Zdá sa, že šieste kolo SP bude pokračovať v trende predošlých a charakteristiky tejto zimy, ktorou je chlad a dostatok snehu, ale aj silný vietor, ktorý biatlonistom strpčuje život. Ženské vytrvalostné preteky preto mali viacero prekvapujúcich výsledkov, no zvládla ich Laura Dahlmeierová, ktorá sa dostala do čela SP.
Svetový pohár 2016/17: vytrvalostné preteky žien na 15 km |
|||||
![]() |
Anterselva | štvrtok, 19. januára 2017, 14:15 | ![]() |
![]() |
-0,4 ºC |
víťazka: ![]() |
![]() |
6 km/h |
Šieste kolo svetového pohára otvorili vytrvalostné preteky žien, ktoré sa odohrali v chladnom, ale slnečnom počasí. Ako prvá sa objavila na trati hrdinka predchádzajúcich súbojov Mäkäräinenová, ktorá na úvodnej položke pokračovala v čistej streľbe. Lenže v stoji minula až tri výstrely, čo ju dostalo do defenzívnej pozície. Po dvoch streľbách sa usadila na čele pretekov bezchybná Hauserová, ktorej uplynulé kolá SP príliš nevyšli.
Streľba zastavila aj Wiererovú, ktorá urobila po jednej chybe v ľahu i v stoji. Takisto Dahlmeierová na obidvoch položkách minula po jednom terči a svoje súperky napodobnila aj Koukalová, ktorá však bola od nich o čosi rýchlejšia. Po dvoch streľbách sa držala na vysokých priečkach Hinzová, ale vytrvalostné preteky výborne odštartovala Puskarčíková, ktorá trafila úvodných desať terčov a dostala sa na vedúcu priečku.
Dorin-Habertová bola najskôr bezchybná v ľahu, ale na prvej streľbe v stoji netrafila až dve terče, vďaka čomu sa prepadla v poradí. Ešte horšie ako francúzska biatlonistka dopadla Domračevová, ktorá po prvej streľbe okupovala vedúce priečky, ale v stoji chybovala až štyrikrát.
Na tretej položke si udržala čistý štít Hauserová a rakúska pretekárka to mala namierené na vynikajúci výsledok. Lenže aj po tretej čistej streľbe ju prekonala Puskarčíková, ktorá mala pred ňou náskok dvanásť sekúnd. Jej kolegyňa Koukalová si tu pohoršila, pretože v ľahu minula až dva terče. Naopak, Dahlmeierová nezaváhala a so stratou osemdesiat sekúnd sa usadila na tretej priečke. Túto položku zvládla bez chyby aj Dorin-Habertová, ktorá mohla ešte myslieť na pódium.
Po predposlednej položke mali na svojom konte dve chyby Hinzová, Hildebrandová a Hojniszová, ktoré atakovali vysoké pozície, dopredu sa natlačila aj Chevalierová, ktorá zatiaľ chybovala iba jedenkrát. Ešte lepšie sa darilo Podčufarovovej, ktorá aj po troch streľbách sklopila všetky terčíky. Tretia položka sa stala osudnou pre Charvátovú, ktorá tu netrafila tri terče, hoci dovtedy bola bezchybná.
Záverečná streľba poriadne zamávala poradím. Hauserová minula dva terče a zdalo sa, že ku koncu jej dochádzala energia. Výborne rozohrané preteky nezakončila vo veľkom štýle Puskarčíková, ktorá chybovala až tri razy. A tieto zaváhania využila Dahlmeierová. Nemecká biatlonistka zvládla druhú časť pretekov bezchybne a s dvomi chybami sa usadila na vedúcej priečke. Identický strelecký výkon predviedla aj Dorin-Habertovej, ktorá však za ňou zaostávala pol minútu.
Lenže toto poradie dlho neplatilo, pretože po výbornej streľbe prekonala všetky súperky Chevalierová, ktorá dnes minula iba jeden terč, a v záverečnom kole musela ubrániť pred Dahlmeierovou dvadsať sekúnd. Nemecká pretekárka ale v poslednom kole poriadne zrýchlila a Chevaleirovej nakoniec chýbali štyri sekundy, aby ju v cieli porazila.
Potom bola na trati ešte nebezpečná Podčufarovová, ktorá však nezvládla poslednú položku, kde netrafila dva terče. Prekvapením dňa bola Runggaldierová, ktorá minula iba jeden terč, a v záverečnej bežeckej časti vyzvala na súboj o pódium Dorin-Habertovú. A talianska biatlonistka bola v tomto smere úspešná.
V ženských vytrvalostných pretekoch sa odohral dramatický súboj, ktorý bol ovplyvnený nepresnosťou na strelnici. S touto situáciou si najlepšie poradila Laura Dahlmeierová, ktorá vybojovala štvrté víťazstvo v ročníku a predtým ovládla aj individuálne preteky v Östersunde. Nemecká biatlonistka strieľala veľmi dobre, ale jej hlavným benefitom bola bežecká položka, ktorú zvládla najlepšie. A vďaka tomu si opäť vybojovala žltý dres.
Dahlmeierová bola povzbudzovaná nemeckými fanúšikmi (© Petr Slavík, Český biatlon) |
O jej kvalitách sa presvedčila Anais Chevalierová, ktorej ušiel druhý triumf v ročníku o štyri sekundy. A to v záverečnom kole. Francúzsku pretekárku však musel tešiť strelecký výkon, ktorý bol najlepší zo všetkých biatlonistiek, ktoré sa ukázali v Top 10. Na pódium sa nakoniec dostala Alexia Runggaldierová, ktorá dosiahla životný úspech, a musela byť veľmi rada, že sa jej to podarilo pred domácimi priaznivcami. Individuálne preteky jej sedia, v minulej sezóne v nich obsadila desiatu priečku na MS. Aj ona sa dostala na pódium vďaka výbornej streľbe.
Tesne za ňou finišovala Marie-Dorin Habertová, ktorá takisto dobre strieľala, ale bežecky to nebolo z jej strany ono. Na Dahlmeierovú v tomto smere stratila vyše jednu minútu. Potom nasledovali nemecké reprezentantky Hammerschmidtová a Hinzová. Prvá z nich lepšie strieľala, druhá bola silnejšia na lyžiach.
V najlepšej desiatke sa v tejto sezóne premiérovo objavila Monika Hojniszová, ktorá podala vyrovnaný výkon v obidvoch položkách, a až teraz sa to podarilo Oľge Podčufarovovej, ktorá na konci strácala energiu, inak by určite finišovala vyššie. Štvrtou nemeckou zástupkyňou v tejto spoločnosti bola Franziska Hildebrandová a na výkony z úvodných kôl si zaspomínala Lisa-Theresa Hauserová, ktorej nevyšla úplne posledná časť dnešných pretekov.
To isté môžeme povedať o Eve Puskarčíkovej, ktorá na záverečnej streľbe prišla minimálne o miesto v Top 10. Štyri chyby v stoji predviedla Kaisa Mäkäräinenová, ale fínska pretekárka ani na lyžiach nepodala svoj najlepší výkon. Gabriela Koukalová zaváhala predovšetkým na strelnici, šesť chybných výstrelov zatienilo jej druhý najlepší bežecký čas spomedzi všetkých pretekárok. Česká reprezentantka tak prerušila sériu šiestich umiestnení na pódiu.
Rovnako chybovali aj Darja Domračevová a Dorothea Wiererová, bieloruská pretekárka po svojom návrate predvádza čoraz lepšie bežecké výkony. V bežeckej časti podali parádny výkon Braisazová a Leukkanenová, pričom fínskej biatlonistke chýbalo málo, aby prvýkrát sa v sezóne pozrela do najlepšej desiatky.
![]() |
"Nielen pre mňa, ale asi pre každého to bol náročný deň, pretože už jazdíme tretí týždeň za sebou a okrem toho sme v nadmorskej výške. Trasa bola pomalá a na strelnici fúkalo, preto som posledné dve položky radšej odstrieľala v pomalšom tempe. A bolo to dobré rozhodnutie. Nemyslím si, že som hlavnou favoritkou na individuálne preteky na MS, pretože každé preteky sú iné a vždy musíte presne strieľať a na lyžiach ísť rýchlo." |
![]() |
"Som spokojná, že som obsadila druhú priečku, aj keď to bolo tesné. Na trati boli náročné podmienky, preto som rada, že som minula iba jeden terč. Celý čas som vedela, akú mám pozíciu v priebežnom poradí, a keď som zistila, že na Lauru mám po poslednej streľbe náskok dvadsať sekúnd, vedela som, že bude náročné, aby som to udržala. " |
![]() |
"Som nesmierna rada. Ráno som bola trošku nervózna, pretože som chcela predviesť kvalitný výkon. Vedela som, že mám dobrú formu. Mojím cieľom bolo, aby som sa prepracovala do pretekov s masovým štartom, preto som išla na poslednej streľbe naplno. Keď som zbadala, že som tretia, snažila som túto pozíciu udržať až do cieľa." |
V našom tíme lepšie výsledky neprichádzajú, kríza sa prehlbuje
Slovenské nešťastie pokračovalo aj mimo súťažných dní. Po príchode do Talianska ochorela ochorela Anastasia Kuzminová a tesne pred vytrvalostnými pretekmi aj Janka Gereková. Napokon teda v stredu nastúpili iba Paulína Fialková s Teréziou Poliakovou, keďže Ivona dostala voľno, čo naše ženy stálo aj pozíciu v rebríčku národov.
Paulína nastúpila na 15-kilometrovú výzvu prvý raz v sezóne, keďže v Östersunde bola chorá. Začala dobre, v prvom okruhu bola od najrýchlejšej Braisazovej pomalšia iba o 22 sekúnd, no prvý raz v sezóne v individuálnych pretekoch urobila pri streľbe v ľahu dve chyby, keď druhý so štvrtým terčom nepadli. To nebola dobrá správa ani štartová pozícia do ďalšieho priebehu pretekov. V druhom kole znova bežecky nešla zle a začala aj dobre strieľať, ale stojky jej prosto nefungujú. Postupne zväčšovala prestávku medzi výstrelmi z 3,7 na 7 sekúnd a posledné dva terče sa nesklopili. Samozrejme, vietor jej nepomáhal. Aj ostatné pretekárky robili chyby. Položka č. 3 bola u Paulíny najlepšia, čo do počtu zostrelených terčov, rýchlosti i tempa vyprázdnenia zásobníka. Ani tentoraz sa ale nevyhla minúte k svojmu času. Posledné dve kolá už boli horšie, biatlonistka z Čierneho Balogu ešte na finále pridala dve chyby a s celkovo siedmimi nemala šancu na výsledok. Klasifikovali ju na 63. mieste so súhrnnou stratou 7:17.
Paulína Fialková dnes na trati (© Petr Slavík, Český biatlon, pre Biatlon-Info.sk) |
Terézia sa naďalej trápi a že to bude veľké trápenie nazačil úvodný okruh, v ktorom stratila takmer až minútu. Dúfali sme aspoň, že sa priblíži k výkonu z Obertilliachu a štyrom nulám, ktoré by jej aj napriek horšiemu behu určite stačili na krásne umiestnenie. Hneď druhý terč ale nepadol, takže nevyzeralo to ideálne. Dnes ale pretekárky kazili najmä stojky. Na tej prvej to ani Poliaková nemala ideálne a pokúšala sa čakať na niektoré výstrely. Jeden neskolila. Dve chyby po polovici výkonu na strelnici ale neboli na dnešné podmienky zlou vizitkou, dalo sa s tým ešte bojovať o výsledok, čo potvrdila po výbornej ležke s čistým štítom v slušnej rýchlosti. Posunula sa tak na pozície neďaleko Top 40. Vedela ale, že ak má bodovať, musí zvládnuť stojku bez chyby, pretože každé kolo si pripíše jednu minútu na trati. V závere si na strelnici poriadne dlho postála, medzi prvým a druhým výstrelom urobila až 15-sekundovú medzeru, no prišiel tretí terč, ktorá nepadol, a už bolo po nádejách. Pridal sa ešte štvrtý a s bilanciou 1+1+0+2 nemohla ani Terézia pomýšľať na výsledok. Bolo z toho napokon 64. miesto s mankom 7:20. Slovenky sa tak vo výsledkoch zaradili za seba.
Sklamanie s názvom biatlonová sezóna 2016/2017 pokračuje. Dve najstaršie pretekárky ochoreli a výrazne je ohrozená nedeľňajšia štafeta, ďalšie dve na trati ani strelnici znova neprežili dobrý deň, snáď sa aspoň najmladšia členka A-tímu pošetrila, len či sa ešte tento týždeň bude mať na čo. Poliaková vybojovala sezónne maximum, no hoci sa to ľahko hovorí, škoda, že dnes naše nestrieľali lepšie, lebo mali šancu na výsledok. Body by prišli už v prípade, ak by urobili o dve chyby menej.
V rebríčku národov sa Slovenkám podarilo ostať na 17. pozícii, ale Japonky sú nám znova v pätách so stratou piatich bodov. Ako sme na tom zle dobre dokumentuje aj fakt, že sestry Fialkové i Poliaková majú šťastie, že trimester končí až po MS, nie ako v decembri po troch kolách SP, pretože ešte stále nesplnili kvótu na Pjongčang, Kontiolahti a Oslo. Paulína to bude musieť zlomiť v Osrblí alebo na MS, ostatné dve na ME, kde majú posledné dve šance. Anastasia s Jankou majú túto povinnosť splnenú.
![]() |
"Ešte na nástrele nebolo isté či budem štartovať. Mala som zdravotné problémy rôzneho druhu, točil sa mi celý svet. Dostala som lieky, no nohy ma neposlúchali. Na poslednej streľbe som už mala triašku, nevedela som tam zastrieľať." |
![]() |
"Lekár to zhodnotil ako začínajúcu chrípku. Včera na tréningu som sa už necítila dobre a poobede som mala už príznaky chrípky. Našťastie sme to podchytili včas a verím, že do nedeľňajšej štafety budem môcť nastúpiť." |
Výsledky | ||||||||
1. | 15 | ![]() |
DAHLMEIER Laura | 1+1+0+0 | 2 | 44:48.7 | 0.0 | 60 |
2. | 32 | ![]() |
CHEVALIER Anais | 0+1+0+0 | 1 | 44:52.5 | +3.8 | 54 |
3. | 59 | ![]() |
RUNGGALDIER Alexia | 0+1+0+0 | 1 | 45:34.7 | +46.0 | 48 |
4. | 24 | ![]() |
DORIN-HABERT Marie | 0+2+0+0 | 2 | 45:43.7 | +55.0 | 43 |
5. | 42 | ![]() |
HAMMERSCHMIDT Maren | 0+2+0+0 | 2 | 46:04.9 | +1:16.2 | 40 |
6. | 11 | ![]() |
HINZ Vanessa | 1+0+1+1 | 3 | 46:07.8 | +1:19.1 | 38 |
7. | 31 | ![]() |
HOJNISZ Monika | 1+1+0+1 | 3 | 46:26.5 | +1:37.8 | 36 |
8. | 55 | ![]() |
PODČUFAROVA Olga | 0+0+0+2 | 2 | 46:28.5 | +1:39.8 | 34 |
9. | 30 | ![]() |
HILDEBRAND Franziska | 1+0+1+1 | 3 | 46:33.8 | +1:45.1 | 32 |
10. | 6 | ![]() |
HAUSER Lisa-Theresa | 0+0+0+2 | 2 | 46:37.1 | +1:48.4 | 31 |
63. | 52 | ![]() |
FIALKOVÁ Paulína | 2+2+1+2 | 7 | 52:06.4 | +7:17.7 | 0 |
64. | 54 | ![]() |
POLIAKOVÁ Terézia | 1+1+0+2 | 4 | 52:08.5 | +7:19.8 | 0 |
Najväčšie prekvapenia a sklamania |
|
![]() |
Alexia Runggaldierová veru má čo oslavovať. Na domácej pôde hnaná blízkymi ale aj klasickými fanúšikmi sa prvý raz v kariére dostala na pódium. Pred pretekmi jej patrilo iba 42. miesto v SP, no k dobrému behu pridala aj perfektnú streľbu. Ako jedna zo štyroch pretekárok urobila iba jednu chybu. Najvyššie v živote sa dostala aj Kanaďanka Lunderová na 21. mieste po jednej chybe. K tomuto miestu sa dostala napriek až 85. bežeckému času. Po piatich rokoch bodovala v SP Kazaška Poltoraninová na peknej 26. pozácii. Skupinovo si obrovskú pochvalu zaslúžia Švédky, ktoré štyri bodovali! To sa v jedných pretekoch nestalo dlhé roky. |
![]() |
Dnes strelecky vybuchli S. Gasparinová, Bondarová či Hartwegerová, teda pretekárky, ktoré za normálnych okolností atakujú body. Po materskej dovolenke vracajúca sa Valj Semerenková skočila až 76., Američanka Dunkleeová i Češka Vítková, teda pretekárky druhej desiatky SP, zaznamenali až 71., resp. 61. miesto. Jasne najhorší výsledok sezóny má za sebou Koukalová na 24. mieste po šiestich chybách, čo ju stálo žlté číslo. |
Priebežné poradie SP žien po dnešných pretekoch | ||||||||
1. | ![]() |
DAHLMEIER Laura | 615 | |||||
2. | ![]() |
KOUKALOVÁ Gabriela | 604 | |||||
3. | ![]() |
MÄKÄRÄINEN Kaisa | 594 | |||||
4. | ![]() |
DORIN-HABERT Marie | 560 | |||||
5. | ![]() |
WIERER Dorothea | 442 | |||||
6. | ![]() |
HILDEBRAND Franziska | 398 | |||||
7. | ![]() |
BRAISAZ Justine | 380 | |||||
8. | ![]() |
PUSKARČÍKOVÁ Eva | 373 | |||||
9. | ![]() |
CHEVALIER Anais | 370 | |||||
10. | ![]() |
AKIMOVA Tatiana | 368 |
44. | ![]() |
KUZMINOVÁ Anastasia | 64 |
58. | ![]() |
GEREKOVÁ Janka | 45 |
64. | ![]() |
FIALKOVÁ Paulína | 32 |
Priebežné poradie rebríčka národov žien po pretekoch | ||||||||
1. | ![]() |
NEMECKO | 4099 | |||||
2. | ![]() |
FRANCÚZSKO | 4059 | |||||
3. | ![]() |
ČESKO | 3458 | |||||
4. | ![]() |
UKRAJINA | 3419 | |||||
5. | ![]() |
NÓRSKO | 3355 | |||||
6. | ![]() |
RUSKO | 3285 | |||||
7. | ![]() |
TALIANSKO | 3227 | |||||
8. | ![]() |
ŠVÉDSKO | 3172 | |||||
9. | ![]() |
BIELORUSKO | 2982 | |||||
10. | ![]() |
RAKÚSKO | 2766 |
17. | ![]() |
SLOVENSKO | 1987 |
Ďalší program 6. kola SP v Anterselve |