Biatlon nie je len šport o biatlonistoch. Na správny chod pretekov dozerajú ako inak rozhodcovia. Jedným z nich je aj prezident Slovenského zväzu biatlonu Tomáš Fusko, ktorý je už v týchto chvíľach v Hochfilzene, kde bude zodpovedať za rozhodcov v priestoroch štartu a cieľa. Ešte predtým sme sa s ním porozprávali o právach a povinnostiach rozhodcov.
Tomáš Fusko (© Igor Stančík / SZB) |
V stanovách SZB sa píše, že Prezídium SZB môže vybrať najlepších rozhodcov, ktorí ďalej môžu absolvovať školenie na získanie licencie medzinárodného rozhodcu. Môžete opísať proces výberu týchto rozhodcov?
V biatlone máme tri stupne rozhodcovských kvalifikácii. Najnižší kvalifikačný stupeň je I. a najvyšší III. kvalifikačný stupeň (trieda). Aby mohol niektorý z rozhodcov s platnou licenciou získať vyššiu kvalifikáciu, musí sa najskôr po dvoch rokoch od získania súčasnej triedy zúčastniť školenia na získanie licencie vyššieho stupňa (II. a III. triedy). Vždy pri školení na vyššiu úroveň rozhodca skladá skúšky zo spôsobilosti, jednoducho povedané, robí testy, na ktorých sa preveruje, či ovláda pravidlá IBU. Tí rozhodcovia, ktorí majú najvyššiu slovenskú kvalifikáciu (III. triedu), sa môžu uchádzať o zisk licencie medzinárodného rozhodcu. V zásade sú to aktívni rozhodcovia, ktorí ovládajú cudzí jazyk, majú kladný vzťah k tejto práci a dosahujú v nej dobré výsledky. Jedným slovom, sú spoľahliví.
Vy máte najvyššiu možnú licenciu, licenciu technického delegáta. Existuje na Slovensku viac takých rozhodcov?
Áno, sme traja. Okrem mňa majú licenciu technického delegáta ešte Juraj Sanitra a Radovan Šimočko.
Poznámka šéfredaktora:
Bývalý prezident SZB a dlhoročný reprezentačný tréner či strelecký kouč Anastasie Kuzminovej Juraj Sanitra má automaticky pozastavenú činnosť, teda nepatrí medzi technických delegátov nominovaných na podujatia IBU, pretože je trénerom ukrajinského mužského tímu a podľa pravidiel IBU sú to logicky nezlúčiteľné funkcie. Súčasný prezident SZB Tomáš Fusko má tento rok iba jedinú nomináciu, a to práve na Hochfilzen, keďže sa sústredí najmä na prípravu MSJaK v Osrblí a zároveň bol kvôli znalosti ruštiny často nasadzovaný na ruské podujatia SP či IBU pohára, ktoré kvôli známej kauze z kalendára IBU vypadli.
Veľmi dobrú prácu v posledných rokoch odvádza na tomto poli brat nášho bývalého reprezentanta Radovan Šimočko, ktorý je zvyčajne zodpovedný za trate a medzi piatich nominovaných rozhodcov na podujatiach svetového pohára sa v tejto zime dostal až päťkrát. Rozhodoval už v Pokljuke a bude aj v Hochfilzene, Novom Meste na Morave, Canmore a Salt Lake City.
|
Ako sa môže slovenský rozhodca dostať k tejto licencii?
IBU pozná dve kvalifikačné úrovne a to Medzinárodný rozhodca (IR) a Technický delegát (TD). Národná federácia (SZB) odporúča pravidelne IBU najskúsenejších slovenských rozhodcov s najvyššou kvalifikáciou. IBU potom pozve odporúčaného rozhodcu na skúšky medzinárodného rozhodcu. Tento proces sa opakuje aj pri TD, keď národná federácia (SZB) odporúča do aktívu technických delegátov najskúsenejších medzinárodných rozhodcov, ktorí majú najmenej štyri roky licenciu medzinárodného rozhodcu a kde ďalej uchádzač skladá skúšku na technického delegáta.
Rozhodcovia sediaci v trestnom kole kontrolujú odkrúženia (© Igor Stančík / SZB) |
Existuje nejaké vekové rozhranie, odkedy dokedy môže rozhodca zastávať funkciu medzinárodného rozhodcu?
Podľa pravidiel IBU existuje vekové rozhranie. Na kvalifikačné testy (skúšky) Medzinárodného rozhodcu, ktorý chce absolvovať kvalifikačné skúšky, nesmie byť starší ako 60 rokov a medzinárodný rozhodca, ktorý chce absolvovať kvalifikačné skúšky na technického delegáta, nesmie byť starší ako 55 rokov veku. Minimálny vek bol zrušený a je stanovená len povinnosť byť štyri roky národným rozhodcom.
V biatlone panuje asi podobná rozhodcovská hierarchia ako napríklad vo futbale. Mohli by ste popísať, za čo zodpovedá technický delegát?
Technický delegát má na podujatí IBU tri hlavné funkcie. Zastupuje IBU v technických záležitostiach, zabezpečuje, aby preteky prebiehali podľa Pravidiel pretekov IBU, ako aj ostatných príslušných predpisov IBU a pôsobí ako konzultant a poradca organizátora s cieľom zabezpečiť, aby sa uskutočnili čo najlepšie preteky. Je vždy predsedom súťažnej poroty a zároveň pôsobí ako vedúci technickej skupiny medzinárodných rozhodcov IBU. Pri príprave a priebehu pretekov musia organizátori, družstvá a medzinárodní rozhodcovia plniť príkazy technického delegáta, vydané na základe predpisov IBU, pri príprave.
Mohli by ste uviesť nejaký príklad pre lepšie porozumenie?
Tento týždeň nás čaká svetový pohár v rakúskom Hochfilzene, kde som bol delegovaný z IBU aj ja. Tentokrát nebudem plniť rolu technického delegáta, ale medzinárodného rozhodcu zodpovedného za štart a cieľ.
A na čo presne budete dávať pozor?
Ako šéf štartu a cieľa kontrolujem a zodpovedám za prácu rozhodcov, ktorí tam pracujú a zodpovedám za to, aby bolo všetko v súlade s pravidlami. Či už sú to priestory štartu a cieľa, rozloženie priestorov alebo označenie podľa pravidiel. V priebehu samotnej súťaže dozerám na rozhodcov a tiež sledujem, či pretekári prichádzajú na štart v správnom poradí, kontrolujem, aby mali lyže a palice podľa pravidiel IBU, kombinézy, oblečenie, štartové čísla, zbrane v súlade s pravidlami IBU pre reklamu.
Takže technický delegát je niečo ako hlavný rozhodca?
Správne. Na svetovom pohári je technický delegát šéf všetkých rozhodcov.
Čo sa stane, ak si napríklad rozhodca na trati všimne pochybenie pravidiel? Čo vtedy musí urobiť, musí to oznámiť technickému delegátovi?
Všetci rozhodcovia sme spojení vysielačkami a ak je podozrenie, že došlo k nejakému porušeniu, tak tento problém medzi sebou konzultujeme a hlásime technickému delegátovi, pretože zároveň dohliadame na to, aby nedošlo k porušeniu pravidiel.
Čiže vy tam nie ste len preto, aby ste pokutovali prehrešky, ale aj preto, aby sa prehrešky vôbec nerobili? Môžete to vysvetliť?
Áno, ak vidíme nejaké pochybenie, čo sa dá na mieste odstrániť, napríklad pred štartom, že pretekár nemá povedzme označenie svojho štartového čísla na nohe alebo nemá dostatok nábojov v zásobníku alebo má nesprávne umiestnených marketingových partnerov a ďalšie technické záležitosti, tak ak sa to dá ešte napraviť, tak ho upozorníme, aby chybu odstránil na mieste, aby sme jeho respektíve národnú federáciu, ktorá ho prihlásila, nemuseli sankcionovať.
Dajme tomu, že rozhodca na strelnici zistí porušenie nejakého pravidla a nahlási to technickému delegátovi. Môže ešte technický delegát toto rozhodnutie zmeniť alebo úplne zrušiť?
Po každých pretekoch zasadá takzvaná súťažná porota, jury, ktorej predsedá technický delegát a ak by malo dôjsť buď k penalizácii alebo možno aj k diskvalifikácii, tak o tom táto súťažná porota rozhoduje. Tu už na rad prichádzajú aj ďalšie dôkazy, ktoré by hovorili o správnosti rozhodnutia tohto rozhodcu.
Kontrolujú sa aj malokalibrovky (© Igor Stančík / SZB) |
Napríklad, aké dôkazy to môžu byť?
Na strelnici sú kamery, pretekári majú elektronické čipy, do PC sa zaznamenáva vyhodnotenie terčov. Ak sa niečo ukáže ako chybné, tak to následne ešte vyhodnocujeme z viacerých uhlov, viacerých pozícií tak, aby nedošlo ku chybnému rozhodnutiu. V praxi to je tak, že keď niečo nie je isté, v priamom prenose pri mene pretekára, pri ktorom existuje podozrenie z porušenia pravidiel, svieti hviezdička a vtedy sa vie, že je nejaký problém a musí sa zistiť a potvrdiť, či pretekár naozaj porušil alebo neporušil pravidlá.
Môže rozhodca dostať aj pokutu za chybné rozhodnutie? Alebo nejaký trest?
Áno, môže, ale zatiaľ som sa s tým nestretol. Skôr by šlo o vylúčenie rozhodcu zo skupiny medzinárodných rozhodcov.
Už ste nám povedali, za čo zodpovedá technický delegát, ale čo ostatní rozhodcovia? Na čo presne dáva pozor napríklad rozhodca na strelnici?
Čo sa týka strelnice, existujú tam rôzne pravidlá, napríklad porušenie bezpečnosti, ktoré je najzávažnejšie, lebo pretekári strieľajú zo zbraní, ktoré sú nebezpečné. Sú presne dané pravidlá, ako sa má manipulovať so zbraňou, to znamená, ako ju pretekár nosí na ramenách, kedy ju skladá na strelnici, ako môže zaujať streleckú polohu, kedy môže vkladať zásobník, kedy môže nabíjať zbraň a tak ďalej. Pri všetkých týchto úkonoch sú dané pravidlá a v prípade, že ich pretekár poruší a rozhodca priestupok klasifikuje ako nebezpečnú manipuláciu, tak to môže znamenať diskvalifikáciu. Toto je asi také najzávažnejšie porušenie pravidiel. Samozrejme, môžu tam byť aj veci technického pôvodu ako chybný terč a podobne. Potom sa rieši, či sa použije náhradný terč alebo je možné chybu odstrániť a použije sa ten istý terč. Môže nastať aj taká situácia, že sa rieši, či bol zásah, že zlyhala elektronika. Rozhodca na strelnici rieši veľa vecí.
Kto konkrétne vyberá rozhodcov na jednotlivé podujatia?
Technická komisia Medzinárodnej biatlonovej únie deleguje rozhodcov na jednotlivé svetové poháre.
A je to platená funkcia?
Dá sa povedať, že nie. Organizátor iba uhradí všetky náklady daným ľuďom, ktorých zoznam dostane od IBU a komunikuje s nimi. Sú tam iba diéty na tých pár dní. Bežne si berieme dovolenky v zamestnaní. IBU nás potrebuje prakticky iba niekoľko dní, max. pár týždňov v roku. Všetci to robíme, lebo biatlon máme radi, chceme mu pomáhať a byť jeho súčasťou.