Minulý týždeň sa niesol v znamení bohatého biatlonového programu. Okrem pretekov Svetového poháru si fanúšikovia tohto športu prišli na svoje aj v IBU Cupe a juniorskom IBU Cupe. Novými hrdinami sa stali Johannes Dale a Anastasija Morozovová. Obaja si na konto pripísali dva víťazstvá. Sumarizujeme aj výkony Slovákov.
Dale si víťazstvá nenechal zobrať
Druhé kolo IBU Cupu malo jedného suveréna. Bol ním Johannes Dale, ktorý v talianskom stredisku Ridnaun Val Ridanna ťažil z výbornej bežeckej prípravy. Dale zahájil svoju spanilú jazdu v sobotňajšom šprinte, kedy na trati odrovnal všetkých súperov a o výhru ho nepripravilo ani 150 metrov, ktoré musel odbehnúť na viac. Nór si vytvoril dostatočný náskok do stíhačky, v ktorej opäť predviedol pár chýb na strelnici, konkrétne dve, ale jeho silná stránka, beh, ho znovu podržala nad vodou. Naplno svoj bežecký talent ukázal na poslednom okruhu, kde musel v priamom súboji o víťazstvo poraziť svojho súpera, čo sa mu nakoniec podarilo o takmer 14 sekúnd. Minulý rok ešte účastník juniorskej kategórie si lepší štart medzi dospelými nemohol ani želať a poriadne zaklopal na dvere, ktoré vedú do Svetového pohára. Je len otázkou času, kedy ho v tejto súťaži uvidíme.
V Taliansku sa nestratili ani staré známe tváre z minulej sezóny. Jednou z nich je Anton Babikov, ktorého v oboch individuálnych štartoch zdobila parádna streľba. Ruský biatlonista totiž z celkového počtu 30 terčov minul len jeden, presnejšie v stíhačke, a práve tento jeden výstrel mimo ho stál víťazstvo. Babikov však ako v šprinte tak aj v stíhačke získal 54 bodov a upevnil si vedúce postavenie v priebežnom poradí IBU Cupu. Ostatným ruským biatlonistom, ktorí sa krčia na druhom a treťom mieste v poradí IBU Cupu, sa v Ridnaun Val Ridanna nedarilo podľa predstáv. Alexander Povarnitsyn sa poriadne vytrápil na stojkách a najlepšie umiestnenie získal v stíhačke. Bolo ním siedme miesto. Sergej Korastjlev zase kdesi zabudol svoju bežeckú formu z pred týždňa a ani dve nuly v šprinte mu nestačili na to, aby zabojoval o pódium. Skončil siedmy.
V dobrom svetle sa ukázali aj ďalší dvaja Nóri. Sivert Bakken si k dokonalosti želal už len lepšiu mušku, pretože ani jedny preteky nedokázal zájsť bez chyby. Bakken však pozbieral body za tretie miesto v šprinte a štvrté v stíhačke. To Fredrik Gjessbakk sa ani raz nedostal do Top 5, ale dve zhodné umiestnenia na šiestom mieste mu tiež vyniesli slušný balík bodov. Obaja Nóri však strácali v bežeckej časti na svojho mladšieho kolegu. Zaujímavý interný súboj zviedli francúzski pretekári. Fabien Claude ho vyhral o jeden jediný bod, keďže v súčte šprintu a stíhačky získal 83 bodov, Simon Fourcade mal 82. Simon však dokázal vyskočiť na debnu, čo sa Clademu nepodarilo.
Fredrik Gjessbakk vlani v Osrblí (© BR pre Biatlon-Info.sk) |
Na trón sa posadila Morozovová
Aj medzi ženami oba individuálne preteky ovládla jedna jediná žena. Bola ňou Anastasija Morozovová, ktorá najlepšie skĺbila všetky biatlonové zručnosti. Morozovová nebola najrýchlejšou a ani najpresnejšou pretekárkou, tieto honory patrili iným ženám, ale tam, kde najrýchlejšie biatlonistky chybovali a najpresnejšie strácali dokázala podať najlepší výkon. Mladá Ruska už v šprinte ukázala, aký talent v nej drieme. Jedna chyba v stoji ju nemusela mrzieť, pretože v ťažkých podmienkach, fúkal doslova hurikán, malo lepší strelecký zápis len pár žien. Potom prišla stíhačka a zaujímavý kontrast medzi streľbou v ľahu a v stoji. Totiž na ležkách minula tri terče, pričom v stoji zostrelila všetkých desať. Podobný úkaz nie je v biatlone netradičný, ale vidí sa len málokedy. Anastasija môže byť po druhom kole spokojná. Nielenže získala svoje prvé víťazstvá v sezóne, ale dostala sa aj do čela IBU Cupu.
Jedinou pretekárkou, ktorá vedúcej žene aspoň raz dýchala na chrbát bola Ingela Anderssonová. Švédke vyšli štarty na domácej pôde v Idre, no na ne dokázala nadviazal aj v Taliansku. V jej obľúbenej disciplíne, rýchlostné preteky, skončila na druhom mieste, pričom na víťazku stratila len šesť sekúnd. Tie stratila v bežeckej časti. Ďalší deň, v nedeľu, sa Anderssonová prezentovala rýchlejším bežeckým výkonom, ale poľavenie prišlo na strelnici. So štyrmi chybami sa prepadla na piatu pozíciu, ale stačilo jej to k tomu, aby si postrážila druhé miesto v priebežnom hodnotení kontinentálneho pohára. To celkovo tretia žena, Svetlana Mironovová, musela ruským trénerom urobiť poriadne vrásky. Mironovová opäť nenašla súperku, čo sa týka behu, najlepší bežecký čas dosiahla ako v šprinte, tak aj v stíhačke. Potom tu bola ale strelecká časť, v ktorej spolu zapísala až sedem chýb, len v šprinte štyri, čo je aj na IBU Cup hororová bilancia.
V Ridnaun Val Ridanne sa nestratila ani tretia ruská pretekárka. Victoria Slivkovová ani raz nevypadla z Top 5, pričom v stíhačke sa prebojovala na striebornú pozíciu. Slivkovová totiž strieľala ako z dela, v nedeľu neminula ani raz a to bol základ k jej najväčšiemu úspechu v tejto sezóne. Dobré meno ukrajinskej škole urobila zase Naďa Bielkinová, a to predovšetkým v rýchlostných pretekoch, kde sa mohla oprieť o svoju streľbu. Tretie miesto bolo odmenou za výborne zvládnuté preteky. V druhom prípade to už taká sláva nebola, ale Ukrajina aj v stíhačke predsa dostala jednu svoju ženu do Top 5. Bola ňou Julia Žuravoková. Obe Ukrajinky však strácali veľký počet sekúnd v bežeckej časti, čo nie je dobrá správa pre ich fanúšikov pred zvyškom sezóny. Vzostup švédskeho biatlonu dokumentujú nielen úspechy Švédov vo SP, ale aj výkony ich žien v IBU Cupe. Ani v Taliansku sa nestratili mená ako Elisabeth Högbergová či Felicia Lindqvistová, no tentokrát ich od pódia delila hlavne kvalitná streľba.
Šíma sa dobre naladil a ukázal menší posun dopredu
Slováci majú za sebou typický IBU Cup. Jeden môže byť spokojný, päť ďalších nie. Nasadili sme päť juniorov, ktorí sa v početnej konkurencii natrápili a k výsledku nedostali. Najskúsenejší Michal Šíma ale zažil najvydarenejší IBU Cup od Majstrovstiev Európy v roku 2014, ktoré sa tiež rátajú do druhej ligy. V Novom Meste na Morave mu vtedy vyšla streľba a dostal sa k 14. a 17. miestu. V Ridanne to nebolo až také dobré, ale vzhľadom na jeho výsledky z posledných sezón bolo už 37. miesto v šprinte dobrou správou. Vzišlo po slušnom bežeckom výkone, lebo minul až trikrát. S takouto streľbou by boli vlani body nonsensom. Veď len vlani na ME (v rovnakom stredisku) bol s toľkými chybami 68., v Arbri so štyrmi 97. Že to nebola nejaká náhoda ukázal včera, keď sa v stíhacích pretekoch posunul o 19 miest na 18. priečku s dvoma dobrými správami - ešte zlepšeným behom, keď mal 17. bežák s mankom do minúty + iba dvoma minelami po troch čistých položkách za sebou. To je na Miša absolútne nevídaný počin. Daniel Kuzmin od neho požaduje takéto výkony a od piateho člena nášho A-tímu je to veľmi dobrý signál, že sa o miestenku na preteky SP tvrdo bojuje. Podľa našich informácií sa ale zloženie mužského tímu pre Nové Mesto meniť nebude. Pravdepodobne zohral úlohu Bartkov rýchly beh.
Michal Šíma (© Igor Stančík / SZB) |
Matej Baloga ukázal, že by už mohol podávať bežecké výkony, ktoré sú blízko prvej tretiny zaplneného štartového poľa IBU pohára. 61. miesto nebolo je preňho najlepšie v kariére, ale zatiaľ ešte nemal nikdy 49. bežák, takže je tam prísľub progresu. Dokonca aj s troma chybami splnil kvótu na SP, a to už je čo povedať. Uvidíme ako to s ním bude vyzerať v Obertilliachu. Ak mu vyjde streľba, môže bodovať.
Ostatní štyria juniori zaostali za konkurenciou, ktorá je pre nich príliš tvrdá. Kľúčovou je ich nadmerná bežecká strata, ktorá ich neoprávňuje myslieť na výsledok. Chlapci Róbert Valenta a Matej Lepeň pretekali iba raz, ale u dievčat s dvoma štartmi sa už dá opatrne hodnotiť. A pre krátkodobý vývoj slovenského biatlonu je to nepriaznivé. Veronika Machyniaková síce priemerne strácala viac ako dve a pol minúty v šprinte, no je to stále veľa. Kvótu na účasť v pretekoch SP by v sobotu splnila iba s dvoma nulami. Strieľať dobre vie, musí to len predvádzať dlhodobo. Aneta Smerčiaková bola veľkým otáznikom. Zostrelila 14 z 24 terčov, no na trati jej to vôbec nešlo. Ako sme písali, u nej potenciál rastu ako úplne novej pretekárky určite je. Uvidíme.
Naše dievčatá sa už v stredu budú môcť porovnať s Teréziou Poliakovou, ktorá si do IBU pohára prichádza zlepšiť náladu a bude dúfať v úspech vo vytrvalostných pretekoch, kde sa jej tak náramne darilo pred dvoma rokmi, keď vyčistila všetkých dvadsať terčov a skončila štvrtá.
Veronika Machyniaková (© BR pre Biatlon-Info.sk) |
Medzi juniormi vládli veľmoci
Cez víkend sa do akcie dostali aj juniori a juniorky, ktorí mali na programe vytrvalostné a rýchlostné preteky. V chlapčenskej kategórii zaujali najmä dvaja víťazi, Viačeslav Maljev, ktorý bol v oboch prípadoch najrýchlejší a Patrick Braunhofer, ktorý sa zase prezentoval dominantným výkonom na strelnici. Mladý Talian totiž zostrelil všetkých 30 terčov, čo je na juniora viac ako fantastické predstavenie. Lídrom juniorského IBU Cupu je po prvom kole Maljev, ktorý okrem víťazstva vybojoval ešte piate miesto.
To medzi dievčatami sa z víťazstiev tešili len Francúzky. V individuále ukázala svoje prednosti Camilla Benedová a v šprinte zase Paula Botetová, ktorá aj vedie priebežné poradie juniorského kontinentálneho poháru. Obe dievčatá sa v Lenzerheide prezentovali kvalitným streleckým výkonom, no Botetová k tomu pridala aj raketový pohon na trati. Svoju stopu zanechali aj ruské a nemecké devy, ktorým však na výhru stále niečo chýbalo. V prípade Hanny Kebingerovej to bol beh, podobne ako v prípade Poliny Ševninovej.
Medzi našimi mladíkmi sa ukázali viaceré prísľuby
Naši biatlonoví fanúšikovia možno ešte s väčším napätím sledovali juniorský IBU Cup, kde sa prezentovali naše nádeje a mnohých zaujímalo, ako to dopadne. Treba povedať, že informovaných asi nič neprekvapilo. Dané výsledky sa čakali. Najlepšie výsledky dosiahli dvaja pretekári ŽP Šport Podbrezová. Tomáš Sklenárik už vlani atakoval najlepšiu desiatku v dorasteneckej kategórii a vyšli mu MS v Otepää. Teraz sa posunul medzi juniorov a dostal sa k 24. pozícii v šprinte po dvoch chybách. Vytrvalostné preteky pokazil. Veľmi ťažko sa usudzuje, či jeho 28. bežák je alebo nie je značným medzisezónny progres, mnohí pretekári tu chýbali, boli na väčšom IBU Cupe a podobne. Tak ako nám aj sám povedal, jeho najbližším cieľom je stabilizovať streľbu, pretože sa zbytočne odstreľuje od skvelých výsledkov.
Mária Remeňová sa zasa presadila vo vytrvalostných pretekoch. S tromi chybami sa dopracovala k 26. miestu a bola aj najvyrovnanejšia, lebo aj šprint ako tak zvládla na 40. pozícii. Okrem streľby sú aj bežecké časy na 36. a 43. mieste prísľubom šance na ďalšie výsledky. Jej veľkou výhodou je, že sa narodila až v roku 2000, takže ešte patrí medzi dorastenky. Tam by mohla bežať naozaj dobre. Tretím prísľubom tohto týždňa je Barbora Horniaková, o ktorej sa už dlhšie šepkalo. 17-ročná pretekárka to ešte kazí na strelnici, no fyzicky je veľmi dobre pripravená. Na 7,5 km metrov dostala iba 1:18 a na 12,5 km iba 2:10. Tam mala výborný 22. bežák. Ak si predstavíme, že na MS v Osrblí bude štartovať v šesťkilometrovom šprinte, mohla by tam lietať. Je ale veľmi nevyrovnaná na strelnici. Aj s troma chybami ale bola v nedeľu 44.

Mária Remeňová vo vlaňajšej sezóne (© archív MR) |
Z pretekárok, ktoré v budúcej sezóne vekovo pripadajú do úvahy na seniorské IBU Cupy, bola lepšia Henrieta Horvátová, ktorá vo vytrvalostných pretekoch urobila iba dve chyby a 34. miesto ju isto potešilo. No na trati to už bolo horšie, čo sa prejavilo v šprinte, kde s dvoma chybami už padla do siedmej desiatky. Tam bola aj Júlia Machyniaková iba s jedinou chybou a Veronika Haidelmeierová má, bohužiaľ, stále problém na trati, kde nakupuje obrovské straty. Rovnaké je to aj s Lukášom Ottingerom a Samuelom Hubačom, ktorí nutne potrebujú nulovať, aby mali šancu, no ani to im nešlo.
IBU už vedie aj rebríček národov mládežníckeho biatlonu v medzinárodných súťažiach, kde budú rátané všetky medzinárodné podujatia v tejto zime. Naši chlapci sú po Lenzerheide na 16. mieste, dievčatá na veľmi slušnej deviatej pozícii. Treba však povedať, že nie všetci mladíci boli vo Švajčiarsku, reálny obraz vznikne až na MSJaK v Osrblí.
Prvé kolo juniorského IBU pohára ukázalo tri prísľuby, jeden poloprísľub a štyri sklamania. Všetci sa presunuli do francúzskeho Station Des Rousses a strediska Premanon, kde už v stredu prídu na rad miešané štafety premiérovo v poradí chlapec - dievča, a šprint so stíhačkou, takže príde k dôležitému psychologickému nátlaku v podobe boja o Top 60. Uvidíme, kto sa tam dostane.