26.10.2017, 15:11 | Profily Čechů | Juraj Janoťák

Narozena: 1. února 1993 v Hradci Králové
Počet získaných bodů v SP: 327
Postavení v poradí SP 2016/17: 53. místo

charvatova body 17

Začátky a juniorská kariéra

Lucie Charvátová je další talentovanou českou biatlonistkou. Její cesta k tomuto sportu však byla dlouhá. O tom, že svůj život zasvětí zimním sportům, rozhodlo její dětství. Lucie je rodačka z Krkonoš, ale do šesti let žila s rodiči ve Špindlerově Mlýně. Když jí bylo deset let, rozhodla se věnovat běžeckému lyžování. „Byla jsem čtvrťačka, když jsem jednou přišla domů a řekla jsem rodičům, že jdu do sportovní třídy. Táta a máma byli nadšeni, že jsem se rozhodla profesionálně věnovat sjezdovému lyžování. Řekla jsem jim, že nemyslím sjezdové lyžování, ale že budu běžkovat,“ zmiňovala své začátky Lucie Charvátová. S běžeckým lyžováním začínala pod vedením trenéra Aleše Suka. Když přestoupila do dorostenecké kategorie, ujal se jí Václav Haman. Jako juniorka se věnovala jen běhu na lyžích. Biatlon ji okouzlil až později, ale sama tvrdí, že sice jí to trošku trvalo, ale nakonec našla tu správnou vášeň. „Trvalo dlouhou dobu, než jsem našla skutečnou vášeň. Biatlon. Je to styl života, a už bez něj nemůžu žít,“ napsala o sobě na své webové stránce

Lucka během juniorských let působila v klubu ČKS SKI Jilemnice a byla i členkou juniorské běžecké reprezentace. Prvního významnějšího úspěchu dosáhla na Olympijském festivalu dětí a mládeže v Liberci v roce 2011. Na domácí půdě obsadila 13. místo ve sprintu klasickým způsobem. Charvátová také nechyběla na juniorských šampionátech v letech 2012 a 2013. Zatímco na MSJ v Turecku v roce 2012 bylo jejím nejlepším umístěním 31. místo na 5 km trati volnou technikou, o rok později v Liberci získala dvě 16. místa. „Cílem bylo skončit alespoň jednou v Top 30, což se mi podařilo hned v úvodním vystoupení. Určitě jsem spokojena se šampionátem, dvě 16. místa jsou slušná,“ řekla Charvátová pro portál Naše Pojizeří. Vrcholem běžecké kariéry bylo pro Lucku seniorské MS v roce 2013, kdy obsadila 51. místo ve sprintu a 12. místo měla ze štafety. Po šampionátu se rozhodla věnovat biatlonu.

První kontakt s biatlonem měla Lucie Charvátová již ve 13 letech na dětské olympiádě. „Neměli jsme žádné biatlonistky specialistky, zrodila se myšlenka, že bych mohla jako běžkyně závodit i v biatlonu. Střelbu jsem poctivě trénovala doma na zahradě. Musela jsem se naučit střílet. Trefit terč bylo vedlejší pozitivum, úkolem bylo nikoho nezabít,“ zmiňovala své střelecké začátky česká biatlonistka. Charvátová na dětské olympiádě porazila všechny biatlonistky, a o dva roky vítězství obhájila. Jelikož většinu času v juniorských letech trávila běžeckým lyžováním, velkých úspěchů se na MSJ v biatlonu nedočkala. Absolvovala jen jeden juniorský světový šampionát v Presque Isle. Jejím nejlepším umístěním bylo 24. místo ve stíhacím závodu.

Přechod mezi dospělé

Svůj biatlonový debut mezi dospělými si Lucie Charvátová odbyla na akci v rámci IBU Cupu ve švédském Idre. Výraznějšího úspěchu se jí podařilo dosáhnout až v norském Beitostolenu, kde se podívala do nejlepší dvacítky. Konkrétně se jednalo o vytrvalostní závod, ve kterém Lucka obsadila 14. místo. Za odměnu se dočkala debutu ve Světovém poháru ve francouzském Annecy. Ve sprintu skončila 70. a česká štafeta, které byla finišmankou, obsadila 10. místo. Zbytek roku strávila v IBU Cupu. Na začátku sezony 2014/2015 jí čeští trenéři důvěřovali, Charvátová startovala v Östersundu i Hochfilzenu. Pouze v jednom případě se dokázala probojovat do Top 50, proto ji trenéři opět přeřadili do IBU Cupu, kde se jí začalo více dařit. Lucka musela zapracovat hlavně na střelbě, protože jen ve stíhačce v Östersundu udělala 11 chyb. Jejím nejlepším umístěním v sezoně 2014/2015 bylo 10. místo ve sprintu z Obertilliachu.

charvatova 2017 pokljuka csb slavik
Lucie Charvátová (© Český biatlon / Petr Slavík)

Sezony 2015/2016

Stálé místo v A-týmu české reprezentace si Lucie Charvátová vybojovala v ročníku 2015/2016. Během úvodního kola ve Švédsku nebodovala kvůli slabé střelbě. V rychlostním závodu udělala pět chyb, ve vytrvalostním šest. Poté však přišla akce v Hochfilzenu, kde Lucka dosáhla životního maxima, a to ve sprintu. Sice na střelnici udělala jednu chybu, ale nakonec jí to stačilo na výborné páté místo. V případě čisté střelby by určitě skončila na pódiu! Bodovala i ve stíhačce, ale po šesti chybách na střelnici nemohla získat lepší než 22. místo. Do konce sezony se Charvátová ještě čtyřikrát probojovala do Top 20, zejména v Presque Isle se jí dařilo výborně. Rychlostní závod zvládla bravurně, hlavně co se běžecké části týká, a v cíli jí patřilo 19. místo. Stíhačka přinesla dalších sedm chyb a propad o šest míst. Velké úspěchy si Lucka připsala jako členka ženské štafety. V italské Anterselvě vyskočila na pódium, i když musela jet až dvě trestná kola. Další trestné kolo musela běžet i ve vítězné štafetě v Presque Isle. Charvátová se poprvé v kariéře představila na biatlonovém světovém šampionátu. Na Holmenkollenu si ve věku 23 let nevedla špatně, ve sprintu obsadila 33. místo, ve stíhačce 18. a ve vytrvalostním závodu 45.

Sezona 2016/2017

Lucie Charvátová chtěla navázat na výborné výkony z předchozí sezony a již v Östersundu začala excelentně. Sprint jí přinesl 18. místo, a další slušné body získala za 12. místo ve stíhačce. Ve vytrvalostním závodu ji opět zradila střelba, a po sedmi chybách skončila až v osmé desítce. Po Östersundu ale přišel velký útlum. V Pokljuce, Novém Městě na Moravě, OberhofuRuhpoldingu nezískala ani bod. Stejně špatně si vedla i v Pchjongčchangu. Na jihokorejskou metropoli bude však vzpomínat s radostí, protože jako členka české štafety vyskočila na stupeň vítězů. Češky obsadily třetí místo. „Chytila jsem větší jistotu. V detailnějších výsledcích jsem nebyla ani tou nejhorší z týmu, i když jen těsně. Konečně jsme se na výsledku podílely všechny čtyři, a nebylo to tak, že jedna úplně propadla a další tři to poté musely dohánět,“ okomentovala štafetový závod 24letá biatlonistka. Slabší rok ukončila Lucie Charvátová ziskem důležitých bodů na slavném Holmenkollenu, kde se v obou případech dostala do Top 40. „Na Oslo mám krásné vzpomínky z loňského šampionátu, takže jsem tu byla plná energie,“ řekla Charvátová pro iDnes. MS v této sezoně hostil rakouský Hochfilzen. Lucka však nenavázala na výborné výkony z Osla a nejlepším umístěním bylo 32. místo z úvodního sprintu. Charvátová se dokonce nedostala ani do štafety.

Lucie Charvátová má před sebou novou sezonu a novou výzvu. Co se týká jejího běhu, je to její silná stránka a určitě na ní bude moci stavět. Kde se však Lucka musela během léta zlepšit, je střelba. Má za sebou dva plné roky ve světovém poháru a její střelecká statistika není oslnivá. V prvním roce měla střeleckou úspěšnost 70 %, ve druhém 67. Vzhledem k tomu, že ještě nikdy nestála na pódiu v některém z individuálních závodů, jejím dalším cílem je určitě překonat i tento milník. Sama by však byla ráda i za pravidelné sbírání bodů v SP. Běh na to má, už jen popracovat na střelbě.

charvatova strelba 17

Lucie Charvátová a běžecká forma v SP (Ø časová ztráta na nejrych. závodnici na 7,5 km)
2017/2018: - 2016/2017: 0:58 2015/2016: 0:28 2014/2015: 1:34
2013/2014: 1:23