Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Sklenárik sa výborne pripravil na sezónu, v najťažších pretekoch bežecky zdolal 60 súperov

26.11.2023, 14:00 | Svetový pohár | Slovenský biatlon
SP 23/24: vytrvalostné preteky mužov na 20 km
svedsko Östersund nedeľa, 26. novembra 2023, 14:30 vietor2 3 km/h
zlata medaila Roman Rees (0+0+0+1) teplota2 -7 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Vladimír Genda
Biatlonoví fanúšikovia sa obávali toho, že Nóri budú dominovať v úvode sezóny pre svoj "voskový náskok", no v najdlhších pretekoch, kde to malo byť jasne vidno, sa to práveže nepotvrdilo. Svoje zohralo aj to, že bola veľká zima, kde sa rozdiely potierajú. Netreba v takej mierne obdúravať vodu zo skĺznic a rovnako trať držala naprieč štartovým poľom.
Bol to napokon nemecký deň. Kto by to bol povedal, že sa podarí získať práve Nemcom duoble. Roman Rees zvíťazil. Opäť sa potvrdilo, že v tejto disciplíne sú dôležité nuly a bežecky nemusíte patriť medzi totálnu špičku. Rees aj preto vyzeral nenápadne, no po troch nulách sa dostal do čela poradia a nepoškodila mu už napokon ani jedna minela na záver. Vyhral napriek tomu, že mal 11. bežák.
Druhý skončil Justus Strelow, ktorý jasne prekonal svoje doterajšie kariérne maximum, ktorým bolo ôsme miesto. Roky sa postupne zlepšoval, jazdil IBU Cup a vidíme, že sa dostal do skvelej formy. Na Reesa stratil 12 sekúnd. Až tretí skončil Johannes Thingnes Bö, ktorý minul na prvej aj poslednej položke a s dvoma trestnými minútami stratil na víťaza 25 sekúnd. Skvelo sa z nevydareného mixu otrepal Andrejs Rastorgujevs, hviezda nášho letného šampionátu. Raz minul a skončil štvrtý tesne pred Švajčiarom Sebastianom Stalderom.
Prekvapením bolo, že najrýchlejší na lyžiach neboli jasne viacerí Nóri, ale Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý však až trikrát minul, a tak skončil iba siedmy. Tak nasledoval Johannes Dale, ktorý však je známy slabšou streľbou, a tak dnes skončil nízko a 34 bežeckých sekúnd dostal JT Bö.
Pódium pretekov (© Danielson/IBU)
V mužskej časti našej reprezentácie máme aktuálne iba Tomáša Sklenárika, ktorý v single mixe naznačil slušný výkon. Práve v týchto pretekoch na úvod oboch svojich sezón vo SP zaznamenal najlepšie výsledky. Najprv 55. a potom 45. miesto. Debutoval 102. behom, v druhom prípade ukázal jasné zlepšenie v 71. beh. Boli sme zvedaví, či zachová progres, hoci má za sebou kratšiu prípravu ako ostatní. Absolútnym základom ale bola presná streľba, nuly. Tie v minulosti ukázal. Bez nich to nikdy ísť nemôže, obzvlášt vo vytrvalostných pretekoch.
Tomáš jazdil ako je to u neho zvykom, teda v dlhých kolách to rýchlo rozbehol a postupne spomaľoval, aby mal lepšie tepy na strelnici. I napriek tomu mal v prvých štyroch kilometroch parádny 39. bežák s odstupom iba 37 sekúnd. Zdalo sa, že po úvodnej položke dokonca pôjde virtuálne do Top 20, ale poslednú ranu netrafil. Ojoj. Zvedaví sme boli, ako to bude pokračovať. Takú vysokú konkurencieschopnosť na trati neudržal, ale ani 52. beh druhého kola (+44s) nebol vôbec zlý, naopak. Žiaľ, opäť mu ostal stáť posledný terč. Dnes mal až na body, ale potreboval nuly, nie jednotky.
V treťom kole sa vrátil ku skvelému bežeckému výkonu, keď stratil len 39 sekúnd (47. beh), no ako sme sa vytešovali z jeho bežeckej formy, zbabral to na druhej ležke, kde prišli dve trestné minúty a pád veľmi dolu. No Tomáš na trati letel ako nikdy predtým. Vo štvrtom kole mal 36. čas behu (+37s). A konečne prišla nula v stoji za 25,6 sekundy. Dostal sa tak z ôsmej desiatky aspoň na 63. priečku. Bojoval aj v poslednom kole v 42. behu a napokon bolo z toho 62. miesto (+5:14).
Tomáš Sklenárik (© Petr Slavík)
 Súhrn
Tomáš dnes ukázal úžasný potenciál. Jeho 43. bežecký čas je na pomery nášho mužského biatlonu až neuveriteľný. Na trati v najťažšej disciplíne zdolal 60 súperov v najvyššej lige sveta. To znamená, že jednoznačne má aj na pravidelnejšie bodovanie, nie len postupy do stíhačiek. Na 20 kilometroch stratil na trati 3:17, v šprintoch by to hádam mohol tlačiť k 1:30. A tá streľba čas od času vyjde. Videli sme to na záverečnej položke. Doteraz bol jeho kariérnym maximom 61. bežecký čas.
Tento deň by mal byť pre neho výbornou motiváciou. Konečne je zdravý a odhodlaný bojovať o niečo hmatateľné. Ešte skôr ako body musí byť absolútnym cieľom rýchlo sa dostať pod 80 IBU qual. points, aby mohol štartovať v prvých štartových skupinách, čo bude pri teplejšom počasí vo zvyšku sezóny kľúčové.
Dokonca sa črtá vec nevídaná, že by sme teoreticky mohli mať šancu na 23. miesto v pohári národov. Japonská reprezentácia sa totiž takmer celá rozpadla a teoreticky by sa dali vybojovať nazad tri miesta pre štart vo SP. Aktuálne sme práve na 23. pzoícii. To je dôležité pre budúcnsoť a naše mladé talenty, ktoré sa postupne začnú dostávať do SP. Ak sa vyskytla táto možnosť, treba o to jednoznačne bojovať. Hoci aj s veteránom Matejom Kazárom. Perspektívna mládež sa za to o rok poďakuje.
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Tomáša Sklenárika (62. miesto)
"Ešte som si to nestihol detailne rozanalyzovať, ale zdalo sa mi to z mojej strany trochu prepálené na začiatku. Potom som sa postupne dostal do svojho tempa a šiel si kolo za kolom. S behom som naozaj celkom spokojný. Ďakujem veľmi pekne servisu za perfektné lyže. Vyzerá to celkom sľubne na začiatok sezóny. Dúfam že sa budem na trati cítiť stále lepšie a lepšie, a tak správne vyladíme formu na vrchol sezóny.Streľba má ale veľmi mrzí. Takéto chyby sa nemôžu stávať a dúfam, že ich do ďalších pretekov odstránim. Boli to vyslovene iba moje chyby."
V pondelok budeme publikovať zaujímavé spomienky bývalej úspešnej reprezentantky Jany Daubnerovej na Östersund a v utorok sa môžete tešiť na krátky rozhovor so šéfom nášho servisu Štefanom Lichoňom najmä o nových pravidlách IBU. Dozviete sa pár naozajstných zaujímavostí zo zákulisia...