnela táto potreba a keďže Juraj Sanitra je zabudovaný v ukrajinskom tíme, napadlo nám hneď Tomášovo meno. Bol to pretekár a dvadsať rokov je už trénerom, teda má množstvo skúseností. Rokovania boli úspešné a sme veľmi radi, že je v našom kolektíve. Vo všetkých tréningoch nachádzame spoločnú reč a pomôže chlapcom posunúť streleckú techniku dopredu.
Kto ho vlastne platí, lebo na stránke Dukly sme ho nenašli.
Zväz, na Dukle už nie je toľko miest pre trénerov.
Nedávno sme čítali, že Martin Fourcade sa sťažoval na podmienky francúzskeho tímu. Vraj nemajú peniaze a má veľké problémy profesionálne pracovať. Ako vnímate situáciu v našom tíme? Zjavne sa dajú nosiť medaily, takže asi to nie je až taká katastrofa, alebo sa mýlime?
Vo sfére financií sa nemôžem sťažovať. Ministerstvo obrany, Dukla, ministerstvo školstva, máme vlastných sponzorov, zväz. Všetky zložky fungujú veľmi dobre a všetky peniaze šli na Nastinu prípravu a zabezpečenie realizačného tímu. Aj teraz s mužmi je všetko v poriadku. Nám tu chýba len zázemie. Za posledných osem rokov sme priniesli sedem medailí z OH - šesť Nasťa, jednu Paľo Hurajt. Tiež dve medaily z MS, x medailí z ME. No nemáme tu napríklad vyhovujúcu kolieskovú dráhu na letnú prípravu a ani areál v Osrblí ešte nie je na sto percent vybudovaný. Ani nevravím o tréningových areáloch. Tie tu nie sú a ak neboli postavené teraz, už možno nikdy nebudú. Počúvali sme od politikov nejaké sľuby, ale skutočnosť je smutná. Takže ak chceme kvalitne trénovať, musíme chodievať aj na sústredenia do zahraničia.
Ale my sa nesťažujeme, za podmienkami vycestujeme a nič sa nedá robiť. Fourcade sa sťažoval, že si musia sami variť. Nasťa tiež občas varí a nič si z toho nerobíme. Ak sa človek chce sťažovať, vždy by si niečo našiel, ale ak by sme zvolili takúto taktiku sťažovania sa, výsledky by nikdy neprišli. A u nás je to tak, že ak sú výsledky, prídu aj peniaze. Nasťa si ich vybojovala. Verím, že sa to podarí aj chlapom.
Daniel Kuzmin (© Igor Stančík / SZB) |
Príprava sa blíži ku koncu, takže nám povedzte, ako ste s ňou spokojný. Vieme, že v Lenzerheide neboli ideálne podmienky, ale to je len jedno sústredenie. Leto a jeseň dopadli dobre? Kde ste všade boli?
Po sezóne sme sa na vylyžovanie snažili maximálne využiť Sjusjoen. Chlapi tam boli prvý raz, takže už to bol posun dopredu. Bol to základ pred letom. Už klasickú letnú prípravu sme začínali doma v Banskej Bystrici, využívali sme kolieskové lyže, boli sme aj na sústredení v Liptovskom Mikuláši. Potom prišla Pokljuka, tak Oberhof, letné MS v Novom Meste, potom sme sa tam ešte vrátili na krátke sústredenie. Tak klasika ľadovec Dachstein, potom Lenzerheide, kde to bolo dosť obmedzené, ale nikde nie sú ideálne podmienky, všetci s tým mali problémy. No a po krátkej pauze doma sme prípravu uzavreli v Obertilliachu. Myslím si, že príprava dopadla tak na 95 % a sezóna ukáže.
Poďme si prejsť pretekárov. Maťo Kazár je najstarší, má svoju hlavu, vieme, že chce byť čo najviac s rodinou. Ako sa teda pracovalo s ním? Mal nejaké ústupky?
Maťo je svojský človek, boli s nim rôzne debaty, uvažoval aj o konci kariéry, v máji to už aj tak vyzeralo, ale na zväze ho prehovárali, aby to ešte skúsil, veď ešte má čo nášmu tímu dať. Podarilo sa, takže sa s nami normálne pripravoval. Každý človek, ktorý má svoju rodinu, to pozná, že chce byť čo najčastejšie s deťmi a nechce už toľko cestovať. Takže Maťo spolu s Nasťou najviac trpia na to, že tu nemáme to zázemie, o ktorom som hovoril. Pretekári sú často unavení z toho cestovania. Ideme von, potom 5-6 dní doma a znova cesta preč. Niekedy je to už nenormálne. Maťo mal menšie ústupky, nebol na všetkých sústredeniach celý čas. Verím, že ešte nepovedal posledné slovo a ukáže sa v tejto sezóne.
Dal si povedať ešte v niečom? U takých starších pretekárov je už aj umenie nezhoršiť sa, veď svet ide rýchlo dopredu.
Ja hovorím, že všetko sa dá. Je to šport. Kto veril Nasti, že sa po narodení Olívie vráti takýmto štýlom a dosiahne to, čo dosiahla? Nikoho by som nezatracoval. A tiež si povedzme, že Fourcade, Bö, Šipulin, Peiffer... veď to sú obyčajní ľudia z mäsa a kostí ako aj naši chlapi.
Matej Kazár (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk) |
Martin Otčenáš prežíval náročné obdobie. Nepohodol sa s trénerom Gašperčíkom, trénoval často sám spolu s manželkou, no tá mu zjavne pomohla na strelnici, kde sa výrazne zlepšil, ale ostal pred bránami veľkého výsledku v prvej lige. Nájde už tú pohodu, ktorá mu chýbala?
Podľa mňa to s Martinom vyzerá dobre. Každý pretekár, ale aj človek, má svoju hlavu, svoje muchy. S niekým vychádza lepšie, s niekym horšie, je to prirodzené. Absolvoval s nami stopercentné tréningy, všetko ide podľa plánu. Áno, posledné dva roky mu so streľbou veľmi pomohla manželka Nataša a myslím si, že aj jeho sebavedomie šlo hore. On je schopný podať perfektný výkon, ak sa mu zadarí na tej podložke. Ukáže nejaký výsledok, veľmi v to dúfam.
Tomáš Hasilla sa nadýchol v predminulej sezóne, ale v poslednej zime veľmi zápasil so svojou malokalibrovkou a keď sa mu nedarilo na strelnici, logicky sa zhoršil aj na trati. Urobili ste nejaký reštart? So streleckou úspešnosťou pod 70 % sa nedá pretekať.
Museli sme si najprv vyjasniť, aké chyby robil na strelnici, prečo k nim dochádzalo. Prišli sme dokonca na technický problém. Mal pokazený diopter. To sme vyriešili, zmenil aj pažbu. Teraz už po technickej stránke funguje všetko na sto percent. Takže už je to len na ňom a jeho psychike počas pretekov na strelnici.
A bežecká stránka?
Viete čo, ja som v niečom optimista, v niečom pesimista, ale ja chcem od Tomáša, ale aj všetkých, aby v tejto sezóne ukázali svoj najvyšší level výkonnosti. V príprave mali stopercentné zabezpečenie. Finančné toky, ktoré predtým šli iba pre Nasťu, teraz pomohli celej skupine, ku ktorej sa pripojila. Ich budget bol dosť navýšený. To všetko musí vyústiť v lepšie výsledky. Viac sme im nemohli dať. Ak sa v tejto sezóne neukáže dobrý výsledok tejto práce, asi už tým chlapom nikto nikdy toľko nedá. Ako sa hovorí, už im ani svätená voda nepomôže.
Tomáš Hasilla (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk) |
Myslíme si, že so Šimonom Bartkom sa vám asi dobre robilo. Posledné roky rástol, hlavne na trati to bolo viditeľné. Môžeme priložiť aj klasickú klišé otázku, aký má potenciál? Na strelnici sa však stále veľmi trápi.
Tréningy, spiroergometrické testy, ale aj MS v letnom biatlone jasne ukázali, že má na to. Musím zaklopať na drevo, že je veľmi dobre pripravený. Stále má tie svoje problémy na strelnici, prestáva si veriť. Stále mu vravím, že na streľbu musí prísť s vyčistenou hlavou, ale on už aj na tréningu urobí chybu a potom o nej rozmýšľa a takto to ide dookola. To nie je cesta. Vyčistená hlava je základ. Veľká škoda toho, lebo bežecky môže patriť do svetovej špičky.
A ešte čo sa týka tej streľby, je pravdou, že Šimon nie je strelecký talent. Ale to ani Nasťa. Tiež všelijako strieľavala, ale vidíte, stala sa najlepším individuálnym športovcom v olympijských disciplínach všetkých čias.
Nemal teda nejakú technickú závadu na flinte? Prekvapilo nás, že u Hasillu ste ju našli.
Nie, s Tomášom Kosom sme to podrobne analyzovali, ale vyzerá to tak, že je to o hlave. Robíme s ním.
Michal Šíma sa vo Svetovom pohári nevie chytiť, už dosť stagnoval a často ho vytláčal Bartko zo zostavy. Síce sa zlepšil na trati, ale padol strelecky, trápil sa s ležkami. Myslíte si, že sa vám to podarilo zvrátiť a pôjde hore?
Nebojím sa povedať, že Michal je jedným z najlepších technických typov, ktoré som videl na trati. Silovo je veľmi dobrý, rovnako koordinačne. Vôbec nič mu nechýba na tréningu, len v pretekoch vidíme, že mu to nejde. Sú také tréningové typy, že tam ukáže všetko, ale príde na preteky a nezvládne to. Dúfam, že táto sezóna sa mu už vydarí, lebo takto nemôže pokračovať ďalej. Nechápem, ako je možné, že to, na čo trénuje, nemôže ukázať v pretekoch. Možno to zistím počas sezóny, ale veľmi verím, že to zlomí.
Michal Šíma (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk) |
Podľa vašich vyjadrení, ale aj správ z tímu, to vyzerá dobre a chalanom by sa snáď mohlo dariť viac ako v minulosti, aspoň niektorým. Aké ciele si dávate pred sezónou? S čím by ste boli spokojní?
Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že ja absolútne odmietam nízke ciele. Raz bodovať v sezóne, jazdiť stíhačky, to nie sú ciele. Keď sme s Nasťou prišli jazdiť za Slovensko, už pred prvou sezónou sme povedali, že ak bude všetko v poriadku, našim cieľom je umiestnenie do desiateho miesta na MS a medaila z ME. Veril nám niekto? A čo sa stalo? Striebro na MS a dve zlaté medaily na ME.
Ja som chlapom hneď na začiatku povedal, že si musia stanoviť vysoké ciele. Jasné, že nie hneď v tomto prvom roku, že sa stanú majstrami sveta, ale ak si športovec sám pre seba nepostaví vysoký cieľ, nikdy nedopadne dobre. A opakujem. Ak nebudú výsledky, nebudú financie, nebudú sústredenia, nebude zabezpečenie. A systém z hľadiska štátnych dotácií je nastavený tak, že sa rátajú iba výsledky z OH, MS a ME. Zatiaľ je štát najväčším sponzorom reprezentácie. Chlapi tie ciele poznajú, držím im palce.
Každá sezóna má svoj pretekársky plán. V tejto máme dve kolá SP v zámorí. Plánujete teda niečo vynechať, alebo, ak budú všetci zdraví, absolvujete všetko?
Budem logicky rozprávať za svoju skupinu, teda celý mužský tím a Nasťa s Terkou. Chystáme sa na všetky kolá SP v prvých dvoch trimestroch a tiež predbežne všetci chceme ísť do Kanady na siedme kolo. O týždeň je potom SP v Salt Lake City, kam s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme cestovať. Zmena by nastala, ak by bola napríklad Nasťa vysoko v celkovom hodnotení SP, v tom prípade by tam šiel maličký tím. Časť tímu potom pôjde na ME do Minsku. Mená teraz nemá zmysel uvádzať, sezóna sa bude nejako vyvíjať, ale plán je taký, že ME nepôjdu všetci, iba niektorí muži. Ostatní sa budú pripravovať na MS v Anterselve.
V minulosti ste sa sústredili hlavne na Nasťu. Teraz máte zrazu v tíme sedem športovcov. Ako sa vám teda pracuje s takým množstvom ľudí?
Je to pre mňa veľká zmena, lebo nikdy predtým som nemal skúsenosti s mužským manšaftom. V niečom je to veľmi dobré, lebo ženy majú občas tie svoje boľačky - bolí ma hlava, teraz toto nespravím. Ale chlapi neriešia a je to jednoduchšie. Môžem jednať priamo, niekedy aj poslať niekam... Ale tréningy treba vymýšľať ťažšie. No Nastine tréningy boli v posledných sezónach dosť náročné, takže to bola malá zmena. Dokonca môžem povedať, že niektoré jej tréningy boli zaberákom aj pre nich. Ale, samozrejme, že mali toho viac.
Daniel Kuzmin (© Igor Stančík / SZB) |
Razili ste teóriu, aby malo všetkých päť chlapov úplne rovnaké tréningy? Stačili si, či nie?
Bola to moja prvá sezóna s nimi, nemohol som robiť rozdiely, že ty si lepší, alebo ty naopak na toto nemáš, tak rob niečo iné. Takto to nefunguje. Nerobil som žiadne individuálne plány. Pracovali sme spoločne, stačili si. Ani v tých najväčších tímoch sa nerobí individuálne, napríklad všetci členovia nemeckého tímu robia všetko spolu. Samozrejme, ak sú tam nejaké zdravotné problémy, potom sa to individualizuje. Ale inak nie.
Robilo sa vám teda v novom kolektíve dobre?
Hej, robilo sa mi dobre. Každý športovec je v niečom unikátny a dalo sa s ním dobre pracovať. Ja absolútne neuznávam tie názory, že toto je slabý pretekár, z neho nič nebude.
Nálada v tíme je teda dobrá? Už ste určite v očakávaní sezóny. Tešíte sa najviac na Östersund, alebo na niečo iné?
Áno, sme už v očakávaní sezóny. Dúfame, že nám vyjde to, čo sme si predsavzali, a chceme vidieť výsledky. Počasie nám v tomto období robí vrásky. Je teplo. Dúfame, že sa všetko uskutoční podľa plánu. Som veľmi zvedavý, ako to zvládne organizačný tím v Pokljuke. Majú sa tam ísť aj vytrvalostné preteky, takže ozaj to bude náročné. Ja len dúfam, že sa nebudú rušiť preteky, alebo presúvať na iné miesto, lebo to by vznikali logistické komplikácie atď. Teraz to máme výborne vymyslené, že zo strediska záverečnej prípravy to máme do Pokljuky na dve hodinky cesty.
Ďakujeme za rozhovor a držíme palce, aby ste všetci zažili vydarenú sezónu!